اخبار خارجی

راهکار لایه ۲ زنجیره BNB با نام zkBNB روی شبکه آزمایشی راه‌اندازی شد

زنجیره BNB، شبکه بلاکچینی که توسط صرافی بایننس ساخته و پشتیبانی می‌شود، راهکار لایه ۲ خود را مبتنی بر گواه دانش صفر (zk) با نام zkBNB راه‌اندازی کرده است. با کمک این راهکار، کارمزد تراکنش‌های زنجیره BNB کاهش و سرعت و ایمنی شبکه افزایش می‌یابد. اکنون zkBNB در شبکه آزمایشی این زنجیره راه‌اندازی شده است و در صورت موفقیت آمیز بودن این تجربه، بر روی شبکه اصلی پیاده‌سازی خواهد شد که در نهایت منجر به راه‌اندازی زنجیره جانبی این شبکه (BAS) خواهد شد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین لایو، انتظار می‌رود این راهکار اواخر سال ۲۰۲۲ در شبکه اصلی راه‌اندازی شود. به دنبال فعال شدن zkBNB در شبکه BNB چین، این شبکه می‌تواند با صد میلیون کیف پول مختلف تعامل داشته باشد و در ثانیه، به درخواست ۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ آدرس پاسخ دهد. همچنین، با این راهکار لایه ۲، ابزارهای یکپارچه‌سازی پرداخت‌ها و مبادله توکن‌ها در اختیار کاربران قرار خواهند گرفت به طوری که آنها می‌توانند بدون نیاز به استفاده از بازارسازهای خودکار و استخرهای نقدینگی، توکن‌های خود را مبادله کنند.

به گفته تیم توسعه‌دهندگان پروژه، راهکار لایه دو zkBNB در تاریخ ۲ سپتامبر روی شبکه آزمایشی راه‌اندازی شده و این امکان را برای توسعه‌دهندگان فراهم کرده تا با این راهکار تعامل داشته باشند و برنامه‌های کاربردی روی آن ایجاد کنند.

توییت راه‌اندازی zkBNB
منبع: توییتر

راهکار لایه دو zkBNB به تسهیل روند معاملات توکن‌ها در اکوسیستم BNB کمک خواهد کرد. توسعه‌دهندگان می‌توانند به راحتی با استفاده از این راهکار، بایننس کوین و توکن‌های مبتنی بر استانداردهای BEP20، BEP721 و BEP1155 خود را بین بایننس اسمارت چین و zkBNB منتقل کنند.

ZkBNB قرار است مجموعه‌ای از APIهای REST را برای استفاده در برنامه‌های کاربردی شبکه فراهم کند. این کار باعث می‌شود تا توسعه‌دهندگان، به ماژول‌هایی که قبلا در شبکه ایجاد شده است، دسترسی داشته باشند.

ویژگی‌های چشمگیر zkBNB به دلیل استفاده از فناوری ZK-Rollup است. در حقیقت، معماری ZK در حال حاضر، یکی از محبوب‌ترین معماری‌ها در میان پروژه‌های لایه دو در بستر شبکه اتریوم است.

یکی از موارد دیگری که zkBNB را نسبت به سایر رقبایش متمایز می‌کند، ویژگی است که برای بهبود تجربه کاربری مصرف‌کنندگان طراحی شده است. بر اساس این ویژگی، کاربران می‌توانند برای تراکنش‌های خود نام انتخاب کنند و باعث می‌شود تا آنها تعامل بهتری با یکدیگر داشته باشند.

در صورتی که طبق برنامه‌ریزی، zkBNB تا پایان سال جاری در شبکه فعال شود، زنجیره BNB رسما زیرساخت خود شامل BNB بیکن چین، BNB اسمارت چین و زنجیره جانبی BNB چین یا به اختصار BAS را کامل خواهد کرد. این سایدچین می‌تواند تا ۱۰,۰۰۰ تراکنش بر ثانیه را در خود جای دهد.

اگر سری به نقشه راه سال ۲۰۲۲ زنجیره BNB در شکل زیر بیندازیم می‌بینیم که در صورت اجرای zkBNB در شبکه اصلی که منجر به راه‌اندازی سایدچین BAS خواهد شد؛ اهداف بایننس تا ۳ ماهه سوم امسال به خوبی و سرموقع انجام شده است و تنها بحث اصلاح فضای ذخیره‌سازی داده‌ها بر روی شبکه چالش پیش روی BNB خواهد بود.

نقشه راه غیرمتمرکز کردن اکوسیستم BNB
نقشه راه غیرمتمرکز کردن اکوسیستم BNB منبع: بلاگ زنجیره BNB

با فعال شدن این راهکار لایه ۲، BNB چین جاه‌طلبی خود برای افزایش مقیاس‌پذیری را نشان می‌دهد و می‌تواند در کنار zkBNB و BAS، وظایف بیشتری را پردازش کند. بنابراین، این راهکار لایه دو کمک می‌کند تا BNB چین با سایر رقبای خود به ویژه اتریوم رقابت کند.

قیمت بایننس کوین به اخبار مربوط به فعال شدن راهکار zkBNB در شبکه آزمایشی واکنش مثبتی نشان داده و در ۲۴ ساعت گذشته، با ۵.۶۹٪ افزایش، به ۲۷۸.۵ دلار رسیده است.

منبع
coinlive

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا