مقالات عمومی

آینده در دست بیت کوین است نه ICOها!

چنانچه ICO ها در سراسر جهان گسترش می یابند، بسیاری ادعا می‎کنند توکن های صادر شده توسط این دوره های تامین مالی را نمی توان دارایی های غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین نامید. بابی لی مدیرعامل سابق صرافی BTCC طی مصاحبه ای در مورد دو کلاس دارایی منحصر به فرد کریپتو یعنی ارزهای دیجیتال خالص و توکن های سودمند صادر شده در ICO ها سخن گفت.

وی در این مورد اذعان داشت:

مردم و شرکت های عادی و سرمایه گذاری می توانند بر روی بیت کوین که یک دارایی دیجیتال خالص است سرمایه گذاری کنند. در طرف دیگر توکن هایی وجود دارند که توسط گروه ها و تیم هایی صادر شده اند که وظیفه دارند پروژه ها، تلاش‌ها برای توسعه و برنامه های مشخصی را پشتیبانی کنند. حتی اگر آنها خود را توکن های کاربردی بنامند، بیشتر شبیه اوراق قرضه می‌باشند.

همانطور که احتمالا می دانید برخلاف بیت کوین، توکن های صادر شده در ICO توسط یک مقام مرکزی توزیع می‌شوند و یک گروه متشکل از افراد مختلف مسئولیت تقسیم کردن آنها را برعهده دارند. با توجه به این موضوع توکن هایی که بابی لی آنها را توکن های کاربردی می‌نامد به طور غیرمتمرکز توزیع نمی‌شوند و این امر با اصالت غیرمتمرکز ICO ها در تناقض است.

لی، که ظاهرا فعالیت هایی در بنیاد اصلی بیت کوین نیز انجام می‌دهد، ادعا کرد که توکن های کاربردی اغلب اشتباه طبقه بندی می شوند. این توکن‌ها باید با سرمایه گذاری ها روی یک پروژه یا تیم مقایسه شوند و با دارایی های دیجیتال خالص متفاوت می‌باشند. وی افزود در مقایسه با توکن هایی که نشان دهنده تلاش های شرکت و مدل های کسب و کار هستند او بیشتر طرفدار صعود و رونق بیت کوین، لایت کوین و اتریوم است.

لی همچنین در مورد ادعاهای کریس لارسن، بنیانگذار ریپل مبنی بر اینکه یک جنگ عقیدتی میان متمرکزگرایی و غیر متمرکزگرایی رخ داده است و این موضوع چندان اهمیتی ندارد، بیان کرد:

گمان می کنم که لارسن کمی متعصبانه برخورد کرده است. ریپل (XRP) متمرکز است حتی اگر حامیان آن ادعا کنند که XRP غیرمتمرکز می باشد. فکر می‌کنم این امر مهم است زیرا جهان تا قبل از اختراع بیت کوین به خود چیزی ندیده بود که هم دیجیتال باشد و هم غیرمتمرکز. در جهان واقعی خیلی چیزها غیرمتمرکز می باشد. آب، هوا و طلا همگی غیرمتمرکز هستند و باقی چیزها همگی متمرکز می‌باشند. پس در دنیای دیجیتال همه چیز قبل از بیت کوین متمرکز است.

در آخر بابی لی اظهار داشت شرکت ها و افرد سودجویی که از عبارت غیرمتمرکز برای توکن های متمرکز خود استفاده می‌کنند خطرناک هستند و ممکن است باعث از بین بردن اصطلاح غیرمتمرکز شوند. در واقع وی بر این موضوع تاکید داشت که ایدئولوژی که پروژه های ICO ادعا می کنند غیرمتمرکز می باشند ممکن است ارزهای دیجیتال خالص را به خطر بیاندازد.

منبع
newsbtc

تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای میهن بلاکچین متشکل از جمعی از نویسندگان، محققان، تحلیلگران و مترجمان حوزه بلاکچین و رمزارزهاست. این تیم همواره در تلاش است تا مطالب به‌روز و کاربردی حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا