اخبار بیت کوین

شکست صعودی یا تله گاوی بیت کوین؟ ۴ فاکتور مهم که در هفته جاری باید به آن توجه کرد

قیمت بیت کوین (BTC) به ۴۲٬۰۰۰ دلار رسیده و نقدینگی بازار کرپیتو افزایش یافته است، اما برخی از تحلیلگران معتقدند این ارز دیجیتال ممکن است با ۲۵٪ اصلاح قیمت یا حتی بیشتر مواجه شود. در نتیجه، بررسی فاکتورهای موثر بر بازار کریپتو طی هفته آینده اهمیت زیادی دارد.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین تلگراف، قیمت بیت کوین در هفته اول دسامبر (آذر) به رکورد جدیدی از آوریل سال ۲۰۲۲ (فروردین ۱۴۰۱) رسید و از مرز ۴۰٬۰۰۰ دلار عبور کرد. گاوها از پیشرفت اخیر راضی هستند و به لطف بولران ناشی از تغییرات اقتصاد کلان و احتمال تایید صندوق‌های قابل‌معامله در بورس (ETF) اسپات بیت کوین، تعداد زیادی از معاملات شورت (فروش) لیکویید شده‌اند.

علی رغم تردیدها و برخی پیش‌بینی‌های نزولی، صعود قیمت بیت کوین برخی از فروشندگان را با چالش‌هایی مواجه کرده است؛ چراکه بسیاری از این افراد یا سود خود را از دست می‌دهند یا به امید قیمت مطلوبی برای ورود به بازار هستند که هرگز محقق نمی‌شود. علاوه بر این، ماینرهای بیت کوین برای هاوینگ آتی آماده می‌شوند و به نظر می‌رسد روند صعودی هش ریت BTC همچنان ادامه دارد.

حال سوال این جا است که آیا فضای بیشتری برای افزایش قیمت بیت‌ کوین وجود دارد یا رشد BTC دلیل منطقی ندارد؟ این سوالی است که پاسخ آن با باز شدن بازارهای سنتی و تطبیق آن با قیمت نزدیک به ۴۲٬۰۰۰ دلاری بیت کوین مشخص می‌شود. در هر صورت، در این مطلب وضعیت فعلی بیت کوین را بررسی کرده و به ۴ فاکتور موثر بر آن طی هفته جاری پرداخته‌ایم.

۱- احتمال اصلاح قیمت بیت کوین وجود دارد

به نظر می‌رسد بیت کوین با لیکویید کردن پوزیشن‌های شورت‌ و شکستن مقاومت‌های مهم، قصد دارد اکتبر صعودی (Uptober) خود را ادامه دهد. سیگنال صعودی مهم BTC با کلوز کندل هفتگی آن در محدوده ۳۷٬۷۲۰ دلار صادر شد و سپس برای اولین بار از آوریل سال گذشته (فروردین ۱۴۰۱) به بالای ۴۰٬۰۰۰ دلار رسید.

نمودار ساعتی بیت کوین - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین در تایم فریم ۱ ساعته – منبع: TradingView

البته گاوهای BTC در این محدوده متوقف نشدند و تاکنون قیمت را به سقف محلی ۴۲٬۱۵۴ دلار رسانده‌اند. طبق داده‌های وب سایت کوین گلس (CoinGlass) رشد قیمت بیت کوین در ۴ دسامبر (۱۳ آذر) باعث شد بیش از ۵۰ میلیون دلار از معاملات شورت لیکویید شود. این مقدار لیکوییدی رکورد جدیدی از ۱۵ نوامبر (۲۴ آبان) محسوب می‌شود.

معاملات لیکوییدشده بیت کوین - منبع: CoinGlass
معاملات لیکوییدشده بیت کوین – منبع: CoinGlass

با بهبود عملکرد BTC و لیکویید شدن معاملات اهرمی شورت، تحلیلگران معتقدند قیمت بیت کوین می‌تواند به محدوده ۵۰٬۰۰۰ دلار برسد. تحلیلگری مشهوری به اسم دیسنتریدر (Decentrader) با انتشار نمودار زیر گفته است:

بیت کوین همچنان روی نقدینگی موجود در معاملات شورت اهرمی ۳، ۵ و ۱۰ برابری کار می‌کند.

نقشه نقدینگی بیت کوین - منبع: توییت دسنتریدر
نقشه نقدینگی بیت کوین – منبع: توییت دسنتریدر

تحلیلگر دیگری به اسم اسکو (Skew) هم اظهار داشته است:

بازار اسپات بیت کوین در بایننس: سرمایه‌گذارها قیمت بیت کوین را تحت نظر گرفته‌اند. حالا باید ببینیم که بازار واقعا سفارش‌های خرید را پر می‌کند یا خیر. اگر این اتفاق بیفتد، قیمت بیت کوین رشد می‌کند. مشخص است که سطح ۴۰٬۰۰۰ دلار اهمیت زیادی برای سرمایه‌گذارهای سازمانی دارد.

بازار اسپات بیت کوین در بایننس - منبع: توییت اسکو
بازار اسپات بیت کوین در بایننس – منبع: توییت اسکو

با این حال، همه تحلیلگرها نسبت به آینده بیت کوین خوش‌بین نیستند. تحلیلگری به اسم کریپتو چیس (Crypto Chase) در پلتفرم اکس (توییتر سابق) اعلام کرده است:

ادعای کف ۴۰٬۰۰۰ دلاری می‌تواند بهترین تله گاوی ممکن باشد چون:

  • خرس‌ها را متوقف می‌کند (من هم در این جا متوقف شدم اما سعی کردم با تنظیمات دستی معاملاتم را کنترل کنم).
  • با ادعای شکستن مقاومت، فوموی جدیدی را بین گاوها ایجاد می‌کند تا خروج نقدینگی و فشار فروش ایجادشده اجرا شود.
  • به نظر می‌رسد مقاومت ماهانه شکسته شده است، اما فتیله (Wick) کندل ماهانه بعدی موفق نمی‌شود به این هدف برسد.
  • ETFها در حالی تایید می‌شوند که شایعات و فشار خرید مربوط به آن‌ها تمام شده است.

بعد هم مشخص می‌شود که کف ۴۰٬۰۰۰ دلاری صحت ندارد و کف ۳۰٬۰۰۰ دلاری به وجود می‌آید. دلیلی وجود ندارد که بیت کوین به ۵۰٬۰۰۰ دلار برسد و احتمالا با اصلاح جدیدی مواجه می‌شود.

من از ۳۸٬۴۰۰ دلار یک پوزیشن شورت باز کرده‌ام و همچنان به آن پایبندم (اگر کف ۴۰٬۰۰۰ دلار به وجود بیاید، باز هم به آن اضافه می‌کنم). من نمی‌گویم که کف بیت کوین ۴۰٬۰۰۰ دلار است یا معامله لانگ (خرید) خود را تا کف ۴۰٬۰۰۰ دلار ببندید، اما اگر چنین اتفاقی بیفتد برنامه‌ای برای آن در نظر گرفته‌ام.

او در توییت دیگری اعلام کرد:

برای من این چرخه با چرخه‌های دیگر تفاوتی ندارد. به نظر من روند صعودی فعلی بیت کوین به زودی نزولی می‌شود. اساسا روند BTC همیشه همین شکلی است.

من اکثر سود ۲۸٬۰۰۰ تا ۳۵٬۰۰۰ دلار را گرفتم و اکثر سود ۳۵٬۰۰۰ دلار تا ۴۲٬۰۰۰ دلار را از دست دادم.
به نظر من قیمت بیت کوین بیش از حد رشد کرده است و معاملات شورت آن در ۴۳٬۰۰۰ دلار افزایش می‌یابد.

توییت کریپتو چیس - منبع: پلتفرم اکس
توییت کریپتو چیس – منبع: پلتفرم اکس

۲- بازارها مشتاقانه منتظر جلسه FOMC هستند

گزارش‌های اقتصادی آمریکا در هفته گذشته نتوانست بیت کوین را از معاملات رنج آن خارج کند. با این حال، همان طور که پیش از این گزارش دادیم؛ بعد از سخنرانی جروم پاول (Jerome Powell)، رییس فدرال رزرو، تحلیلگران به این نتیجه رسیدند که سیگنال کاهش سیاست‌های سختگیرانه از سوی این بانک صادر شده است.

در نتیجه آن‌ها معتقدند فدرال رزرو نرخ بهره را کاهش می‌دهد. این مسئله می‌تواند نقطه عطف مهمی برای دارایی‌های دیجیتال و پرریسک باشد و نقدینگی جدیدی را به سمت آن‌ها جذب کند. طبق گفته تحلیلگران، آن‌ها قبلا فکر نمی‌کردند چنین اتفاقی تا اواسط سال ۲۰۲۴ رخ بدهد؛ اما داده‌های جدیدتر نظرشان را تغییر داده است. بیل آکمن (Bill Ackman)، مدیرعامل صندوق «Pershing Square Capital Management»، اعلام کرده است:

من فکر می‌کنم فدرال رزرو تا سه‌ماهه اول ۲۰۲۴ سیاست‌هایش را تغییر بدهد. به نظر من آن‌ها نرخ بهره را زودتر از انتظارات مردم کاهش می‌دهند.

فدرال رزرو تا قبل از آغاز سال نوی کشورهای غربی و کم‌تر از دو هفته دیگر، باید برای آخرین بار در سال ۲۰۲۳ سرنوشت نرخ بهره را تعیین کند. داده‌های اقتصادی هفته گذشته، کاهش تورم آمریکا را تایید کردند و مطمئنا نقش زیادی در تصمیم این بانک خواهند داشت.

داده‌های «FedWatch Tool» در سایت «CME Group» نشان می‌دهد اکثر فعالان بازارهای مالی باور دارند نرخ بهره آمریکا در سطوح فعلی آن ثابت مانده و فعلا کاهش نمی‌یابد.

احتمال تغییر نرخ بهره در ماه دسامبر– منبع: CME Group
احتمال تغییر نرخ بهره در ماه دسامبر– منبع: CME Group

در هفته آینده گزارش‌های مربوط به بازار کار آمریکا منتشر خواهد شد. از بین این گزارش‌ها برای مثال می‌توان به داده‌های حقوق و دستمزد بخش غیرکشاورزی ADP اشاره کرد که در روز چهارشنبه ساعت ۱۶:۴۵ به وقت تهران منتشر می‌شود. گفتنی است نرخ بیکاری آمریکا در حال حاضر به پایین‌تر سطح تاریخی خود نزدیک شده است. پلتفرم «The Kobeissi Letter» با تاکید بر اینکه دسامبر (آذر) آخرین ماه معاملاتی ۲۰۲۳ محسوب می‌شود، در پلتفرم اکس گفته است:

مهم‌ترین رویدادهای هفته آینده:

۱. شاخص فرصت‌های شغلی (JOLTS): سه‌شنبه
۲. شاخص قدرت خرید مدیران بخش خدمات ISM: سه‌شنبه
۳. داده‌های مربوط به اشتغال و حقوق و دستمزد بخش غیرکشاورزی ADP: چهارشنبه
۴. داده‌های اولیه مطالبات بیکاری: پنجشنبه
۵. داده‌های مربوط به احساسات مصرف‌کنندگان: جمعه
۶. گزارش مربوط به بازار کار ماه نوامبر (آبان): جمعه

یک هفته تا نشست فدرال رزرو باقی مانده است.

توییت The Kobeissi Letter - پلتفرم اکس
توییت The Kobeissi Letter – پلتفرم اکس

۳- نگرانی‌های مربوط به رشد طلا و افزایش نقدینگی آمریکا

بعضی از تحلیلگران خاطرنشان کردند رشد قیمت بیت کوین و بازار کریپتو فقط به خاطر انتشار داده‌های اقتصادی به وجود نیامده است. تحلیلگری به اسم «Alistair Milne» با انتشار نمودار زیر از بقیه معامله‌گران پرسیده است:

آیا قیمت بیت کوین تابع نمایی از قیمت طلا و شاخص S&P 500 است؟

روند بیت کوین در مقایسه با طلا و شاخص S&P 500 - منبع: توییت Alistair Milne
روند بیت کوین در مقایسه با طلا و شاخص S&P 500 – منبع: توییت Alistair Milne

تحلیلگر دیگری به اسم فیلیپ سوییفت (Philip Swift) در پاسخ به او اظهار داشته است:

همه آن‌ها تابعی از نقدینگی کل جهان‌اند. وقتی نقدینگی جهان رشد کند، همه از آن تبعیت می‌کنند.

نقدینگی جهان در مقایسه با قیمت بیت کوین - منبع: توییت فیلیپ سوییفت
نقدینگی جهان در مقایسه با قیمت بیت کوین – منبع: توییت فیلیپ سوییفت

گفتنی است تسهیلات بازپرداخت معکوس (Reverse Repo Facility) فدرال رزرو به شدت کاهش یافته و نقدینگی بیشتری را به اقتصاد تزریق کرده است. در یک بازپرداخت معکوس، فدرال رزرو اوراق بهادار (معمولا اوراق بهادار خزانه‌داری) را به موسسات مالی می‌فروشد تا دوباره آن‌ها را در آینده بازخرید کند. در نتیجه، با کاهش آن نقدینگی جامعه افزایش می‌یابد. این مسئله مسلما فاکتور مهمی برای دارایی‌های پرریسک در سراسر جهان محسوب می‌شود. دن کریپتو تریدز (Daan Crypto Trades) درباره این مسئله گفته است:

بازپرداخت معکوس همچنان با سرعت زیادی کاهش می‌یابد. اگر چنین اتفاقی نمی‌افتاد، این پول نزد فدرال رزرو می‌ماند اما حالا وارد اقتصاد و بازار می‌شود. این امر به دارایی‌های پرریسک کمک می‌کند و شاخص قدرت دلار آمریکا را پایین می‌آورد.

تسهیلات بازپرداخت معکوس - منبع: توییت دن کریپتو تریدز
تسهیلات بازپرداخت معکوس – منبع: توییت دن کریپتو تریدز

شاخص قدرت دلار آمریکا (DXY)، معیاری برای سنجش قدرت دلار آمریکا در برابر سبدی از ارزهای فیات مهمی است که به شرکای تجاری این کشور تعلق دارند. این شاخص در هفته گذشته به کف چهار ماهه خود رسید و در حال حاضر کمی رشد کرده است.

نمودار روزانه شاخص دلار آمریکا - منبع: TradingView
نمودار روزانه شاخص دلار آمریکا – منبع: TradingView

سرمایه‌گذاران سازمانی زیادی مثل دن تاپیرو (Dan Tapiero)، مدیرعامل و بنیان‌گذار شرکت «10T Holdings» به نقدینگی بازار کریپتو توجه کردند. این تحلیلگر در هفته گذشته اعلام کرد سقوط اوراق قرضه آمریکا فرصت خرید منحصربه‌فرد و نادری را (مثل بحران مالی ۲۰۰۸ و سقوط کرونا در سال ۲۰۲۰) ایجاد می‌کند و نقدینگی باید به سمت بازار سهام و بیت کوین حرکت نماید. او با انتشار تصویر زیر ادامه داده است:

هیچ چیزی برای همیشه سقوط نمی‌کند. یک سال بعد از رشد نرخ بهره هم بازده اوراق خزانه آمریکا سقوط می‌کند. یکی از بهترین فرصت‌های خرید اوراق قرضه که با ۲ فرصت بزرگ موجود در ۴۰ سال گذشته (سال ۲۰۰۸ و سال ۲۰۲۰) در بازار سهام قابل‌ مقایسه است. بازدهی اوراق خزانه دو ساله در آینده حدود ۳٪ رشد می‌کند. نقدینگی به سمت بیت کوین، بازار نزدک و طلا خواهد رفت.

روند بازار سهام آمریکا - منبع: توییت دن تاپیرو
روند بازار سهام آمریکا – منبع: توییت دن تاپیرو

چارلز ادواردز (Charles Edwards)، بنیان‌گذار صندوق «Capriole Investments» هم به روند نقدینگی اشاره کرد که به خاطر سیاست‌های جدید فدرال رزرو به وجود آمده است. طبق گفته‌های او سیاست‌های تسهیل کمی (Quatitative Easing) فدرال در ماه نوامبر (آبان) در چهل سال اخیر بی‌سابقه بوده است. در تسهیل کمی، بانک مرکزی برای کاهش نرخ بهره، افزایش عرضه پول و اعطای وام به کسب‌و‌کارها، اوراق بهادار را خریداری می‌کند تا رونق اقتصادی افزایش یابد.

ادواردز در صحبت‌های خود به توییت تحلیلگر دیگری به اسم دیوید مارلین (David Marlin) اشاره کرده که با انتشار نمودار زیر گفته است:

شرایط مالی ایالات متحده در نوامبر (آبان) آن ۹۰ واحد تسهیل یافته که بزرگ‌ترین کاهش تسهیل کمی در کل تاریخ (از سال ۱۹۸۲) است.

شرایط مالی آمریکا - منبع: توییت دیوید مارلین
شرایط مالی آمریکا – منبع: توییت دیوید مارلین

همان طور که پیش از این گزارش دادیم، طلا هم به این داده‌ها واکنش نشان داده و قبل از اصلاح دوباره خود با رشد روزانه ۵٪ به رکورد ۲٬۱۴۶ دلار رسیده است. بعضی از تحلیلگران اعلام کرده‌اند چنین رفتاری غیرعادی است و خاطرنشان کردند «اتفاق بزرگی» در این هفته رخ می‌دهد. تحلیلگری به اسم تام کراون (Tom Crown) گفته است:

اتفاق خیلی مهمی فردا می‌افتد. طلا در یکشنبه شب از تمام رکوردهای قبلیش جلو زد. حتما بعضی‌ها چیزهایی می‌دانند.

توییت تام کراون درباره طلا - منبع: پلتفرم اکس
توییت تام کراون درباره طلا – منبع: پلتفرم اکس

تحلیلگر ناشناس دیگری به اسم هورس (Horse) اعلام کرده است:

معامله‌گران شورت با ضرر زیادی مواجه شده‌اند. این اتفاق مهمی است. طلا همین طوری یکشنبه شب رشد نمی‌کند. حتما معنی خاصی دارد.

توییت هورس درباره طلا - منبع: پلتفرم اکس
توییت هورس درباره طلا – منبع: پلتفرم اکس

معامله‌گر مشهور دیگری به اسم بلانتز (Bluntz) هم نگرانی خود را در مورد رشد دارایی‌های مختلف ابراز و تاکید کرده است این مسئله نشان‌دهنده افزایش تورم کل جهان است.

نمودار ساعتی طلا - منبع: TradingView
نمودار ساعتی طلا – منبع: TradingView

۴- رشد هش ریت بیت کوین و شاخص ترس و طمع

رشد اخیر بیت کوین باعث می‌شود ماینرها مشکلی برای پوشش هزینه خود بعد از هاوینگ آن در آوریل ۲۰۲۴ (فروردین ۱۴۰۳) نداشته باشند. ماه قبل هش ریت بیت کوین برای اولین بار در تاریخ از ۵۰۰ اگزاهش در ثانیه عبور کرد و با تنظیم مجدد آن در ماه دسامبر (آذر) ۱.۶٪ دیگر افزایش می‌یابد. این اتفاق رقابت ماینرها برای دریافت پاداش بلاک را افزایش می‌دهد و هفتمین ماه متوالی رشد این شاخص را رقم می‌زند.

داده‌های فاندامنتال شبکه بیت کوین - منبع: BTC.com
داده‌های فاندامنتال شبکه بیت کوین – منبع: BTC.com

نیک کوت (Nick Cote)، موسس و مدیرعامل بازار دارایی‌های دیجیتال شرکت «SecondLane»، اعلام کرده است:

هش‌ ریت بیت‌ کوین با رشد چشمگیری مواجه می‌شود، چون چهارمین هاوینگ آن در راه است. سرمایه‌گذارهایی که منابع نامحدودی دارند و با دولت‌ها هماهنگ هستند، با افزایش سرعت خود ماینرهای ناکارآمد را از بازار خارج می‌کنند.

روند هش ریت بیت کوین - منبع: MiningPoolStats
روند هش ریت بیت کوین – منبع: MiningPoolStats

شاخص ترس و طمع هم به محدوده ۷۴ از ۱۰۰ (طمع زیاد) رسیده است که از نوامبر ۲۰۲۱ (آبان ۱۴۰۰) دیده نشده بود. تاریخ نشان داده است با عبور این شاخص از محدوده ۹۰، بیت کوین با اصلاح مواجه می‌شود. در نتیجه، بعضی از تحلیلگران معتقدند قبل از ایجاد یک رشد غیرمنطقی، حرکت صعودی فعلی می‌تواند باز هم ادامه داشته باشد.

شاخص ترس و طمع - منبع: Alternative.me
شاخص ترس و طمع – منبع: Alternative.me

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
3 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا