اخبار خارجی

کاهش سودآوری استخراج بیت کوین برای ماینرها؛ دلیل آن چیست؟

همزمان با ریزش قیمت بیت کوین به سطح ۳۴,۰۰۰ دلار، سختی استخراج (Difficulty) آن به رکورد تاریخی ۲۶.۶۴ تریلیون رسیده است. این در حالی است که هش‌ریت شبکه بیت کوین به ۱۸۹ اگزاهش بر ثانیه رسیده است. این داده‌ها بدان معنی است که سودآوری استخراج بیت کوین کاهش یافته است اما ماینرها همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از نیوز بیت کوین، در تاریخ ۲۰ ژانویه (۳۰ دی) سختی شبکه بیت کوین با افزایش ۹.۳۲٪ به رکورد تاریخی ۲۶.۶۴ تریلیون رسید. افزایش سختی شبکه بیت کوین بدان معنی است که ماینرها کار سخت‌تری را برای استخراج هر بلاک پیش رو دارند و در حال حاضر این کار به سخت‌ترین حالت ۱۳ سال گذشته رسیده است.

از طرف دیگر قیمت بیت کوین در هفته گذشته ریزش ۱۷.۹٪ را تجربه کرد. کاهش قیمت بیت کوین و افزایش سختی شبکه آن به معنی کاهش سودآوری فرآیند استخراج بیت کوین است.

نمودار سختی شبکه و قیمت بیت کوین
نمودار سختی شبکه و قیمت بیت کوین

اما با وجود کاهش سودآوری استخراج بیت کوین، هش‌ریت این شبکه گویای این موضوع است که استخراج‌کنندگان با تمام قوا به ماینینگ مشغول‌اند. این شاخص در ناحیه ۱۹۰ اگزاهش بر ثانیه قرار دارد. در حال حاضر ماینرها هم از لحاظ قیمت BTC و هم از لحاظ سختی شبکه تحت فشار قرار گرفته‌اند.

میزان درآمد دستگاه‌های ماینینگ پرطرفدار در شرایط کنونی

اگر متوسط هزینه مصرف برق را برای هر کیلووات ساعت برابر ۰.۱۲ دلار در نظر بگیریم، در حال حاضر دستگاه Antminer S19 Pro از شرکت بیت ‌مین با توان پردازشی ۱۱۰ تراهش بر ثانیه به عنوان پربازده‌ترین دستگاه استخراج بیت کوین شناخته می‌شود که درآمد روزانه حدود ۹.۴۱ دلار را به ارمغان می‌آورد. در رتبه دوم دستگاه ++Whatsminer M30S از شرکت MicroBT قرار دارد که با توان پردازشی ۱۱۲ تراهش بر ثانیه، درآمد روزانه حدود ۹.۱۲ دلار را دارد.

میزان درآمد روزانه این ۲ دستگاه استخراج در دوهفته قبل حدود ۱۳ تا ۱۶ دلار و در دو هفته قبل‌تر از آن تا ۲۵ دلار نیز ثبت شده بود. رتبه سوم تا پنجم سودآورترین دستگاه استخراج بیت کوین به ۳ مدل از سری S19j شرکت بیت مین با توان پردازشی ۹۶ تا ۱۰۴ تراهش بر ثانیه اختصاص دارد که درآمد روزانه آن‌ها در حال حاضر به ۸.۲۳ تا ۸.۹۱ دلار کاهش یافته است. رتبه ششم این جدول به مدل +M30S اختصاص دارد که با توان پردازشی ۱۰۰ تراهش بر ثانیه درآمد روزانه ۷.۲۸ دلار را به همراه دارد.

اما اوضاع برای دستگا‌ه‌های قدیمی‌تر بسیار سخت‌تر شده است. دستگاه‌های با توان پردازشی کمتر از ۲۸ تراهش بر ثانیه و مصرف برق بالا اکنون به حداقل میزان سودآوری در طی سالیان گذشته رسیده‌اند. برای محاسبه میزان سودآوری سایر دستگاه‌های استخراج می‌توانید به این صفحه مراجعه کنید.

منبع
news.bitcoin

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا