کریپتو پدیا

بلاک چین ، ارز دیجیتال نیست!

آیا بلاک چین همان ارزهای دیجیتال است؟ آیا اصلا این دو ارتباطی با یکدیگر دارند؟ ممکن است این سوالات برای شما نیز مطرح شده باشند، حتی ممکن است در فهم مفاهیم مربوط به هر یک سردرگم باشید. ما در این مقاله قصد داریم ضمن تعریف مفاهیم هر یک، به بیان تفاوت و ارتباط میان این دو بپردازیم.

پیدایش بلاک چین

اگر می‌خواهید با مفهوم بلاکچین به صورت عمیق تر آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله بلاکچین چیست؟ + ویدیو را مطالعه بفرمایید، اما برای آشنایی با بلاک چین در این مقاله باید گفت که بلاک چین یک فناوری، جهت ذخیره اطلاعات و گزارشها است، یعنی به نوعی مانند یک پایگاه داده عمل می‌کند اما تفاوتش با پایگاه داده های معمولی در این است که کلیه داده ها رمزنگاری می‌شوند و همچنین تمامی اطلاعات ثبت شده توسط تمامی اعضا قابل دسترس است و به اشتراک گذاشته می‌شود.

فناوری بلاک چین مانند پایگاه داده های معمولی مرکزیتی ندارد و توسط فرد یا جای خاصی کنترل و نظارت نمی‌شود، بلکه کاملا غیرمتمرکز می‌باشد و توسط اعضای آن کنترل می‌شود.

بلاک چین - blockchainفناوری بلاک چین یک سری ویژگی هایی دارد که آن را منحصر به فرد کرده است، مانند امنیت و شفافیت و همچنین غیرمتمرکز بودن آن. به دلیل اینکه داده ها در بلاک چین رمزنگاری می‌شود بنابراین به سختی می‌توان آن را هک کند و همچنین تغییر داده مورد نظر باعث می‌شود تا رمز کلیه داده ها عوض شود که این از چشم اعضای بلاک چین دور نیست و به محض مشاهده چنین اتفاقی، تغییر مورد نظر را رد می‌کنند و نمی‌پذیرند.

اما چرا نام بلاک چین برای این فناوری انتخاب شده است؟ زیرا بلاک چین همانطور که از نامش پیداست از دو کلمه block(بلوک) و chain(زنجیره) تشکیل شده است و اطلاعات داخل بلوک هایی به صورت زنجیره وار ذخیره می‌شوند، که هر بلوک به بلوک قبلی خود وابسته است(از طریق الگوریتم های رمزنگاری) همچنین اطلاعات جدید در بلوک های جدید ذخیره می‌شوند و به بلوک های قبلی وصل می‌شوند از این جهت به آن فناوری بلاک چین می‌گویند.

ارزهای دیجیتال

آیا ارزهای رمزنگاری شده یک بلاک چین هستند؟ اگر بخواهیم این سوال را روان تر بپرسیم باید بگوییم: آیا ارزهای رمزنگاری شده یک پایگاه داده غیرمتمرکز هستند؟ پاسخ مشخص است؛ خیر.

بیت کوین اولین ارز رمزنگاری شده است که در سال ۲۰۰۹ توسط ساتوشی ناکاموتو به جهان معرفی شد، تا آن روز از تکنولوژی بلاک چین هیچ استفاده ای نشده بود، اما با روی کار آمدن بیت کوین، بلاک چین و کاربردهای آن به جهانیان معرفی شد. یعنی می‌توان گفت اولین کاربرد بلاک چین توسط بیت کوین که یک ارز رمزنگاری است، صورت گرفت و بعد از آن سایر ارزهای دیجیتالی نیز از مفهوم و فناوری بلاک چین استفاده کردند.

ارتباط ارزهای دیجیتال و بلاک چین

حال لازم است توضیح داده شود که این ارتباط به چه صورت است. از آنجایی که بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتالی در بستر بلاک چین فعالیت می‌کنند، ویژگی های بلاک چین را نیز به ارث برده اند، یعنی غیرمتمرکز است، شفاف است، از امنیت بالایی برخوردار است و… بنابراین اگر به عنوان مثال علی و سینا بخواهند بیت کوین مبادله کنند، اطلاعات مربوط به این تراکنش در بلاک چین ذخیره می‌شود و این اطلاعات قابل دستکاری نیست و برای همگی قابل مشاهده است و تمامی این اطلاعات نیز رمزنگاری شده اند.

نتیجه گیری

با توجه به توضیحات ارائه شده، ارزهای دیجیتال، بلاک چین نیستند و برعکس آن نیز صادق نیست. بلکه ارزهای دیجیتالی و ثبت تراکنش های آن یکی از کاربردهای فراوان تکنولوژی بلاک چین است که اولین بار توسط بیت کوین صورت گرفت.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا