اتریوم کلاسیک هارد فورک آگارتا (Agharta) را با موفقیت انجام داد!

طبق گزارش etcnodes.org، اتریوم کلاسیک هاردفورک آگارتا (Agharta) را در بلاک ۹,۵۷۳,۰۰۰ و روز یک شنبه با موفقیت انجام داد.

همانند به روزرسانی قبلی این شبکه به اسم آتلانتیس (Atlantis) در ماه سپتامبر که از نسخه های قبلی پشتیبانی نمی‌کرد، آگارتا نیز قابلیت مشارکت و همکاری اتریوم کلاسیک با زنجیره اتریوم را بهبود می‌بخشد. به روزرسانی های کنستانتینوپول و سنت پترزبورگ که در ماه فوریه در شبکه اتریوم اجرا شدند، طی این به روزرسانی تحت پروپوزال بهبود اتریوم کلاسیک (ECIP 1056) فعال خواهند شد.

اتریوم کلاسیک که ۲۲ اُمین ارز دیجیتال برتر از لحاظ ارزش بازار است و اتریوم پس از هک DAO در سال ۲۰۱۶ از یکدیگر جدا شدند. اعضای جامعه اتریوم کلاسیک تصمیم گرفتند تراکنش هایی که سرقت سرمایه ها را توسط هکرهای DAO امکان پذیر می‌کنند را پشتیبانی نکنند. هرچند سافت فورک اتریوم مقداری از سرمایه های هک شده را پس گرفت.

اتریوم کلاسیک سه سال پس از جدا شدن از اتریوم تلاش کرده است تا جامعه خود و ارتباط های فنی بین دو زنجیره را مجددا ایجاد کند. هاردفورک های آتلانتیس و آگارتا دو اقدام اخیر در این خصوص بوده است.

طبق گزارش کوین دسک، هاردفورک کنستانتینوپول شامل ۴ پروپوزال بهبود اتریوم (EIP) بود. اکثر تغییرات کد در این هاردفورک پیرامون بهینه سازی برای توسعه دهندگان، ویرایش کدها برای راهکارهای مقیاس پذیری بیشتر و سیاست اقتصادی اتریوم بود.

اگرچه این دو زنجیره چشم اندازهای متفاوتی دارند، اما اتریوم کلاسیک با دشواری های مشابهی با مسائل اتریوم مواجه است.

تکامل کلاینت های اتریوم کلاسیک

طبق گفته های باب سامرویل (Bob Summerwill) مدیرعامل ETC Core، اتریوم کلاسیک همانند اتریوم نشانه هایی از تثبیت انتخاب کلاینت ها را نشان می‌دهد.

شرکت Parity Technologies که اخیرا اهداف خود برای عقب نشینی از حفظ کدها را اعلام کرده است، پیش بینی کرده است که ۷۵ درصد شبکه اتریوم کلاسیک را میزبانی کند، در حالی که کلاینت مهم دیگر یعنی گث کلاسیک (Geth Classic) پس از هاردفورک آگارتا کنار گذاشته شده است.

سامرویل در این خصوص گفت:

مشکل تنوع کلاینت ها در اتریوم کلاسیک برخلاف اتریوم است. گث کلاسیک در حال کنار گذاشته شدن است و پس از هاردفورک اخیر دیگر پشتیبانی نخواهد شد و به نظر می‌رسد اکثر اپراتورهای نودها در حال انتقال به پریتی هستند.

در حال حاضر اتریوم کلاسیک دارای ۲۵۲ کلاینت پریتی اتریوم، ۱۶۷ کلاینت گث کلاسیک، ۸۰ کلاینت گث چندگانه و ۱ کلاینت بسو (Besu) است. توسعه دهندگان اتریوم کلاسیک انتظار دارند که کلاینت های بسو و گث چندگانه این شکاف را پر کند.

آفری شوئدون (Afri Schoedon) مدیر عرضه Parity Technologies هماهنگ کننده هاردفورک اتریوم کلاسیک به کوین دسک گفت که با در نظر گرفتن شرایط گث کلاسیک و سایر جایگزین های موجود، متمرکزسازی کلاینت ها نگرانی اندکی است. شوئدون گفت گث کلاسیک از سال ۲۰۱۶ به ندرت به روزرسانی شده و به همین دلیل کنار گذاشته شده است.

وی گفت:

همواره با هر فورک، تعدادی از نودهای کم اهمیت تر از دست می‌رود که به خوبی حفظ نشده‌اند. ما نگران این موضوع نیستیم.


منبع coindesk
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر