پیشرفته مقالات عمومی

روند پیشرفت راهکارهای لایه 2 اتریوم در سال 2022 چگونه خواهد بود؟

عنوان اصلی این مقاله که توسط کانسنسیس (Consensys) منتشر شده، What L222 Means For The Ethereum Ecosystem است. L222 مفهوم تازه‌ای نیست و اشاره به راهکارهای لایه ۲ اتریوم در سال ۲۰۲۲ (ترکیبی از L2+22) است. گسترش تکنولوژی بلاکچین علاوه بر مزایای بسیار، مشکلاتی مثل سرعت پایین تراکنش‌ها و مقیاس پذیری ناکافی را به همراه داشته است. این مشکلات متخصصان این حوزه را به گسترش الگوی L2 ترغیب کرده است، تا بتوانند با استفاده از راهکارهای لایه دوم و رول‌آپ‌ها در عین کاهش هزینه گس، مقیاس‌پذیری را نیز بهبود بخشند. در این مطلب با بررسی گفته‌های افراد تاثیر‌گذار حوزه لایه ۲، بررسی می‌کنیم که در سال ۲۰۲۲ چه اتفاقاتی پیش روی این بخش خواهد بود. همانطور که بلاک چین‌هایی مانند اتریوم به گسترش خود ادامه می‌دهند، راهکارهای لایه دوم یا L2 فرصتی را برای میلیون‌ها کاربر جدید فراهم می‌کند. برای آشنایی بیشتر با روندهای عمده‌ای که در سال ۲۰۲۲ در مورد مقیاس‌پذیری شاهد خواهیم بود، با میهن بلاکچین همراه باشید.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

در این مطلب به بریج‌ها، کاهش هزینه‌ها، ادغام و مهاجرت توسعه‌دهندگان به دیگر شبکه‌های لایه ۱، عدم تغییر جایگاه ارزش کل قفل شده (TVL) لایه یک‌های جایگزین و لایه ۲ها در سال ۲۰۲۲، پیشرفت چشمگیر سازگاری ماشین مجازی اتریوم (EVM) و معادل‌سازی EVM، نیاز بریج‌های بی‌نیاز به اعتماد به زمان بیشتر برای پختگی و یادگیری سالیدیتی و زبان‌های جدید Cairo و Zink خواهیم پرداخت.

ویژگی مشترک رول آپ‌های لایه ۲

ویژگی مشترک رول آپ‌های لایه ۲

در حال حاضر گزینه‌های بی‌شماری موجود است. امیدوارکننده‌ترین راهکارهای L2 به اصطلاح رول آپ‌هایی مانند آربیتروم (Arbitrum)، آپتیمیزم (Optimism)، استارک نت (StarkNet) و zkSync هستند. این «مینی بلاک چین‌های عمودی« دارای ویژگی‌های امنیتی بسیار مشابهی هستند، که از شبکه اصلی اتریوم نشات می‌گیرد. وجه اشتراک همه آنها چنین است:

 • کارمزد تراکنش ارزان‌تر (گس کم)
 • توان عملیاتی سریع‌تر
 • مکانیزم‌های اثبات بدون نیاز به اعتماد

رول‌ آپ‌ها تراکنش‌ها را در محیط جدیدی (یعنی خارج از زنجیره) اجرا می‌کنند و آنها را قبل از ارسال وضعیت به‌روز شده و داده‌های تراکنش به اتریوم، با هم یک‌دسته می‌کنند. آنها با استفاده از اثبات‌ها به امنیت دست می‌یابند؛ برخی راهکار‌ها با اعمال تکنیک‌های رمزنگاری دانش صفر، از اثبات اعتبار ریاضی استفاده می‌کنند، در حالی که برخی دیگر از نظریه بازی و ارزش شرط‌بندی برای اثبات تقلب استفاده می‌کنند. به عبارت دیگر، Rollupها پل‌هایی به حالت ماشین خارج از زنجیره هستند. حالت به‌روزرسانی‌شده در رولاپ اجرا می‌شود، سپس به لایه ۱ ارسال می‌شود و در یک قرارداد بازبینی، با استفاده از اعتبار یا طرح‌های اثبات تقلب مورد تایید قرار می‌گیرد.

در این بخش، چهار سوال اصلی را توضیح می‌دهیم که از رهبران صنعت که مشغول ساخت، تحقیق و رشد لایه ۲ هستند، پرسیده‌ایم.

 • برخی از روندهای اصلی در مقیاس‌بندی در سال ۲۰۲۲ کدامند؟
 • آیا از نظر ارزش کل قفل شده (TVL)، جایگاه راهکارهای لایه ۲ با زنجیره‌های جانبی/لایه‌ ۱ تغییر می‌کند؟
 • کدام مهره در سال ۲۰۲۲ شکسته می‌شود؟ کدام مهره شکسته نخواهد شد؟
 • به‌عنوان توسعه‌دهنده جدید، آیا باید رول آپ‌های Optimistic یا ZK را یاد بگیریم؟ چرا؟

توجه داشته باشید که این پاسخ‌ها نظرات شخصی این افراد است و لزوما نشان‌دهنده نظرات سازمان کلی آنها نیست.

رول آپ‌های Optimistic چگونه عمل می‌کنند؟

در مورد رول آپ‌های Optimistic یا اصطلاحا خوش‌بین، اپراتور انتقال حالت را به لایه ۱ انجام می‌دهد و تمام داده‌های تراکنش را همراه با انتقال حالت دسته‌بندی می‌کند. فرض بر صحت انتقال حالت است، تا زمانی که نادرست بودن آن ثابت شود؛ به همین دلیل به این نوع رولاپ‌ها خوش‌بین گفته می‌شود. با اطلاعات داده شده، هر کسی می‌تواند صحت آن را بررسی کند. اگر کسی بتواند تقلب توسط اپراتور را ثابت کند، سپرده (استیک) اپراتور کاهش می‌یابد و اثبات‌کننده پاداش دریافت می‌کند. پس از یک دوره از پیش تعریف شده، اگر کسی مایل یا قادر به اثبات تقلب نباشد، انتقال حالت در L1 پذیرفته شده و نهایی در نظر گرفته می‌شود. این پنجره تقلب، تاخیر برداشت را قبل از این‌که کسی بتواند دارایی‌ها را از رول آپ برداشت کند، معین می‌کند.

دو بازیگر اصلی در این زمینه عبارتند از Arbitrum و Optimism، که دوره انتظار ۷ روزه برای برداشت دارند.

رولاپ‌های اعتبار (Validity Rollups) چگونه عمل می‌کنند؟

در مورد رول آپ‌های اعتبار یا ZK، اپراتور، روش اثبات با دانش صفر را برای انتقال حالت به همراه برخی از داده‌های تراکنش به لایه ۱ انجام می‌دهد. با اثبات دانش صفر انتقال حالت – که ایجاد آن سخت، اما تاییدش نسبتا آسان است – را می توان در قرارداد تایید در لایه ۱ تایید کرد. اثبات نشان می‌دهد که انتقال حالت صحیح بوده است. طرح‌های دانش صفر متفاوتی – SNARKS و STARKS – به کار می‌روند که دارای خواص و کاربرد گس نسبتا متفاوتی هستند. با رول آپ‌های اعتبار تقریبا هیچ تاخیر برداشتی وجود ندارد؛ زیرا ثابت شده است که انتقال حالت از نظر ریاضی صحیح است، بنابراین حالت فعلی همیشه معتبر است.

دو تیم برجسته که از اثبات اعتبار استفاده می‌کنند، عبارتند از Matter Labs (سازنده zkSync) و StarkWare (که پروتکل‌های dXdX، Immutable X و موارد دیگر را تغذیه می‌کند).

راهکارهای لایه ۲ اتریوم در سال ۲۰۲۲

L222 به معنی لایه دوم در سال ۲۰۲۲ است. در حالی که اصطلاحات با فضای پویای دنیای ارزهای دیجیتال عجین شده‌اند، برخی از آنها دلایلی برای ماندگاری دارند. اگرچه این اکوسیستم‌های مقیاس‌پذیر لایه ۲ هنوز کاملا جدید هستند و کار زیادی در پیش دارند، اما گویا سال ۲۰۲۲ به عنوان سال L222 برای اکوسیستم اتریوم خواهد بود؛ زیرا شبکه‌های مختلفی در این حوزه در حال رشد و جذب هستند. قیمت بالای گس اتریوم به توسعه L2 کمک خواهد کرد. همانطور که تیم‌ها به کار بر روی بهینه‌سازی گس، تجربیات کاربر، ابزارهای توسعه‌دهنده و محدودیت‌های شبکه ادامه می‌دهند، توجه توسعه‌دهندگان زیادی را به خود جلب خواهند کرد که اکوسیستم اتریوم را در کل تقویت می‌کند.

۵ رول آپ بزرگ فعلی و سهم بازار هر کدام
۵ رول آپ بزرگ فعلی و سهم بازار هر کدام

پنج رول‌آپ بزرگ در حال حاضر تامین امنیت ۵.۵ میلیارد دلار سرمایه را به عهده دارند که می‌تواند در آن سیستم‌ها از آن استفاده شود. در مقایسه با مقدار قفل شده در L1های جایگزین مانند پالیگان (کمتر از ۵ میلیارد دلار) یا بایننس اسمارت چین (کمتر از ۱۳ میلیارد دلار)، این مقدار نسبتا کمی است. همچنین از نظر میزان استفاده – برای مثال بر حسب تعداد تراکنش‌های روزانه – پراستفاده‌ترین پروتکل لایه دوم، dYdX – حدود ۲۰۰ هزار تراکنش- تنها یک‌دهم تعداد تراکنش سه میلیونی شبکه Polygon PoS را داراست.

با این حال، معتقدیم که دستیابی به ارزش بالای قفل شده یا استفاده توسط تراکنش‌های روزانه، آسان‌تر از دستیابی به امنیت مشابه اتریوم است. بنابراین حتی اگر امروزه به نظر می‌رسد که لایه ۲ تنها توسط بخشی از کاربران استفاده می‌شود، با پیشرفت فناوری، شاهد بکارگیری و ارزشمندی بیشتر و بیشتر L2 خواهیم بود. به عبارت دیگر، تفاوت بین L1 و L2 این است که شما در L2 برای امتیاز عدم اعتماد به سیستم خارج از زنجیره، هزینه اضافی می‌پردازید. باید دید که آیا کاربران برای حذف این اعتماد هزینه اضافی می‌پردازند یا خیر.

بهترین راه برای درک راهکارهای لایه ۲ اتریوم در سال ۲۰۲۲، این است که با کسانی که عمیقا درگیر این حوزه هستند، ارتباط برقرار کنید؛ ما (کانسنسیس) دیدگاه‌های کارشناسان تحقیقاتی، بنیان‌گذاران تیم‌های L2 و مهندسان بلاک چین را در مورد چهار نکته کلیدی جمع‌آوری کرده‌ایم.

روندهای اصلی مقیاس‌پذیری در سال ۲۰۲۲

در مورد مقیاس‌بندی چهار موضوع اصلی را در سال ۲۰۲۲ شناسایی کردیم. بدون شک، سال ۲۰۲۲ سال بریج‌ها خواهد بود. معنای این حرف می‌تواند دو چیز باشد، زیرا رول آپ‌ها اساسا پلی هستند که سرمایه‌های کاربران را به روشی خاص تضمین می‌کنند. از سوی دیگر، پروتکل‌های بریج وجود دارند که امکان همکاری بین رول آپ‌های مختلف را فراهم می‌کنند. پاتریک مک کوری (Patrick McCorry) محقق Infura، فکر می‌کند که در نهایت، انتقال وجوه از طریق رول آپ‌ها بدون تعامل با اتریوم، نباید مشکلی داشته باشد.

با این حال، هنوز پروتکل Bridge غیرمتمرکز و بی‌نیاز به اعتمادی برای تعامل بین بخش‌ها وجود ندارد. بن جونز (Ben Jones) دانشمند ارشد Optimism پیش‌بینی می‌کند:

ما در انتقال دارایی‌های ERC20 بین این زنجیره‌ها واقعا موفق خواهیم بود و شاهد جنبشی برای انتقال پیام‌های عمومی و سایر پل‌های مختص به اپلیکیشن خواهیم بود، که تنها محدود به انتقال ساده توکن‌های ERC-20 نباشند.

فاینا شالتس (Faina Shalts) از Truffle Suite می‌گوید:

علاوه بر این، ادغام اتریوم به گواه اثبات سهام (PoS) اتفاق می‌افتد و همراه با آن، این روایت که شبکه اصلی برای نهایی‌سازی و لایه ۲ برای محاسبات است، ادامه خواهد یافت.

ادغام به خودی خود تاثیر زیادی روی رول آپ‌ها نخواهد داشت؛ زیرا فقط لایه اجماع L1 را تغییر می‌دهد. اما دانک‌شاردینگ، که ممکن است بر روی لایه بعدی متمرکز شود، تاثیر فوق‌العاده‌ای بر رول آپ‌ها خواهد داشت. اگرچه به احتمال زیاد این اتفاق در سال ۲۰۲۲ رخ نخواهد داد. همانطور که Polynya می‌گوید:

دانک شاردینگ اتریوم را به یک لایه تسویه‌ حساب و میزبان داده (DA) یکپارچه تبدیل می‌کند.

روند عمده دیگری که شاهد آن خواهیم بود، کاهش هزینه‌ها است. تاکنون، رول آپ‌های zk مختص به یک اپ به طور کلی ارزان‌تر از رول آپ‌های Optimistic هستند (هنوز مشخص نیست که رول آپ‌های zk عمومی به ازای هر تراکنش چقدر هزینه خواهند داشت). پیتر رابینسون (Peter Robinson) از ConsenSys Protocols می‌پرسد:

آیا رول آپ‌های Optimistic می‌توانند برای کاهش هزینه‌های خود کاری کنند؟

راه‌هایی برای کاهش هزینه‌ها وجود دارد و تیم‌ها روی بهینه‌سازی تکنیک‌های فشرده‌سازی کار می‌کنند. در نگاهی به گذشته، آنجلا لو (Angela Lu) از Matter Labs می‌گوید:

از قضا، جدول زمانی برای رول آپ‌های Optimistic، در سال گذشته زیادی خوش‌بینانه بود و ساخت زنجیره‌های جانبی سازگار با ماشین مجازی اتریوم (EVM) با هزینه‌های پایین‌تر، بسیار ساده‌تر بود تا پاسخگوی تقاضای بازار باشد.

به عنوان یک روند، ممکن است ببینیم که هزینه‌های پایین «آن چیزی است که کاربران در حال حاضر به آن اهمیت می‌دهند.» شاید حتی اهمیتش بسیار بیشتر از تمرکززدایی باشد. همانطور که آنکیت میتی (Ankit Maity) از پالیگان می‌گوید:

«اما به نظرم این پیام را می‌دهد که به جای جایگزینی اتریوم با دیگر پروتکل‌های لایه ۱، با اتریوم کنار بیایید.

آخرین روندی که کارشناسان شناسایی کردند، در مورد توسعه‌دهندگان بود. فاینا شالتس، توسعه‌دهندگانی را که پروتکل‌های بومی لایه ۲ را به‌جای انتقال از کد سالیدیتی لایه ۱ موجود می‌نویسند، به عنوان یک روند می‌بیند. توسعه دهندگان تخصصی قرارداد هوشمند لایه ۲، ممکن است کدها را در Cairo یا Zink ایجاد کنند. به طور خاص‌تر، آنجلا لو گمان می‌کند که نوآوری عمودی [نوآوری‌های درون فناوری رول‌آپ]، با افزایش برنامه‌های کاربردی لایه ۲ و موارد استفاده از بلاک چین که نمی‌توانند تحت محدودیت‌های Mainnet اتریوم ساخته شوند، ظهور خواهد کرد.

آیا از نظر TVL، جایگاه راهکارهای لایه ۲ و زنجیره‌های جانبی/لایه یک تغییر می‌کند؟

تغییر جایگاه زنجیره‌های جانبی/لایه‌ ۱ و راهکارهای لایه ۲

تغییر جایگاه تمام زنجیره‌های جانبی و راهکارهای جایگزین لایه ۱، در سال ۲۰۲۲ بعید به نظر می‌رسد. به گفته فاینا شالتس، «امنیت و غیرمتمرکز بودن اتریوم برای توسعه‌دهندگان و کسانی که مدت طولانی در این فضا بوده‌اند، جذاب است؛ اما حداقل برخی راهکارهای لایه ۱ همچنان از برتری برخوردار خواهند بود.»

آنکیت میتی می‌گوید که این سال، سال پذیرش رول آپ Optimistic است؛ گرچه معتقد است که هنوز برای یک میلیارد کاربر بعدی آماده نیست.

بن جونز پیشنهاد می‌کند که ترکیبی از عوامل بر راهکارهای لایه ۲ از نظر TVL و حجم تراکنش تاثیر صعودی خواهد داشت:

 • بهینه‌تر و کم‌هزینه‌تر شدن هزینه‌های گس.
 • درک افراد از مسائل امنیتی.
 • اعتماد کاربران عادی به این سیستم‌های L2 که به دلیل مکانیسم‌های اثبات مختلفشان، اعتماد کردن به آنها ذاتا سخت‌تر است.

در حالی که احتمالا در سال ۲۰۲۲ شاهد افزایش TVL در راهکارهای لایه ۲ خواهیم بود، باید پل‌های میان‌زنجیره‌ای با کاربری آسان، در دسترس و ارزان را نیز ببینیم تا سرمایه از راهکارهای جایگزین لایه ۱ جابجا شود.

آنجلا لو می گوید:

TVL در درازمدت به سمت زنجیره‌هایی میل پیدا می‌کند، که امنیت و تمرکززدایی بیشتری را با هزینه‌های معقول ارائه می‌کنند و برنامه‌ها می‌توانند به نوآوری بپردازند. در حالی که ما کاملا به طراحی خود اعتماد داریم، جدول زمانی ۲۰۲۲ برای تصاحب کامل L2 بسیار تهاجمی است؛ زیرا ما کاربران را تشویق می‌کنیم تا زمانی که به اندازه کافی در Mainnet تست انجام نشده باشد، مبالغ زیاد را به هیچ لایه دومی منتقل نکنند.

به نظر لو، مهم است به یاد داشته باشید که این لایه‌های ۲، دارای فناوری اولیه هستند؛ بنابراین استفاده از آنها به طور خودکار ایمن نیست. L2Beat، خلاصه ریسک‌ها را برای هر رول آپ گردآوری کرده است، که می‌توانید نگاهی به آنها بیندازید. در تصویر زیر ریسک‌های آربیتروم نمایش داده شده است.

رول آپ آربیتروم در راهکار لایه ۲
خلاصه ریسک‌‌های رول آپ آربیتروم

در مجموع، همسانی کامل بلاک چین‌ها واقع بینانه به نظر نمی‌رسد. بسیاری از L1های جایگزین مانند سولانا و زنجیره هوشمند بایننس ارزان‌تر هستند؛ اما امنیت کمتری دارند و ارزش بازار قابل توجهی را به خود اختصاص می‌دهند. برخی از تراکنش‌ها نیازی ندارند که مانند بقیه تراکنش‌ها ایمن باشند و برخی از افراد ممکن است حتی به تمرکززدایی اهمیت ندهند و فقط به دنبال کارمزدهای ارزان‌تر و تراکنش‌های سریع‌تر باشند.

یک حمله مخرب بزرگ به این شبکه‌ها، می‌تواند افراد را نسبت به خطرات امنیتی آگاه کند و باعث مهاجرت آنها شود. حادثه سولانا در رابطه با پل ورم هول (Wormhole) را به خاطر دارید؟

اگرچه شاید باید به موضع پاتریک مک کوری، در مورد عدم نگرانی در مورد تغییر زنجیره‌های جانبی L2 توجه کنیم، بلکه باید به دنبال این باشیم که ببینیم آیا راهکارهای لایه دوم می‌توانند TVL را که توسط صرافی متمرکزی مانند Coinbase نگهداری می‌شود، تغییر دهند؟

کدام مساله مشکل در سال ۲۰۲۲ حل خواهد شد؟ کدام حل نخواهد شد؟

وقتی صحبت از مسائل غامضی است که هنوز در سال ۲۰۲۲ حل نشده‌اند، تقریبا همه کارشناسان در مورد هم‌ارزی با EVM متفق‌القولند.

رول آپ‌های Optimistic، به دلیل برابری تقریبی EVM آنها در استفاده و ابزارسازی جذابیت بیشتری پیدا می‌کنند. بن جونز می‌گوید:

آنچه می‌بینیم، هزاران نفر از مردمی است که پروژه‌های خود را اجرا می‌کنند؛ زیرا متوجه می‌شوند که این کار به معنای واقعی کلمه، به سادگی تغییر شناسه زنجیره‌ای و اجرای دقیق همان اسکریپت در شبکه اصلی است.

اما همچنان که راهکارهای مختلف مقیاس‌پذیر سازگار با EVM به تولید می‌رسند، تفاوت‌های ظریف سازگاری و هزینه‌های مرتبط با آن، برای کاربران و توسعه دهندگان واضح‌تر می‌شوند.

با این حال، در مورد رولاپ‌های اعتبار، پیش‌بینی‌ها در یک سطح نیست. برخی کارشناسان به طور محافظه‌کارانه پیش‌بینی می‌کنند که شاهد راه‌حل‌های خوبی برای انتقال کد به EVM خواهیم بود. برخی معتقدند که وجود گواه‌های اثبات مفهوم zkEVM در سال ۲۰۲۲ امکان‌پذیر است. برخی حتی فکر می‌کنند که شاهد اثبات‌کننده‌های کارآمد zkEVM در شبکه اصلی خواهیم بود.

چیزی که در سال ۲۰۲۲ نخواهیم دید، قابلیت همکاری بی‌نیاز به اعتماد و بدون درز بین لایه‌دوم‌هاست (که در اصل بریج کردن است)؛ حتی با این‌که برخی پروتکل‌ها و تیم‌ها بر اساس این پروتکل‌ها ساخته شده‌اند. اکثر پروژه‌های بریج، تا به امروز واقعا نیازمند اعتماد و متمرکز هستند.

به عنوان توسعه‌دهنده جدید، آیا باید رول آپ‌های Optimistic را فراگیریم؟یا ZK؟ چرا؟

رول‌اپ ها - توسعه دهنده بلاکچین

آنجلا لو می‌گوید:

سالیدیتی، زبان قرارداد هوشمند با گسترده‌ترین آموزش‌های توسعه‌دهنده، بالغ‌ترین ابزار توسعه‌دهنده و بزرگ‌ترین جامعه توسعه‌دهندگان برای پشتیبانی از حرکت فرد به سمت توسعه اسمارت کانترکت‌هاست.

به عنوان توسعه‌دهنده جدید، احتمالا بخواهید که کارها را به سرعت انجام دهید و همه‌چیز را درک کنید. تجربه توسعه‌دهندگان در اتریوم در سه سال گذشته، به‌طور چشمگیری بهبود یافته است و با یادگیری اتریوم، پایه‌های لازم برای ایجاد یک رول آپ Optimistic سازگار با EVM را خواهید داشت، که برای رولاپ‌های اعتباری صدق نمی‌کند.

به گفته فاینا شالتس:

رول آپ‌های اعتبار در حال حاضر نیازمند دانستن زبان دیگری هستند، که برای محاسبات مورد نیاز برای کارکرد آنها بهینه شده است. برای مثال، برای به‌دست آوردن مزایایی که Starknet وعده داده است، باید Cairo را بلد باشید. امسال بهترین زمان برای یادگیری آن است؛ زیرا این زبان بسیار جدیدی است و یک توسعه‌دهنده جوان می‌تواند به‌سرعت در این حوزه تخصص یابد. شکی نیست که به زودی «توسعه‌دهنده قرارداد هوشمند Cairo» و «توسعه‌دهنده قرارداد هوشمند Zinc» را خواهیم دید. تخصص در یکی از این زبان‌ها یک ریسک است؛ زیرا هر دو رول آپ zk، در نهایت وعده سازگاری با EVM می‌دهند، اما فکر می‌کنم یادگیری یکی از این موارد، محاسبه بازده/ریسک بسیار خوبی دارد! البته به اندازه‌ای که منابع برای یادگیری سالیدیتی وجود دارد، منابع زیادی برای یادگیری Cairo یا Zinc وجود ندارد؛ بنابراین یادگیری آنها برای مدتی دشوارتر خواهد بود.

به عنوان یک توسعه‌دهنده جدید، ممکن است نخواهید سراغ زبان برنامه‌نویسی مبهمی بروید، که ممکن است مستعد تغییرات شدید و اشکالات احتمالی باشد؛ زیرا این مسیر چالش‌برانگیزتر خواهد بود. با این حال، تیم StarkWare توسعه‌دهندگان را تشویق می‌کند تا با این ایده آشنا شوند که «هر تراکنش حاشیه‌ای، هزینه تراکنش هر واحد را کاهش می‌دهد و محدودیت‌های گس موجود در L1 را از بین می‌برد و دنیایی از قابلیت‌های جدید را باز می‌کند».

بسته به سطح تجربه‌تان، ممکن است بخواهید رول آپ‌های بی‌نیاز از دانش را برای استقرار یک برنامه بومی لایه ۲ بررسی کنید. طبق گفته آنجلا لو، این کار می‌تواند فضای طراحی بزرگ‌تری را ارائه دهد زیرا:

 • ارسال سریع پیام غیرهمزمان L1 <> L2، برنامه‌های ترکیبی را که از برنامه‌ها و نقدینگی L1 بهره می‌برند، امکان‌پذیر می‌کند.
 • طراحی Volition، طیف وسیعی از کاربران و برنامه‌های کاربردی مختلف را قادر می‌سازد تا در سیستمی که بسیاری از راه‌حل‌های در دسترس بودن داده‌ها را پوشش می‌دهد، با یکدیگر همکاری کنند.
 • توانایی فقط ارسال (Post Only) تفاوت وضعیت در Calldata، باعث صرفه‌جویی قابل توجهی در هزینه نسبت به رول آپ Optimistic می‌شود.

نیکلاس لیوچون، رئیس بخش تحقیق و توسعه در ConsenSys تاکید می‌کند که به‌عنوان پروژه و توسعه‌دهنده جدید، «یک برنامه معقول این است که ویژگی‌های رول‌آپ‌های اعتبار و آپتیمیستیک را ارزیابی کنیم و ببینیم آیا رول آپ‌های Optimistic حداقل در کوتاه‌مدت به اندازه کافی خوب هستند و سپس منتظر بمانیم تا بحث بر سر zkEVM آرام بگیرد.»

منابع توسعه‌دهنده در حال حاضر در دسترس شما هستند:

مثلث بلاک چین

سه‌گانه یا مثلث بلاک چین به این باور عمومی اشاره دارد که شبکه‌های غیرمتمرکز، در هر زمان معینی فقط می‌توانند دو مزیت از سه مزیت تمرکززدایی، امنیت و مقیاس‌پذیری ارائه دهند.

مثلث بلاک چین با سه عامل تمرکززدایی، امنیت و مقیاس‌پذیری
مثلث بلاک چین با سه عامل تمرکززدایی، امنیت و مقیاس‌پذیری

رول آپ‌ها اجراهای ماژولاری هستند که هدف آنها حل سه‌گانه است. این Rollupها با ایجاد یک محیط اجرای تراکنش جدا از اتریوم، از مسئولیت اجماع و در دسترس بودن داده‌ها آزاد هستند. این رهایی به رول‌آپ‌ها اجازه می‌دهد تا از مقیاس‌پذیری، امنیت و تمرکززدایی بالا بهره‌مند شوند؛ بدون این‌که هیچ‌کدام از آنها به خطر بیفتد.

سخن پایانی

در این مقاله، برای درک عملکرد راهکارهای لایه ۲ اتریوم در سال ۲۰۲۲، روندهای عمده‌ای که در سال ۲۰۲۲ در مورد مقیاس‌پذیری شاهد خواهیم بود (شامل بریج‌ها، کاهش هزینه‌ها، ادغام و مهاجرت توسعه‌دهندگان)، عدم تغییر جایگاه TVL لایه یک‌های جایگزین و لایه ۲ها در سال ۲۰۲۲، پیشرفت چشمگیر سازگاری EVM و معادل‌سازی ماشین مجازی اتریوم، نیاز به زمان بیشتر برای پختگی بریج‌های بدون نیاز به اعتماد و یکپارچه و یادگیری سالیدیتی و زبان‌های جدید Cairo و Zink پرداختیم.

به طور ایده‌آل در آینده، کاربران جدید حتی نیازی به دانستن L2 نخواهند داشت. این تجربه برایشان یکپارچه خواهد بود زیرا آنها در عین بهره‌گیری از امنیت Mainnet، هرگز مجبور به بازگشت به آن نیستند. گسترش پل‌ها، زیرساخت‌های L2 بالغ و آن-رمپ‌های فیات به توجه توسعه‌دهنده و جذب کاربر کمک می‌کند.

امیدواریم به زودی اکثر مردم بدون نیاز به دانستن معنای لایه ۲ یا EVM، از این فناوری استفاده کنند. تا آن زمان، سعی می‌کنیم از نظر اکوسیستم و توسعه‌ای که توسط بسیاری از افراد ماهر و علاقه‌مند انجام و تحقیق می‌شود، شما را در جریان قرار دهیم. نظر شما چیست؟ آیا راهکارهای لایه ۲ اتریوم در سال ۲۰۲۲ می‌توانند عملکرد خوبی داشته باشند؟ نظر خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
Consensys

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
3 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا