اخبار اتریوم

راه‌اندازی شبکه آزمایشی هولسکی اتریوم به هفته آینده موکول شد

شبکه آزمایشی هولسکی (Holesky) قرار بود در سالگرد به‌روزرسانی مرج (Merge)، یعنی ۱۵ سپتامبر (۲۴ شهریور) در بلاکچین اتریوم راه‌اندازی شود اما به خاطر عدم تطابق پارامترهای آن طبق برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده به تعویق افتاد. با این حال، توسعه‌دهندگان اتریوم همچنان باور دارند این شبکه به بزرگ‌ترین شبکه آزمایشی اتریوم تبدیل خواهد شد.

به نقل از بی‌این‌کریپتو، پروتولامدا (Protolambda)، محقق اتریوم، اعلام کرد به خاطر گنجاندن داده‌های اضافی در یک فایل اشتباه، هولسکی نتوانست آن طور که باید راه‌اندازی شود. او در پلتفرم اکس (توییتر سابق) اعلام کرد:

یک نفر 0x686f77206d7563682069732074686520666973683f را به عنوان داده اضافی در «EL Holesky genesis.json» قرار داده و نه در «CL genesis.ssz». همین پیکربندی اشتباه، باعث شد هولسکی راه‌اندازی نشود. علاوه بر این، شایعه شده که برخی دیگر از پارامترهای فورک با هم مطابقت ندارند. هولسکی باید دوباره راه‌اندازی شود، اما اندازه شبکه آن مشکلی ندارد.

توییت پروتولامبدا – منبع: پلتفرم اکس

راه‌اندازی تست نت هولسکی به هفته بعد موکول شد

همان طور که پیش از این گزارش دادیم، شبکه آزمایشی هولسکی قرار بود در چند روز گذشته راه‌اندازی شود. با این حال بعد از اینکه مشخص شد این شبکه با مشکلات و چالش‌های مهمی مواجه شده، راه‌اندازی آن با اجماع توسعه‌دهندگان و کلاینت‌های اتریوم فاوندیشن (Ethereum Foundation) به هفته آینده (احتمالا ۲۲ تا ۲۸ سپتامبر) موکول شد. شایان ذکر است نگرانی‌های موجود ربطی به اندازه و مقیاس هولسکی ندارد و این شبکه در همان مقیاسی که در ابتدا پیش‌بینی شده بود، راه‌اندازی خواهد شد.

پاریتوش (Paritosh)، یکی از توسعه‌دهندگان اتریوم فاوندیشن، در پلتفرم اکس گفته است:

اشتباهی در پیکربندی جنسیس بلاک به وجود آمده که باعث شده شبکه هولسکی به درستی راه‌اندازی نشود. برخی از اعتبارسنج‌ها به صورت دستی پیکربندی مذکور را اصلاح کردند و توانستند زنجیره را را‌ه‌اندازی کنند، اما برای نهایی شدن شبکه کافی نبود.

توییت پاریتوش – منبع: پلتفرم اکس

هدف هولسکی این است که به بزرگ‌ترین شبکه آزمایشی اتریوم تبدیل شود و قابلیت‌های آزمایش قراردادهای هوشمند را تقویت کند. این شبکه ۱.۴۶ میلیون گره اعتبارسنج دارد و در نتیجه ظرفیت آن دو برابر شبکه اصلی خواهد بود. در حال حاضر، شبکه اصلی اتریوم حدود ۷۰۰,۰۰۰ گره دارد.

به نقل از کوین تلگراف، اهمیت هولسکی در این است که جایگزین شبکه گوئرلی (Goerli) می‌شود و با تکمیل شبکه سپولیا (Sepolia) یک پروتکل قوی را در اختیار توسعه‌دهندگان اتریوم قرار می‌دهد تا آن‌ها بتوانند پلتفرم‌های خود را به راحتی آزمایش کنند. گوئرلی و سپولیا به ترتیب در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۲۱ راه‌اندازی شده بودند، اما مسئله این است که بعضی از توسعه‌دهندگان اتریوم به خاطر اعتبارسنج‌های کوچک شبکه گوئرلی با چالش‌های زیادی مواجه شده‌اند.

وب سایت یوتودی هم تاکید کرده است هولسکی اولین تست نت اتریوم در دوران گواه اثبات سهام آن محسوب می‌شود و با برعهده گرفتن نقش تست نت گوئرلی، به عنوان شبکه آزمایشی برای فعالیت‌هایی مانند استیکینگ، زیرساخت‌های شبکه و پروتکل‌های جدید مبتنی بر اتریوم عمل خواهد کرد. به همین خاطر، توسعه‌دهندگان اتریوم قصد دارند شبکه گوئرلی را در ژانویه ۲۰۲۴ (دی ۱۴۰۲) منسوخ کنند. این شبکه پس از منسوخ شدن برای یک سال دیگر به کار خود ادامه داده و سپس به طور کامل تعطیل خواهد شد.

هولسکی برای کمک به آزمایش‌کنندگان اتریوم (ETH) طراحی شده است تا از معایب شبکه‌های آزمایشی قبلی اجتناب کنند. به عنوان مثال، کاربران شبکه آزمایشی گوئرلی با کمبود توکن‌های تستی GoETH مواجه شدند و حتی مجبور شدند آنها را در ازای پول خریداری کنند که این امر با قوانین شبکه آزمایشی اتریوم (ETH) در تناقض است. بعید است که هولسکی با مشکلات مشابهی روبرو شود.

گفتنی است توسعه‌دهندگان فعال در شبکه اتریوم بعد از اجرای این طرح برای آزمایش اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و پلتفرم‌های مرتبط با ماشین مجازی اتریوم (EVM) باید به شبکه سپولیا مراجعه کنند.

به طور کلی، مقیاس بزرگ هولسکی ابزار خوبی را در اختیار توسعه‌دهندگان اتریوم قرار می‌دهد تا آن‌ها بتوانند زیرساخت‌ها و به‌روزرسانی‌های خود را در محیطی شبیه به شبکه اصلی اتریوم آزمایش کنند. هولسکی قصد دارد مشکلات مقیاس‌پذیری شبکه‌های آزمایشی اتریوم را شناسایی و البته حل کند و در تبدیل آن به یک اکوسیستم غیرمتمرکز قوی تاثیرگذار باشد.

هرچند که راه‌اندازی تست نت هولسکی به هفته آینده موکول شده، قیمت اتریوم واکنش قابل‌توجهی به اخبار مربوط به آن نشان نداد. ETH در ۲۴ ساعت گذشته حدود ۰.۳٪ کاهش یافته و به محدوده ۱,۶۳۰ دلار رسیده است.

نمودار روزانه قیمت اتریوم – منبع: TradingView

به نقل از بیت‌ کوینیست، اعتبارسنج‌های شبکه آزمایشی هولسکی هنگام شروع کار این شبکه ۱.۶ میلیارد اتریوم مخصوص آن (HETH) را دریافت خواهند کرد. گفتنی است این مقدار HETH ده برابر بیشتر از مقدار ETH موجود در شبکه اصلی اتریوم و شبکه آزمایشی گوئرلی است و به هولسکی کمک می‌کند تا به اهداف خود برسد. به گفته سازندگان هولسکی، آنها به نظر می‌رسد این مقدار توکن برای همه توسعه‌دهندگان کافی باشد و دیگر مشکلات شبکه گوئرلی تکرار نشود.

این شبکه آزمایشی تقریبا تا سال ۲۰۲۸ قابل اجرا خواهد بود. دسامبر ۲۰۲۸ مهلت تخمینی پایان عملیات این شبکه است.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا