مقالات عمومی

هر چیزی که باید در مورد هارد فورک اتریوم بدانید!

اتریوم در ماه های اخیر دچار نوسانات زیادی شده است که طی آن چندین بار جایگاه دومین ارز دیجیتال را به ریپل واگذار کرد. عوامل زیادی دلیل نوسان قیمت این ارز دیجیتال بود. در حال حاضر یکی از دلایل احتمالی نوسان قیمت اتریوم می‌تواند فورک های سخت آتی باشد. این شبکه در انتظار ۳ هارد فورک است که در ماه ژانویه (دی ماه) برنامه ریزی شده است:

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی
 • هارد فورک کلاسیک ویژن (Classic Vision)
 • هارد فورک اتریوم نووا (Ethereum Nowa)
 • هارد فورک کنستانتینوپول (Constantinople)

چه چیزی منجر به هارد فورک اتریوم شد؟ اتریوم نسبت به بیشترین قیمت ثبت شده خود در سال ۲۰۱۸، بیش از ۱۰ برابر کاهش قیمت داشته است و پلتفرم ها و شرکت های بسیار زیادی که از طریق اتریوم عرضه شده بودند با فشارهای قانونی کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا در خصوص معاملات اوراق بهادار و صدور بدون مجوز مواجه شدند.

توسعه دهندگان متوجه شده اند بمب سختی برنامه ریزی شده برای اتریوم باعث شده که بلاک ها از یک جایی به بعد به شدت کند شوند و پس از آن هیچ بلاکی را نمی‌توان استخراج کرد. توسعه دهندگان باید به صورت دوره ای هارد فورک بزنند تا اتریوم دائما با آخرین فناوری آپدیت شود. اتریوم قبلا یکبار این جداسازی را تجربه کرده است. ابن جداسازی به دلیل کمبود سرمایه توسعه، منجر به هارد فورک شد و بعضی از افراد حتی با برگشت تراکنش ها موافقت نکردند و این موضوع باعث شکل گیری اتریوم کلاسیک (ETC) شد. هارد فورک کنستانتینوپول چند تغییر مهم مربوط به بهبود عملکرد بلاک چین اتریوم و جایزه های ماینینگ اعمال خواهد کرد که در پروپوزال های بهبود اتریوم یا EIP ها به آنها اشاره شده است.

ژانویه ۲۰۱۹ برای اتریوم هیجان انگیز است زیرا دستخوش سه هارد فورک خواهد شد. در ادامه مقاله به این سه هارد فورک و جزییات آن ها پرداخته خواهد شد.

توضیحات مرتبط با هارد فورک های اتریوم

شبکه های آزمایشی اتریوم

هارد فورک کلاسیک ویژن (Classic Vision)

اتریوم کلاسیک ویژن ارز جدیدی است که پس از هارد فورک اتریوم ایجاد خواهد شد و از مزایای اتریوم کلاسیک (ETC) نظیر غیرمتمرکزسازی واقعی و مزایای اتریوم نظیر شاردینگ و ماینینگ با گواه اثبات سهام بهره خواهد برد. در ادامه به بعضی از نکات هارد فورک اتریوم کلاسیک ویژن ETCV می‌پردازیم:

 • ماینرها می‌توانند از این امر سود ببرند زیرا هزینه آن کمتر خواهد بود و ماینرها می‌توانند از سخت افزار ساده تری مانند (Raspberry Pi) استفاده کنند.
 • دارندگان ETCV می‌توانند به جای فروش کوین ها، از آن ها استفاده کنند و کوین بیشتری به دست آورند که این امر باعث افزایش قیمت ETCV خواهد شد.
 • این هارد فورک از هرگونه مقام و مسئول مستقل خواهد ماند زیرا خطر کنترل بلاک چین توسط استخرهای ماینینگ عظیم وجود ندارد.
 • پلتفرم برنامه های غیرمتمرکز اتریوم کلاسیک ویژن ETCV دارای ابزار توسعه رابط کاربری یا همان فرانت اند front-end  و ابزار توسعه هسته یا همان بک اندback-end خواهد بود و به کاربران امکان می‌دهد تا برنامه ای کامل با رابط کاربری جذاب و برنامه های جانبی برای سیستم عامل های اندروید و iOS ایجاد کنند.
 • شبکه ETCV می‌تواند تا بیش از ۱۰ هزار تراکنش در ثانیه را پردازش کند. در حال حاضر این تعداد برای شبکه اتریوم فقط ۲۵ تراکنش در ثانیه است.

تمام دارندگان اتریوم، به ازای هر کوین اتریوم ۳ کوین اتریوم کلاسیک ویژن دریافت خواهند کرد. این هارد فورک در تاریخ ۱۱ ژانویه (جمعه ۲۱ دی ماه) رخ خواهد داد.

هارد فورک اتریوم نووا (Ethereum Nowa)

یک روز پس از هارد فورک کلاسیک ویژن و در تاریخ ۱۲ ژانویه  ۲۰۱۹ یا همان شنبه ۲۲ دی ماه، هارد فورک اتریوم نووا به وقوع خواهد پیوست و طی آن تمام دارندگان اتریوم به ازاری هر کوین اتریوم، یک کوین اتریوم نووا ETN دریافت خواهند کرد.

خط مشی اتریوم نووا اذعان داشت که تا سه ماهه دوم سال ۲۰۱۹، نسخه رایانه ای و حتی نسخه موبایلی (برای سیستم عامل های اندروید، iOS و ویندوزفون) کیف پول ETN عرضه خواهد شد. تا سه ماهه سوم و چهارم سال جاری نیز انتظار می‌رود که صرافی غیرمتمرکز و پیامرسان بلاک چین اتریوم نووا عرضه شود.

بحث های مختلفی در خصوص هارد فورک اتریوم نووا وجود دارد زیرا چند کاربر در انجمن بیت کوین تاک در خصوص کلاهبرداری های مرتبط با این هارد فورک هشدار داده اند.

هارد فورک کنستانتینوپول (Constantinople)

این فورک، بزرگترین و مهم ترین هارد فورک اتریوم می‌باشد که بین ۱۴ الی ۱۸ ژانویه ۲۰۱۹ یا همان ۲۴-۲۸ دی ماه رخ می‌دهد. هارد فورک کنستانتینوپول Constantinople اتریوم که فاز دوم پروژه متروپلیس است انتظار می‌رود بر روی بلاک ۷۰۸۰۰۰۰ ایجاد شود و عملکرد و راندمان شبکه را بهبود ببخشد. این هارد فورک به عنوان قدمی برای انتقال از پروتکل گواه اثبات کار PoW به پروتکل گواه اثبات سهام PoS (یا همان آپدیت کسپر) شناخته می‌شود.

انتظار می‌رود که این فورک سخت، شبکه اتریوم را سریعتر و کم هزینه تر کند. البته ممکن است کاهش جایزه ماینرها از ۳ اتریوم به ۲ اتریوم بحث برانگیز باشد.

در ادامه چند پروپوزال بهبود شبکه اتریوم (EIP) که در این هارد فورک اعمال می شود بیان خواهد شد:

 • EIP 145: این بروزرسانی به طور موثر پردازش اطلاعات در بلاک چین اتریوم را با جزییات بیان می‌کند و با نام تغییر بیت وایز (Bitwise shifting) نیز شناخته می‌شود. این هارد فورک۱۰ برابر گس کمتری استفاده خواهد کرد که باعث می‌شود استفاده از قراردادهای هوشمند ارزانتر شود.
 • EIP 1052: اجرای کدهای بزرگ بر بستر بلاک چین را بهینه می‌سازد. پذیرش هش منحصر به فرد باعث می‌شود تایید سایر قراردادها آسانتر و کارآمدتر شود.
 • EIP 1283: در صورت ذخیره قراردادها، روش قیمت گذاری و هزینه ها عادلانه تر و ساده تر خواهد شد. این بروزرسانی هزینه گس را کاهش می‌دهد زیرا کاربردهای جدیدی برای ذخیره داده ها امکان پذیر می‌شود.
 • EIP 1014: ویتالیک بوترین راهکار مقیاس پذیری را بر اساس تراکنش های خارج از زنجیره و کانال های مشابه با شبکه لایتنینگ بیت کوین ایجاد کرد که به صورت خودکار عملکرد شبکه را بهبود خواهند داد.
 • EIP 1234: کاهش جایزه استخراج بلاک باعث خواهد شد تا بمب سختی به مدت ۱۲ ماه به تعویق بیافتد. این امر هیاهویی بین ماینرها ایجاد خواهد کرد زیرا جایزه بلاک آن ها کاهش خواهد یافت. همین اتفاق درهارد فورک اتریوم کلاسیک افتاد. بنابراین، بمب سختی از یک نقطه به بعد استخراج را غیرممکن می‌سازد و کل شبکه را مسدود و به حالت سکون در می‌آورد که به آن عصر یخبندان اتریوم نیز می‌گویند. توسعه دهندگان به بهبود شبکه ادامه خواهند داد و ماینرها باید این بروزرسانی را بپذیرند، در غیر این صورت نمی‌توانند از ماینینگ سود کسب کنند.

از آنجایی که توسعه دهندگان در خصوص این آپدیت مطمئن نیستند و می‌خواهند از ایمن بودن آپدیت کسپر اطمینان حاصل کنند، این امر چند بار به تعویق افتاده است. اگر هر ۱۵ ثانیه یک بلاک ایجاد شود، تقریبا روزانه حدود ۵۵۰۰ بلاک ایجاد می‌شود. این امر قطعا فشارها را از قیمت اتریوم برمی‌دارد و از تورم جلوگیری می‌کند.

فورک کنستانتینوپول بخشی از بهبود پروتکل و زیرساخت بلاک‌ چین اتریوم است بنابراین انتظار کوین جدیدی وجود ندارد.

تاثیرات احتمالی هارد فورک های آتی بر اتریوم

با کاهش جایزه ماینینگ به ۲ اتر، سرمایه گذاران باید از کاهش نرخ تورم موجودی اتر استقبال کنند. به هر حال ماینرها به دلیل کاهش یک سوم جایزه بلاک و کاهش قیمت اتر بحث ها و صحبت هایی را بیان کرده اند. سرمایه گذاران در انتظار این موضوع هستند که هارد فورک های آتی چه چیزی برای آن ها به ارمغان می‌آورد. این انتظار پس از هارد فورک بیت کوین کش در نوامبر ۲۰۱۸ قابل توجه تر نیز می‌شود.

انتظار می‌رود پس از این هارد فورک شاهد نوسان کوتاه مدتی باشیم. انتقال شبکه به گواه اثبات سهام (PoS) یک ریسک است اما ویتالیک بوترین نمی‌خواهد به این ریسک توجه کند زیرا به تاثیر کوتاه مدت آن بر روی قیمت اهمیت نمی‌دهد. موضوعی که بوترین به آن اهمیت می‌دهد موفقیت در سرمایه گذاری به جای موفقیت در فناوری می‌باشد. با آگاه شدن سرمایه گذاران از مزایای این انتقال، افراد بیشتری جذب اتریوم خواهند شد.

صرافی هایی که از هارد فورک اتریوم پشتیبانی می‌کنند:

بایننس (Binance)

بایننس اولین صرافی است که تایید کرده است از هارد فورک کنستانتینوپول پشتیبانی خواهد کرد.

کوکوین (KuCoin)

کوکوین نیز اعلام کرده است که از هارد فورک کنستانتینوپول پشتیبانی خواهد کرد. این صرافی حتی به این موضوع اشاره کرد که اگر زنجیره جداگانه جدیدی ایجاد شود، تمام دارایی ها را به کاربران توزیع خواهد کرد

بیت فورکس (BitForex)

بیت فورکس به طور رسمی تایید کرده است که از هارد فورک کنستانتینوپول پشتیبانی خواهند کرد. این صرافی توضیح داد که در مدت زمان انجام هارد فورک، اگر هرگونه ایردراپ یا فورک سختی وجود داشته باشد، ایردراپ ها را بر اساس اطلاعات دارایی ها ارسال خواهد کرد و نمی‌خواهند کاربران نگران موضوعی باشند. بنابراین طی انجام فورک سخت، مراقب موارد فنی خواهند بود.

صرافی (OKEx)

صرافی OKEx پشتیبانی از هارد فورک کنستانتینوپول را اعلام کرد و به کاربران پیشنهاد داد تا بدون نگرانی در خصوص دارایی های خود به سپرده گذاری اتر بپردازند. این صرافی اذعان داشت که دارایی کاربران با وجود سیستم امنیتی ایمن خواهد بود.

هیوبی گلوبال (Huobi Global)

صرافی هیوبی گلوبال به طور رسمی اعلام کرده است که از هارد فورک کنستانتینوپول پشتیبانی خواهند کرد. اگر طی انجام فورک سخت، ایردراپ اضافه ای وجود داشته باشد، این صرافی پس از دریافت ایردراپ ها آن ها را بین کاربران دارای اتر توزیع خواهد کرد. این صرافی به کاربران توصیه کرده است تا اتر خود را سپرده گذاری کنند زیرا هیوبی طی انجام فورک سخت، متوجه موارد فنی خواهد بود.

بایباکس (Bibox)

Bibox نیز اخیرا تایید کرده است که طی انجام هارد فورک کنستانتینوپول به کاربران کمک خواهد کرد. این صرافی به کاربران توصیه کرده است تا اتر سپرده گذاری کنند و نگران هیچ موضوعی نباشند. این صرافی نیز همانند سایر صرافی ها در صورت وجود ایردراپ، آن را بین کاربران توزیع خواهد کرد.

سرمایه داران یا Hodler ها چه اقدامی باید انجام دهند؟

قیمت اتریوم طی ۳ هفته گذشته ۸۵ درصد افزایش داشته است و ارزش بازار آن نیز طی ماه گذشته دو برابر شده است. به نظر می‌رسد هارد فورک باعث تحرک قیمت اتریوم شده است و این موضوع، خبر خوبی برای سرمایه داران است.

پس از هارد فورک کلاسیک ویژن، دارندگان اتریوم به ازای هر کوین، ۳ کوین ETCN دریافت می‌کنند پس از هارد فورک اتریوم نووا، دارندگان اتریوم به ازای هر کوین، یک کوین اتریوم نووا ETN دریافت خواهند کرد. کاربران فقط در صورتی کوین دریافت خواهند کرد که اتریوم خود را در کیف پول های خصوصی داشته باشند که می توانند کلیدهای خصوصی خود را کنترل کنند نظیر متامسک، لجر نانو اس و ترزور. توجه داشته باشید اگر اتر خود را در کیف پولی دارید که کلید خصوصی آن در دست خودتان است می توانید کوین های جدیدی که ارائه می شوند را دریافت کنید.

همچنین دقت کنید اگر پول را خود را در صرافی نگه می دارید حتما از آن صرافی در جهت اینکه از این هارد فورک پشتیبانی می کند، اطلاعات کسب کنید.اگر کاربران، اتریوم خود را در کیف پول صرافی داشته باشند در صورتی کوین جدید دریافت می‌کنند که آن صرافی از هارد فورک مربوطه پشتیبانی کند.

به کاربران توصیه می‌کنیم که کلیدهای خصوصی کیف پول خود را وارد کیف های پول نامشخصی که وعده کوین رایگان می‌دهند نکنند. به هر کیف پولی اعتماد نکنند زیرا هر کیف پولی مطمئن نیست و در این حین امکان کلاهبرداری های زیادی وجود دارد.

تاثیر هارد فورک های آتی بر اکوسیستم کریپتو

دنیای کریپتو منتظر یکی از بزرگترین و اولین فورک های سال ۲۰۱۹ می‌باشد. این موضوع قطعا تاثیر چشمگیری بر قیمت اتریوم خواهد گذاشت زیرا باعث بروزرسانی اتریوم به نسخه جدیدتر و توسعه آن می‌شود. می‌توان انتظار داشت که قیمت اتریوم افزایش یابد و قیمت سایر ارزهای دیجیتال طی انجام هارد فورک برای مدت کوتاهی کاهش یابد. اتریوم طی سه هفته گذشته ۸۵ درصد افزایش قیمت داشته است. چنین شرایطی را نیز هنگام هارد فورک بیت کوین کش و پس از آن مشاهده کرده ایم که طی آن، قیمت سایر ارزهای دیجیتال برای مدت کوتاهی کاهش یافت. پیش بینی تاثیر بلندمدت این هارد فورک دشوار است و مشخص است که اتریوم در مرحله و برهه حساسی قرار دارد.

منبع
coinswitch

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
11 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا