مقالات عمومی

راهنمای جامع توکن های صرافی محور + اطلاعات قیمتی و تاریخچه

مدتی است که ارزهای دیجیتالی تحت عنوان توکن صرافی محور، به منظور یافتن راهی مناسب برای افزایش قابلیت نقدپذیری همراه با افزایش ارزش این توکن ها برای نگه دارندگان آن ها و همچنین اعمال تخفیف برای کارمزد مبادلات، بوجود آمده اند.

سال ۲۰۱۹  با وجود رکود بازار، به سالی پربازده برای توکن صرافی های اصلی که در چند ماه اخیر سودهای قابل توجهی کرده اند، تبدیل شده است. در این مقاله نگاهی به سردمداران این توکن های صرافی محور، تحولات قیمت آن ها، کاربرد و کاربری کلی آن ها، انداخته ایم.

توکن بایننس (Binance Coin)

بایننس کوین BNB

از آنجاکه BNB توکن بومی یک صرافی پیشتاز به لحاظ حجم مبادلات در سطح جهانی، یعنی صرافی بایننس است، می توان بدون شک گفت این توکن محبوب ترین توکن صرافی محور است.

CZ مدیر ارشد اجرایی بایننس در موقعیت های مختلف بر این نکته تاکید داشته است که هدفشان آن است که BNB را با حداکثر کاربردهای ممکن عجین کنند.

در حال حاضر کاربرد اصلی BNB کاهش کارمزد مبادلات در صرافی باینانس است. به بیان دیگر کاربران این صرافی می توانند با پرداخت کارمزد تبادلاتشان با استفاده از توکن BNB شامل تخفیف شوند.

به علاوه این توکن تنها روش شرکت در رویدادهای محبوب افزایش سرمایه ی لانچ پد باینانس به حساب می آید. به جز مواردی استثناء ، کسانی که می خواهند در عرضه های اولیه ی صرافی ها (IEO) شرکت کنند، تنها با استفاده از توکن BNB می توانند سکه هایی که به فروش میروند را خریداری کنند، که این امر باعث افزایش تقاضا برای توکن این صرافی یعنی BNB می گردد.

از ابتدای سال جاری میلادی، لانچ پد باینانس پروژه های فروش توکن موفقی شامل BitTorent ، Fetch.AI و Celer Network را برگزار کرده است که تاثیر به سزایی بر تقاضای BNB داشته است. به تازگی باینانس برای دریافت حق مشارکت در IEO هایی که در آینده در لانچ پدش انجام خواهند شد یک قرعه کشی لاتاری (lottery Draws) برگزار می کند.

در زمان نگارش این مقاله حجم مبادلات روزانه ی این صرافی، بر اساس آمار سایت coinmarketcap بالغ بر یک میلیارد دلار در روز است.

توکن هیوبی (HT)

صرافی Bhex با مدیریت صرافی هیوبی

Huobi یکی دیگر از پیشتازان صرافی های رمز ارز هاست. بر اساس اطلاعات سایت کوین مارکت کپ، در زمان نگارش این مقاله دارای حجم مبادلات روزانه ای بالغ بر ۷۵۵ میلیون دلار است. این پلتفرم در سال ۲۰۱۳ بوجود آمد و به یکی از صرافی های پیشرو ارز دیجیتال در چین تبدیل شد. به نظر میرسد این صرافی جذب سرمایه های از شرکتهای VC مشهوری همچون Seqouia Capital داشته است.

بنا به گزارش سایت Cryptopotato، در اوایل سال جدید میلادی، این صرافی رمزارز با ارزش ثابت و قابل تعویض HUSD را منتشر کرده است.

توکن (Huobi (HT با موارد استفاده ی جذاب محدودی معرفی شد: طبیعتاً یکی از آن ها همانند BNB کاهش کارمزد مبادلات بر روی پلتفرم است.  همچنین این توکن می تواند به عنوان سپرده امنیتی برای تبدیل شدن به یک تریدر تصدیق شده OTC بر روی این پلتفرم استفاده شود. یا به عنوان یک ابزار رأی دهی در هنگام تصمیم گیری برای لیست شدن سکه های جدید در صرافی به کار می رود.

Huobi اعلام کرده است که یک پروژه ی پلتفرم لانچینگ مشابه بلاکچین به نام Huobi Prime را عرضه خواهد کرد. Huobi Prime بر خلاف لانچ پد باینانس گفته است این پلتفرم یک معیار شایستگی خواهد داشت، بدین صورت که علاقه مندان به سرمایه گذاری در رویدادهای جذب سرمایه نیاز است مبلغ HT ۵۰۰ را به مدت حداقل ۳۰ روز نگه داری کنند. حرکتی که بدون شک در راستای تشویق کردن به نگهداری HT بیشتر صورت گرفته است.

در حقیقت این پلتفرم تجربه ی موفق اولین فروش توکن را پشت سر گذاشته است. این پروژه Top Network نام داشت که موفق شد در عرض چند ثانیه به سقف Hard cap خود دست یابد. البته Huobi برای اولین فروش شرط نگه داری حداقل ۵۰۰ HT را اعمال نکرد.

توکن کوکوین (KCS)

شاید بتوان گفت دلیلی که باعث شد KuCoin در اوایل سال ۲۰۱۸ کشش عظیمی بدست آورد، لیست کردن رمزارز های کمتر شناخته شده و با مارکت کپ پایین بود که صرافی های بزرگ از لیست کردن آن ها امتناع می کردند.

با این حال براساس آمار سایت کوین مارکت کپ حجم مبادلات روزانه ی آن با اغراق در حدود ۱۵ میلیون دلار است.

این صرافی توکن خود را تحت عنوان KuCoin Shares منتشر کرده است. و همانطور که از نامش پیداست شامل تخصیص سهام هم می شود. صرافی ۵۰ درصد از کارمزد مبادلات روزانه را بین نگهدارندگان توکن KCS توزیع میکند. از این جهت می شود گفت همانند یک طرح پرداخت سود سهام است.

جالب تر اینجاست که KuCoin به منظور جا نماندن از قطار IEO ها قصد دارد KuCoin Spotlight که یک پروژه ی بلاکچین پلتفرم لانچ همانند Binance و Huobi است را راه اندازی کند.

KuCoin Spotlight هم اولین فروش موفق خود را برای پروژه ای تحت عنوان MultiVac ، تجربه کرده است.

توکن اوکی اکس (OKB)

OKB نیز توکن بومی یکی دیگر از صرافی های رمزارز پیشرو یعنی OKEx است. OKB توکن کاربردی است که توسط نهاد Ok Blockchain استفاده می شود. این توکن از هیچ گونه ICO یا جذب سرمایه ی عمومی استفاده نکرده است.

OKB یک توکن ERC-20 اتریوم است که اعلام شده در آینده به بلاکچین عمومی صرافی OKEx تحت عنوان OKChain منتقل خواهد شد.

یکی از نکات قابل توجه این است که OKEx یک سرویس اشتراک گذاری توکن ایجاد کرده است که 60 درصد از تمام توکن های OKB را به صورت رایگان بین کاربران صرافی OKEx توزیع می کند.

ویژگی اصلی توکن OKB از بین بردن موانع موجود بر سر راه ترکنش ها به منظور افزایش بازده عملیاتی درون اکوسیستم است.

مسئله ی دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که سرمایه گذارانی که بالغ بر ۵۰۰۰۰۰ OKB درون یک قرارداد هوشمند قفل کرده باشند می توانند کاندیداهای احتمالی لیست شدن در صرافی ها را بررسی و تصدیق کنند که یک کاربرد خیلی خوب است.

همانند صرافی های نام برده شده OKEx هم پلتفرم جذب سرمایه ی خود با عنوان OKEx Jumpstart را راه اندازی کرده است. که پروژه ی BlockCloud اولین توکنی خواهد بود که از این طریق به فروش خواهد رفت.

توکن صرافی بیباکس (Bibox)

اگرچه این صرافی بر روی بازار آسیا تمرکز دارد، اما نام این صرافی را در بین بهترین صرافی ها از نظر حجم مبادله نخواهید یافت. این پلتفرم در اوایل سال ۲۰۱۸ به واسطه ی لیست کردن توکن های آسیایی محبوب، شاهد مقداری رشد بود. همچنین این صرافی یکی از بزرگترین بازارها برای کوین باثبات Dai است.

این پلتفرم هم کوین بومی خود به نام BIX را دارد که چند مورد استفاده دارد. اول اینکه نگهدارندگان BIX میتوانند از مزیت کاهش کارمزد مبادلات بهره مند شوند، مدل رایجی که در موارد قبلی هم شاهد آن بودیم.

مورد استفاده  بعدی این است که ۲۰ درصد از سود خالص صرافی به نگه دارندگان این توکن اختصاص می یابد. به تازگی این صرافی پلتفرم جذب سرمایه خود تحت عنوان Bibox Orbit را معرفی کرده است.

توکن بیتمکس (BTMX)

bitmex-18000bitcoin صرافی دیجیتال بیتمکس

BitMax یک پلتفرم مبادله ی ارزهای دیجیتال کمتر شناخته شده است. اگرچه براساس آمار سایت Coinmarketcap، در زمان نگارش این مقاله، این صرافی دارای حجم مبادلات روزانه ی ۸۴ میلیون دلار است که آن را در جایگاه ۵۲ ام بزرگترین صرافی های رمزارز قرار می دهد.

توکن بومی این صرافی BitMax Token نام دارد که علامت انحصاری آن BTMX است.

براساس وایت پیپر پروژه BTMX به هیچ وجه نشان دهنده ی هیچگونه سهام، مشارکت، حق، مقام و سودی در کمپانی نیست.  به علاوه اسناد تصریح می کنند که این توکن وعده ی هیچگونه کارمزد، سود سهام، درآمد و یا بازگشت سرمایه ای را نمی دهد.

ایده ی اصلی پشت BTMX آن است که این توکن فقط واسطه ای برای تبادل و تسویه حساب بین شرکت کنندگانی که با اکوسیستم BitMax در تعامل هستند باشد.

(Crypto Bridge (BCO

این صرافی تنها صرافی غیرمتمرکز در لیست بالاست که بر روی پلتفرم BitShares ساخته شده است. این صرافی بیشتر بر روی کوین های با حجم بازار کم و با الگوریتم اجماع اثبات کار متمرکز شده است.

رمز ارز بومی این صرافی غیر متمرکز (Bridge Coin (BCO نام دارد که قابل استخراج است و ۵۰ درصد از کارمزدها را به نگه دارندگانش پرداخت می کند.

 

منبع
cryptopotato

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا