هفته نامه

تحلیل اختصاصی بازار با استفاده از دیتای آن‌چین (۲ تا ۸ تیر)

سلام به علاقه‌مندان تحلیل آن‌چین بازار رمز ارزها

قیمت بیت کوین این هفته در محدوده‌ ۲۰,۰۰۰ تا ۲۲,۰۰۰ دلار در نوسان بود. بیت کوین این هفته در تلاش برای شکستن مقاومت ۲۲,۰۰۰ دلاری بود؛ اما با هربار نزدیک شدن به این سطح قیمت آن کاهش پیدا می‌کرد. دلایل عمده عدم رشد بیت کوین را می‌توان به مواردی مانند تلاطم و اخبار منفی در اقتصاد کلان ایالات متحده آمریکا نسبت داد. اخبار منتشر شده نشان می‌دهد در ماه می تقاضا برای خرید کالاها با قیمت پایدار، در آمریکا افزایش چشم‌گیری داشته است. همچنین انتظار افزایش تورم و به سبب آن افزایش بیشتر نرخ بهره یکی دیگر از دلایل عدم رشد بازار رمزارزها است.

برای تحلیل قیمت بیت کوین و قیمت اتریوم و به طور کلی تحلیل روند کلی بازار رمز ارزها ابزارهای متنوعی وجود دارد. ما معتقدیم با بررسی مداوم اطلاعات آن‌چین یا درون زنجیره‌ای می‌توان وقایع و اتفاقات این بازار را عمیق‌تر و دقیق‌تر ارزیابی و تحلیل کرد. در همین راستا میهن بلاکچین قصد دارد تا با تمرکز بر اطلاعات و دیتای درون شبکه یا On-Chain، گزارشی از عملکرد بازار را به صورت هفتگی منتشر کند. هدف این گزارش‌های هفتگی، تحلیل رفتار سرمایه‌گذاران، احساسات معامله‌گران و تغییرات صورت گرفته در شبکه بیت کوین و اتریوم است. در این تحلیل‌های متریک‌های آنچین بیت کوین و اتریوم مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

سلب مسئولیت

گزارش پیش رو، تحلیل اختصاصی میهن بلاکچین بر اساس دیتاهای آن‌چین (روی زنجیره) در هفته گذشته است. اطلاعات و تحلیل‌های این مقاله به هیچ عنوان نباید به عنوان توصیه‌ای برای خرید و فروش یا سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شوند. فراموش نکنید که همیشه قبل از سرمایه‌گذاری، خودتان به طور کامل بازار را تحلیل و بررسی کنید.

توجه به نکات زیر به مطالعه بهتر این مقاله کمک خواهد کرد:

 • این گزارش به سه بخش کلی تقسیم‌ شده است؛ در بخش اول اطلاعات کلی از بازار در هفته گذشته را ارائه می‌کنیم و همینطور اطلاعات مهم پیرامون بیت کوین را مورد بررسی قرار خواهیم داد. در بخش دوم این گزارش نیز وضعیت شبکه اتریوم را بررسی خواهیم کرد. در انتها نیز به شکل جزیی به وضعیت استیبل‌کوین‌ها می‌پردازیم.
 • برای جلوگیری مداوم از بیان تاریخ‌ها، در این مقاله کلمه «بازه زمانی» به فاصله زمانی ۲ تا ۸ تیر ماه اشاره دارد.
 • این نسخه، چهل و چهارمین گزارش از سری تحلیل‌های هفتگی آنچین میهن بلاکچین است. برای مطالعه گزارش پیشین، به مقاله زیر مراجعه کنید.

بخش اول – بیت کوین

قیمت بیت کوین
منبع: tradingview.com

تصویر بالا قیمت بیت کوین را در تایم‌فریم روزانه نشان می‌دهد. هفته گذشته قیمت بیت کوین تا سطح ۱۹,۸۰۰ دلار کاهش یافت. این کاهش پس از افزایش نسبی قیمت بیت کوین اتفاق افتاد که قیمت آن تا ۲۲,۰۰۰ دلار، افزایش یافته بود. همچنان اوضاع اقتصادی ایالات متحده، تنش‌های سیاسی بین کشورهای مختلف و ریزش بازارهای جهانی را می‌توان از دلایل ریزش بازار رمزارزها در نظر گرفت. اظهارات گری گنسلر رییس کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) در مورد قراردادن برخی رمزارزها به عنوان کالا به جای اوراق بهادار نیز به بازار آشفته رمزارزها دامن زد. در حال حاضر قیمت بیت کوین در محدوده ۲۰,۰۰۰ دلار است.

در ادامه به بررسی برخی از داده‌های آنچین در یک هفته اخیر می‌پردازیم:

همچنان ارزش کل بازار رمزارزها کمتر از ۱ تریلیون دلار است. این هفته و با رشد قیمت بیت کوین، ارزش کل بازار تا ۹۷۶ میلیارد دلار افزایش یافت؛ اما همچنان به دلیل ترس حاکم بر بازار، این میزان نتوانست از مرز ۱ تریلیون دلار عبور کند.

ارزش بازار رمزارزها
منبع: coinmarketcap.com

دامیننس بیت کوین این هفته تغییرات چندانی نداشت. همچنان با ریزش بازار، تسلط بیت کوین بر بازار رمزارزها در حال کاهش است. این روند نسبت به دوره‌های قبلی بازار خرسی تا‌کنون برعکس بوده است. به عبارت ساده‌تر در دوره‌های قبلی همزمان با ریزش بازار، دامیننس بیت کوین رشد چشم‌گیری داشته است؛ اما در این دوره دامیننس در حال کاهش است که می‌تواند نشان‌دهنده جدا شدن روند کلی بازار از روند قیمتی بیت کوین باشد. در حال حاضر دامیننس بیت کوین ۴۲.۷ درصد است.

دامیننس بیت کوین
منبع: coinmarketcap.com

بررسی رفتار سرمایه‌گذاران بیت کوین

نهنگ‌ها یکی از اصلی‌ترین بازیگران در بازار رمزارزها محسوب می‌شوند و تحرکات آنها در بازار می‌تواند تصویر دقیقی از اتفاقات آینده را پیش روی سرمایه‌گذاران قرار دهد. از این رو ابتدا به سراغ نهنگ‌های بیت کوین می‌رویم و رفتار آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

بررسی رفتار سرمایه‌گذاران بیت کوین
منبع: santiment
 • معرفی نمودار: در تصویر بالا نمودار رفتار کیف پول‌هایی که موجودی آن‌ها بین ۱۰۰ تا ۱۰,۰۰۰ بیت کوین است با نمودار بنفش در کنار نمودار قیمت بیت کوین به صورت کندل استیک نشان داده شده است. همچنین هیستوگرامی به شکل عمودی در گوشه تصویر مشاهده می‌‌کنید که نشان‌دهنده حجم و قیمت خرید کوین‌های فروخته شده طی هفته گذشته است.
 • تحلیل نمودار: همچنان موجودی کیف پول نهنگ‌ها در حال کاهش است. این هفته حدودا ۳۰,۰۰۰ واحد بیت کوین از کیف پول نهنگ‌ها خارج شده و حدودا ۶۰ هزار واحد بیت کوین توسط آنها خرید و فروش شده است.

بررسی رفتار هولدرها در برابر تریدرها

بررسی رفتار هولدرها در برابر تریدرها
منبع: santiment
 • معرفی نمودار: در تصویر بالا، قیمت بیت کوین با نمودار کندل استیک، در کنار تفاوت سود محقق شده هولدرهای بلند مدت (یک ساله) و کوتاه مدت (۶۰ روزه) نمایش داده شده است. شاخص MVRV Long/Short توانایی نسبتا قابل قبولی در تشخیص سقف و کف سیکل‌های نزولی و صعودی از خود نشان داده است.
 • تحلیل نمودار: شاخص MVRV عدد منفی ۲۶ درصد را نشان می‌دهد که نسبت به دوره‌های نزولی قبلی، به مراتب پایین‌تر است. در حال حاضر قیمت فعلی بیت کوین پایین‌تر از سطح قیمت تحقق یافته (Realized Price) آن است. این موضوع نشان می‌دهد که عمده بیت کوین‌ها با ضرر در حال جابجا شدن هستند.

بررسی وضعیت ماینرهای بیت کوین

بیش از ۱.۸۶ میلیون واحد بیت کوین در کیف پول ماینرهای شبکه بیت کوین ذخیره شده‌ است. در نتیجه بررسی رفتار این بازیگران نیز در روند قیمتی بیت کوین موثر است. به تصویر زیر توجه کنید:

بررسی وضعیت ماینرهای بیت کوین
منبع: cryptoquant.com
 • معرفی شاخص: نمودار بالا شاخص ورودی/خروجی خالص بیت کوین کیف پول ماینرها را در کنار قیمت بیت کوین با نمودار مشکی نشان می‌دهد. مقادیر مثبت در این نمودار نشان‌دهنده افزایش ذخایر بیت کوین ماینرها است.
 • تحلیل نمودار: همانطور که در نمودار مشخص است، همچنان ماینرها در حال فروش بیت کوین‌های خود هستند. با رسیدن قیمت بیت کوین به سطح ۱۷,۶۰۰ دلار حجم زیادی از بیت کوین‌هایی که توسط ماینرها نگهداری می‌شد، به فروش رسید. در قیمت فعلی بیت کوین بسیاری از کارشناسان معتقدند تسلیم ماینرها اتفاق افتاده است و آنها در حال فروش بیت کوین‌های خود به منظور جبران زیان‌های وارده و تامین هزینه‌های جاری خود هستند.

بررسی وضعیت کیف پول صرافی‌ها

با توجه به حجم مبادلات در صرافی‌های متمرکز، آن‌ها به عنوان یکی از مراجع تعیین قیمت بیت کوین و یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت آن به شمار می‌روند. در حال حاضر حدودا ۱.۷۸ میلیون بیت کوین در کیف پول صرافی‌ها ذخیره شده است. به تصویر زیر توجه کنید:

بررسی وضعیت کیف پول صرافی‌ها
منبع: santiment
 • معرفی شاخص: در تصویر بالا، نمودار بنفش رنگ نرخ خالص ورود و خروج بیت کوین به صرافی‌های متمرکز رمزارزها را در کنار موجودی آن‌ها و قیمت بیت کوین نشان می‌دهد.
 • تحلیل شاخص: همانطور که نمودار مشخص است، موجودی بیت کوین کیف پول صرافی‌ها همچنان در حال کاهش است. میزان بیت کوین‌هایی که در کیف پول صرافی‌ها نگهداری می‌شود، نسبت به هفته گذشته حدودا ۲۰,۰۰۰ واحد کاهش یافته است.

بررسی احساسات بازار

در این بخش به سراغ وضعیت میزان استفاده از شبکه بیت کوین می‌رویم:

شاخص active addresses

شاخص active addresses
منبع: santiment
 • معرفی شاخص: شاخص آدرس‌‌های فعال شبکه نشان‌دهنده میزان استفاده کاربران از شبکه است. در سیکل‌های صعودی تعداد آدرس‌های فعال به شدت افزایش می‌یابد که می‌تواند نمودی از پویایی و میزان استفاده افراد از شبکه بیت کوین باشد. در تصویر بالا، میانگین متحرک هفت روزه این شاخص با رنگ صورتی در کنار قیمت بیت کوین به صورت کندل استیک و آدرس‌های فعال روزانه به صورت ستونی با رنگ زرد نمایش داده شده است.
 • تحلیل نمودار: در حال حاضر حدودا ۸۰۴,۰۰۰ آدرس فعال در شبکه بیت کوین وجود دارد. با افزایش نسبی قیمت بیت کوین و کاسته شدن از شدت اصلاح آن در این هفته، شاهد افزایش تعداد آدرس‌های فعال نسبت به هفته گذشته بوده‌ایم.

ابزار بررسی متریک‌های اجتماعی

هرچند این شاخص را نمی‌توان در دسته متریک‌های آنچین قرار داد با این حال ابزار خوبی برای بررسی رفتار و احساسات سرمایه‌گذاران بیت کوین است.

ابزار بررسی متریک‌های اجتماعی
منبع: santiment
 • معرفی شاخص: این شاخص وضعیت حجم فعالیت اجتماعی عبارت «گری گنسلر – Gary Gensler» (رنگ آبی) و سلطه آن در قیاس با باقی ارزهای دیجیتال (رنگ زرد) را در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد. همچنین قیمت بیت کوین با رنگ سبز رسم شده است.
 • تحلیل نمودار: این هفته و همزمان با اظهارات گری گنسلر قیمت بیت کوین که تا محدوده ۲۱,۵۰۰ دلار رشد کرده بود، به زیر ۲۱,۰۰۰ دلار بازگشت. گری گنسلر رییس کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) ایالات متحده آمریکا است. او در حال مذاکره با مقامات کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) برای رسیدن به تفاهم‌نامه‌ای در مورد قانون‌گذاری بازار رمزارزها است. همانطور که در نمودار مشخص است، همزمان با صحبت‌های او قیمت بیت کوین کاهش پیدا کرده است.

بخش دوم – اتریوم

 قیمت اتر تایم فریم روزانه
قیمت اتر – تایم فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ‌ویو

چارت بالا قیمت اتریوم را در تایم فریم روزانه نشان می‌دهد. قیمت ETH پس از شکستن سطح حمایت روانی ۱۰۰۰ دلار و سقوط تا ۸۸۰ دلار در تاریخ ۲۸ خرداد، در هفت روز اخیر تا حدی بازیابی قیمت داشت. اما با پس زده شدن قیمت بیت کوین از سطح مقاومت ۲۲٬۰۰۰ دلار در تاریخ ۲۶ ژوئن (۵ تیر)، قیمت اتر هم مانند سایر آلت‌کوین‌ها نزولی شد و در حال حاضر در تلاش برای حفظ سطح ۱۱۰۰ دلار است. در انتهای ماه پرنوسان و چالش برانگیز ژوئن، قیمت بیت کوین نزدیک به بالاترین سطح چرخه قبلی خود یعنی حدود ۲۰٬۰۰۰ دلار، شروع به تثبیت کرده است و سوال اصلی در ذهن سرمایه‌گذاران این است که آیا کف قیمت در محدوده فعلی شکل خواهد گرفت یا خیر.

بررسی رفتار نهنگ‌ها در کنار شاخص نسبت حجم تراکنش‌های در سود به حجم تراکنش‌های در ضرر برای اتریوم، نشان می‌دهد که با رسیدن قیمت اتر به زیر ۹۰۰ دلار فعالیت نهنگ‌ها (آدرس‌های با ارزش دارایی بیش از ۱ میلیون دلار)، رشد چشم‌گیری داشته است. اما در روزهای بعد و با رسیدن قیمت اتر به بالای ۱۲۰۰ دلار همزمان شاهد کاهش فعالیت نهنگ‌ها و افزایش نسبت حجم تراکنش‌های در سود به حجم تراکنش‌های در ضرر بودیم. این موضوع نشان می‌دهد که با افزایش (به چندان زیاد) قیمت از ۹۰۰ دلار تا ۱۲۰۰ دلار، برداشت سود زیادی انجام شده است و با توجه به کاهش فعالیت نهنگ‌ها این برداشت سود از سوی هولدرهای کوچک و متوسط انجام شده است.

تحولات قیمت و رفتار هولدرهای اتر
تحولات قیمت و رفتار هولدرهای اتر

با بررسی رفتار هولدرهای مختلف ETH نکته بسیار جالب دیگری جلب نظر می‌کند. بین رفتار هولدرهای بزرگ اتر (۱۰۰۰ تا ۱۰٬۰۰۰ ETH) و هولدرهای کوچک‌تر، تفاوت رفتار بارزی مشاهده می‌شود. تعداد هولدرهای کوچک‌تر ETH طی ماه‌های گذشته به طور مداوم افزایش یافته است با وجود این، تعداد هولدرهای بزرگ (مشخص شده با رنگ آبی در نمودار پایین) کاملا ثابت بوده است. این موضوع نشان می‌دهد سرمایه‌داران بزرگ‌تر به هیچ وجه به اندازه سرمایه‌گذاران خرد به آینده قیمت اتر خوشبین نیستند.

هولدرهای مختلف اتر
تعداد هولدرهای بزرگ‌ (۱۰۰۰ تا ۱۰٬۰۰۰ ETH، خط آبی) و تعداد هولدرهای کوچک‌تر ETH در ماه‌های اخیر

جالب توجه است که اظهار نظرات مثبت در مورد اتریوم در شبکه‌های اجتماعی کاهش چشمگیری یافته است به نحوی که نسبت تعداد نظرات مثبت به تعداد نظرات منفی درباره اتریوم در ماه ژوئن کاهش چشمگیری یافته است و به پایین‌ترین سطخ خود در از خرداد ۱۴۰۰ رسیده است. این در حالی‌است که در روزهای گذشته شاهد به‌روزرسانی گری گلیسیر و به تعویق افتادن ۱۰۰ روزه بمب سختی شبکه اتریوم بودیم و به‌روزرسانی مرج اتریوم که مدت‌ها انتظار آن می‌رفت از همیشه به ما نزدیک‌تر است.

شاخص سوشال اتریوم
نسبت تعداد کامنت‌های مثبت به تعداد کامنت‌های منفی درباره اتریوم در شبکه‌های اجتماعی

همچنین از نظر تعداد پروژه‌های در دست اجرا بر بلاکچین‌های مختلف، شبکه اتریوم در حال حاضر پس از کاردانو، پولکادات، کوساما، فلو و فایل کوین، با ۲۷۳ پروژه فعال در رتبه ششم قرار دارد.

جایگاه شبکه اتریوم از نظر تعداد پروژه‌های فعال
تعداد پروژه‌های جدید فعال در بلاکچین‌های مختلف؛ منبع: جی‌کریپتو

وضعیت استیکینگ اتریوم ۲

استیکینگ اتر
وضعیت استیکینگ اتر؛ منبع: Dune

میزان اتر قفل شده در استیکینگ بیکن چین طی هفته گذشته رو به افزایش بود، اما هنوز نتوانسته است مرز ۱۳ میلیون ETH را پشت سر بگذارد. اما سهم لیدو فایننس از استیکینگ اتر روند کاهشی خود را که از ۱۲ می (۲۲ اردیبهشت) آغاز شد، حفظ کرده است و در حال حاضر برابر با ۳۲٪ است.

با توجه به به‌روزرسانی گری گلیسیر در شبکه اتریوم که بمب سختی شبکه اتریوم را تنها ۱۰۰ روز به تعویق انداخت، به نظر می‌رسد برآورد توسعه‌دهندگان اتریوم از زمان به نتیجه رسیدن به‌روزرسانی مرج، ابتدای پاییز باشد. اما علی‌رغم وصول این اخبار در روزهای گذشته، افزایش چشمگیری در میزان اتر قفل شده در استیکینگ و همچنین سهم لیدو در آن (که نماینده تمایل سرمایه‌گذاران کوچک‌تر است) مشاهده نمی‌شود.

بررسی حجم معاملات در صرافی‌های غیرمتمرکز

حجم معاملات روزانه در دکس‌های اتریوم
حجم روزانه معاملات در دکس‌های اتریوم؛ منبع:Dune

در نمودار بالا حجم معاملات روزانه صرافی‌های غیرمتمرکز به صورت نمودار میله‌ای نشان داده شده است و در سمت راست اسامی صرافی‌ها به تفکیک آورده شده است. حجم معاملات صرافی‌های مطرح لایه یک در این هفته حدود ۱۲ میلیارد دلار بود که نسبت به هفته گذشته کاهش شدیدی برابر با ۵۰٪ را نشان می‌دهد. علت این موضوع را می‌توان بازار نسبتا آرام روزهای اخیر پس از سقوط ۲۸ خرداد دانست. همچنین مشاهده می‌شود که صرافی‌های غیرمتمرکز یونی سواپ و کرو در مجموع بیش از ۷۵٪ از حجم معاملات ۷ روز گذشته را به خود اختصاص داده‌اند.

صرافی‌ها

در این بخش وضعیت ورود و خروج اتر به کیف پول اتریوم صرافی‌ها را بررسی می‌کنیم. به تصویر زیر توجه کنید:

اتریوم موجود در صرافی‌ها
موجودی اتریوم صرافی‌ها
 • معرفی شاخص: نمودار بالا قیمت اتر (با رنگ سبز) را در کنار موجودی اتر در صرافی‌ها بر حسب درصد از موجودی کل اتر (با رنگ آبی) و موجودی اتر در صرافی‌ها بر حسب ETH (به رنگ قرمز) نشان می‌دهد.
 • تحلیل نمودار: همانطور که در نمودار‌ مشاهده می‌شود موجودی نسبی و مطلق اتر در صرافی‌ها در حال حاضر با بالاترین سطح از ابتدای سال ۲۰۲۲ رسیده است.

بخش سوم – استیبل کوین‌ها

درصد عرضه در گردش آدرس‌های برتر برای ۵ استیبل کوین با بیشترین ارزش بازار (تتر، یو‌ای‌دی کوین، BUSD، دای و TUSD) در نمودار زیر نشان داده شده است.

استیبل کوین‌ها
درصد عرضه در گردش ۵ استیبل کوین‌‌ بزرگ در اختیار آدرس‌های برتر

با دقت در این نمودار می‌توان دید که حدود ۹۵٪ عرضه در گردش BUSD (خط قرمز) در اختیار تعداد محدودی آدرس است که حد بالای تمرکز در استیبل کوین بایننس و استفاده کم از آن توسط معامله‌گران خرد را نشان می‌دهد. البته TUSD (خط نارنجی) هم با حدود ۷۴٪ تمرکز در دست هولدرهای بزرگ وضعیت تقریبا مشابهی دارد.

با وجود این از نظر عدم تمرکز، استیبل کوین‌های USDC (خط زرد)، دای (خط آبی) و تتر (خط صورتی) به ترتیب وضعیت بسیار قابل قبول‌تری دارند. همچنین مشاهده می‌شود که از ۱۲ می و پس از حادثه فروپاشی ترا، استیبل کوین تتر به مراتب متمرکزتر شده است، در حالیکه استفاده از DAI و USDC توسط سرمایه‌گذاران خرد رشد چشمگیری یافته است.

همچنین در گزارش هفته قبل ذکر شد که از زمان سقوط ترا تا امروز، عرضه در گردش تتر حدود ۲۰٪ کاهش و عرضه در گردش USDC حدود ۱۳٪ افزایش داشته است. در تاریخ ۲۹ ژوئن (۸ تیر) اختلاف ارزش بازار تتر و USDC کمتر از ۱۱ میلیارد دلار است و USDC با حدود ۲۰٪ رشد در ارزش بازار می‌تواند به سلطه تتر در فضای استیبل کوین‌ها پایان دهد.

سخن پایانی

ما در این سری مقالات به سراغ اطلاعات آن‌چین بازار می‌رویم و سعی داریم تا الگوهای تکرار شونده مشترک بین قیمت و اطلاعات On-Chain را شناسایی کرده و در اختیار شما قرار دهیم. در نتیجه این مقاله و تمامی مواردی که در آن اشاره شده، به هیچ عنوان نباید ملاک تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری قرار گیرد. سعی ما این است تا به جای تحلیل مستقیم قیمت، عوامل تاثیرگذار بر نوسانات قیمت رمزارزها را بشناسیم تا تحلیل دقیق‌تری از بازار داشته باشیم. اگر در این زمینه تجربه‌ای دارید و یا اطلاعات آن چین مشخصی را پیدا کرده‌اید که بر قیمت رمزارزها تاثیر دارد، آنها را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا