هفته نامه

تحلیل اختصاصی آنچین (۱۶ شهریور)؛ نقش نهنگ‌ها در ریزش اخیر بیت کوین چه بود؟

شب گذشته قیمت بیت کوین از رنجی که محدودترین بازه برای نوسانات قیمت آن در دو سال اخیر بود، خارج شد. اما نه به سمتی که مطلوب گاوها بود. بازار رمزارزها حدود ۵ ساعت پس از آپدیت بلاتریکس اتریوم وارد روندی نزولی شد و قیمت بیت کوین حمایت ۱۹٬۰۰۰ دلار و قیمت اتر حمایت ۱۵۰۰ دلار را از دست داد. کندل قیمت بیت کوین دیروز در سطح ۱۸٬۸۰۰ بسته شد و جالب است بدانید این قیمت بدترین قیمت بسته شدن کندل برای بیت کوین از دسامبر ۲۰۲۰ (آذر ۱۳۹۹) بود.

البته این تحولات برای ناظران آگاه بازار شگفت‌انگیز نبود. با نزولی شدن قیمت بیت کوین از میانه آگوست و پس زده شدن شدید از سطح مقاومت ۲۵٬۰۰۰ دلاری حدس زده می‌شد که توان صعودی رالی تسکینی بیت کوین که پس از سقوط ۱۸ ژوئن آغاز شده بود به انتها رسیده باشد و حرکت محدود به رنج ۱۰ روز گذشته با توجه به شرایط ترسناک اقتصاد کلان محکوم به سقوط باشد.

برای تحلیل قیمت بیت کوین و قیمت اتریوم و به طور کلی تحلیل روند کلی بازار رمز ارزها ابزارهای متنوعی وجود دارد. ما معتقدیم با بررسی مداوم اطلاعات آن‌چین یا درون زنجیره‌ای می‌توان وقایع و اتفاقات این بازار را عمیق‌تر و دقیق‌تر ارزیابی و تحلیل کرد. در همین راستا میهن بلاکچین قصد دارد تا با تمرکز بر اطلاعات و دیتای درون شبکه یا On-Chain، گزارشی از عملکرد بازار را به صورت هفتگی منتشر کند. هدف این گزارش‌های هفتگی، تحلیل رفتار سرمایه‌گذاران، احساسات معامله‌گران و تغییرات صورت گرفته در شبکه بیت کوین و اتریوم است. در این تحلیل‌ها متریک‌های آنچین بیت کوین و اتریوم و استیبل‌کوین‌ها مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

سلب مسئولیت

گزارش پیش رو، تحلیل اختصاصی میهن بلاکچین بر اساس دیتاهای آن‌چین (روی زنجیره) در هفته گذشته است. اطلاعات و تحلیل‌های این مقاله به هیچ عنوان نباید به عنوان توصیه‌ای برای خرید و فروش یا سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شوند. فراموش نکنید که همیشه قبل از سرمایه‌گذاری، خودتان به طور کامل بازار را تحلیل و بررسی کنید.

توجه به نکات زیر به مطالعه بهتر این مقاله کمک خواهد کرد:

  • این گزارش به ۲ بخش کلی تقسیم‌ شده است؛ در بخش اول اطلاعات کلی از بازار در هفته گذشته را ارائه می‌کنیم و همین‌طور اطلاعات مهم پیرامون بیت کوین را مورد بررسی قرار خواهیم داد. در بخش دوم این گزارش نیز وضعیت شبکه اتریوم را بررسی خواهیم کرد.
  • این نسخه، پنجاه و چهارمین گزارش از سری تحلیل‌های هفتگی آنچین میهن بلاکچین است. برای مطالعه گزارش پیشین، به مقاله زیر مراجعه کنید.

بخش اول – بیت کوین

قیمت بیت کوین
نمودار قیمت بیت کوین – تایم فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ‌ویو

تصویر بالا قیمت بیت کوین را در تایم‌فریم روزانه نشان می‌دهد. بیت کوین این هفته و پس از ۳ ماه تلاش برای حفظ حمایت ۱۹,۰۰۰ دلار، این سطح حمایتی مهم را از دست داد و کندل روزانه آن زیر این سطح حمایتی بسته شد. با از دست دادن حمایت ۱۹,۰۰۰ دلار می‌توان انتظار داشت ریزش قیمت بیت کوین شدت پیدا کند و این سطح حمایتی به مقاومت تبدیل شود. سطح حمایتی مهم بعدی بیت کوین را می‌توان محدوده ۱۷,۵۰۰ دلار در نظر گرفت.

شدت گرفتن ریزش قیمت بیت کو‌ین را می‌توان به افزایش نرخ بهره از سمت فدرال رزرو نسبت داد. افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو منجر به ایجاد ترس در سرمایه‌گذاران و خروج آن‌ها از بازارهای پرریسک می‌شود. همچنین با بالا رفتن شاخص دلار (DXY) و ادامه سیاست‌های ضد تورمی می‌توان انتظار داشت ریزش قیمت‌ها در بازار‌های مالی ادامه داشته باشد.

شاخص ترس و طمع دوباره وارد محدوده ترس شدید شده است. عدد این شاخص به ۲۴ رسیده است که نشان‌دهنده وجود احساس ترس شدید در بین سرمایه‌گذاران بیت کوین است.

شاخص ترس و طمع
منبع: alternative.me

در ادامه به بررسی برخی از داده‌های آنچین در یک هفته اخیر می‌پردازیم:

این هفته و پس از ریزش قیمت بیت کوین، ارزش کل بازار رمزارزها نتوانست به سطح ۱ تریلیون دلاری خود را حفظ کند و به کمتر از ۹۰۰ میلیارد دلار رسید.

ارزش کل بازار
منبع: coinmarketcap.com

نمودار زیر دامیننس بیت کوین و اتریوم را در ۳ ماه اخیر نشان می‌دهد. همانطور که در نمودار مشخص است، در طول این ۳ ماه دامیننس بیت کوین به طور مداوم در حال کاهش و دامیننس اتریوم در حال افزایش بوده است. این موضوع را می‌توان به مرج اتریوم و کاهش تعداد رمزارزهای ETH در گردش پس از این رویداد نسبت داد. در حال حاضر بیت کوین ۳۸.۱ درصد و اتریوم نزدیک به ۲۰ درصد از ارزش کل بازار کریپتو را به خود اختصاص داده‌اند.

دامیننس بیت کوین و اتریوم
منبع: coinmarketcap.com

بررسی رفتار سرمایه‌گذاران بیت کوین

نهنگ‌ها یکی از اصلی‌ترین بازیگران در بازار رمزارزها محسوب می‌شوند و تحرکات آنها در بازار می‌تواند تصویر دقیقی از اتفاقات آینده را پیش روی سرمایه‌گذاران قرار دهد. از این رو ابتدا به سراغ نهنگ‌های بیت کوین می‌رویم و رفتار آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

رفتار نهنگ‌های بیت کوین
منبع: santiment
بررسی رفتار سرمایه‌گذاران خرد بیت کوین
منبع: santiment
  • معرفی نمودار: در تصویر اول نمودار رفتار کیف پول‌هایی که موجودی آن‌ها بین ۱۰۰ تا ۱۰,۰۰۰ بیت کوین است با نمودار بنفش در کنار نمودار قیمت بیت کوین با رنگ سبز و در تصویر دوم رفتار کیف پول‌هایی که موجودی آن‌ها بین ۰ تا ۱۰ بیت کوین است با رنگ قرمز در کنار نمودار قیمت بیت کوین با رنگ سبز نشان داده شده است.
  • تحلیل نمودار: همانطور که در نمودارها مشخص است، در حالی که نهنگ‌های بیت کوین در قله‌های قیمتی بیت کوین‌های خود را به فروش می‌رسانند، سرمایه‌گذاران خرد در حال اضافه کردن بیت کوین به کیف پول‌های خود هستند. در هفته گذشته بیش از ۱۰,۰۰۰ واحد بیت کوین از کیف پول نهنگ‌ها خارج شده و در مقابل حدودا ۱۰۰۰ واحد بیت کوین توسط سرمایه‌گذاران خرد خریداری شده است.

بررسی شاخص‌های STH Realized Price و LTH

بررسی شاخص‌های STH و LTH
منبع:‌blockwareintelligence
  • معرفی شاخص: شاخص STH Realized Price نشان‌دهنده قیمت تحقق‌یافته خرید بیت کوین توسط سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت و شاخص LTH Realized Price نشان‌دهنده قیمت تحقق یافته خرید بیت کوین توسط سرمایه‌گذاران بلند‌مدت است. شاخص LTH با رنگ آبی و شاخص STH با رنگ صورتی در کنار قیمت بیت کوین با رنگ مشکی نشان‌ داده شده است.
  • تحلیل شاخص: در حال حاضر شاخص STH برابر با ۲۵,۰۰۰ دلار و شاخص LTH برابر با ۲۳,۰۰۰ دلار است. در اکثر مواقع شاخص STH>LTH است؛ زیرا معمولا سرمایه‌گذاران جدید بازار (STH) بیت کوین‌های خود را در قیمت‌های بسیار بالاتری نسبت به LTH خریداری می‌کنند. معمولا با نزدیک شدن اعداد این دو شاخص به یکدیگر یا STH<LTH، از شدت ریزش بازار کاسته شده و روند بازار برعکس می‌شود.

شاخص Whale-Exchange Net Position Change

شاخص Whale-Exchange Net Position Change
منبع: glassnode
  • معرفی شاخص: تصویر بالا رفتار خالص نهنگ‌های بیت کوین که دارایی آنها بیشتر از ۱۰۰۰ بیت کوین است را در بازه‌های ماهیانه نشان می‌دهد. مقادیر مثبت نشان‌دهنده رشد خالص موجودی نهنگ‌ها و مقادیر منفی نشان‌دهنده کاهش خالص موجودی نهنگ‌ها است.
  • تحلیل شاخص: همانطور که در نمودار مشخص است، همواره از موجودی کیف پول نهنگ‌های بزرگ بیت کوین در سقف‌‌های مهم کاسته شده است. پس از بالا رفتن قیمت بیت کوین و رسیدن آن به سطح ۲۵,۰۰۰ دلار، نهنگ‌های بزرگ حجم زیادی از بیت کوین‌های خود را به فروش رسانده‌اند.

بررسی وضعیت کیف پول صرافی‌ها

با توجه به حجم مبادلات در صرافی‌های متمرکز، آن‌ها به عنوان یکی از مراجع تعیین قیمت بیت کوین و یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت آن به شمار می‌روند. در حال حاضر حدودا ۱.۷۴ میلیون بیت کوین در کیف پول صرافی‌ها ذخیره شده است. به تصویر زیر توجه کنید:

منبع: santiment
  • معرفی شاخص: در تصویر بالا، نمودار قرمز رنگ نرخ خالص ورود و خروج بیت کوین به صرافی‌های متمرکز رمزارزها را در کنار موجودی آن‌ها و قیمت بیت کوین نشان می‌دهد.
  • تحلیل شاخص: همانطور که در نمودار مشخص است، میزان موجودی صرافی‌ها همچنان در حال کاهش است. پس از ریزش اخیر بیت کوین و رسیدن قیمت آن به محدوده ۱۸,۰۰۰ دلار حدودا ۲۰۰۰ واحد بیت کوین از صرافی‌ها خارج شده است.

بخش دوم – اتریوم

قیمت اتریوم
نمودار قیمت اتر – تایم فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ‌ویو

نمودار بالا قیمت اتریوم را در تایم‌فریم روزانه نشان می‌دهد. قیمت اتریوم پس از هفته‌ای که محدود‌ترین رنج قیمت برای بیت کوین در دو سال اخیر بود، روز گذشته، پس از انجام فاز اول به‌روزرسانی مرج، بازگشت نوسانات را تجربه کرد.

آپدیت بلاتریکس که فاز اول از مهم‌ترین به‌روزرسانی اتریوم یا شاید مهم‌ترین به‌روزرسانی در تاریخ کریپتو است، ساعت ۴:۰۴:۴۷ عصر روز سه‌شنبه ۱۵ شهریور انجام شد.

حرکت قیمت اتریوم در روز آپدیت بلاتریکس مثبت بود و از ابتدای روز تا ساعت ۴:۳۰ عصر سه‌شنبه قیمت ETH حدود ۶.۴۳٪ افزایش یافت و از ۱۵۸۶ به حدود ۱۶۸۷ دلار رسید. اما ادامه روز برای اتریوم و مابقی بازار با تحولات منفی همراه بود. شب سه‌شنبه بازار رمزارزها روند نزولی خود را آغاز کرد و تا صبح امروز چهارشنبه، قیمت اتریوم به کمتر از ۱۵۰۰ دلار و قیمت بیت کوین به کمتر از ۱۹۰۰۰ دلار رسید.

قیمت اتریوم در روز بلاتریکس
نمودار قیمت اتر – تایم فریم ساعتی؛ منبع: تریدینگ‌ویو

بعضی تحلیل‌گران برای توجیه این تحولات از ضرب المثل «Buy the Rumer, Sell the News» به معنای «با انتشار شایعات خرید کن و با انتشار خبر بفروش»، استفاده می‌کنند. اما این توجیه را نمی‌توان توجیه دقیقی برای رفتار معامله‌گران دانست. چرا که قیمت اتریوم که تحت‌الشعاع خبر بلاتریکس قرار داشت در ۲۴ ساعت گذشته حدود ۳.۶۳٪ کاهش یافت در حالیکه قیمت بیت کوین که تحت‌الشعاع این خبر قرار نداشت در همین مدت حدود ۵.۰۶٪ کاهش یافته است.

لازم به ذکر است که دامیننس بیت کوین طی روزهای اخیر به شدت کاهش یافته است و به کمتر از ۴۰٪ رسیده است. معامله‌گران بازار کریپتو باید توجه داشته باشند تجربه تاریخی از چرخه‌های ۴ ساله نشان می‌دهد که معمولا تشکیل کف مطمئن در بازار، با افزایش چشم‌گیر دامیننس بیت کوین همراه بوده است. روندی که از میانه خرداد ۱۴۰۱ دقیقا عکس آن را شاهد بودیم و زمانیکه معکوس شود، امکان دارد با کاهش شدید ارزش بازار آلت‌کوین‌ها روبرو شویم.

به نظر می‌رسد بادهای سردی که از دیروز وزیدن گرفت از اروپا برمی‌خیزد. نگرانی‎‌ها در مورد عدم ثبات اقتصاد ناحیه یورو در حال افزایش است. نگاهی به چارت قیمت الکتریسیته در آلمان، قطب صنعتی اروپا، چارت قیمت دوج کوین در سال ۲۰۲۱ را تداعی می‌کند!

قیمت الکتریسیته در آلمان
رشد پارابولیک قیمت الکتریسیته در آلمان (بر حسب MW/h)؛ منبع: Substack

با افزایش نگرانی‌ها در مورد امنیت انرژی در اتحادیه اروپا، شاخص قدرت دلار (DXY یا اصطلاحا «دیکسی») که قدرت این ارز را در مقایسه با سایر ارزهای فیات نشان می‌دهد، در هفته گذشته از سطح ۱۱۰ که تصور می‌شد مقاومت سرسختی برای این شاخص باشد، به راحتی عبور کرد. افزایش دیکسی معمولا برای بازار دارایی‌های پرخطر مانند سهام و اخیرا کریپتو تبعات منفی شدیدی داشته است.

همچنین شاخص NVT برای اتریوم در تاریخ ۳ سپتامبر (۱۲ شهریور) به بالاترین حد خود از دسامبر ۲۰۱۹ (آذر ۱۳۹۸) رسید. شاخص NVT در پلتفرم سنتیمنت به صورت نسبت ارزش بازار روزانه تقسیم بر گردش (Circulation) روزانه کوین تعریف می‌شود و زمانی‌که این شاخص رشد چشمگیری یابد معمولا نشانه آن است که کوین مورد بررسی Overvalued است؛ یعنی ارزش واقعی آن کمتر از ارزش بازار آن است. در ۱۲ شهریور شاخص NVT برای اتریوم به عدد ۱۲۶ رسید و در این تاریخ میانگین قیمت اتر ۱۵۵۰ دلار بود. پس از آن قیمت ETH حمایت ۱۵۰۰ دلار را از دست داد و ممکن است رشد چشمگیر این شاخص نشانه ادامه روند کاهشی برای قیمت اتریوم باشد.

NVT برای اتریوم
شاخص NVT برای اتر؛ منبع: سنتیمنت

بلاتریکس؛ فاز اول به‌روزرسانی مرج اتریوم

فاز اول به‌روزرسانی مرج اتریوم، یعنی «فاز بلاتریکس» روز گذشته با موفقیت اجرا شد.

فعالسازی بلاتریکس
فعال‌سازی بلاتریکس؛ منبع: توییتر

همان‌طور که می‌دانید شبکه اتریوم در حال حاضر عملکردی هیبریدی دارد و از دو زنجیره اصلی تشکیل شده است. یکی از این دو زنجیره را با عنوان «زنجیره اصلی (Mainnet Chain)» یا لایه اجرایی (Execution Layer) می‌شناسند که الگوریتم اجماع آن اثبات کار است. زنجیره دیگر یعنی «زنجیره بیکن (Beacon Chian)»، لایه اجماع (Consensus Layer) است که الگوریتم اجماع آن اثبات سهام است. به‌روزرسانی مرج اتریوم که دیروز فاز اول آن یعنی بلاتریکس پیاده‌سازی شد، این دو زنجیره را با هم ادغام می‌کند.

برای ادغام این دو زنجیر به دو هاردفورک نیاز است. یک هاردفورک برای لایه اجماع (بیکن چین) و هاردفورک دیگری برای لایه اجرا (زنجیره اصلی). هارفورک اول که بلاتریکس نام گرفته بود، دیروز انجام شد و هاردفورک دوم که پاریس نام گرفته است با رسیدن سختی کلی نهایی به یک عدد خاص کلید می‌خورد.

همانطور که می‌دانیم، هاردفورک‌های لایه اجرا با رسیدن بلاکچین به یک شماره بلاک خاص کلید می‌خورد، اما در لایه اجماع، مفهوم شماره‌ بلاک کاربردی ندارد بلکه در این زنجیره به جای بلاک با اسلات (Slot) سر و کار داریم.

علاوه بر این، زنجیره بیکن ساعت منطقی خود را دارد که به شدت با ساعت واقعی در تماس است. به همین دلیل همه هاردفورک‌های لایه اجماع که توسط یک شماره اسلات خاص فعال می‌شوند با دقت کسری از ثانیه قابل پیش‌بینی هستند. به همین دلیل از زمان اعلام ایپاک بلاتریکس می‌دانستیم که این به‌روزرسانی در ساعت ۴:۰۴:۴۷ عصر روز سه‌شنبه ۱۵ شهریور انجام می‌شود. هاردفورک قبلی لایه اجماع یعنی «هاردفورک آلتر (Altair)» نیز همین ویژگی را داشت.

اما هاردفورک‌های لایه اجرا که الگوریتم اجماع آن اثبات کار است، وابسته به رسیدن به یک شماره بلاک خاص هستند و به همین دلیل دقت تخمین زمان وقوع‌ آن‌ها پایین‌تر است؛ چرا که مدت زمان لازم برای ماین شدن هر بلاک وابسته به قدرت هش ماینرها و سختی شبکه است که امری متغیر است. به همین دلیل زمان وقوع هاردفورک پاریس را تنها می‌توان تخمین زد و بهترین تخمین‌های فعلی نشان می‌دهند که این هاردفورک ساعت ۱۰:۳۸ صبح پنجشنبه ۲۴ شهریور فعال خواهد شد.

با این حال انجام آپدیت بلاتریکس بدون مخاطره نبود. بررسی ایپاک‌های بیکن چین نشان می‌دهد که از زمان فعال‌سازی بلاتریکس در ایپاک ۱۴۴٬۸۹۶ تا ایپاک ۱۴۴٬۹۲۶ (۳ ساعت ۱۲ دقیقه بعد)، شبکه با ناپایداری‌هایی مواجه شد و تا ۱۸٪ از اسلات‌های بعضی ایپاک‌ها خالی ماندند.

اسلات‌های خالی در بیکن چین
تعداد اسلات‌های خالی در ایپاک ۱۴۴۸۹۶؛ منبع: بیکن‌اسکن
اسلات‌های خالی در بیکن چین
تعداد اسلات‌های خالی در ایپاک ۱۴۴۹۰۳؛ منبع: بیکن‌اسکن

علت این ناپایداری از دست رفتن ارتباط حدود ۵٪ از اعتبارسنج‌ها با شبکه اتریوم بود که با توجه به نیاز به تنظیم مجدد نرم‌افزار نود طبیعی به نظر می‌رسد. تعداد نودهای آماده برای مرج در حال حاضر به ۱۵۷۲ رسیده است که نسبت به قبل بلاتریکس درصد بیشتری از نودهای فعال (۷۶.۸٪) را شامل می‌شود.

درصد نودهای آماده مرج در شبکه اتریوم
درصد نودهای آماده مرج در شبکه اتریوم؛ منبع: Ethernodes.org

وضعیت استیکینگ اتریوم ۲

تعداد ولیدیتورهای جدید
تعداد ولیدیتورهای جدید اتریوم ۲؛ منبع: گلس‌نود

نمودار بالا تعداد ولیدیتورهای جدید اتریوم ۲ را در کنار قیمت اتر نشان می‌دهد. همانطور که مشاهده می‌شود، در تاریخ ۱ سپتامبر (۱۰ شهریور) تعداد ولیدیتورهای جدید رشد چشمگیری داشت و با بالاترین حد از تاریخ ۲ می (۱۲ اردیبهشت) رسید. در این تاریخ ۳۰۰۲ ولیدیتور جدید به شبکه اتریوم اضافه شد و ۹۶٬۰۶۴ اتر جدید به قرارداد بیکن چین ارسال شد.

استیکینگ اتر
تعداد اتر استیک شده در قرارداد بیکن چین و سهم لیدو؛ منبع: Dune Analytics

همانطور که در نمودار بالا مشاهده می‌شود تعداد اتر استیک شده در قرارداد بیکن چین در هفته گذشته رشد قابل توجهی داشت، اما سهم لیدو از این تعداد افت قابل توجهی داشته است. تعداد کل اتر استیک شده در این قرارداد در هفته گذشته از مرز ۱۳.۵ میلیون گذشت و در حال حاضر ۱۱.۲۴٪ از کل عرضه در گردش اتر در قرارداد اتریوم ۲ قفل شده است.

وضعیت اتریوم در صرافی‌های متمرکز

لیکوییدیشن‌های اتریوم
لیکوییدیشن‌های اتریوم در بازه‌های ۱۲ ساعته؛ منبع: کوین‌گلس

همانطور که در نمودار بالا مشاهده می‌شود، در روند نزولی که از عصر دیروز آغاز شد، ۱۱۷ میلیون دلار از قراردادهای آتی اتریوم در صرافی‌های متمرکز لیکویید شدند. فاندینگ ریت اتر در صرافی‌های متمرکز نیز امروز به شدت منفی‌تر شد و به پایین‌ترین سطح از ۱۹ می ۲۰۲۱ (۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰) رسید (نمودار پایین).

فاندینگ ریت اتر
فاندینگ ریت اتر؛ منبع: کریپتو کوانت

اگر خاطرتان باشد، این تاریخ همان روزی بود که ایلان ماسک اعلام کرد تسلا پذیرش بیت کوین را ادامه نمی‌دهد و قیمت BTC کندل قرمز تاریخی ۱۳٬۰۰۰ دلاری خود را ثبت کرد. که این حد کم‌سابقه از فاندینگ ریت منفی غلبه کامل احساسات نزولی بر بازار را نشان می‌دهد؛ اما روی دیگر این سکه مناسب شدن شرایط بازار برای شورت اسکوییز است.

سخن پایانی

ما در این سری مقالات به سراغ اطلاعات آن‌چین بازار می‌رویم و سعی داریم تا الگوهای تکرار شونده مشترک بین قیمت و اطلاعات On-Chain را شناسایی کرده و در اختیار شما قرار دهیم. در نتیجه این مقاله و تمامی مواردی که در آن اشاره شده، به هیچ عنوان نباید ملاک تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری قرار گیرد. سعی ما این است تا به جای تحلیل مستقیم قیمت، عوامل تاثیرگذار بر نوسانات قیمت رمزارزها را بشناسیم تا تحلیل دقیق‌تری از بازار داشته باشیم. اگر در این زمینه تجربه‌ای دارید و یا اطلاعات آن چین مشخصی را پیدا کرده‌اید که بر قیمت رمزارزها تاثیر دارد، آنها را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا