اخبار خارجی

فرکس فایننس بازار وام‌دهی بومی خود با نام Fraxlend را عرضه می‌کند

فرکس فایننس (Frax Finance) در صدد عرضه بازار بومی خود به اسم فرکس‌لِند (Fraxlend) برای وام‌گیری و وام‌دهی است. فرکس‌لِند جریان پول نقد بیشتری برای فرکس فایننس ایجاد می‌کند که می‌توان از آن برای بازخرید و سوزاندن توکن نظارتی FXS استفاده کرد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از TheBlock، پلتفرم فرکس فایننس بزرگترین پروتکل استیبل کوین الگوریتمی، در صدد عرضه بازار وام‌دهی فرکس‌لِند است که به کاربران امکان می‌دهد تا با هر توکنی که زنجیره بومی آن از اوراکل چین‌لینک به عنوان فید قیمتی پشتیبانی می‌کند؛ به وام‌گیری یا وام‌دهی بپردازند.

فرکس با ۱.۱۸ میلیارد سرمایه قفل‌شده بزرگترین پروتکل استیبل کوین الگوریتمی محسوب می‌شود. این پروتکل با استفاده از دو استیبل کوین فعالیت می‌کند که عبارتند از: FRAX و FPI. استیبل کوین FRAX وابستگی (Peg) قیمتی با دلار آمریکا دارد یعنی باید ارزش آن همواره برابر ۱ دلار باشد و با مکانیسم نیمه وثیقه‌ای کار می‌کند. در حالی که استیبل کوین FPI وابستگی قیمتی متناظر با شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) دارد یعنی پشتوانه‌های ان به گونه‌ای طراحی شده است که با تغییرات CPI همواره ارزش آن برابر ۱ دلار حفظ شود. FRAX یکی از باثبات‌ترین استیبل کوین‌های الگوریتمی است که تاکنون ارزش خود را از دست نداده است.

دریک ایوانز (Drake Evans) توسعه‌دهنده اصلی فرکس فایننس اخیرا در پادکست Flywheelpod به دو کاربرد مهم فرکس‌لِند اشاره کرده است. 

کاربرد اول این است که فرکس‌لِند به این پروتکل امکان می‌دهد تا از طریق فرایند وام‌دهی و وام‌گیری، توکن‌های جدید FRAX صادر کند. فرکس‌لِند به پروتکل فرکس‌ فایننس امکان می‌دهد تا مستقیما به وام‌دهی FRAX بپردازد و از طریق بازار پول موجود، سود کسب کند.

طبق اطلاعات موجود در وبسایت فرکس فایننس، تاکنون تنها روش کسب سود فرکس فایننس، ارائه وام با وثیقه بیش از حد در پلتفرم‌های وام‌دهی نظیر کِرو بوده است. با وجود فرکس‌لِند، این پروتکل می‌تواند کل این فرایند را داخل اکوسیستم خود انجام دهد و بدین ترتیب، جریان پول بیشتری ایجاد کرده و از آن برای بازخرید و سوزاندن توکن FXS استفاده کند.

کاربرد دومی که دریک ایوانز به آن اشاره کرده، قابلیت ایجاد مفادنامه شخصی‌سازی‌شده برای معاملات پروتکل به پروتکل است. معمولا این نوع معاملات از طریق چت تلگرام انجام می‌شود و به عنوان معاملات OTC شامل کیف پول‌های چندامضایی نهایی می‌شود. فرکس‌لِند به DAO ها امکان می‌دهد تا معاملات را به صورت درون زنجیره‌ای ایجاد کنند، فرایند معاملات را به صورت خودکار درآورند و آن را شفاف‌تر کنند. 

سم کاظمیان موسس فرکس فایننس گفته است:

فرکس‌لِند یکی از جدیدترین نسل‌های پروتکل‌های وام‌دهی است که نوآوری‌های جدید در وام‌دهی درون زنجیره‌ای را نشان می‌دهد. بعضی از این ویژگی‌ها قبل از آن در هیچکدام از سیستم‌های وام‌دهی ایجاد نشده است. بنابراین از ارائه این موارد به دیفای به شدت هیجان‌زده هستیم.

منبع
theblock

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا