اخبار بیت کوین

وضعیت خاص گری اسکیل در میان رقبای ETFهای اسپات بیت کوین؛ چرا کارمزد این شرکت بالاتر است؟

به گفته تحلیلگران، شرایط شرکت گری‌اسکیل (Grayscale) تفاوت زیادی با سایر شرکت‌ها دارد؛ چرا که این شرکت از قبل بیت کوین‌ زیادی را هولد کرده است. به نظر می‌رسد به همین خاطر گری‌اسکیل کارمزد بیشتری برای صندوق‌ قابل‌معامله در بورس (ETF) اسپات خود در نظر گرفته است. با وجود این، صنعت ETFها به شدت پیچیده است و به راحتی نمی‌توان درک کرد بعد از تایید ETFها کدام شرکت قدرت بیشتری به دست خواهد آورد.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین دسک و کریپتو اسلیت، شرکت گری‌اسکیل روز گذشته فرم S3 را در کمیسیون بورس آمریکا (SEC) ثبت کرد و نشان داد که قصد دارد کارمزد ETF اسپات خود را از ۲٪ به ۱.۵٪ کاهش دهد و آن را در قالب رمزارزهای برتر بازار دریافت کند.

علاوه بر این، طبق اطلاعات درج شده در این اسناد، گری‌اسکیل از شرکت‌های جین استریت (Jane Street)، مک‌کوئری کپیتال (Virtu Americas)، ویرچو امریکاز (Macquarie Capital) و «ABN AMRO Clearing» به عنوان شرکت‌های پذیره‌نویس (AP) خود استفاده خواهد کرد. شرکت‌های جین استریت، ویرچو فلو تریدرز (Virtu Flow Traders) و فلودسک (Virtu Flow Traders) نیز به عنوان ارائه‌دهندگان نقدینگی آن عمل خواهند کرد.

علت کارمزد بالاتر گری‌اسکیل چیست؟

علی‌رغم اینکه کارمزد گری‌اسکیل ۰.۵٪ نسبت به قبل کاهش یافته، نرخ پیشنهادی این شرکت به طور قابل‌توجهی بیشتر از کارمزد پیشنهادی سایر متقاضیان ETFها از جمله بلک راک (BlackRock) است؛ زیرا کارمزد اکثر این شرکت‌ها کم‌تر از ۱٪ است.

شرکت‌های آرک اینوست (Ark Invest) و ۲۱ شیرز (21 Shares) کارمزد صندوق مشترک خود را از ۰.۸٪ به ۰.۲۵٪ رسانده‌اند و از کارمزد ۶ ماه اول (۱ میلیارد دلار) چشم‌پوشی کرده‌اند. شرکت ون‌اِک (VanEck) هم قصد دارد سالانه ۰.۲۵٪ کارمزد دریافت کند.

در مقابل، بلک راک قصد دارد برای ۱۲ ماه اول و در ازای ۵ میلیارد دلار ۰.۲٪ کارمزد بگیرد اما بعدا آن را به ۰.۳٪ افزایش خواهد داد. بیت‌وایز (Bitwise) نیز در ۶ ماه اول هیچ کارمزدی دریافت نمی‌کند و پس از این مدت کارمزد آن ۰.۲۴٪ خواهد بود.

کارمزد سایر شرکت‌ها از جمله هشدکس (Hashdex)، ولکری (Valkyrie)، فیدلیتی (Fidelity)، این‌وسکو گلکسی (Invesco Galaxy)، ویزم‌تری (Wisdomtree) و فرانکلین تمپلتون (Franklin Templeton) نیز بین ۰.۳۹٪ و ۰.۹٪ خواهد بود.

با این حال، تفاوت گری‌اسکیل با بقیه متقاضیان این است که می‌خواهد صندوق فعلی خود یعنی صندوق تراست بیت کوین (GBTC) را به ETF اسپات تبدیل کند. در نتیجه، گری‌اسکیل در حال حاضر ۶۲۰٬۰۰۰ بیت کوین (به ارزش ۲۷ میلیارد دلار) دارد که برتری آن را در مقایسه با سایر شرکت‌ها نشان می‌دهد. در نتیجه، این شرکت روی حجم و نقدینگی خود حساب کرده است.

رایان سلکیس (Ryan Selkis)، بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت مساری (Messari)، در این باره اظهار داشت:

ناشران جدید ETF در حال رقابت بر سر کارمزدهایی هستند که به ازای هر میلیارد دلار دارایی تحت مدیریت (AUM) باعث می‌شود ۳ تا ۵ میلیون دلار درآمد سالانه داشته باشند. با این وجود، درآمد سالانه (ARR) گری‌اسکیل از همان اول به ۴۲۰ میلیون دلار می‌رسد.

کارمزد ETFهای اسپات بیت کوین
کارمزد پیشنهادی ETFهای اسپات بیت کوین: منبع: توییت رایان سلکیس

تحلیل کارشناسان از ETF اسپات بیت کوین گری‌اسکیل

دیوید لاوال (David LaValle)، رییس بخش ETF گری‌اسکیل اینوستمنتس (Grayscale Investments)، اعلام کرده است:

ما تفاوت بزرگی با هر ETF دیگری داریم که قرار است وارد بازار شود، چون روزانه بیش از یک میلیون سرمایه‌گذار و صدها میلیون دلار حجم معامله داریم. در نتیجه، زمانی که مجوز عرضه ETF ما به بورس نیویورک صادر شود، این روند ادامه خواهد داشت.

کارشناسان معتقدند سرمایه‌گذاران فقط به خاطر کارمزدها به ETF خاصی روی نمی‌آورند و به مسائل دیگری مثل مالیات هم توجه می‌کنند. به عنوان مثال، سرمایه‌گذاران گری‌اسکیل با سود بلندمدت ۱۵٪ تا ۲۰٪، در صورت خروج با چالش‌های مالیاتی زیادی مواجه می‌شوند. اریک بالکوناس (Eric Balchunas)، تحلیلگر ETF بلومبرگ هم معتقد است مالیات برای بسیاری از افراد مهم خواهد بود.وی در این باره اظهار داشت:

به نظر من، موضوع مالیات به نفع گری‌اسکیل است. بسیاری از مواقع افراد نمی‌خواهند در صندوقی سرمایه‌گذاری کنند که کارمزد زیاد و عملکرد ضعیفی دارد، اما چالش‌های مالیاتی هم مهم هستند. در نتیجه بسیاری از آن‌ها تا مدت‌ها در یک صندوق می‌مانند.

با این حال، اکثر تحلیلگران معتقدند خروج سرمایه از گری‌اسکیل اجتناب‌ناپذیر است؛ مخصوصا با توجه به اینکه دیسکانت (Discount) صندوق GBTC آن اخیرا رشد کرده است. سویی چانگ (Sui Chung)، مدیر عامل شرکت «CF Benchmarks»، می‌گوید:

برخی از افراد GBTC را به امید تبدیل آن به یک ETF اسپات خریده‌اند. بنابراین، آن‌ها بعد از ایجاد ETF اسپات، GBTC خود را بازخرید می‌کنند تا سودشان را برداشت کنند. نمی‌توان مشخص کرد که چقدر از دارایی‌‌های تحت مدیریت GBTC به این سرنوشت دچار می‌شوند، اما مطمئنا بخشی از آن‌ها فروخته خواهند شد.

چانگ با تاکید بر این مسئله که گری‌اسکیل با گذشت زمان اعتماد سرمایه‌گذارانش را از دست داده و مالک آن یعنی شرکت «Digital Currency Group» در موقعیت خوبی قرار ندارد، اضافه کرد:

اگرچه ورشکستگی GBTC تاثیر زیادی ندارد، اما همه سرمایه‌گذاران این مسئله را درک نمی‌کنند. در نتیجه برخی ممکن است در ETF بلک راک یا اینوسکو سرمایه‌گذاری کنند تا احساس بهتری داشته باشند.

بالکوناس هم خاطرنشان کرد صنعت ETF بسیار پیچیده است و حتی اگر صندوق گری‌اسکیل دارایی زیادی را از دست بدهد، همچنان دست بالا را دارد. وی ادامه داد:

آغاز معاملات GBTC با بیش از ۲۰ میلیارد و ۳۵۰ میلیون دلار حجم روزانه مثل این است که گری‌اسکیل در یک مبارزه با چاقو با اسلحه وارد شود. هر یک از ETFها باید مدت‌ها تلاش کنند تا چنین حجم معاملاتی را در سه سال اول (چه برسد به هفته اول) به دست آورند. اگر گری‌اسکیل بتواند ETF خود را از همان روز اول راه‌اندازی کند، شرایط بقیه صندوق‌ها به جز بلک راک و فیدلیتی خیلی سخت می‌شود. علاوه بر این، باید به خاطر داشته باشید که گری‌اسکیل SEC را در دادگاه شرمنده کرد. من نمی‌گویم SEC کاملا تحقیر شده است، اما اگر بخواهد می‌تواند انتقام بگیرد. این آژانس می‌تواند دلیل دیگری برای متوقف کردن گری‌اسکیل پیدا کند اما باز هم ممکن است با شکایت این شرکت مواجه شود. پس شرایط فعلی خیلی پیچیده است.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا