استخراج

کالبدشکافی هاوینگ بیت کوین: بررسی سه ماهه اول ۲۰۲۴

با بررسی گزارش Hashrate Index به تاثیر هاوینگ اخیر بیت کوین بر داده‌های صنعت ماینینگ در سه‌ماهه اول ۲۰۲۴ نگاهی خواهیم داشت.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

آخرین گزارش Hashrate Index از لکسور تکنولوژی، به عملکرد بخش استخراج بیت کوین پس از چهارمین هاوینگ بیت کوین پرداخته است. این گزارش با برجسته‌سازی قابلیت انطباق‌پذیری صنعت استخراج بیت کوین و همچنین چالش‌های پیش روی ماینرها در دنیایی با پاداش بلاک ۳.۱۲۵ بیت کوین، بینش‌های مهمی در مورد معیارهای کلیدی مانند هش‌ریت بیت کوین، قیمت هش، قراردادهای آتی هش‌ریت و سهام شرکت‌های استخراج بیت کوین ارائه می‌دهد.

نوسانات قیمت هش و هش ریت بیت کوین

حالا که چهارمین هاوینگ بیت کوین را پشت سر گذاشتیم، ماینرهای بیت کوین به طور خاص روی دو معیار تمرکز دارند: قیمت هش و نرخ هش (هش ریت) شبکه.

قیمت هش، معیاری است که نشان می‌دهد ماینرها با استخراج در استخر با پرداخت کامل به ازای هر سهم، روزانه چقدر درآمد می‌توانند کسب کنند. با فرض ثابت بودن سایر عوامل، انتظار می‌رفت نصف شدن پاداش به ازای استخراج هر بلاک بیت کوین، قیمت هش نیز به نصف کاهش پیدا کند، اما این اتفاق به سرعت رخ نداد. قیمت هش در دوره منتهی به هاوینگ و بلافاصله پس از آن، نوسانات شدیدی را تجربه کرد.

در همان ساعتی که هاوینگ اتفاق افتاد، قیمت هش به ۷۴ دلارپتاهش‌‌درروز سقوط کرد، اما با افزایش شدید کارمزد تراکنش‌ها ناشی از فعالیت معاملاتی رونز (Runes)، به سرعت به سقف ۱۸۳ دلار پتاهش‌درروز رسید؛ تب‌وتاب رونز کوتاه‌مدت بود و پس از آن، قبل از اینکه در سطح فعلی ۵۰ دلار پتاهش‌در‌روز تثبیت شود، قیمت هش به پایین‌ترین حد تاریخی خود یعنی ۴۴ دلار پتاهش‌بر‌روز سقوط کرد. پایین‌ترین قیمت هش ثبت شده قبلی، ۵۵ دلار پتاهش‌درروز، در سال ۲۰۲۲ بود که در نتیجه سقوط صرافی FTX رخ داد و این قیمت هش جدید، گواهی بر وضعیت اقتصادی دشوار استخراج‌کنندگان است.

هش ریت بیت کوین

این موضوع ما را به معیار مهم بعدی، یعنی نرخ هش یا همان هش ریت هدایت می‌کند که آن هم متاثر از هاوینگ است. میانگین هفتگی نرخ هش بیت کوین در سه ماهه اول ۲۰۲۴، ۱۹ درصد افزایش یافت و به ۶۱۱ اگزاهش‌بر‌ثانیه رسید؛ این نرخ در ماه آوریل با افزایش ۶ درصدی دیگر به بالاترین میزان تاریخی خود یعنی ۶۵۰ اگزاهش‌برثانیه رسید. حالا که گردوغبار ناشی از هاوینگ تاحدودی فروکش کرده، هش ریت بیت کوین هم نسبت به بالاترین میزان تاریخی خود، ۱۰ درصد کاهش یافته و به ۵۸۰ اگزاهش‌برثانیه رسیده است.

با توجه به کاهش شدید سودآوری استخراج و نزدیک شدن به فصل تابستان، که احتمالا منجر به محدودیت مصرف برق در مزارع استخراج صنعتی در برخی مناطق خواهد شد، مانعی برای رشد نرخ هش ایجاد شده و انتظار می‌رود نرخ هش بیت کوین در سال جاری رشد اندکی را تجربه کند.

تغییرات هش ریت؛ نگاهی خوش‌بینانه به آینده استخراج بیت کوین

تریدرها با بررسی تغییرات هش‌ریت (قدرت پردازش شبکه بیت کوین) با خوش‌بینی، حداقل فعلاً، به کاهش هش‌ ریت امید دارند. قراردادهای آتی هش‌ریت Luxor، ابزاری مشتقه برای استخراج بیت کوین، به ماینرها و فعالان این حوزه اجازه می‌دهد تا قدرت پردازش را با قیمت‌های ثابت برای تاریخ‌های آتی خرید و فروش کنند. این قراردادها در حال حاضر در حالت کنتانگو معامله می‌شوند؛ به این معنی که تریدرها انتظار دارند هش ریت در ماه‌های آینده نسبت به قیمت نقدی فعلی، بالاتر باشد.

کانتانگو وضعیتی در بازارهای آتی است که در آن قیمت آتی یک کالا بالاتر از قیمت نقدی آن باشد؛ این حالت معمولاً زمانی رخ می‌دهد که هزینه نگهداری کالا (مانند هزینه‌های ذخیره‌سازی، بیمه و نرخ بهره) از منافع نگهداری کالای فیزیکی بیشتر باشد. در بازار کانتانگو، با نزدیک شدن قرارداد به تاریخ انقضا، قیمت‌های آتی هم به مرور زمان کاهش می‌یابند تا به قیمت نقدی نزدیک شوند. چنین روندی بیانگر احساسات گاوی (صعودی) در میان تریدرها است که احتمالاً به دلیل افزایش کارمزد تراکنش‌ها یا کاهش سختی استخراج، انتظار افزایش نرخ هش را دارند.

منحنی تغییرات قیمت هش بیت کوین
منحنی تغییرات قیمت هش بیت کوین

همانطور که در بخش قبلی اشاره کردیم، ممکن است تعطیلی فعالیت‌های استخراج در مناطق گرم و با دمای بالا، به طور موقت باعث شود بخشی از قدرت پردازش از مدار خارج شود و در نتیجه هش ریت و حاشیه سود استخراج بهبود یابد.

بازار اسیک‌ها در مسیر ثبات قیمتی

بازار دستگاه‌های استخراج (ASIC) با نزدیک شدن به هاوینگ (نصف شدن پاداش استخراج)، علی‌رغم میانگین قیمت بالاتر نرخ هش در سه‌ماهه اول ۲۰۲۴، شاهد کاهش قابل‌توجهی در قیمت مدل‌های مختلف بود. جای تعجب نیست که قیمت مازاد مدل Antminer S21 نسبت به سایر مدل‌ها افزایش یافته، که نشان‌دهنده تغییر استراتژیک استخراج‌کنندگان بیت کوین به سمت سخت‌افزارهای کارآمدتر برای کاهش افت درآمد پس از هاوینگ است.

تغییرات قیمت اسیک‌های بیت کوین
تغییرات قیمت اسیک‌های بیت کوین

رقابت شدید شرکت‌های استخراج بیت کوین

شرکت‌های مرتبط با استخراج بیت کوین در حال رقابت شدید برای افزایش توان محاسباتی (هش ریت) و بهبود کارایی عملیات استخراج خود هستند؛ این رقابت مشابه جنگی تسلیحاتی است که در آن شرکت‌ها سعی می‌کنند با به‌روز کردن تجهیزات و فناوری‌های خود از رقبای خود جلو بزنند.

تمام استخراج‌کنندگان بزرگ بیت کوین در طول سال ۲۰۲۳ قدرت پردازش خود را افزایش دادند، با این حال، برخی از استخراج‌کنندگان در ماه‌های ابتدایی ۲۰۲۴ اقدامات تهاجمی‌تری برای تقویت قدرت پردازش خود انجام دادند. حالا که پاداش استخراج به نصف کاهش یافت، ضروری است که ماینرها هم دستگاه‌های ASIC خود را با جدیدترین سخت‌افزارها مجهز کنند تا در رقابت بر سر قدرت پردازش، همچنان حرفی برای گفتن داشته باشند و هزینه‌های عملیاتی خود را به ازای هر واحد هش ریت کاهش دهند.

پیش‌بینی‌ها و چشم‌انداز برای ۲۰۲۴ و بعد از آن

چنانچه قیمت بیت کوین افزایش قابل‌توجهی پیدا نکند و/یا کارمزد تراکنش‌ها افزایش شدیدی نداشته باشد، سال ۲۰۲۴، سالی چالش‌برانگیز برای ماینرهای بیت کوین خواهد بود. در حال حاضر کارمزد تراکنش‌ها بیش از هر زمان دیگری نقشی حیاتی در سودآوری ماینرها دارد.

فیچر ماینینگ بیت کوین ماینر استخراج

آن دسته از ماینرهایی که در سال ۲۰۲۳ خود را برای مقابله با شرایط جدید آماده نکردند، حال باید در استراتژی‌های عملیاتی خود خلاقیت بیشتری به خرج دهند. این افراد علاوه بر بهینه‌سازی مصرف انرژی دستگاه‌های خود با جدیدترین مدل‌های ASIC و عقد قراردادهای برق با شرایط مطلوب‌تر، می‌توانند از سیستم‌عامل‌های جانبی برای بهینه‌سازی اسیک‌های خود استفاده کنند، استراتژی‌های پوشش ریسک پیچیده‌تری را در پیش بگیرند و به دنبال جریان‌های درآمد جایگزین یا روش‌هایی برای کاهش هزینه‌های عملیاتی باشند.

پیش‌بینی می‌‌شود که با بالغ شدن هر چه بیشترِ بخش استخراج، این حوزه حتی بیشتر در سیستم‌های انرژی ادغام و با آن‌ها یکپارچه‌تر شود و به نظر می‌رسد که دوره‌ هاوینگ فعلی این یکپارچگی را تسریع کند، چرا که ماینرها برای دسترسی به کمترین قیمت ممکن برای برق، به سمت منابعی ارزان‌تر برای تولید برق سوق داده می‌شوند. شما آینده ماینرهای بیت کوین را در فرصت کوتاه باقی‌مانده برای استخراج این ارز دیجیتال چگونه ارزیابی می‌کنید؟

منبع
Bitcoinmagazine

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا