پروژه‌های کلاهبرداری

مروری بر تاریخچه پروژه‌های کلاهبرداری رمز ارزها در ایران

در تمام دنیا هنگامی که یک بازار مالی بر سر زبان‌ها می‌افتد و این فکر که شاید بشود یک شبه پولدار شد به سراغ مردم آمده، افرادی هستند که بخواهند از این فرصت سو استفاده کنند و به هر شکل خلاقانه‌ای پول افراد دیگر را بدست آورند. در کشور خودمان ایران نیز تا آنجا که فکرش را بکنید پروژه‌های کلاهبرداری وجود دارد.

شاید قدیمی‌ترین و معروفترین پروژه‌های کلاهبرداری در ایران مربوط به پروژه‌های هرمی و پانزی بود. جایی که برای کسب درآمد باید یک خرید انجام می‌دادید و دو نفر را هم برای خرید معرفی می‌کردید که بتوانید سود کسب کنید. گولد کوئست معروفترین پروژه هرمی در داخل ایران بود و با اینکه تعداد زیادی از افراد پول خود را در آن از دست دادند اما این پروژه نزدیک به ۱۰ سال در ایران فعالیت داشت و بعد از اینکه تقریبا کل کشور با آن آشنا شد، می‌شود گفت که فعالیتش در ایران تمام شده است.

پروژه های کلاهبرداری در ایران

از زمان آغاز به کار ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۰۹ و معرفی بیت کوین، ۱۲ سال می‌گذرد اما شاید تا ۵ سال پیش تعداد افرادی که درباره حوزه کریپتو در ایران اطلاعات داشتند آنقدر کم بوده، که هیچ فعالیت خاصی در این زمینه وجود نداشت. اما شروع آشنایی بیشتر مردم با این فضا از سال ۹۵ به بعد بود و در سال ۹۶ این بازار در میان کاربران ایرانی بسیار محبوب شد و این آشنایی، باعث شروع فعالیت پروژه‌های کلاهبرداری در فضای کریپتو شد. جالب اینجا است که اولین نمونه‌های کلاهبرداری با روش محبوب پانزی شروع به کار کردند.

در این مقاله سعی داریم معروفترین پروژه‌های کلاهبرداری کریپتو در ایران و روش کلاهبرداری آنها را مورد بررسی قرار دهیم. پس حتما در ادامه همراه ما باشید.

کریپتو تب؛ طرح پانزی اما این‌بار برای استخراج بیت کوین

کریپتو تب

اولین پروژه‌های کلاهبرداری در فضای کریپتو از همان روش معمول هرمی و پانزی شروع به کار کردند. یکی از پرکاربردترین راه‌های دعوت مردم به سمت پروژه‌های کلاهبرداری، کسب درآمد زیاد در کوتاه مدت بدون نیاز به انجام یک کار خاص است. کریپتو تب نیز از همین شعار برای جذب کاربر استفاده کرد. “کسب یک بیت کوین در یک ماه

کریپتو تب در بین پروژه‌های کلاهبرداری پانزی، بسیار معروف‌تر از بقیه شد. تنها کافی بود که یک افزونه برروی مرورگر کروم خود نصب کنید و با دعوت از دوستانتان برای انجام این کار پاداش دریافت کنید. هرچقدر که تعداد زیر مجموعه‌ها بیشتر باشد شما پاداش بیشتری دریافت می‌کنید. اما هرگز مشخص نبود که شما چه مقدار زیر شاخه برای کسب یک بیت کوین در ماه نیاز دارید. شرط برداشت هم رسیدن به ٰ۰.۰۰۰۰۱ بیت کوین بود. اما شاید خیلی‌ها نمی‌دانستند که برای اینکار باید ماه‌ها مشغول فرایند استخراج باشند و تعداد زیادی زیرمجموعه داشته باشند. زیرا زمان کار این پروژه دیگر استخراج از طریق کامپیوترهای خانگی و موبایل بدلیل بالا رفتن سختی شبکه بیت کوین سودی نداشت. نکته مهم دیگری که در همه پروژه‌های پانزی اتفاق می‌افتد، مسئله اشباع شدن است. بعد از مدتی امکان زیرمجموعه‌گیری دشوار شده و کسب سود سخت‌تر می‌شود و زمانی که کمپانی سود نداشته باشد یعنی هی