متوسط استخراجمقالات عمومی

نگاهی به هاوینگ ۲۰۲۴ بیت کوین و بررسی استراتژی‌هایی برای سود کردن ماینرها در این دوره

تنها ۷ ماه به هاوینگ (Halving) بعدی بیت کوین باقی مانده است که احتمالا در ماه آوریل ۲۰۲۴ (فروردین – اردیبهشت ۱۴۰۳) اتفاق خواهد افتاد. هاوینگ بیت کوین یک فرایند ضد تورمی است که تولید بیت کوین‌های جدید و در نتیجه پاداش استخراج ماینرها را ۵۰٪ کاهش می‌دهد. این فرآیند هر چهار سال یک بار رخ می‌دهد. با توجه به اینکه هاوینگ درآمد استخراج را کاهش می‌دهد، ماینرها چگونه در این شرایط همچنان سود می‌کنند؟ در این مقاله از میهن بلاکچین روش‌هایی را بررسی می‌کنیم که به سود کردن ماینرها در هاوینگ کمک می‌کند.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

در شرایط سخت پس از هاوینگ، ماینرها چگونه می‌توانند سود کنند؟

ماینرها چگونه در هاوینگ سود می‌کنند؟
منبع: coindoo.com

هاوینگ بیت کوین برای سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال یک رویداد سودآور است و در طول تاریخ، اکثرا بعد از هاوینگ قیمت بیت کوین رشد کرده است. اما اثر هاوینگ بر صنعت استخراج، کمی پیچیده است. یکی از منابع اصلی درآمد ماینرها از پاداش استخراج بلاک است و هاوینگ پاداش بلاک‌ها را کاهش می‌دهد. در هاوینگ ۲۰۲۴، پاداش بلاک بیت کوین از ۶.۲۵BTC به ۳.۱۲۵BTC کاهش خواهد یافت. به همین دلیل ماینرها باید استراتژی‌هایی برای جبران کسری پاداش داشته باشند. در این مطلب درباره استراتژی‌ها و منابع مالی جایگزین برای سود کردن ماینرها در هاوینگ صحبت می‌کنیم.

به صورت کلی ماینرهای بیت کوین از ۲ طریق درآمد کسب می‌کنند:

۱- پاداش استخراج بلاک

۲- کارمزد تراکنش‌ها: در حال حاضر کارمزد تراکنش‌های موجود در هر بلاک بیت کوین در مقابل واداش بلاک عدد ناچیزی محسوب می‌شود اما قطعا در آینده این سهم دگرگون خواهد شد. در بخش آخر این مقاله (اردینالز) بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.

تاریخچه هاوینگ‌های بیت کوین:

پاداش استخراج در هر بلاک قبل از هاوینگپاداش استخراج در هر بلاک بعد از هاوینگقیمت بیت کوین در روز هاوینگقیمت پس از ۱۵۰ روز
هاوینگ ۲۰۱۲۵۰BTC۲۵BTC۱۲.۳۵ دلار۱۲۷ دلار
هاوینگ ۲۰۱۶۲۵BTC۱۲.۵BTC۶۵۰.۵۳ دلار۷۵۸.۸۱ دلار
هاوینگ ۲۰۲۰۱۲.۵BTC۶.۲۵BTC۸۸۲۱.۴۲ دلار۱۰,۹۴۳ دلار
هاوینگ ۲۰۲۴۶.۲۵BTC۳.۱۲۵BTC؟؟

فضای رقابتی ماینینگ و نیاز به روش‌های جایگزین

استخراج بیت کوین یک فرایند رقابتی است که در آن ماینرها برای دریافت پاداش بلاک باهم رقابت می‌کنند. این رقابت بر اساس زمان بسته شدن هر بلاک بیت کوین شکل می‌گیرد که میانگین آن تقریبا ۱۰ دقیقه برای هر بلاک است. فرقی ندارد که قدرت محاسباتی شبکه ۱ کیلو هش بر ثانیه باشد یا ۲۰۰ میلیون ترا هش بر ثانیه؛ مقدار پاداش تعیین‌شده باید بین ماینرها توزیع شود.

این فضای رقابتی باعث می‌شود که ماینرها مصرف انرژی را اولویت‌بندی کرده و از سخت‌افزارهای کم‌مصرف استفاده کنند. در هر هاوینگ که پاداش بلاک‌ها ۵۰٪ کمتر می‌شود، نیاز به صرفه‌جویی انرژی و سخت‌افزار بهینه نیز اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. با توجه به اینکه هزینه استخراج بیت کوین در هاوینگ بعدی تقریبا دو برابر خواهد شد، ماینرها به استراتژی‌های جایگزین نیاز دارند که از طریق آن‌ها همچنان بتوانند در شرایط سخت نیز سود کسب کنند.

۳ استراتژی کلیدی ماینرها برای دوران بعد هاوینگ

تا اینجا فاکتورهای درآمدی که گفته شد مربوط به شبکه بیت کوین بودند و ماینرها به صورت انفرادی نمی‌توانستند در آن دخل و تصرف داشته باشند. در این بخش ۳ فاکتور و استراتژی را معرفی می‌کنیم که ماینرها بعد هاوینگ می‌توانند روی آن تمرکز کنند.

سود کردن ماینرها در هاوینگ
منبع: coindoo.com

۱- دستیابی به برق ارزان

اولین و مهم‌ترین عامل بقای ماینرها، هزینه برق است. طبق برآوردهای شرکت جی‌پی مورگان (JPMorgan)، تغییر ۱ سنت در هزینه هر کیلووات بر ساعت برق منجر به تفاوت ۳,۸۰۰ دلاری در هزینه استخراج بیت کوین می‌شود. ماینرها برای اینکه پس از هاوینگ سود خود را افزایش دهند، وارد قراردادهای پیچیده می‌شوند و یا به منطقه‌هایی می‌روند که هزینه برق در آن‌ها کمتر است. حتی بعضی از ماینرها سعی می‌کنند برق خود را از گازهای غیرقابل استفاده در صنعت (Stranded gas) تامین کنند. پس از آوریل ۲۰۲۴، ماینرها باید هزینه برق را زیر ۵ سنت بر کیلووات ساعت نگه دارند تا همچنان در سود باشند.

۲- تهیه دستگاه ماینر با راندمان بالا

دومین عامل مهم در سود کردن ماینرها، کارایی و بازده تجهیزات آن‌ها است. مثلا اگر یک ریگ ماینینگ با بازدهی ۶۰ ژول بر تراهش (J/TH) را با یک ریگ ۲۲ J/TH عوض کنیم، هزینه روزانه استخراج بیت کوین بیش از ۶۳٪ کاهش می‌یابد. ماینرهایی بیشتر سود خواهند کرد که هم هزینه برق را کاهش دهند و هم بازدهی سخت‌افزار خود را بالا ببرند. تنها با این کار است که ماینرها می‌توانند سودآوری خود را در هاوینگ بعدی حفظ کنند.

۳- استراتژی برای هولد بیت کوین‌های استخراج شده

سومین استراتژی پیشنهادی این است که بیت کوین‌های اضافی کسب شده در دوره سودآوری را برای شرایط سخت ذخیره کنند. در دوره هاوینگ که پاداش‌ها نصف می‌شود، این ذخایر به‌عنوان یک محافظ عمل می‌کنند. در بازار گاوی پس از هاوینگ، ماینرها می‌توانند دارایی‌های خود را با سود بیشتر بفروشند و ضررهای خود را جبران کنند.

علی‌رغم اینکه به‌کارگیری استراتژی‌های بالا اثرات منفی هاوینگ را تا حدی کاهش می‌دهد، در هاوینگ بعدی فشار زیادی بر ماینرها و سودآوری آن‌ها اعمال خواهد شد. ممکن است بسیاری از ماینرها عملیات استخراج را متوقف کنند. در نتیجه، ماینرها باید به‌دنبال منابع درآمد جایگزین باشند. یکی از روش‌های جایگزین، پروژه‌هایی مثل بیت کوین اوردینالز (Bitcoin Ordinals) است.

پروتکل اوردینالز؛ روشی جایگزین برای سود کردن ماینرها در هاوینگ

پروتکل بیت کوین اوردینالز
منبع: coindoo.com

پروژه اوردینالز که توانست کارمزد شبکه بیت کوین را به اوج جدید برساند، اخیرا توجه کاربران را به خود جلب کرده است. کتیبه‌های اوردینالز (Inscriptions)، یا همان متادیتایی که در ساتوشی‌ها هک می‌شود، مثل توکن‌های بی‌همتا (NFT) دارایی‌هایی منحصربه‌فرد هستند که در بلاک چین بیت کوین ساخته می‌شود. برای دریافت این دارایی‌ها کاربران باید با پروتکل اوردینالز و پلتفرم آن کار کنند.

با افزایش تعداد کتیبه‌های اوردینالز ( که تا ماه آگوست بیش از ۲۵.۵ میلیون بود) درآمد حاصل از کارمزد تراکنش‌ها نیز افزایش می‌یابد. در حال حاضر درآمد حاصل از تراکنش‌‌ها از ۵۳ میلیون دلار فراتر رفته است. این روند روبه‌رشد نشان می‌دهد که روش‌های جایگزین برای سود کردن ماینرها در بلندمدت بسیار محبوب خواهد شد.

پروتکل اوردینالز با افزایش تقاضا برای ساخت کتیبه‌ها، افزایش تراکنش‌های شبکه بیت کوین و تشویق ماینرها به مشارکت در بلاک بعدی، نحوه سودآوری ماینرها را به‌کلی تغییر داده است. احتمالا در آینده توسعه‌های بیشتری در شبکه بیت کوین انجام خواهد گرفت و ماینرها راحت‌تر با شرایط سخت پس از هاوینگ کنار خواهند آمد. در این مدت باقی‌مانده تا هاوینگ ماینرها می‌توانند با اولویت‌بندی و به‌کارگیری استراتژی‌های جایگزین، از فرصت‌های پیش روی خود استفاده کنند و همچنان در سود بمانند.

سوالات متداول (FAQ‌)

پرسش و پاسخ
هاوینگ بیت کوین چه تاثیری بر درآمد ماینرها می‌گذارد؟

هاوینگ بیت کوین هر ۴ سال یکبار پاداش استخراج بلاک را نصف می‌کند که بخش اصلی درآمد ماینرها محسوب می‌شود.

ماینرها برای کب سود بعد هاوینگ بیت کوین چه کار می‌توانند انجام دهند؟

استخراج‌کنندگان بیت کوین در فاصله باقی مانده تا هاوینگ باید از طریق پیدا کردن منبع برق ارزان، خرید تجهیزات با راندمان بالا و استراتژی برای هولد و خرج کردن بیت کوین‌های استخراج شده، خود را برای هاوینگ آماده کنند.

آیا ماینرهای بیت کوین درآمدی به جز پاداش استخراج بلاک دارند؟

بله بخشی از درآمد آن‌ها مربوط به کارمزد تراکنش‌ها است که در هاوینگ تغییر نمی‌کند.

جمع‌بندی

هاوینگ بیت کوین برای سرمایه‌گذاران یک رویداد هیجان‌انگیز و سودآور است؛ اما شرایط را برای ماینرها بسیار سخت می‌کند. پس از هاوینگ پاداش بلاک نصف می‌شود و سود ماینرها کاهش می‌یابد. با کاهش هزینه انرژی، بهینه‌سازی تجهیزات استخراج و پیدا کردن استراتژی برای استفاده از درآمد کسب شده، ماینرها می‌توانند در دوره سخت هاوینگ همچنان در سود بمانند. در این مطلب ضمن بررسی هاوینگ ۲۰۲۴ و اثر آن روی ماینرهای بیت کوین، استراتژی‌هایی را برای سود کردن ماینرها در این دوره بررسی کردیم. به نظر شما اثر هاوینگ بعدی روی صنعت استخراج چگونه خواهد بود؟ ماینرها با چه روش‌های دیگری می‌توانند همچنان سود کسب کنند؟ لطفا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
کوین تلگراف

فرزین توفیق

کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی هستم و از بچگی به هنر،‌ زبان‌شناسی و نویسندگی علاقه داشتم. ورزش رو دوست دارم و موسیقی جایگاه خاصی تو زندگیم داره. همیشه سعی می‌کنم به‌دنبال چیزایی برم که حس خوبی بهم میدن و زندگی رو باارزش‌تر می‌کنن. ورود اتفاقی من به دنیای ارز دیجیتال، فرصت‌‌های خوبی رو تو زندگیم ایجاد کرد و حالا بخشی از یک مجموعه بزرگ هستم که در راستای آموزش و آگاهی‌دادن به مخاطب این حوزه، فعالیت می‌کنیم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا