مقالات

چگونه به هنگام استفاده از بیت کوین امنیت پول خود را حفظ کنیم؟

افزایش بدون توقف قیمت بیت کوین به نسبت دلار نشان دهنده تصویر دیگری از ماجرا است. این امر باعث ایجاد صنعت کاملا جدیدی از جرایم سایبری بر اساس کلاهبرداری های متعدد شده است که درک بسیاری از این کلاهبرداری ها آسان می باشد. افراد حیله گر کاربران ساده اینترنت را هدف قرار می دهند و تلاش می کنند که این کاربر ها بیت کوین های خود را از دست دهند. در این مقاله اکثر کلاهبرداری های معروف مرتبط با ارز دیجیتال لیست می شود تا به کاربران کمک شود تا زمانی که اقدام به تراکنش های بیت کوین می کنند، این کلاهبرداری ها را تشخیص دهند.

صرافی های تقلبی بیت کوین 

بیت کوین

هر زمانی که با تبلیغاتی مواجه می شوید که به شما وعده فروش بیت کوین با قیمت پایین را می دهد، مواظب باشید که ممکن است سعی در به دام انداختن شما در یک وبسایت صرافی ارز دیجیتال مخرب را داشته باشد. وقتی که از یک سرویس صرافی بازدید می کنید، اولین چیزی که باید مورد بررسی قرار دهید این است که آیا این صرافی از HTTPS استفاده می کند یا نه. اگر آدرس وبسایت با HTTPS شروع شود نشان دهنده آن است که همه تعاملات مرورگر شما و آن سرویس کاملا ایمن می باشد. در صورتی که ابتدای آدرس HTTP باشد، استفاده از این نوع صرافی خطرناک می باشد.

یک نشانه دیگر یک سرویس جعلی کلاهبرداری مبادله پی‌پال به بیت کوین می باشد. در چنین وبسایت هایی یک فرم اینترنتی در اختیار شما قرار می گیرد تا ایمیل پی‌پال خود و مقدار پولی که قصد دارید خرج کنید را تایپ نمایید. بعد از آن یک کد QR ظاهر می شود تا تراکنش را تایید کند. اما در این حالت به جای دریافت کردن بیت کوین، تنها حساب پی‌پال شما خالی می شود.

کیف پول های مخرب بیت کوین 

بیت کوین

شناسایی کیف پول های کلاهبردار بیت کوین کمی مشکل تر است، زیرا هدف اولیه هر کیف پولی ذخیره بیت کوین است نه ترید آن. بنابراین این نوع کلاهبرداری معمولا به سمت کسب سود فوری نمی رود. در حقیقت، آنها اغلب می خواهند شما را فریب دهند تا یک بدافزار را نصب کنید و بدین ترتیب بتوانند داده های حساس شما را بدزدند.

برای شناسایی کیف پول های تقلبی، مواظب علائم و مشخصه های مشکوک باشید. از افراد مورد اعتماد بپرسید که آیا قبلا از این سرویس استفاده کرده اند و به بررسی نظرات و امتیازات آنلاین در مورد آن کیف پول بپردازید. اگر کیف پول بیت کوین، اپلیکیشنی است که باید آن را دانلود کنید، آن را از نظر کد پر ریسک مورد بررسی قرار دهید. سایت هایی مانند VirusTotal می توانند به بررسی باینری های نرم افزاری برای تشخیص آلودگی های شناخته شده با استفاده از ۲۴ آنتی ویروس همزمان بپردازند.

فیشینگ 

بیت کوین

فیشینگ احتمالا رایج ترین کلاهبرداری فضای آنلاین است. هدف آن در ارتباط با بیت کوین، متقاعد کردن شما برای بازدید از یک وبسایت حیله گر است که ظاهر خود را مانند یک سرویس قانونی و معروف کرده است. با ملاقات کردن سرویس های مشابه، شما نه تنها در خطر از دست دادن بیت کوین هایتان هستید بلکه همه داده های حساس خود را همراه با دزدیده شده هویتتان به خطر می اندازید.

یک پیام ایمیل فیشینگ مخرب ممکن است چنین به نظر برسد که از جانب یک صرافی یا یک سرویس کیف پول که شما از آن استفاده می کنید باشد. کلاهبرداران سایبری می توانند جزئیات شخصی شما را بعد از یک شکاف بزرگ در داده ها مانند هک رسوایی آمیز یاهو کسب کنند.

رهنمود کلی در اینجا این است که از کلیک بر روی هایپر لینک های داخل ایمیل ها اجتناب شود. یک هایپر لینک مخرب ممکن است کاملا واقعی به نظر برسد. هایپر لینک از چندین اقدام هدایت مجدد استفاده می کند تا سرانجام شما را به سایت کنترل شده توسط هکر ها بیاورد. برای دور ماندن از این خطر، URL ها را مستقیما داخل مرورگر خود تایپ کنید و یا از بوکمارک های خود استفاده کنید. پیوست های ایمیل ها نیز ممکن است ویروس هایی مانند باج افزار ها را در خود داشته باشند.

کلاهبرداران ممکن است از تبلیغات اینترنتی یا از سئوی کلاه سیاه برای هدایت شما به یک صرافی یا کیف پول جعلی بیت کوین استفاده کنند و در حالی که شما عباراتی مانند خرید بیت کوین و یا صرافی بیت کوین را در گوگل جستجو می کنید، ممکن است در دام این کلاهبرداران بیافتید. این سایت های تله غالبا در میان نتایج اولیه جستجو خودنمایی می کنند. همچنین می توانید از VirusTotal برای بررسی امنیت وبسایت ها استفاده کنید.

طرح های پانزی بیت کوین 

بیت کوین

وبسایت های خاصی پیشنهاد معاملات وسوسه برانگیز بیت کوین را می دهند. آنها در نگاه اول غیر قابل باور به نظر می رسند و در حقیقت هم چنین هستند. آنها ادعا می کنند که شما می توانید بیت کوین خود را بعد از یک روز دو برابر کنید. این یک طرح پانزی معمول است. به محض اینکه بیت کوین های خود را می فرستید، احتمال اینکه حتی سرمایه خود را پس بگیرید بسیار پایین است.

چنین وبسایت هایی معمولا شامل برنامه های زیرمجموعه گیری هستند که به اعضا اجازه می دهند مقداری پول نقد را از مشتریان جدید بدست بیاورند. در نتیجه یک لینک زیرمجموعه گیری در شبکه های اجتماعی می تواند نشانه هشدار باشد. لینک های زیرمجموعه گیری مانند زیر می باشند:

Website.com/?ref=826

وعده های دروغین استخراج ابری 

بیت کوین

کلود ماینینگ یا همان استخراج ابری مدلی از کسب و کار است که در آن گروهی از افراد با همدیگر پول جمع می کنند و به کرایه تجهیزات استخراج بیت کوین می پردازند. این ایده عالی و کاملا قانونی است. اما کلاهبرداران طرح های خود را برای جذب افراد علاقه مند راه اندازی می کنند و در نهایت سود کمتری از آنچه که وعده داده بودند می دهند.

برای اجتناب از کلاهبرداری های استخراج ابری، با دقت به شاخص های احتمالی ریسک توجه کنید. از سرویس هایی که از طریق زیرمجموعه گیری بازاریابی می کنند اجتناب کنید. وقتی که نوبت به استخر مورد استفاده برای استخراج می رسد، مطمئن باشید که آن وبسایت متن باز و صادق باشد. یک سرویس حرفه ای معمولا شامل داشبوردی است که به مدیریت فرآیند و نظارت بر همه اقدامات می پردازد.

دزدی های ترید حضوری 

بیت کوین

دزدی های بیت کوین از جهان آنلاین هم فراتر می رود. با قانونگذاری های جدید و افزایش کنترل ترید ارز دیجیتال در بخش های خاصی از جهان، شهروندان ممکن است مشکلاتی برای خرید و فروش بیت کوین به شیوه معمول داشته باشند. این چالش ها باعث شده که اقتصاد بیت کوین شروع به تجارت آفلاین کند. در این حالت تریدر ها برای انجام معاملات به ملاقات حضوری می پردازند.

در مواردی نشان داده شده که مبادله بیت کوین همتا به همتا چقدر خطرناک می تواند باشد. در ماه آویل ۲۰۱۷، از یک کارآفرین هندی که سعی کرده بود بیت کوین را با قیمتی پایین و وسوسه انگیز بخرد، حسابی دزدی شده بود. او در یک مرکز خرید با دلال ها ملاقات کرده بود. کلاهبرداران سپس او را گروگان گرفته و از وی دزدی کرده بودند.

درسی که از این نوع حادثه های جرایم سایبری آفلاین می گیریم این است که از ملاقات افراد ناشناس به طور حضوری برای مبادله بیت کوین خودداری کنیم، مخصوصا وقتی که پای مقدار زیادی پول در میان باشد.

نتیجه گیری

جهان بیت کوین در حال رشد است. اگر قصد دارید که بخشی از آن باشید، خوشبختانه اقدامات بالا کمک می کنند در حالی که ترید می کنید و از بیت کوین خود استفاده می کنید، ایمن بمانید.

منبع
bitcointechtalk

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا