اخبار عمومی

جی‌پی مورگان: رالی بازار کریپتو بیش از حد ادامه پیدا کرده است

تحلیلگران بانک جی‌پی مورگان (JPMorgan) اعلام کرده‌اند که نسبت به رشد اخیر بازار کریپتو تردید دارند و به نظر آن‌ها روند صعودی بازار در روزهای اخیر بیش از حد طولانی شده است. آن‌ها خاطرنشان کرده‌اند که در آینده هم محتاط خواهند بود؛ زیرا بازار کریپتو ممکن است تحت تاثیر پدیده «شایعه را بخر، واقعیت را بفروش» قرار بگیرد.

به نقل از دبلاک، تحلیلگران جی‌پی مورگان به رهبری نیکولاوس پانیگیرتزوگلو (Nikolaos Panigirtzoglou) در گزارش جدید خود اعلام کرده‌اند که ۲ عامل مهم به رشد بازار کریپتو در ماه گذشته کمک کرده است. با این حال آن‌ها تاکید کرده‌اند که از صحت و اعتبار این ۲ عامل مطمئن نیستند.

احتمال تایید ETFهای اسپات بیت کوین

اولین مورد احتمال تایید صندوق‌های قابل‌معامله در بورس (ETF) اسپات بیت کوین در آمریکا است که به باور بعضی از معامله‌گران می‌تواند سرمایه جدیدی را وارد بازار کریپتو کند. فعالان بازار ارزهای دیجیتال باور دارند که چنین اتفاقی پیروزی بزرگی برای صنعت کریپتو محسوب می‌شود و ضرر زیادی را به کمیسون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) وارد می‌کند. آن‌ها با تاکید بر اینکه رویکرد SEC در آینده ملایم‌تر می‌شود، ادامه داده‌اند:

ما فکر می‌کنیم که بعد از تایید ETFهای اسپات، به جای اینکه سرمایه جدیدی وارد آن‌ها شود، سرمایه موجود در صندوق‌‌های مبتنی بر بیت کوین از جمله صندوق گری‌اسکیل بیت کوین تراست (Grayscale bitcoin trust)، صندوق‌های فیوچرز و شرکت‌های ماینینگ سهامی عام وارد ETFهای جدید خواهد شد.

علاوه بر این، تحلیل‌گران مذکور تاکید کردند که ETFهای اسپات بیت کوین در حال حاضر در کانادا و اروپا راه‌اندازی شده‌اند؛ اما سرمایه کمی را به خود جذب کرده‌اند. به همین خاطر آن‌ها نسبت به ورود سرمایه جدید به ETFهای اسپات بیت کوین در ایالات متحده تردید دارند.

صنعت کریپتو هنوز به طور کامل قانون‌گذاری نشده است

طبق گفته‌های تحلیلگران جی‌پی مورگان، شکست SEC در پرونده‌های مربوط به شرکت‌های ریپل و گری‌اسکیل به رشد بازار کریپتو کمک کرده است. با این حال آن‌ها خاطرنشان کرده‌اند که این اتفاق تضمین نمی‌کند قوانین و مقررات بازار کریپتو در آینده کاهش یابد. این تحلیلگران ادامه دادند:

با توجه به اینکه بخش زیادی از بازار کریپتو هنوز غیرقانونی است، به طور کامل مشخص نشده است که قوانین و مقررات این صنعت در آینده به طور قابل‌توجهی کاهی می‌یابد یا خیر. قوانین و مقررات کریپتو در کشور آمریکا هنوز در حالت تعلیق قرار دارد. با توجه به کلاهبرداری صرافی FTX که هنوز فراموش نشده است، ما نمی‌توانیم مطمئن باشیم که قانون‌گذاران آمریکایی صرفا به خاطر ۲ پیروزی مذکور حاضر می‌شوند موضعشان را تغییر بدهند.

تاثیر هاوینگ بیت کوین

یکی از دلایلی که باعث شده معامله‌گران زیادی نسبت به آینده بازار کریپتو خوش‌بین باشند، رویداد هاوینگ بیت کوین در آوریل یا مه ۲۰۲۴ (فروردین یا اردیبهشت ۱۴۰۳) است. به طور کلی هاوینگ باعث می‌شود که قیمت بیت کوین با کاهش عرضه جدید آن افزایش یابد. با این حال طبق گفته‌های تحلیلگران جی‌پی مورگان، این رویداد تاثیر خود را روی قیمت بیت کوین گذاشته و ممکن است در آینده به رشد قیمت آن منجر نشود. آن‌ها تاکید کردند:

این استدلال چندان قانع‌کننده نیست؛ زیرا هاوینگ بیت کوین و تاثیر آن قابل‌پیش‌بینی است و به نظر ما در قیمت بیت کوین لحاظ شده است. به عنوان مثال بررسی هزینه تولید بیت کوین بعد از هاوینگ و هش ریت و سختی استخراج آن، نشان می‌دهد که هزینه تولید BTC از ۲۱,۰۰۰ دلار به حدود ۴۳,۰۰۰ دلار می‌رسد. قیمت ۳۵,۰۰۰ دلار هم با کاهش ۲۰٪ هش ریت بیت کوین تطابق دارد؛ زیرا ماینرهایی که در مکان‌های پرهزینه بودند یا سخت‌افزارهای خیلی کارآمدی نداشتند، از بازار خارج شده‌اند. این به نظر ما منطقی است و نشان می‌دهد که رویداد هاوینگ تا حد زیادی تاثیرش را روی قیمت بیت کوین گذاشته است.

به طور کلی، تحلیلگران جی‌پی مورگان اعلام کرده‌اند که در آینده مراقب بازار کریپتو خواهند بود؛ چراکه باور دارند که تایید ETF اسپات بیت کوین ممکن است تحت تاثیر پدیده «شایعه را بخر، واقعیت را بفروش» قرار بگیرد. در این پدیده قیمت دارایی‌های دیجیتال بعد از انتشار خبر مربوط به یک رویداد رشد می‌کند، اما پس از اجرای آن و با افزایش فروش سرمایه‌گذاران کاهش می‌یابد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا