اخبار اتریوم

گزارش کایکو: آیا بولران اتریوم نزدیک است؟

کایکو ریسرچ (Kaiko Research) روز گذشته، در ۲۷ می (۷ خرداد)، در گزارشی اعلام کرد تایید شدن ETF اسپات اتریوم نشانه مثبتی برای رشد بلندمدت قیمت اتریوم، علیرغم چالش‌های احتمالی در کوتاه‌مدت است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، تایید ETF اسپات اتریوم، بسیاری از بلاتکلیفی‌های قانون‌گذاری در رابطه با طبقه‌بندی اتریوم به عنوان یک کلاس دارایی را از بین برده است.

ETF اسپات اتریوم تاییدی بر کالا بودن ETH

ویل کای (Will Cai)، رییس بخش شاخص‌های کایکو، گفت که این تایید به این معنی است که SEC، اتریوم را بیشتر به‌عنوان یک کالا می‌شناسد تا اوراق بهادار. او اضافه کرد:

این تاییدها پیامدهای مثبت و قابل توجهی در مورد نحوه قانون‌گذاری سایر توکن‌های مشابه در ایالات متحده دارند…

برخلاف انتظارات قبلی، SEC پرونده‌های 19b-4 ETF را در ۲۳ می (۳ خرداد) تایید کرد. این کمیسیون هنوز فرم‌های S-1 را تایید نکرده است و باید در آینده‌ای نزدیک درباره آن نیز تصمیم‌گیری کند. انتظار می‌رود ETFهای اسپات اتریوم طی هفته‌ها یا ماه‌های آینده راه‌اندازی شوند.

چالش‌های کوتاه مدت؛ ریسک خروج احتمالی سرمایه از گری‌اسکیل

علی‌رغم خوش‌بینی در رابطه با تغییرات قانون‌گذاری، کایکو معتقد است که پس از راه‌اندازی ETFها، صندوق ETHE گری‌اسکیل احتمالا خروجی‌هایی را تجربه خواهد کرد که می‌تواند با شروع معاملات صندوق‌های جدید، بر اتریوم فشار فروش وارد کند.

قابل ذکر است که این صندوق در سه ماه گذشته با تخفیف ۶٪ الی ۲۶٪ در حال معامله بوده است.

وی بیان کرد:

تأثیر کلی بازار پس از بازخرید ETHE هنوز نامشخص است.

ETHE در حال حاضر دارای ۱۱ میلیارد دلار دارایی تحت مدیریت (AUM) است. کایکو پیش‌بینی می‌کند که این صندوق پس از شروع معامله به عنوان یک ETF حدودا ۱۱۰ میلیون دلار خروجی متوسط ​​روزانه را تجربه کند.

صندوق بیت کوین گری اسکیل، GBTC در اولین ماه از معاملات خود به عنوان ETF، شاهد خروج بالغ بر ۶.۵ میلیارد دلار یا ۲۳٪ از سرمایه تحت مدیریت خود بود.

با این وجود، جریان ورودی سایر ETFها تا پایان ژانویه، جریان‌های خروجی GBTC را جبران کرد و حتی در بعضی مواقع از آن فراتر هم رفت.

بررسی وضعیت ETFهای هنگ کنگ

کایکو در رابطه با ETFهای هنگ کنگ گفت که شروع ضعیف صندوق‌های خارجی نشان‌دهنده عدم اطمینان بیشتر در مورد چگونگی تأثیر بازخرید ETHE بر بازار است.

بر اساس داده‌های فارساید (Farside)، ETF هنگ‌کنگ از زمان عرضه در اوایل ماه می، ۴.۴ میلیون دلار خروجی خالص داشته است.

بررسی وضعیت اتریوم در بازار

چرخش شدید در احساسات ETH در بازارهای مشتقات نیز مشهود بود. تنها در عرض سه روز، فاندینگ ریت قراردادهای دائمی آتی اتریوم (رنگ نارنجی در نمودار پایین) از پایین ترین سطح خود در بیش از یک سال گذشته به بالاترین حد چند ماهه رسید.

سود باز و فاندینگ ریت اتریوم
سود باز و فاندینگ ریت اتریوم؛ منبع: کایکو

شاخص Open Interest یا همان سود باز (رنگ آبی در نمودار پایین) به بالاترین حد تاریخی یعنی ۱۱ میلیارد دلار رسید که نشان‌دهنده ورود قوی سرمایه به این فضاست. نسبت ETH به BTC، که عملکرد نسبی این دو دارایی را اندازه‌گیری می‌کند، علی رغم آنکه همچنان زیر سقف ماه فوریه است، از ۰.۰۴۴ به ۰.۰۵۵ افزایش یافت.

با نگاهی به دلتای حجم تجمعی ETH (CVD)، این رالی گسترده بود؛ به طوری که هم بازارهای اسپات ایالات متحده و هم بازارهای خارجی شاهد خرید خالص قوی از ۲۱ ماه می (۱ خرداد) بوده‌اند. معیار CVD تفاوت خالص بین حجم خرید و فروش در یک بازه زمانی خاص را اندازه می‌گیرد.

دلتای حجم تجمعی (CVD) اتریوم
دلتای حجم تجمعی (CVD) اتریوم؛ منبع: کایکو

تحلیل وضعیت اتریوم در صرافی‌ها

منبع: کایکو
منبع: کایکو

در نهایت، کایکو به تجزیه و تحلیل داده‌های صرافی‌های متمرکز پرداخت که نشان می‌دهد عمق بازار ETH نزدیک به ۲۲۶ میلیون دلار است که هنوز حدود ۴۲٪ کمتر از سطوح میانگین قبل از سقوط صرافی FTX است. همچنین تمرکز اتریوم در صرافی‌های ایالات متحده تنها ۴۰٪ است، در حالی که در اوایل سال ۲۰۲۳ حدود ۵۰٪ بود.

به طور کلی، حتی اگر جریان‌های ورودی اتریوم در کوتاه‌مدت مطلوب نباشند، تایید ETFها پیامدهای مهمی برای ETH به‌عنوان یک دارایی دارد و برخی از عدم قطعیت‌های نظارتی را که بر عملکرد ETH در سال گذشته تأثیر گذاشته بود، از بین می‌برد.

منبع
کایکو

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا