دسته بندی نشده

قیمت لونا با ۷۵٪ کاهش در یک روز به زیر ۹ دلار رسید

در ادامه آشفتگی ایجاد شده در اکوسیستم ترا و کاهش ارزش استیبل کوین الگوریتمی آن، قیمت لونا، توکن حاکمیتی این اکوسیستم به شدت سقوط کرد. سرمایه‌گذاران بیم آن را دارند که پدیده گرداب مرگ برای این اکوسیستم رخ دهد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از بلاک کریپتو، قیمت لونا روز سه‌شنبه در صرافی بایننس به قیمت ۹.۱ دلاری رسید. استیبل کوین الگوریتمی ترا (UST) نیز پس از اینکه دیروز اعلام شد با حمایت‌های بنیاد لونا ارزش خود را بازیابی خواهد کرد، اکنون به سرعت در حال از دست دادن ارزش خود است. قیمت UST در حال حاضر برابر ۰.۷۰ دلار است.

نمودار قیمت لونا؛ تایم فریم روزانه
نمودار قیمت لونا؛ تایم فریم روزانه؛ منبع میهن بلاکچین

کاهش قیمت لونا در حالی اتفاق می‌افتد که این توکن روز دوشنبه بالاتر از ۴۰ دلار معامله می‌شد و اوایل ماه آوریل (فروردین) نیز موفق به ثبت اوج ۱۱۶ دلاری شده بود. با این حال، در میان آشفتگی گسترده بازار کریپتو و به خصوص استیبل کوین ترا، این توکن در ۲۴ ساعت بیش از ۶۰٪ کاهش یافته است.

روز دوشنبه قیمت استیبل کوین الگوریتمی ترا که بایستی حدود یک دلار باشد ناگهان به ۰.۶۰ دلار سقوط کرد. در ادامه این استیبل کوین به ۰.۹۴ دلار افزایش یافت اما باز هم با افت مواجه شد و به حوالی ۰.۶۹ دلار رسید. این افت قیمت‌ها از روز شنبه و در پی دنباله‌ای از اتفاقات رخ داد.

بنیاد محافظ لونا، سازمان غیرانتفاعی حمایت‌کننده از اکوسیستم ترا در واکنش به این اتفاقات به دنبال تامین‌سرمایه یک میلیارد دلاری برای حمایت بیشتر بازار است. در حال حاضر بزرگترین نگرانی سرمایه‌گذاران مربوط به پروتکل انکر است. قیمت توکن بومی این پلتفرم یعنی ANC از دیروز با ریزش ۵۸٪ به ۰.۳۷ دلار رسیده است. سرمایه‌گذاران در این پلتفرم استیبل کوین UST را به سپرده قرار می‌دادند و سود ثابت سالیانه دریافت می‌کردند. اکنون با ریزش قیمت لونا و کاهش ارزش کل بازار آن به زیر ۴ میلیارد دلار، می‌توان گفت این استیبل کوین بدون پشتوانه شده است. چراکه این استیبل کوین بر این اساس ساخته شده که یک دلار UST همواره می‌تواند با یک دلار لونا معاوضه شود و این در شرایطی است که اکنون ارزش کل بازار UST چیزی در حدود ۳ برابر ارزش کل بازار لونا است.

این روند می‌تواند منجر به ایجاد پدیده‌ای به نام گرداب مرگ (Death Spiral) شود. در طول این رویداد‌، میزان تقاضای آتی برای استیبل کوین‌ UST ضعیف می‌شود و این امر به کاهش قیمت دارایی ذخیره لونا‌ منجر می‌شود و در هر مرحله به خاطر ترس ایجاد شده، میزان فروش در هر ۲ سمت افزایش می‌یابد و سیستم ضعیف‌تر می‌شود. در نهایت، میزان اعتماد درون سیستم به حدی کم می‌شود که می‌تواند به فروپاشی کل سیستم منجر شود.

اما در روزهای اخیر بازار رمزارز تنها بازار قرمز پوش نبوده است. بازارهای سهام نیز از ابتدای سال جاری در بحبوحه تورم بالا و شرایط اقتصادی ناشی از جنگ در اوکراین، عملکرد خوبی نداشته‌اند و روز سه‌شنبه در مقایسه با دوشنبه عملکردی به مراتب بدتر را به ثبت رساندند.

منبع
theblockcrypto

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

7 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا