مبتدی مقالات

مزیت‌های لانچ توکن در بازار نزولی چیست؟

آیا در بازار خرسی هم توکن‌های جدید لانچ می‌شوند؟ قطعا در بازار خرسی سایه شک و تردیدها سنگین‌تر است. از یک سو، کاربران و سرمایه‌گذاران کریپتویی در هاله‌ای از ابهام منتظر بهترین زمان سرمایه‌گذاری هستند. از طرف دیگر فعالان پروژه‌های رمز‌نگاری دنبال بهترین فرصت برای راه‌اندازی توکن‌های جدید (Lunch a new Token) هستند. در بازارهای صعودی، ارزش‌گذاری توکن یک گام جلوتر از پلتفرم حرکت‌ می‌کند و هر اشتباهی منجر به اثر منفی روی قیمت ارز دیجیتال و رشد بلندمدت پروژه می‌شود. اما در بازارهای نزولی ارزش‌گذاری و شرایط فروش توکن به شکل واقعی‌تری متکی به ارزش شبکه است. برخی معتقدند که لانچ توکن در بازار نزولی مزایای منحصر به‌فردی دارد و حتی ریسک‌های مرتبط با راه‌اندازی توکن را از بین می‌برد. با میهن بلاکچین همراه باشید تا ببینیم چرا بر خلاف تصور عامه لانچ توکن در چرخه‌های نزولی بهتر است.

چه ارتباطی میان بازار نزولی و فروش توکن وجود دارد؟

بازارهای نزولی چه اثری روی لانچ توکن دارند؟ مزیت لانچ توکن در بازار نزولی چیست؟

چرخه‌های نزولی بازار کریپتو تاثیر زیادی بر لانچ پروژه و جامعه خریدار توکن دارد. جامعه پلتفرم‌های مختلف، یک بازار نزولی را معادل با نقدینگی کمتر و تحمل ریسک پایین‌تر می‌دانند. در یک چرخه خرسی، اعضای بالقوه جامعه سرمایه کمتری برای سرمایه‌گذاری دارند. گرچه اعضای جامعه به دلیل کمتر بودن سرمایه موجود نسبت به ارزیابی و اجرای پروتکل‌های جدید سرسخت‌تر هستند، اما در نهایت به پروژه‌های منتخب ایمان دارند.

بازار نزولی برای پروتکل‌ها به منزله یک تابع وادارنده برای اثبات کاربرد، تناسب محصول با بازار و ایجاد یک جامعه قوی و متعهد از کاربران اولیه توکن است. در بازارهای نزولی تیم‌های پروتکل‌های جدید می‌توانند فارغ از هیاهوی رایج در بازارهای گاوی، روی کاربردهای تعریف شده محصول و البته کاربرد توکن جدیدشان متمرکز شوند. به این ترتیب، دوام و ماندگاری پروتکل در بلندمدت تضمین می‌شود.

مزایای لانچ توکن در بازار خرسی چیست؟

مزیت‌های لانچ توکن در بازارهای نزولی چیست؟

حالا که متوجه شدیم مزیت‌های راه‌اندازی توکن در یک چرخه نزولی برای تیم پروژه و جامعه پلتفرم چیست، می‌خواهیم سایر فواید و ویژگی‌های لانچ توکن در بازار‌های خرسی را بررسی کنیم.

۱- توزیع گسترده‌تر توکن جدید

در صورتی که تیم پروتکل بتواند مشتریان هدف را به‌درستی بیابد، حتی در بازار نزولی هم می‌تواند یک فروش عمومی موفق را تجربه کند. آنچه که باعث ایجاد یک جامعه موفق می‌شود اجرای دوره‌های خرده‌فروشی تخفیف‌دار، توکنومیکس قوی و مشوق‌های مناسب است نه سنتیمنت و احساسات بازار. پروژه‌های جدید برای جذب کاربر باید شرایط فروش از قبیل ارزش‌گذاری توکن، قیمت و دوره قفل توکن را مشخص کنند. به زبان ساده‌تر هرچه اطلاعات دقیق‌تر باشد، کاربران بیشتری به سرمایه‌گذاری علاقه‌مند می‌شوند و در نهایت توزیع توکن گسترده‌تر می‌شود.

۲- ایجاد جوامع قوی‌تر

اگر پلتفرم‌ها اجازه فروش توکن به صورت خرد و با قیمت پایین‌ را بدهند، در حقیقت به ایجاد یک جامعه قوی کمک می‌کنند. در غیر این‌صورت پلتفرم کاربرانی را جذب می‌کند که ترجیح می‌دهند به جای وفادارماندن، در اولین فرصت مناسب توکن‌هایشان را بفروشند. استفاده از گزینه فروش عمومی تحت عنوان «مرحله جامعه» و ارزش‌گذاری پایین‌تر نسبت به بازارهای صعودی، نقش مهمی در گستردگی کاربران جامعه و حسن نیت دارندگان توکن دارد. اگر در این سوی ماجرا پلتفرم‌ها ارزش واقعی فروش توکن را به چشم ایجاد یک جامعه قوی ببینید نه جذب سرمایه، در طرف دیگر هم کاربران وفادار، وظایف خودشان را می‌دانند و ارزش پیشنهادی بلندمدت را درک می‌کنند. در چرخه‌های نزولی به دلیل خروج و غیبت دلالان بازار، فرصت مناسبی برای جذب مشارکت‌کنندگان وفادار و متعهد به موفقیت پروژه وجود دارد.

۳- کاهش ریسک‌های مرتبط با لانچ توکن

در بازارهای صعودی معمولا بحث ارزش‌گذاری توکن بسیار داغ است و قیمت‌‌گذاری‌های بالایی انجام می‌شود. در چنین شرایطی علیرغم جدید بودن پروتکل هیچ جایی برای خطا باقی نمی‌ماند و همه چیز باید با دقت و ظرافت انجام شود. اگر با وجود قیمت گذاری بالا عملکرد پروتکل موفق نباشد یا تغییر روند بازار بر چشم‌انداز بلندمدت و قیمت توکن اثر بگذارد، فقط باید منتظر یک رویداد یعنی روند نزولی قیمت توکن باشیم. برعکس، قیمت‌گذاری پروتکل‌هایی که در بازار نزولی لانچ می‌شوند، چندان‌ بالا نیست و جامعه برای ایجاد ارزش شبکه فرصت قابل‌توجهی دارد.

پروژه‌هایی که در بازار خرسی راه‌اندازی شدند

تا به اینجا مزایایی که راه‌اندازی یک توکن در بازار نزولی می‌تواند داشته باشد را بررسی کردیم. بهتر است چند نمونه از پروژه‌هایی معرفی کنیم که از این مزایا استفاده کرده‌اند. در ادامه سه پروژه‌ای را که در زمستان کریپتویی لانچ شدند و سپس جایگاه خوبی در رتبه‌بندی ارزش بازار (Market Cap) به‌دست‌آوردند را بررسی می‌کنیم.

پلتفرم سولانا (Solana)

پلتفرم سولانا یکی از پلتفرم‌های موفقی است که در دوره نزولی بازار لانچ شد
 • تاریخ لانچ: ۲۴ مارس ۲۰۲۰ (۵ فروردین ۱۳۹۹)
 • شرایط بازار در زمان راه‌اندازی: سولانا تقریبا دو هفته بعد از پنجشبه سیاه در ۱۲ مارس ۲۰۲۰ (۲۲ اسفند ۱۳۹۸) و همزمان با شیوع کووید ۱۹ در ایالات متحده، لانچ شد.
 • جزئیات فروش توکن SOL: تیم سولانا هشت میلیون توکن SOL را با قیمت تسویه ۰.۲۲ دلار به ارزش ۱.۸ میلیارد دلار، به ۴۰۰ خریدار در صرافی کوین‌لیست (CionList) فروخت.
 • عملکرد سولانا: قیمت توکن SOL در اوج بازار صعودی به سقف ۲۶۰ دلار رسید و نسبت به قیمت در زمان فروش عمومی، رشد ۱۱۸۰ برابری را تجربه کرد.

پروتکل نیر (Near Protocol)

نیر پروتکل بعد از لانچ در دوره نزولی موفقیت‌های بسیاری را به دست آورد
 • تاریخ لانچ: ۱۲ آگوست ۲۰۲۰ (۲۲ مرداد ۱۳۹۹)
 • شرایط بازار در زمان راه‌اندازی: پروتکل نیر (Near Protocol) چند روز پس از لیکویید شدن پوزیشن‌های کریپتویی و بیت کوین لانچ شد. در آن زمان به دنبال یک سقوط آنی و کاهش قیمت بیت کوین به ۱۱ هزار دلار، ارزش پوزیشن‌های لیکویید در صرافی‌های مختلف بالغ بر یک میلیارد دلار بود.
 • جزییات فروش توکن NEAR: تیم نیر پروتکل (Near Protocol) بیش از صد میلیون توکن NEAR را به قیمت ۰.۳۴ دلار به حدود ۱۵۰۰ خریدار در صرافی CoinList فروخت. ارزش فروش توکن‌ها بالغ بر ۳۰ میلیون دلار بود.
 • عملکرد نیر پروتکل: قیمت توکن NEAR در ماه ژانویه به سقف ۲۰ دلار رسید و در مقایسه با قیمت فروش اولیه به جامعه پروتکل رشد ۵۸ برابری را تجربه کرد.

پروتکل فلو (Flow)     

فلو (FLOW) در بازار نزولی 2020 لانچ شد
 • تاریخ لانچ: ۲ اکتبر 2020 (۱۱ مهر ۱۳۹۹)
 • شرایط بازار: در آن زمان بیت کوین با قیمت ۱۰ هزار دلار معامله می‌شد و قیمت اتریوم (ETH) برابر با ۳۵۰ دلار بود
 • جزییات فروش توکن FLOW: تیم دپر لبز (Dapper Labs) فروش عمومی موفقی را پشت سرگذاشت. ارزش توکن‌های فروخته شده در دو بخش فروش جامعه و مزایده در صرافی کوین‌لیست مجموعا به ۱۸ میلیون دلار رسید. قیمت تسویه توکن فلو در زمان مزایده ۰.۳۸ دلار بود.
 • عملکرد پروتکل فلو: توکن فلو با ثبت سقف تاریخی ۴۹ دلاری در سال ۲۰۲۱ (۱۴۰۰) افزایش ۱۰۲ برابری نسبت به قیمت اولیه را تجربه کرد.

این پروژه‌ها با وجود لانچ توکن در بازارهای نزولی و زمستان‌های کریپتویی، خودشان را برای موفقیت بلندمدت آماده کردند و زمان لانچ توکن اهمیت چندانی برای پلتفرم نداشت.

نکاتی که پروژه‌ها بهتر است در نظر بگیرند

مواردی که تا اینجا مطرح و سه پروژه‌ای که به آن‌‌ها اشاره شد، نشان می‌دهد که پروتکل‌های مختلف نه‌تنها از راه‌اندازی پروژه خود در بازار نزولی نباید بترسند،‌ بلکه باید با آغوش گرم به استقبال آن بروند. اعضای پروژه‌های کریپتویی با استفاده از نکات زیر می‌توانند در مورد زمان لانچ توکن تصمیم‌های بهتری بگیرند.

 • اهمیت ارزش بلند مدت توکن: ارزش بلندمدت توکن مهم‌تر از قیمت فروش عمومی است. خواه‌ناخواه قیمت هر توکن متاثر از عملکرد پلتفرم و تناسب محصول با بازار است. بنابراین برای لانچ توکن به‌جای تمرکز روی زمان راه‌اندازی توکن، روی نحوه اجرا و عملکرد ایده‌آل پروتکل و توکن متمرکز شوید.
 • کیفیت جامعه هدف در زمان فروش عمومی: در مرحله فروش عمومی توکن، کیفیت جامعه هدف بسیار مهم است. تیم پلتفرم باید دنبال آن دسته از کاربران و دارندگان توکن باشد که از طریق مشارکت در استیکینگ (Staking)، معاملات، ارزش‌گذاری و حاکمیت نقش فعالانه‌ای در رشد پروتکل داشته باشند. جامعه پلتفرم  نباید شامل گروهی از سرمایه‌گذاران و دلالان باشد که در اولین فرصت موجب دامپ قیمت می‌شوند.
 • ایجاد زیرساخت برای فروش گسترده با هزینه کمتر: تیم پلتفرم باید تلاش کند با ارائه اصول فاندامنتال‌ قوی، شرایط فروش مطلوب و دریافت هزینه کمتر فروش توکن را به صورت گسترده و با کیفیت بالا برگزار کند. در صورت توجه به نیاز کاربر و برآورده‌شدن تقاضای جامعه هدف، پلتفرم هم پاداش خودش را دریافت می‌کند. پروتکل‌ها می‌توانند با متناسب سازی محصول با بازار از فرصت طلایی لانچ توکن در بازارهای نزولی استفاده کنند، از رقبا پیشی بگیرند و برای موفقیت در آینده گام بردارند.  

جمع‌بندی

بازارهای خرسی چه برای سرمایه‌گذاران و چه برای اعضای پلتفرم‌ها با شک و تردید همراه است، اما بر خلاف تصور عامه شاید لانچ توکن در بازار نزولی بهترین فرصت برای یک پلتفرم باشد؛ زیرا از طرفی ریسک‌های مرتبط با لانچ و ارزش‌گذاری توکن به حداقل می‌رسد و اعضای پلتفرم روی ارزش‌های بلندمدت متمرکز می‌شوند. از طرف دیگر جامعه هدف گسترده‌ و وفادار مشارکت فعالانه‌ای در رشد آتی پروژه خواهد داشت. بنابراین در مقایسه با چرخه‌های صعودی، مزیت لانچ توکن در بازار نزولی بیشتر است. نظر شما چیست؟ با توجه به این نکات آیا روی پروژه‌هایی که در بازار نزولی راه‌اندازی می‌شوند،‌ سرمایه‌گذاری می‌کنید؟

منبع
blog.coinlist

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا