مبتدی مقالات عمومی

در بازار نزولی رمزارزها چه باید کرد؟ معرفی روش‌های قابل استفاده در بازار خرسی

زمانی که بازار ارزهای دیجیتال سقوط می‌کند، فرصت‌های کسب درآمد نیز کاهش می‌یابند. در بازارهای خرسی (نزولی) ارزش اکثر رمزارزها از اوج خود ۵۰ الی ۸۰ درصد کاهش می‌یابند و اکثر افراد دیگر سرمایه کافی برای سرمایه‌گذاری بیشتر را ندارند. در این مواقع نیازی به خرید بیشتر در کف‌های قیمتی ندارید. کار درست این است که سرمایه خود و ریسک‌‌های موجود را مدیریت کنید. خوشبختانه در مواقع مواجهه با بازار خرسی یا نزولی، فرصت‌های دیگری برای دستیابی به موفقیت مالی و آموزشی بلندمدت وجود دارد. در این مقاله با میهن بلاکچین همراه باشید تا بدانید که در کنار خرید در کف قیمتی، در بازار نزولی رمزارزها چه باید کرد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

در بازار نزولی رمزارزها چه باید کرد؟

در بازار نزولی رمزارزها چه باید کرد

همانطور که می‌دانیم در تمامی بازار‌های مالی هر صعودی، نزولی هم در پی دارد و بازار رمزارزها نیز از این قاعده مستثنی نیست. در بازار گاوی یا صعودی، پروژه‌ها بر روی قیمت ارزهای دیجیتال مانور می‌دهند و در بازار Bearish (خرسی) پروژه‌‌ها روی زیرساخت‌های خود کار می‌کنند. در بازار گاوی بسیاری از رمزارزها رشد می‌کنند و سرمایه‌گذاران می‌توانند سودهای خوبی به‌دست بیاورند؛ اما در بازار نزولی رمزارزها چه باید کرد؟ در ادامه مقاله به راهکارها و روش‌هایی می‌پردازیم، که می‌توانید در بازار خرسی سرمایه خود را حفظ کنید. این راهکارها عبارتند از:

منظم بودن

ممکن است شما نیز جزو آن دسته از افرادی باشید که پس از آشنایی با دنیای ارزهای دیجیتال، سراسیمه به خرید، فروش و سپرده‌گذاری (Staking) رمزارزها در استخر‌ها و حساب‌های سود‌ده می‌پردازند. این افراد معمولا در کارهای خود نظم ندارند و در نهایت با انبوهی از کیف پول‌ها، رمزها، کلمه‌های عبور و حساب‌های صرافی که ایجاد کرده‌اند، روبه‌رو می‌شوند.

در قدم اول باید تمام کیف پول‌ها و حساب‌های خود را سازماندهی و مرتب کنید. می‌توانید از چک‌لیست ارائه شده زیر برای سازماندهی حساب‌ها و کیف پول‌های خود استفاده کنید:

۱. رمزها و کلمه‌های عبور تمام کیف پول‌هایی را که از آن‌ها استفاده می‌کنید، به صورت آفلاین و غیرالکترونیکی ذخیره کنید.

۲. به طور مرتب به کیف پول‌ها و حساب‌های خود وارد شده و آن‌ها را بررسی کنید تا فرایند دسترسی و استفاده از آن‌ها در ذهن شما ماندگار شود.

۳. برای امنیت بیشتر از کیف پول‌های سخت‌افزاری مانند Trezor یا Ledger استفاده کنید. کیف پول‌های سخت‌افزاری را مستقیما از تولیدکننده خریداری کنید تا مطمئن شوید که قبلا دستکاری نشده‌اند.

۴. گزارشی از خرید‌ها، فروش‌ها و انتقالات خود تهیه کنید تا محاسبه مالیات نیز برای شما آسان شود. از محاسبه و پرداخت به موقع مالیات خود نیز غافل نشوید. پرداخت آن در لحظه آخر، برنامه‌ریزی و نظم شما را به هم می‌ریزد.

۵. جدولی تهیه کرده و تمام پاداش‌های دریافت شده، استراتژی‌های خروج از بازار و پروژه‌های جدید مورد علاقه خود را در آن درج کنید.

۶. تقویم خود را به طور مرتب بروزرسانی کنید. رویدادهای مهم تمام پروژه‌هایی را که در آن‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اید و همچنین رویدادهای مهم صنعت ارزهای دیجیتال مانند هاوینگ بیت کوین (Halving) یا تاریخ‌های انقضای درخواست‌های ETF آتی بیت کوین را مشخص کنید.

در بازار نزولی، راحت‌ترین کار پشیمانی و عصبانی‌شدن از ضررها و دلسرد شدن از نداشتن سرمایه کافی برای خرید در کف‌های قیمتی است؛ اما شما باید از این برهه زمانی عاقلانه استفاده کنید. منظم و با برنامه بودن، بهترین راه‌ برای حفظ تیزهوشی و آمادگی یک سرمایه‌گذار است؛ برنامه‌ریزی کنید، حتی اگر نیاز باشد مدتی از نمودارهای قیمتی دور باشید.

بپذیرید و تجربه کنید

کسب درآمد در بازار نزولی

اگر از ارزهای دیجیتال استفاده نمی‌کنید، به طور کلی از تکنولوژی آن نیز بی‌بهره می‌مانید. همچنین نمی‌توانید سرمایه‌گذار موفقی باشید، اگر از امکاناتی مثل پلتفرم‌های دیفای، پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز و بازی‌های بلاک چینی استفاده نکنید. سعی کنید از انواع امکانات ارائه‌شده در بازار ارزهای دیجیتال استفاده کرده و آن‌ها را تجربه کنید.

آسان‌ترین روش، استفاده از پروتکل‌های لایه اول از جمله اتریوم، کاردانو، پولکادات، سولانا و آوالانچ است. سرعت انتقال این پروتکل‌ها را امتحان کنید، صرافی‌های غیرمتمرکز (Dex) آن‌ها را بررسی کنید، به بازارهای NFT سر بزنید و سعی کنید خودتان تمام نقاط قوت و ضعف آن‌‌ها را پیدا کنید.

بازار خرسی موقعیت بسیار خوبی برای کسب این تجربه‌ها است؛ زیرا در این مواقع کارمزد تراکنش‌ها پایین است. این برهه همچنین می‌تواند بهترین زمان برای مشاهده واکنش بازار به رکودی باشد که پس از پذیرش گسترده اتفاق می‌افتد؛ برای مثال شاید تمایل به استفاده از باینسس اسمارت چین (Binance Smart Chain) و پنکیک سواپ (Pancake Swap) را داشته‌اید، اما به دلیل متمرکز بودن بایننس اسمارت چین و گران‌قیمت بودن توکن CAKE، به سمت این پروژه‌ها نرفته‌اید. اکنون که قیمت CAKE کاهش یافته است، فرصت بسیار خوبی برای آزمایش و استفاده از شبکه بایننس اسمارت چین و دکس پنکیک سواپ است.

علی‌رغم اینکه قیمت توکن کیک نسبت به اوج خود حدود ۸۰ درصد کاهش یافته است، سرمایه‌گذاران زیادی توکن‌های CAKE خود را در استخر‌های سایروپ (Syrup Pools) سپرده‌گذاری کرده‌اند. کاربران در این استخرها می‌توانند با استیک کردن یک توکن کسب سود کنند. این یعنی یا افراد در کف قیمتی خرید کرده‌ و سریعا توکن‌های CAKE خود را استیک کرده‌اند، یا سپرده‌گذاران قبلی، روند نزولی را پیش‌بینی نکرده‌اند و یا به نظر آن‌ها برداشت توکن‌های کیک از استخر‌ها به صرفه نبوده است.

شاید با توجه به بازدهی درصدی سالانه (APY) این استخرها، چندان مایل به استیکینگ توکن CAKE در آن‌ها نباشید؛ اما آزمایش و استفاده از آن‌ها موثر خواهد بود. در وهله اول متوجه خواهید شد که بایننس اسمارت چین بسیار سریع و ارزان است؛ حتی شاید با استفاده از چنین پروژه‌هایی به مزایای تکنولوژی بلاک چین متمرکز پی ببرید و نسبت به قبل درک بهتری از بلاکچین پیدا کنید.

شاید هم ترجیح بدهید که ویدیوهای مرتبط با تکنولوژی بلاکچین را در یوتیوب را تماشا کنید؛ اما نکته مهم این است که تا زمانی که خودتان این فناوری را تجربه نکنید، از آن بهره‌ای نمی‌برید. سعی کنید سرمایه‌گذاری مطلع و کنجکاو باشید.

مشارکت داشته باشید

حضور در بازار هنگام وقوع بازار نزولی

تفاوت پذیرش و مشارکت داشتن چیست؟ توصیه می‌کنیم که از تجربه کردن امکانات ارائه‌شده توسط این پروژه‌ها، یک گام فراتر بروید. توصیه می‌کنیم که در شبکه پروژه یا در مکانیسم اجماع آن مشارکت داشته باشید؛ چه استخراج باشد یا راه اندازی یک نود و چه مدیریت فضای ذخیره‌سازی، مشارکت در شبکه یا بلاک چین یک پروژه، ۳ مزیت مهم برای شما خواهد داشت:

۱. کسب دانش و درک فناوری: هنگام راه‌اندازی یک ماینر یا نود، شما تجربه عملی کار با فناوری یک پروژه را کسب خواهید کرد. این تجربه می‌تواند در تصمیم‌گیری ‌آگاهانه درباره پروژه‌های بعدی به شما کمک کند.

۲. پاداش‌های مشارکت، مانند دریافت ارزهای دیجیتال رایگان: اگر به دنبال کسب درآمد باشید، قطعا نرخ پاداش‌های دریافتی بسیار مهم است. باید خودتان تحقیق کرده و بررسی کنید که آیا پاداش‌های یک پروژه برای شما مناسب است یا نه.

۳. مزایای دیگری مانند اعتبار نزد دیگر افراد: شاید شناخته‌شدن به عنوان یک «اپراتور نود» در شبکه‌های اجتماعی، جذاب باشد!

امروزه در حوزه استخراج یا ماینینگ، استخراج بیت کوین و اتریوم نیازمند سخت‌افزارهای بسیار هستند؛ اما گزینه‌های دیگری نیز وجود دارد. در این جا به دو گزینه جایگزین اشاره می‌شود، اما خودتان حتما باید درباره پروژه‌ها تحقیق کنید.

  • یک ماینر هلیوم (Helium) بگیرید و از شبکه ارتباطی هلیوم حمایت کنید. پروژه هلیوم در جهت ایجاد یک اینترنت غیرمتمرکز، در حال راه‌اندازی یک شبکه ارتباطی غیرمتمرکز 4G و 5G است. ماینرهای هلیوم دستگاه‌هایی هستند که پوشش شبکه آن‌ها کل جهان را در‌برمی‌گیرد و شما می‌توانید برای کمک به ساخت شبکه، یکی از این دستگاه‌ها را خریداری کنید.
  • یک نود پری سرچ (Presearch) راه‌اندازی کنید. پری سرچ یک موتور جستجوی غیرمتمرکز است که قصد دارد جایگزین گوگل شود. PreSearch به اپراتورهایی نیاز دارد که قدرت محاسباتی خود را به شبکه بدهند. شما حتی می‌توانید یک سرور در رزبری پای (Raspberry Pi) راه‌اندازی کنید و یا می‌توانید از یک سرویس آنلاین که یک سرور مجازی خصوصی برای میزبانی نود است، استفاده کنید. برای انجام این کار به هیچ سخت‌افزار و دستگاه اضافی نیاز ندارید. برای آغاز کار در برخی از این پروژه‌ها نیاز به سهام‌گذاری ارزهای دیجیتال دارید. برای راه‌اندازی یک نود در پری سرچ، به ۲۰۰۰ توکن PRE نیاز دارید. برای آشنایی بیشتر با پلتفرم پری سرچ، این مقاله را مطالعه کنید:

هزینه مشارکت هر دوی این پروژه‌ها در حال حاضر کمتر از ۱۰۰۰ دلار است و این شبکه‌ها پاداش مشارکت کننده‌ها را با ارزهای دیجیتال خود پرداخت می‌کنند. حتما باید درباره این پروژه‌ها و پروژه‌های دیگر، به حد کافی تحقیق کنید و سپس درباره فعالیت در آن‌ها تصمیم بگیرید.

جمع‌بندی

تمام فعالیت‌های پیشنهادشده در این مقاله را می‌توان در هر زمانی انجام داد. حتما نیاز نیست که برای منظم ‌شدن، پذیرش و مشارکت در پروژه‌ها منتظر بازار خرسی باشید؛ اما بازار نزولی می‌تواند فرصتی را فراهم کند که بتوانید با ارزهای دیجیتال ارزان‌تر یک نود راه‌اندازی کنید و یا مدتی از نمودارهای قیمتی دور بمانید. به یاد داشته باشید که همیشه باید ریسک معاملات خود را مدیریت کرده و خودتان درباره تمام پروژه‌ها تحقیق کنید. در این مقاله به این موضوع پرداختیم که در بازار نزولی رمزارزها چه باید کرد. شما نیز می‌توانید تجربه‌های خود مربوط به پروژه‌های مختلف ارزهای دیجیتال را در کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
cryptostars

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا