اخبار خارجی

بلومبرگ: ارزش واقعی اتریوم بیش از ۶٬۰۰۰ دلار است؛ چرا تحلیل‌گران به آپدیت مرج خوش‌بین هستند؟

با نزدیک‌تر شدن به زمان اجرایی شدن به‌روزرسانی مرج (Merge) اتریوم، مارک کوبان (Mark Cuban) میلیاردر و از طرفداران مشهور رمزارزها اعلام کرد در خصوص به‌روز‌رسانی بسیار مهم اتریوم به شدت خوش‌بین است. همزمان گزارش‌ها حاکی از این است که کارشناسان، قیمت‌های بالاتر از ۴,۰۰۰ دلار و ۶,۰۰۰ دلار را در کوتاه مدت و میان مدت برای اتریوم پس از انجام این تغییرات متصور هستند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از U.Today، انتظار می‌رود به روز رسانی مرج در فصل تابستان ۲۰۲۲ اجرایی شود و بلاک چین اتریوم را بیش از پیش سازگار با محیط زیست و پاک‌تر از گذشته کند. همچنین تغییراتی را برای زیرساخت این بلاک چین فراهم خواهد آورد. آخرین مرحله آزمایشی پیش از انجام مرج در اواخر ماه اسفند روی شبکه آزمایشی کیلن (Kiln) با موفقیت انجام شد.

کوبان معتقد است به روز رسانی مرج به دو دلیل برای اتریوم بسیار مهم خواهد بود. دلیل اول این است که شبکه اتریوم از الگوریتم گواه اثبات کار به گواه اثبات سهام تغییر می‌کند. این تغییر، اتریوم را در جایگاه بالاتری از بیت کوین، لایت کوین و سایر کوین‌های POW، از جنبه سازگاری با محیط زیست قرار خواهد داد.

با این اتفاق، ماینرهای اتریوم دیگر از انرژی بسیار زیاد برای فعالیت خود استفاده نخواهند کرد و تاثیرات منفی اتریوم بر محیط زیست کاهش خواهد یافت. انتظار می‌رود مصرف انرژی توسط شبکه اتریوم تا ۹۹٪ کاهش یابد. در روش گواه اثبات سهام، بر اساس مقدار کوین‌هایی که توسط ولیدیتورها سهام‌گذاری شده است، به بررسی و تایید تراکنش‌ها پرداخته می‌شود.

در حال حاضر، اتریوم دو زنجیره را اجرا می‌کند. یکی از زنجیره‌ها از گواه اثبات کار و زنجیره دیگر از گواه اثبات سهام استفاده می‌کنند و در حال حاضر فقط زنجیره مربوط به گواه اثبات کار به تایید تراکنش‌ها می‌پردازد. با انجام به‌روزرسانی مرج، شبکه اتریوم به طور کامل به الگوریتم گواه اثبات سهام منتقل خواهد شد.

دلیل دوم این است که به احتمال بسیار زیاد با انجام ارتقای Merge، موجودی در گردش اتریوم کاهش خواهد یافت. زیرا کوین‌های بسیار کمتری صادر خواهد شد و در نتیجه، ETH کمیاب‌تر شده و قیمت آن افزایش می‌یابد. 

علاوه بر این کوبان معتقد است که با این به‌روزرسانی، جریان ورودی سرمایه‌گذاری‌های سازمانی به اتریوم افزایش چشمگیری خواهد یافت.

بلومبرگ: ارزش واقعی اتریوم بالای ۶,۰۰۰ دلار است

ببلومبرگ اخیرا گزارشی را منتشر کرده است که در آن با استفاده از مدل‌سازی جریان نقدینگی (Cash Flow) به بررسی قیمت ETH پرداخته است. مطابق این گزارش، از ۳ نوع مدل‌سازی استفاده شده است و خروجی این مدل‌های برای قیمت اتریوم به ترتیب ۶۱۲۸، ۵۵۳۹ و ۹۳۲۸ دلار بوده است که میانگین این ۳ مدل، قیمت ۶۹۹۸ دلاری را برای اتریوم نشان می‌دهد که اختلاف فاحشی با قیمت‌های کنونی دارد.

مطابق این گزارش، به‌روزرسانی مرج برای اتریوم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا روش ارزش‌گذاری و تعیین قیمت این رمزارز را تغییر می‌دهد و ارزش شبکه به جای اتریوم‌های استخراج‌شده، بر اساس سودآوری بدست آمده محاسبه خواهد شد. این رویکرد جدید ارزش‌گذاری، نسبت‌هایی نظیر ضریب P/E که در امور مالی سنتی استفاده می‌شود را به تحلیل اتریوم وارد می‌کند. کارمزدهایی که در شبکه پرداخت می‌شوند به عنوان درآمد برای پروژه و توکن‌سوزی مستمر نیز به عنوان بازخرید عمل خواهند کرد.

به دنبال رشد دیفای و توکن‌های NFT، کارمزد تراکنش‌های شبکه اتریوم در سال ۲۰۲۱ به ۹.۸ میلیارد دلار افزایش یافته است که نسبت به سال ۲۰۲۰، افزایش ۱۶ برابری را نشان می‌دهد. اتریوم به اولین و بزرگترین شبکه برای پروژه‌های دیفای و توکن‌های NFT تبدیل شده است. تاکنون، شبکه اتریوم در مقایسه با تمام شبکه‌های دیگر، سرمایه قفل‌شده بیشتری را به خود اختصاص داده است، به طوری که ۱۲۳ میلیارد دلار در قراردادهای هوشمند قفل شده است.

طبق گفته متخصصان، اتریوم در سال ۲۰۲۲ کارمزد به مراتب بیشتری نسبت به سال ۲۰۲۱ را تجربه خواهد کرد و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال جاری ۱۲ میلیارد دلار کارمزد در این شبکه پرداخت شود که رشد ۳۰ درصدی نسبت به سال گذشته محسوب می‌شود.

احتمال رسیدن قیمت اتریوم به ۴,۰۰۰ دلار در کوتاه مدت

در تایم فریم روزانه، نمودار قیمت اتریوم به تازگی موفق شد تا الگوی مثلث متقارن را به سمت بالا بشکند و آن را تثبیت کند. از دیدگاه تکنیکال، حداکثر فاصله بین خطوط روند صعودی و نزولی در الگوی مثلث متقارن، تحت عنوان پتانسیل رشد آن دارایی معرفی می‌گردد. یعنی از نقطه‌ای که مثلث شکسته می‌شود، به اندازه فاصله ذکرشده می‌توان صعود را متصور بود. با بررسی این فاصله در نمودار زیر (فلش‌های بنفش) می‌توان گفت که شکست الگوی مثلثل متقارن در نمودار اتریوم، هدف‌های بالاتر از سطح ۴,۰۰۰ دلار را برای این رمزارز فعال کرده است.

نمودار قیمت اتریوم تایم فریم روزانه
نمودار قیمت اتریوم تایم فریم روزانه

منبع
u.todaycointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا