بازی

بررسی پلتفرم و توکن MiniFootBal؛ بازی مینی فوتبال چیست؟

بازی‌های کریپتویی و به‌طور کلی حوزه Play To Earn باعث ورود بسیاری از کاربران به حوزه بلاکچین و رمزارزها شدند. در این تب‌وتاب پروژه‌های خوبی مانند Gods Unchained تا به امروز فعالیت می‌کنند. البته برخی از پروژه‌ها مانند کریپتوکارز نیز هستند که بعد از مدتی فعالیت خود را متوقف کرده و از نگاه خیلی از افراد کلاهبرداری بوده‌اند. در این مقاله می‌خواهیم بازی مینی فوتبال (MiniFootBall) را بررسی کنیم. باتوجه به بررسی ابتدایی که تیم میهن بلاکچین انجام داد، علی‌رغم ترند شدن این پروژه در کامیونیتی ایرانی، مینی فوتبال فاقد استانداردهای ابتدایی یک پروژه خوب است؛ به‌همین خاطر در این مقاله علاوه‌بر توضیح اینکه توکن Minifootball‌ و بازی مینی فوتبال چیست و چطور کار می‌کند، دلایلمان را برلی کم ارزش بودن این پروژه بیان می‌کنیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی
نکته‌ای که باید به آن اشاره کنیم، تغییر اطلاعات و طراحی سایت یک روز پس از نگارش اولیه این مقاله است. نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۲۸ فروردین ۱۴۰۱ نوشته شد؛ اما پس از یک روز، یعنی در تاریخ ۲۹ فروردین طراحی و برخی از اطلاعات منتشر شده روی سایت تغییر کرد.

مینی فوتبال چیست؟

مینی فوتبال چیست

تب و تاب فوتبال با فن توکن‌ها (Fan Tokens) یا توکن‌های طرفداری وارد حوزه رمزارزها شدند. این توکن‌ها به طرفداران تیم‌های ورزشی این امکان را می‌دهد که با استفاده از ظرفیت بلاکچین و ارزهای دیجیتال در تصمیم‌گیری‌های باشگاه‌های ورزشی مشارکت کنند. از طرف دیگر بازار داغ بازی‌های کریپتویی و Play to Earn روز‌به‌روز داع‌تر می‌شود. مینی فوتبال یک بازی کریپتویی هم‌نام و هم‌سبک یک بازی موبایلی است که به کاربران این امکان را می‌دهد در ازای بازی کسب درآمد کنند. این پروژه در سال ۲۰۲۱ روی شبکه BNB چین رونمایی شد. لوگوی مورد استفاده این بازی تصویر بیبی دوج، عضو کوچک خانواده دوج کوین است. هرچند که تفاوتی ایجاد نمی‌کند، اما اگر تیم پروژه از تصویر دوج کوین بزرگ استفاده می‌کرد، شاید اعتبار بیشتری می‌توانست به‌دست بیاورد!

شاید عجیب باشد که تصویر سگ معروف دوج کوین را در کنار توپ فوتبال ببینیم، اما دقیقا هدفی که این پروژه دنبال می‌کند همین است. مینی فوتبال می‌خواهد بزرگ‌ترین کامیونیتی کریپتویی را بسازد و به کاربران با تجربه و جدید این حوزه، سیستم پاداش‌دهی تازه‌ای عرضه کند. آن‌ها به دنبال این هستند که ترکیبی از طرفداران فوتبال و جامعه دوج کوین را کنار هم جمع کنند و از ظرفیت آن‌ها بهره ببرد.

محصولات مینی فوتبال

در حال حاضر پلتفرم مینی فوتبال یک محصول با نام فوتبال فانتزی دارد. در این بازی شما باید یک تیم با استفاده از بازیکنان لیگ برتر انگلیس بسازید. هر هفته با توجه به بازی‌های لیگ انگلستان، بازی‌ها برگزار می‌شود و عملکرد بازیکنان به عملکرد واقعی آن‌ها بستگی خواهد داشت. امتیازی که بازیکنان در پایان هر هفته کسب می‌کنند، با توجه به گلزنی، پاس گل، دقایق بازی و کلین شیت (برای دروازه‌بانان) محاسبه می‌شود. کاربران مینی فوتبال می‌توانند در Fantasy Football، لیگ مخصوص به خود را بسازند و با دوستان و خانواده‌شان به رقابت بپردازند.

بازی fantasy football‌ در مینی فوتبال

در ابتدای بازی، برنامه به شما یک بودجه ۱۰۰ میلیون واحدی می‌دهد که با توجه به آن می‌توانید بازیکنان مورد نظرتان را انتخاب کنید. برای تشکیل یک تیم نیاز است که ۱۵ بازیکن (۲ دروازه‌بان، ۵ مدافع، ۵ هافبک و ۳ مهاجم) انتخاب کنید. در اینجا با این محدودیت روبه‌رو هستید که نمی‌توانید از یک تیم مشخص بیش از ۳بازیکن انتخاب کنید. قیمت بازیکنان نیز از ۳ میلیون واحد تا ۱۰۰ میلیون واحد است.

جوایز مسابقات فوتبال به شکل زیر خواهد بود:

جایگاه تیم‌هاجایزه
قهرمان۱۰ هزار دلار
نایب قهرمان۳ هزار دلار
سومهزار دلار
تیم اول در هر هفته۲۵۰ دلار

مینی فوتبال در سایت خودش اعلام کرده است که یک بازی دیگر نیز عرضه خواهد کرد. در این بازی، بازیکنان یک کاراکتر به‌شکل حیوان خانگی (Pet) خواهند داشت که باید آن را از میان موانع عبور داده و بیشترین توکن ممکن را جمع‌آوری کنند.

پس از گذشت یک روز از نگارش این مقاله، در تاریخ ۲۹ فروردین ۱۴۰۱ این سایت در طراحی جدید خود اعلام کرد که یک بازی دیگر نیز به‌نام Headball‌ عرضه خواهد کرد. این بازی نسخه بلاکچینی بازی معروف Headball است

بررسی نقشه راه بازی مینی فوتبال

با بررسی سایت و وایت پیپر مینی فوتبال، با سه نقشه راه روبه‌رو می‌شویم؛ یک نقشه راه در وایت پیپر و دو رودمپ در سایت. البته نسخه دوم رودمپ که در حال حاضر روی سایت است، بعد از تغییر یک روزه که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم، اضافه شد. در ادامه به هرسه اشاره می‌کنیم.

نقشه راهی که در وایت پیپر Minifootball وجود دارد، دارای ۴ مرحله به‌نام‌های دروازه‌بان (Goalkeeper)، مدافعین (Defenders)، هافبک‌ها (Midfielders) و مهاجمین (Forwards) است. 

نقشه راه مینی فوتبال در وایت پیپر
رود مپ موجود در وایت پیپر پروژه مینی فوتبال

در دو مرحله ابتدایی، مینی فوتبال بیشتر روی مواردی مانند مارکتینگ و بازاریابی، راه‌اندازی سایت، عضوگیری در شبکه‌های اجتماعی، بازبینی کد و لیست شدن در سایت‌های کوین مارکت کپ و کوین گکو متمرکز بوده است. قبل از اینکه به دو مرحله دیگر اشاره کنیم، بد نیست درباره بازبینی کن یا Audit مینی فوتبال صحبت کنیم.

بازبینی کد پروژه مینی فوتبال، توسط گروه Dessert Finance‌ انجام شده است. با نگاهی به پروژه‌های بازبینی شده توسط این گروه به نام‌هایی مانند بیبی دوج، Ocean Shiba ، Happy Birthday Floki و Pets of Elon‌ روبه‌رو خواهیم شد. فایل بازبینی کد مینی فوتبال اطلاعات خاصی در اختیار کسانی که می‌‌خواهند این پروژه را دقیق بررسی کنند، قرار نمی‌دهد و بیشتر شبیه به یک فایل پاورپوینت و روزنامه‌دیواری است.

بازبینی کد minifootball
یکی از صفحات سند بازبینی Dessert finance
پروژه‌های بازبینی شده توسط dessert finance
برخی از پروژه‌های بازبینی شده توسط Dessert Finance

پروژه Minifootball دو مرحله هافبک‌ها و مهاجمین را به برنامه‌هایی مانند راه‌اندازی کمپین‌های بازاریابی، لیست شدن در صرافی‌های متمرکز، گسترش هسته اصلی تیم گرداننده، انتشار اولین بازی، افزایش مشارکت، طراحی مجدد سایت، راه‌اندازی دومین بازی و سواپ مینی فوتبال اختصاص داده است. باید اذعان کنیم که مانور بیش از حد روی کمپین‌های بازاریابی و جذب کاربر در شبکه‌های اجتماعی اندکی آزاردهنده است و نداشتن برنامه‌های قوی در وایت پیپر، نشان‌دهنده ایده و هدف ضعیف تیم موسس این پروژه است.

در نقشه راه شماره ۲، خبری از اسم‌های فوتبالی نیست و در سه ستون برنامه‌های خود را اعلام کرده‌اند.

نقشه راه نسخه دوم مینی فوتبال
رود مپ نسخه دوم که در سایت Minifootball منتشر شده بود

مطابق تصویر بالا و در ستون سمت چپ، مینی فوتبال قصد دارد وارد فاز توسعه‌ای شود و به‌سراغ طراحی بازی و رابط کاربری برود. علاوه‌بر این فعالیت‌هایی مانند تضمین کیفیت (QA)، حالت تمرینی (Practice Mode) و کسب درآمد در ازای بازی (P2E Game Mode) در برنامه آن‌ها جای گرفته است.

ستون دوم منحصرا به بازی اختصاص دارد. آن‌ها روی ساخت و سازگاری بازی برای وب، دستگاه‌های اندرویدی و iOS‌ کار می‌کنند و بازی را به‌صورت کامل عرضه خواهند کرد.

در ستون آخر مواردی مانند اضافه کردن حالت PVP (بازی بازیکنان با یکدیگر یا Player vs Player)، کلکسیون NFT، کمپین بازاریابی، خرید زمین در سندباکس و راه‌اندازی متاورس در سندباکس به چشم می‌خورد.

نکته‌ای که در این دو رودمپ وجود دارد، نداشتن هیچ‌گونه زمان‌بندی است. درست است که در بسیاری از پروژه‌ها این احتمال وجود دارد که برنامه گفته‌شده در تاریخ تعیین‌شده پیاده‌سازی نشود، اما کاربران یک آگاهی ضمنی درباره زمان ایجاد تغییرات خواهند داشت.

آخرین نقشه راه بازی مینی فوتبال
رود مپ سوم که پس از تغییر سایت در دسترس قرار دارد

تصویر بالا، آخرین رودمپ منتشر‌شده روی سایت است. نکته جالبی که در قسمت اول به چشم می‌خورد، عبارت Revival‌ به معنای تقویت و احیا است. در این بخش آمده که احیای پروژه از آوریل آغاز شده است. بخش‌های دیگری مانند کمپین‌های بازاریابی و بزرگ‌ترین پروموشن‌های بلاکچین نیز در این نقشه راه به‌چشم می‌خورد. با توجه به این رود مپ، مینی فوتبال سه محصول دیگر به سبد محصولات خود اضافه خواهد کرد. اولین مورد بازی Headball‌ است که با آن می‌توان کسب درآمد کرد. در اینجا اشاره شده است که این بازی نسخه NFT‌ بازی معروف Headball‌ است. دو محصول دیگر، بازار NFT و یک شبکه اجتماعی به‌نام MFTGram برای ایجاد تبادل میان طرفداران فوتبال است. 

تغییر و ناهمخوانی اطلاعات در سه نسخه وایت پیپر مینی فوتبال، جای فکر دارد. جامع‌ترین و اساسی‌ترین اطلاعات همواره در وایت پیپر یک پروژه ذکر می‌شود و از آن به‌عنوان خط روند پروژه استفاده می‌شود. تغییر اطلاعات نسبت به وایت پیپر در کمتر از یک‌سال نشان‌دهنده این است که تیم پروژه هیچ برنامه مشخصی ندارد.

آیا مینی فوتبال با پروژه‌های دیگر همکاری داشته است؟

هنوز از همکاری میان پلتفرم مینی فوتبال و پروژه‌های دیگر خبری نیست. این بازی در سایت خود به این مورد اشاره کرده است که بسیاری از بازیکنان مطرح فوتبال مانند رونالدینیو، مارسلو، تیاگو سیلوا و فوتبالیست‌های دیگر درباره مینی فوتبال در شبکه‌های اجتماعی خود صحبت کرده‌اند. مورد جالبی که Minifootball‌ در این باره نوشته، این است که بسیاری از آن‌ها در تماس تصویری گروه تلگرامی و کامیونیتی مربوط به پرسش و پاسخ حضور داشته‌اند.

بازیکنان فوتبال در مینی فوتبال

نحوه مشارکت ستارگان فوتبال در مینی فوتبال یا به قول خود پروژه، تاییدیه (Endorsement) آن‌ها، شاید از نظر مارکتینگ چیز جذابی به‌نظر برسد؛ اما آیا کسانی که این کار را انجام داده‌اند، درباره مفاهیم کریپتویی و سازوکار یک پروژه بر بستر بلاکچین اطلاعات لازم را دارند یا صرفا به‌خاطر نوع بازی عرضه شده که فوتبال است به آن مهر تایید می‌زنند؟ استفاده از این نام‌ها برای یک پروژه بلاکچینی شاید وجه چندان جالبی نداشته باشد.

تیم پروژه مینی فوتبال

در ابتدای نگارش این مقاله، اطلاعاتی از افراد یا تیم گرداننده پروژه مینی فوتبال منتشر نشده بود. در سایت آن نیز بخشی با عنوان Team ‌وجود دارد، که در آن زمان هنوز غیرفعال بود و چیزی نشان نمی‌داد. با گذشت یک روز، این قسمت فعال شد و نام‌های Roderic ،Hector و Jaxon به‌عنوان اعضای تیم مینی فوتبال مطرح شده است. نکته‌ای که در اینجا وجود دارد این است که در صورت شفافیت در بخش‌های دیگر، هیچ اشکالی ندارد اگر اعضای یک پروژه به‌صورت ناشناس فعالیت کنند. یا بعضا دیده شده است که افراد با نام‌های مستعار شروع به فعالیت در یک پروژه می‌کنند، اما فعالیت آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی‌شان، نشان‌دهنده دیدگاه و رویکردشان است.

اعضای تیم مینی فوتبال

در مورد اعضای تیم MiniFootBall مورد اول، یعنی شفافیت در بخش‌های مختلف نقض می‌شود. امکان بررسی مورد دوم نیز وجود ندارد؛ زیرا همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنید تنها یک لینک تلگرام قرار دارد که به صفحه چت شخصی هر کدام از آن سه نفر منتقل می‌شود. شاید در چند روز آتی با تغییر دوباره سایت، لینک توییتر یا لینکدین این افراد اضافه شود!

معرفی و بررسی توکن مینی فوتبال

توکن مینی فوتبال یک ارز دیجیتال با استاندارد BEP20‌ بر بستر BNB Chain است. عرضه کل این ارز دیجیتال رقم باور نکردنی ۱۰۰ کوادریلیون است که تا به‌حال چنین عددی بی‌سابقه بوده است. اطلاعاتی از میزان عرضه در گردش آن نیز وجود ندارد. یکی از مواردی که بر قیمت یک ارز دیجیتال تاثیر می‌گذارد، میزان عرضه آن است. کمیابی و محدود بودن ارزهای دیجیتال یکی از مزایای آن‌ها محسوب می‌شود که جامعه کریپتو از آن برای دفاع از خود در برابر ارزهای فیات که قابلیت چاپ چندین‌باره را دارند، استفاده می‌کند.

 به گزارش کوین مارکت کپ قیمت لحظه‌ای ارز MINIFOOTBAL برابر با ۰.۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۸۹ دلار است! اطلاعات قیمتی ارز دیجیتال مینی فوتبال از ۱۳ سپتامبر ۲۰۲۱ در سایت کوین مارکت کپ موجود است. در بازه زمانی که میم کوین‌ها و شت کوین‌ها ترند شدند، برخی از کارشناسان معتقد بودند، برای کم شدن سه صفر از قیمت یک رمز ارز به‌طور مثال شیبا اینو، مارکت کپ آن باید سه برابر شود. حال تصور کنید، برای رسیدن قیمت مینی فوتبال به یک دلار، ارزش بازار آن باید چندین برابر شود؟!

توضیحاتی درباره توکنومیکس و نحوه توزیع توکن مینی فوتبال منتشر نشده است، اما در سایت و وایت پیپر آن اطلاعات زیر درباره کارمزد تراکنش‌ها وجود دارد:

توکنومیکس اولیه منتشر شده در سایت
اطلاعات توکنومیکس مینی فوتبال در نسخه اولیه سایت
اطلاعات توکنومیکس مینی فوتبال در سایتاطلاعات توکنومیکس مینی فوتبال وایت پیپر
۳ درصد از هر تراکنش به فعالیت‌های مارکتینگ اختصاص پیدا می کند (عنوان این بخش در سایت Development نوشته شده است).یک درصد از تراکنش‌ها به هولدرها اختصاص می‌یابد.
۳ درصد از هر تراکنش به استخر نقدینگی پنکیک سواپ افزوده می‌شود.۴ درصد از تراکنش‌ها نصف می‌شود. ۲ درصد از آن برای خرید BNB هزینه می‌شود و ۲ درصد دیگر با BNBهای خریداری شده وارد استخر پنکیک سواپ می‌شود.
۳ درصد از تراکنش‌ها به هولدرها برگردانده می‌شود.۸ درصد تراکنش‌ها به کیف پول صندوق جایزه واریز می‌شود.

پس از تغییر سایت، اطلاعات این بخش نیز تغییر کرد.

در بخش توکنومیکس که کارمزد اختصاص‌یافته به هولدرها ۳ درصد عنوان شده بود، در حال حاضر به ۴ درصد تغییر کرده است. همچنین مورد دیگری تحت عنوان کارمزد پرداختی به امور توسعه‌ای اضافه شده است. قرار است ۲ درصد از تراکنش‌ها به توسعه پروژه اختصاص یابد. در بخش توکنومیکس جدید سایت تیم پروژه مینی فوتبال نوشته است که نرخ‌های جدید در تاریخ ۹ آوریل ۲۰۲۲ با رای‌گیری در کامیونیتی تعیین شده است.

توکنومیکس دوم در نسخه جدید سایت
اطلاعات توکنومیکس مینی فوتبال در نسخه دوم سایت

در وایت پیپر MiniFootBall نکته جالب و قابل‌توجهی وجود دارد که نوشته شده است هر دو هفته یک‌بار قرعه‌کشی در چت صوتی تلگرام این پروژه برگزار می‌شود و به هولدرهای ارز مینی فوتبال جایزه ۲۰ هزار دلاری داده می‌شود. همچنین هر هفته یک دستگاه پلی استیشن ۵ و بازی فیفا ۲۰۲۱ به هولدرها به قید قرعه داده می‌شود.

اگر بخواهیم درباره این قسمت جمع‌بندی داشته باشیم، می‌توانیم به تغییر کردن نحوه توکنومیکس و ضدونقیض بودن اطلاعات سایت با وایت پیپر اشاره کنیم. وایت پیپر مهم‌ترین سند در یک پروژه است و باید اطلاعات دقیق را در اختیار کاربران قرار دهد؛ در حالی که MiniFootball اهمیت چندانی به وایت پیپرش نداده اطلاعات متفاوت ارائه کرده است.

خرید و فروش توکن مینی فوتبال

یکی از چیزهایی که نقش مهمی در پذیرش یک پروژه دارد، لیست شدن آن در صرافی‌های متمرکز و غیر متمرکز است. در حال حاضر توکن مینی فوتبال تنها در صرافی متمرکز LBank و صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ لیست شده است و کاربران می‌توانند از طریق این دو صرافی اقدام به خرید و فروش رمزارز Minifootball کنند. با توجه به گذشت یک سال از راه‌اندازی پروژه و شفاف نبودن تاریخ اجرای برنامه‌ها در رود مپ مینی فوتبال، باید منتظر بمانیم که چه زمانی توکن این بازی در صرافی‌های دیگری لیست می‌شود.

از چه کیف پولی برای نگهداری مینی فوتبال می‌توان استفاده کرد؟

از آنجا که ارز مینی فوتبال در زنجیره BNB عرضه شده است، کیف پول‌هایی که از این شبکه پشتیبانی کنند، برای نگهداری توکن مینی فوتبال مناسب هستند.

سخنی با کاربران میهن بلاکچین

در حال حاضر صحبت از بازی‌های بلاکچینی و کسب درآمد از آن‌ها، ترند بازار است. همان‌طور که در ابتدای مقاله نیز اشاره کردیم، پروژه‌های مختلفی در این حوزه به‌وجود آمده و می‌خواهند کاربران را به سمت خود جذب کنند. بازی مینی فوتبال هم با توجه به هدفی که اعلام کرده است، قصد دارد از تب و تاب فوتبال و همچنین جامعه کریپتویی که طرفدار دوج کوین است، استفاده کند. به‌همین خاطر لازم است به موارد زیر درباره بازی مینی فوتبال توجه کنیم:

  • وجود مغایرت در اطلاعات سایت و وایت پیپر
  • تغییر اطلاعاتی مانند توکنومیکس در دو نسخه سایت
  • توکنومیکس تقریبا غیرشفاف
  • قیمت به‌شدت پایین توکن مینی فوتبال
  • عرضه به‌شدت زیاد ارز MiniFootball
  • بازبینی کد توسط یک تیم نه‌چندان معروف
  • با گذشت ۱ سال از شروع به کار پروژه، دو صرافی بیشتر توکن مینی فوتبال را لیست نکرده‌اند.

رایگان بودن یا کم هزینه بودن ورود به یک پروژه نباید دلیل اصلی مشارکت در آن باشد. علاوه‌بر این پایین بودن قیمت ارز مینی فوتبال، نباید عامل وسوسه‌کننده‌ای برای سرمایه‌گذاری سنگین روی این پروژه باشد. مورد دیگری که می‌توانیم درباره آن صحبت کنیم، این است که تیم مینی فوتبال در سایت خود از سایت‌هایی نظیر بلومبرگ، یاهو فایننس، نزدک و غیره نام برده که درباره این پروژه صحبت کرده‌اند. با نگاه کردن به متن کار شده در آن سایت‌ها، به‌نظر می‌رسد که رپورتاژ باشند؛ بنابراین شاید نتوانیم بگوییم که سایت‌های نام‌برده درباره این پروژه تحقیق اساسی انجام داده یا مورد تایید آن‌ها است.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
  • بازی مینی فوتبال چیست؟

مینی فوتبال یک پلتفرم بازی بر بستر زنجیره BNB است که در حال حاضر یک بازی فوتبال فانتزی عرضه کرده است. این پروژه قصد دارد دو بازی دیگر به پلتفرم خود اضافه کند.

  • قیمت توکن مینی فوتبال چقدر است؟

قیمت مینی فوتبال بسیار کمتر از یک دلار است و برای خواندن آن باید از فرمول‌های ریاضی کمک بگیریم. با توجه به اطلاعت سایت کوین مارکت کپ قیمت لحظه‌ای مینی فوتبال ۰.۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۸ دلار است.

جمع‌بندی

در این مقاله با بررسی هدف و ارز دیجیتال MiniFootBall، دریافتیم که بازی مینی فوتبال چیست و چگونه کار می‌کند. روش خرید و کیف پول مناسب برای نگهداری توکن مینی فوتبال را بیان کردیم و درباره نقشه راه آن نوشتیم. همانطور که در ابتدای مقاله قول دادیم، در کنار معرفی پروژه، مینی فوتبال را دقیق‌تر بررسی کردیم و نظر تیم میهن بلاکچین را درباره نواقص و ضعف‌هایش بیان کردیم. نیز مطرح کردیم.

نظر شما درباره بازی مینی فوتبال چیست؟ آیا این بازی شما را به‌عنوان یک بازی P2E جذب می‌کند؟

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا