اخبار اتریوماخبار بلاکچیناخبار عمومی

پلتفرم استیکینگ لیدو به پاراچین مون بیم در پولکادات اضافه شد

پولکادات در حال اضافه کردن لیکویید استیکینگ به شبکه‌های بلاکچینی خود است تا این امکان را برای هولدرهای رمزارز متعهد به این شبکه فراهم کند تا از دیفای، بازدهی بیشتری داشته باشند و درآمد خود را افزایش دهند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین دسک، مون بیم، پاراچینی که برای اتصال شبکه بلاکچینی اتریوم و سایر شبکه‌ها در بستر پولکادات ساخته شده است، به تازگی، با لیدو، پلتفرم مشتقه استیکینگ همکاری کرده است. لیدو یک پلتفرم استیکینگ است که این امکان را برای کاربران فراهم می‌کند تا اتر و سایر ارزهای دیجیتال را استیک کنند. برای آشنایی بیشتر می‌توانید مقاله «پروتکل Lido DAO چیست؟» را مطالعه کنید. همچنین آموزش استیکینگ با لیدو در این ویدیو توسط تیم آموزش میهن بلاکچین توضیح داده شده است.

فرآیند اضافه شدن لیدو به پاراچین مون بیم پولکادات را شرکت MixBytes تسهیل کرده است. جالب است بدانید همین شرکت در ماه فوریه (بهمن) نیز پای لیدو را به شبکه کوساما، که اصطلاحا از آن به عنوان شبکه آزمایشی پولکادات یاد می‌شود، باز کرده است.

در فرآیند لیکویید استیکینگ، هولدرهای رمزارزی که متعهد شده‌اند با اختصاص ارزهای خود به شبکه مبتنی بر اثبات سهام، از آن حمایت کنند، نوعی توکن IOU دریافت می‌کنند و می‌توانند آن توکن را برای بازدهی بیشتر در پلتفرم‌های مختلف دیفای استفاده کنند.

ادغام پلتفرم استیکینگ لیدو به هولدرهای پولکادات این امکان را می‌دهد تا DOT خود را استیک کنند و در ازای آن توکن stDOT دریافت کنند. این توکن چیزی شبیه به stETH است که پاداش‌ها به صورت روزانه به موجودی آن اضافه می‌شود و قابل خرید و فروش هستند. این توکن‌های stDOT را می‌توان با استفاده از فضای دیفای مون بیم برای کسب سود بیشتر استفاده کرد. برای مثال آنها را به عنوان وثیقه در استخرهای پلتفرم کرو قرار داد.

این توکن‌ها زمانیکه در مون بیم سپرده گذاری شوند در ازای آن توکن xcDOT (DOT بین زنجیره‌ای) دریافت می‌شود. هر دو xcDOT و stDOT توکن‌های XC-20 هستند. این استاندارد توکن، توسط شبکه مون بیم برای سازگاری با ماشین مجازی اتریوم و سابستریت پولکادات طراحی شده است. هردو این توکن‌ها را می‌توان در برنامه‌های موجود در مون بیم و همچنین پاراچین‌های متصل به پولکادات استفاده کرد.

به گفته درک یو، بنیانگذار شبکه مون بیم، این شبکه که در ژانویه (دی ماه) پس از جمع‌آوری بیش از ۱.۳ میلیارد دلار سرمایه موفق شد پاراچینی از پولکادات را از آن خود کند، زیرساخت‌ها و ابزارهای مورد نیاز برای تعامل با چندین بلاکچین مختلف را جمع‌آوری کرده است. به گفته یو، همکاری با لیدو که تقریبا ۸ میلیارد دلار ارزش قفل‌شده تنها در شبکه اتریوم را جمع کرده است، یک ادغام بسیار مهم به شمار می‌رود.

یو در مصاحبه‌ای در این رابطه گفت:

لیکویید استیکینگ واقعا عنصری اساسی برای اکوسیستم ماست. ما مون بیم را به بهترین مکان برای ساخت برای ساخت برنامه‌های چندزنجیره‌ای تبدیل می‌کنیم چراکه معتقدیم افرادی که از برنامه‌های بر بستر یک شبکه استفاده می‌کنند، می‌خواهند از چندین شبکه به طور همزمان استفاده کنند. این بخشی از دلیلی است که ما تصمیم گرفتیم پروژه‌مان را در بستر پولکادات توسعه دهیم.

یو خاطرنشان کرد علاوه بر برنامه‌های مبتنی بر قرارداد هوشمند بر بستر مون بیم، مولفه‌هایی هم در بستر زنجیره رله پولکادات وجود دارد. زنجیره رله پولکادات نقطه مرکزی اجرای قوانین اکوسیستم است که به طور خاص، امنیت بلاکچین و خدمات استیکینگ را مدیریت می‌کند.

وی افزود:

در پشت صحنه، این مولفه‌های تخصصی در حال ترکیب شدن هستند تا یک برنامه کاربردی ساده به کاربر ارائه شود. به طور خلاصه، برنامه‌ها با زنجیره‌های تخصصی متعددی ساخته می‌شوند اما در عین حال، پیچیدگی آن مخفی شده است.

به گفته کنستانتین لوماشوک، یکی از بنیانگذاران لیدو، بخشی از هدف لیدو به عنوان یک سازمان خودگردان غیرمتمرکز این است که هرتیمی می‌تواند در هر شبکه از لیکویید استیکینگ بهره ببرد. با این حال، وی خاطرنشان کرد ادغام با پولکادات از آنجایی که از یک فرمت ارتباط میان‌زنجیره‌ای (XCM) استفاده می‌کند، دشوار بوده است.

لوشاموک در مصاحبه‌ای در این رابطه گفت:

توسعه آن بسیار سخت بود چراکه شما دو بلاکچین مختلف (زنجیره رله و پاراچین) دارید که با هم در تعامل‌اند و همچنین باید دارایی استیک شده را میان ولیدیتورهای مختلف توزیع کنید. بنابراین، تحقیقات بسیاری انجام شد اما تجربه‌ای عالی به خط تولید ما اضافه کرد به طوری که اکنون سرمایه‌گذاران خرد و سازمانی می‌توانند از استیکینگ شناور، با همان کیفیت شبکه اتریوم در پولکادات استفاده کنند.

منبع
coindesk

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا