اخبار بلاکچین

دستاورد مهم پولکادات؛ امکان ارتباط پاراچین‌ها با راه‌اندازی XCM فراهم شد

پل‌ها یا همان بریج‌ها به یکی از بزرگترین نقاط آسیب‌پذیر صنعت کریپتو تبدیل شده‌اند. به همین دلیل، پولکادات با عرضه پروتکل جدید خود قصد دارد از این مشکلات دوری کند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، پلتفرم بلاکچین پولکادات یک پروتکل ارتباط بین زنجیره‌ای جدیدی عرضه کرده است. این پروتکل، مشکلات مکانیزم‌های ایجاد پل‌ بلاکچینی را که میلیون‌ها دلار برای صنعت کریپتو هزینه داشته است را پایان می‌دهد.

هدف این سیستم پیام‌رسانی جدید به اسم XCM، ارتقای اکوسیستم چندزنجیره‌ای پولکادات است که بر اساس ایده تعامل‌پذیری کامل ایجاد شده است. کانال‌های XCM به اندازه هاب مرکزی پولکادات به اسم ریلی چین (Relay Chain) ایمن است و برای استفاده توسط پاراچین‌ها در دسترس است. به عبارت دیگر، XCM ارتباطات بین پاراچین‌ها و هم‌چنین قراردادهای هوشمند را امکان‌پذیر می‌سازد.

در نسخه‌های آینده XCM، بدون آنکه به ذخیره‌سازی پیام‌ها در ریلی چین نیازی وجود داشته باشد، ارسال پیام بین پاراچین‌ها امکان‌پذیر می‌شود. بدین ترتیب، مقیاس‌پذیری بهبود می‌یابد و فرآیندهای نظارت جداگانه برای هر زنجیره‌ از بین می‌رود.

اجرا شدن xcm در اکوسیستم پولکادات
منبع: توییتر

طبق اطلاعات ارائه‌شده توسط چینالیسیس، هک شدن پل‌ها طی یک سال گذشته بیش از یک میلیارد دلار برای صنعت رمزارزها هزینه داشته و آسیب‌پذیری‌های مهم امنیتی این فناوری جدید را نشان داده است. شاید بتوان گفت هک پل رونین اکسی اینفینیتی مهم‌ترین حمله به پل‌ها بوده است که طی آن، حمله‌کنندگان طی فقط دو تراکنش بیش از ۶۰۰ میلیون دلار رمزارز سرقت کردند.

بلومبرگ با اشاره به اطلاعات ارائه‌شده توسط Dune Analytics گزارش داده است که تا تاریخ ۳۰ مارس بیش از ۲۱ میلیارد دلار در پل‌های اتریوم قفل شده است.

پیتر ماوریچ (Peter Mauric) رییس بخش روابط عمومی Parity Technologies یکی از توسعه دهنده‌های پولکادات در پاسخ به بزرگترین نقص امنیتی این پل‌ها گفته است:

امروزه اکثر پل‌ها به اساس و بنیان‌های ضعیف متکی هستند که مهم‌ترین آن، اتکای بیش از حد بر طرح‌های چندامضایی متمرکز است. این موضوع بدان معنا است که آنها بدون نیاز به اعتماد نیستند و یا کدهای آسیب پذیر آنها کاربران را در معرض حمله‌های مختلف قرار می‌دهند.

وی افزود که ارتباط بین پاراچین‌ها در پولکادات از این نقص‌ها اجتناب می‌کند.

ماوریچ درباره اینکه تعامل‌پذیری به یک کلمه دهان‌پرکن و رایج و بدون کاربرد تبدیل شده است بیان کرد که تعامل‌پذیری واقعی این است که برنامه‌ها در زنجیره‌های مختلف نیازی به اعتماد نداشته باشند و از عملکردهای یکدیگر بهره ببرند.

وی در ادامه بیان کرد:

به دلیل ساختار امنیتی ماژولار پولکادات، این نوع تعامل‌پذیری فقط در بین پاراچین‌های پولکادات امکان‌پذیر است و از امروز با عرضه XCM آغاز می‌شود.

قیمت ارز دیجیتال DOT پس از اعلام این خبر با افزایش خوبی مواجه شد و اکنون به ۱۵.۹ دلار رسیده است.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا