اخبار بلاکچین

داستان ادامه‌دار هک آکالا؛ اکثر سرویس این شبکه همچنان غیرفعال هستند

شبکه آکالا (Acala) پس از حمله اکسپلویت صورت گرفته در اواسط آگوست (مرداد) فریز شد و حدود ۱.۲ میلیارد توکن aUSD مینت شده به روش غیرقانونی در آن سوزانده شد. اکنون این شبکه به فعالیت طبیعی خود ادامه می‌دهد اما پس از گذشت ۲ هفته هنوز ۱۹ سرویس از ۲۲ سرویس موجود در آکالا غیرفعال مانده‌اند. مسوولان آکالا علت این قضیه را ردیابی باقی ۱.۶ میلیارد واحد aUSD مینت شده در جریان این حمله اعلام کرده‌اند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کریپتو بریفینگ، در روز ۲۳ مرداد شبکه آکالا مورد حمله اکسپلویت قرار گرفت که در جریان آن فرد مهاجم حدود ۱.۲ میلیارد واحد استیبل کوین aUSD مینت کرد. در بررسی‌های بیشتر تیم آکالا اعلام شد که حدود ۱.۶۸ میلیارد واحد aUSD دیگر نیز به شیوه غیرقانونی صادر شده است و در نهایت تصمیم بر این شد تا این ۳ میلیارد واحد سوزانده شود. بدین منظور شبکه فریز شد تا ردیابی این توکن‌ها سخت‌تر از حالت فعلی نشود.

آکالا در همان ابتدا ۱.۲۸ میلیارد واحد سرقت شده را سوزاند اما ۱.۶۸ میلیارد واحد دیگر که در ۱۶ آدرس قرار داشتند؛ مشکلاتی برای ردیابی داشتند از جمله اینکه بخشی از آن به توکن‌های دیگر سواپ شده بودند.

در تاریخ ۲۵ مرداد شبکه از حالت فریز خارج شد و به فعالیت خود ادامه داد اما بیشتر سرویس‌های آکالا هنوز پس از ۱۴ روز در حالت غیرفعال قرار دارند. آکالا در این زمینه اطلاعیه‌ای را منتشر کرده است که در آن اعلام شده است که حدود ۷۰٪ از تراکنش‌های انجام شده توسط این ۱۶ آدرس نیاز به ردیابی بیشتر دارند و این کار در حال انجام است. آکالا همچنین اعلام کرده است که به اشخاصی که نسبت به بازگرداندن این وجوه غیرقانونی اقدام کنند؛ جایزه در چارچوب بانتی (Bounty) پرداخت خواهد کرد.

چه سرویس‌هایی از آکالا غیرفعال هستند؟

اگر سری به لیست برنامه‌های غیرمتمرکز آکالا بزنید؛ مشاهده خواهید کرد که این پلتفرم ۲۲ سرویس به کاربران خود ارائه می‌دهد که در حال حاضر ۱۹ تای آن‌ها همچنان در حالت غیرفعال قرار دارند. مهم ترین این سرویس‌ها عبارتند از سرویس بریج آکالا، سرویس مینت aUSD، سرویس سواپ آکالا و سرویس‌های استیکینگ و آنستیکینگ که هر کدام از آن‌ها شامل چند شاخه و خدمات متفاوتی می‌شوند.

در حال حاضر تنها سرویس‌های انتقال توکن‌های ACA، استیکینگ DOT و انستیکینگ معمولی با دوره زمانی نامحدود فعال هستند. آکالا علت این کار را جلوگیری از انتقال توکن‌های سرقت شده به شبکه‌های دیگر و پیچیده‌تر شدن ردیابی آن‌ها اعلام کرده است.

وضعیت سرویس‌های آکالا منبع: آکالا
وضعیت سرویس‌های آکالا منبع: آکالا

منبع
cryptobriefing

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا