اخبار آلتکوینتحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال سه آلت کوین: نیر (NEAR)، اف‌تی‌تی (FTT) و اتر کلاسیک (ETC)

افت اخیر در قیمت بیت کوین از ۴۷٬۰۰۰ دلار به زیر ۴۲٬۰۰۰ دلار تمام آلت کوین‌های مطرح را تحت تاثیر قرار داده است. تحلیل تکنیکال ۳ آلت‌کوین که در روزهای اخیر بیشتر مورد توجه معامله‌گران قرار گرفته‌اند، سطوح قیمت کلیدی را در حرکت رو به بالا و رو به پایین برای فعالان بازار مشخص می‌کند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین‌تلگراف، در حال حاضر قیمت بیت کوین در تقلا برای حفظ سطح ۴۲٬۰۰۰ دلار است و شاخص ترس و طمع روی عدد ۳۲ و در محدوده ترس قرار دارد.

نقشه حرارت بازار
نقشه حرارت (Heat Map) بازار رمزارزها

در ساعات اخیر قیمت بیت کوین بار دیگر به زیر ۴۲٬۰۰۰ دلار سقوط کرد و مطابق تحلیل پیشین میهن بلاکچین احتمال دارد تا طی روزهای آینده سطح روانی ۴۰٬۰۰۰ را آزمایش کند. برای معامله‌گران آلت کوین‌ها اهمیت دارد که از سطوح قیمت کلید برای هر دو سناریوی صعودی و نزولی اطلاع داشته باشند. به همین جهت در ادامه مطلب تحلیل تکنیکال قیمت سه آلت کوین نیر (NEAR)، اف‌تی‌تی (FTT) و اتریوم کلاسیک (ETC) را که در روزهای اخیر حجم معاملاتی بالایی داشته اند، ارائه می‌کنیم.

تحلیل تکنیکال نیر (NEAR)

توکن NEAR در تاریخ ۸ آوریل (۱۹ فروردین) به شدت از مقاومت ۲۰ دلاری پس زده شد. سایه (Wick) بلند روی کندل قیمتی آن روز نیز نشان می‌دهد فروشندگان تا چه حد از این مقاومت دفاع می‌کنند.

نمودار NEAR تایم فریم ۱ روزه
نمودار NEAR – تایم فریم روزانه (برای بزرگنمایی کلیک کنید)

قیمت NEAR در ادامه تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه خود در محدوده ۱۵ دلار کاهش یافت. انتظار می‌رود این سطح، حمایتی قوی برای نیر باشد. بازیابی قیمت در این سطح، می‌تواند نشانه این باشد که خریداران همچنان به خرید در کف ادامه می‌دهند. پس از آن، می‌توان انتظار داشت قیمت تا اوج تاریخی دیگری افزایش یابد. گفتنی است، بالاتر آمدن میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه و قرار گرفتن شاخص قدرت نسبی (RSI) در محدوده‌ مثبت، نشان می‌دهد خریداران فعلا بر شرایط بازار حاکم هستند.

اما از طرف دیگر، اگر قیمت به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه سقوط کند، می‌توان آن را به تمایل معامله‌گران به فروش و کسب سود نسبت داد. در این صورت، کاهش قیمت تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه در محدوده ۱۲ دلار محتمل است.

نمودار NEAR تایم فریم ۴ ساعته
نمودار NEAR – تایم فریم ۴ ساعته (برای بزرگنمایی کلیک کنید)

در نمودار ۴ ساعته، قیمت نیر جهشی را پایین‌تر از میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه خود آغاز کرده است که نشان‌دهنده خرید در کف از سوی معامله‌گران است. در صورتی که قیمت، از سطوح کنونی افزایش یابد و از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه خود فراتر برود، خریداران دوباره برای ۲۰ دلاری شدن قیمت تلاش خواهند کرد.

اما اگر قیمت کاهش یابد و زیر ۱۶ دلار باقی بماند، ممکن است با فروش هیجانی معامله‌گران کوتاه‌مدت مواجه شویم. در صورت تحقق این مهم، انتظار می‌رود قیمت تا ۱۴.۵۰ دلار کاهش یابد و اگر این سطح نیز شکسته شود، می‌توان متوجه شد فروشندگان بار دیگر بر بازار حاکم شده‌اند.

تحلیل تکنیکال اف‌تی‌تی (FTT)

توکن FTT در تاریخ ۲۴ مارس (۴ فروردین) از ۴۹ دلار فراتر رفت اما خریداران نتوانستند این سطح را به حمایت تبدیل کنند و با افت قیمت مواجه بودیم. در ادامه، قیمت به زیر میانگین متحرک ساده ۲۰۰ روزه (۴۷ دلار) کاهش یافت و به میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۴۵ دلار) رسید.

نمودار FTT  تایم فریم ۱ روزه
نمودار FTT – تایم فریم روزانه (برای بزرگنمایی کلیک کنید)

نقطه قوت حرکت اخیر توکن FTT، دفاع خریداران از میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه است. در صورتی که خریداران قیمت را به بالای میانگین متحرک ساده ۲۰۰ روزه و مقاومت سربار در ۴۹ دلار افزایش دهند، می‌توان متوجه شد تمایل زیادی به خرید در کف وجود دارد.

مومنتوم صعودی در ادامه می‌تواند افزایش یابد و قیمت را تا ۵۴ دلار بالا ببرد. پس از آن، این احتمال وجود دارد که قیمت FTT به هدف الگو در ۶۶ دلار برسد.

در سمت مقابل، اگر قیمت نتواند از میانگین متحرک ساده ۲۰۰ روزه خود عبور کند، احتمال کاهش قیمت به زیر خط روند مثلث صعودی افزایش می‌یابد که در این صورت، FTT ممکن است به ۴۰ دلار و پس از آن ۳۷ دلار کاهش یابد.

نمودار FTT  تایم فریم ۴ ساعته
نمودار FTT – تایم فریم ۴ ساعته (برای بزرگنمایی کلیک کنید)

در نمودار ۴ ساعته FTT، قیمت در کانال نزولی در حال سقوط است. اگرچه فروشندگان قیمت را به زیر خط حمایت این کانال رساندند، نتوانستند به طور کامل آن را از کانال خارج و در سطوح پایین‌تر حفظ کنند. این نشان می‌دهد کاهش قیمت به زیر خط حمایت کانال ممکن است یک تله خرسی بوده باشد.

در صورتی که خریداران قیمت را به بالای میانگین متحرک ساده ۲۰ روزه سوق دهند و حفظ کنند، FTT می‌تواند تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه خود افزایش یابد. این محدوده احتمالا مانند یک مقاومت رفتار خواهد کرد و در صورتی که شکسته شود، خریداران احتمالا خط بالایی کانال نزولی را هدف قرار خواهند داد. در صورتی که قیمت بالاتر از این مقاومت بسته شود، احتمالا شاهد تغییر احتمالی روند خواهیم بود.

متعاقبا، اگر قیمت از سطوح فعلی خود پایین‌تر برود و به زیر ۴۴ دلار سقوط کند، سناریو صعودی مذکور فاقد اعتبار خواهد شد.

تحلیل تکنیکال اتریوم کلاسیک (ETC)

اتریوم کلاسیک پس از اینکه موفق شد مقاومت سربار ۳۸ دلاری را بشکند، یک الگوی کف دو قلو تشکیل داد و در پی آن، در تاریخ ۲۹ مارس (۹ فروردین) قیمت به هدف الگو در ناحیه ۵۲ دلاری رسید. البته پس از برداشت سود توسط معامله‌گران، قیمت دوباره تا ۳۸ دلار کاهش یافت.

نمودار اتریوم کلاسیک تایم فریم روزانه
نمودار اتریوم کلاسیک – تایم فریم روزانه (برای بزرگنمایی کلیک کنید)

در حال حاضر، خریداران در تلاشند تا محدوده ۳۸ دلاری را به سطح حمایت تبدیل کنند. در صورت موفقیت، شاهد تغییر احساسات از فروش در رالی‌های افزایشی به خرید در کف خواهیم بود.

در صورتی که قیمت اتریوم کلاسیک از سطوح فعلی افزایش یابد و از ۴۵ دلار فراتر رود، می‌توان متوجه شد که اصلاح قیمت ممکن است به پایان رسیده باشد. پس از آن خریداران دوباره تلاش خواهند کرد تا قیمت را به ۵۳ دلار برسانند. شکسته شدن این سطح و بسته شدن کندلی بالاتر از آن، بیانگر از سرگیری حرکت صعودی خواهد بود.

اما اگر قیمت از سطوح فعلی کاهش یابد و به زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه خود در محدوده ۳۵ دلاری برسد، سناریو صعودی فاقد اعتبار خواهد شد.

نمودار اتریوم کلاسیک تایم فریم ۴ ساعته
نمودار اتریوم کلاسیک – تایم فریم ۴ ساعته (برای بزرگنمایی کلیک کنید)

در نمودار ۴ ساعته اتریوم کلاسیک، قیمت با قدرت از ناحیه ۳۸ دلار (خط چین آبی) رشد کرده است و خریداران در تلاش برای حفظ قیمت بالاتر از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه هستند. این نشان می‌دهد فروشندگان در سطوح بالاتری به دنبال فروش هستند.

خبر خوب برای اتریوم کلاسیک این است که خریداران هنوز میانگین متحرک ۲۰ روزه را به حال خود رها نکرده‌اند و این احتمال شکسته شدن این مقاومت را افزایش می‌دهد. در صورت تحقق این مهم، قیمت می‌تواند تا میانگین متحرک ۵۰ روزه خود افزایش یابد. در صورت ادامه افزایش قیمت، راه برای رشد احتمالی تا ۴۸ دلار و سپس تا ۵۳ دلار باز خواهد شد.

در سمت مقابل، اگر قیمت به زیر ۳۸ دلار کاهش یابد، فشار فروش ممکن است شدت بگیرد و در پی آن، شاهد سقوط قیمت تا ۳۲ دلار باشیم.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا