متوسط NFT

کاربرد NFT در متاورس و روش‌های کسب درآمد از آن

کلمه متاورس (metaverse) که در سال ۱۹۹۲ توسط نییل استیونسن (Neal Stephenson) در رمان علمی تخیلی «Snow Crash» ابداع شده است، با عنوان یک یا چند دنیای مجازی تعریف می‌شود و ذهن ما را به بازی‌های کامپیوتری و فیلم‌های علمی تخیلی می‌برد. در این فضا، افراد می‌توانند از طریق آواتارهای خود به صورت مجازی زندگی کرده و به معامله دارایی‌های دیجیتالی بپردازند که بر پایه یک اقتصاد دنیای واقعی و کاملا کار‌آمد ساخته شده‌اند. در این مقاله به کاربرد NFT در دنیای متاورس و روش‌هایی که می‌توان از طریق آن‌ها کسب درآمد کرد، اشاره می‌کنیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

کاربرد NFT در دنیای متاورس

NFT در متاورس

با اینکه برخی از جزئیات دنیای متاورس هنوز نسبتا انتزاعی هستند، اجزای دیگر آن مانند توکن‌های غیرمثلی (NFT) به نوعی اساس اقتصاد و زیرساخت داخلی آن را تشکیل می‌دهند. افراد در دنیای متاورس از NFTها برای خرید زمین‌ و قطعه‌های جغرافیایی مجازی، بلیط رویدادها، آواتارها و آیتم‌های دیجیتال دیگر استفاده می‌کنند.

NFT و سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات دنیای متاورس

همانطور که اشاره شد، یکی از موارد استفاده NFT در دنیای متاورس، خرید زمین مجازی مانند LAND (قطعه جفرافیایی مجازی در بازی The Sandbox) است. این فضاهای مجازی بر خلاف حالت فیزیکی، برای نشان دادن مالکیت یک موقعیت جغرافیایی خاص در یک دنیای مجازی، از توکن‌های یکتا استفاده می‌کنند.

در بازی سند باکس، هر LAND تقریبا ۳۰۰ فوت مربع (تقریبا ۲۷.۸ متر مربع) در دنیای بازی را شامل می‌شود. در پلتفرم دیسنترالند (Decentraland)، این اندازه به قطعه‌های ۵۰ فوت مربعی (حدودا ۴.۶ متر مربع) تغییر می‌کند. اگر کاربران قطعه زمین‌های کافی داشته باشند، می‌توانند با ترکیب آن‌ها یک ایالت مستقل بسازند. برای مثال، ایالت «The Secrets of Satoshi’s Tea Garden»، ایالتی در دیسنترالند است که از ۶۴ قطعه جغرافیایی ساخته شده است. در سال ۲۰۱۹، این بخش به دلیل اندازه و موقعیتش در ازای ۱.۳ میلیون MANA (حدود ۸۰ هزار دلار) فروخته شد. هر قطعه جغرافیایی، با جاده‌های مجازی احاطه شده و در نتیجه به راحتی قابل دسترس است.

در سال ۲۰۲۱، گروه متاورس یک ایالت در دیسنترالند را به ازای ۶۱۸٬۰۰۰ MANA خریداری کرد که در حال حاضر ارزش تقریبی آن ۳.۲ میلیون دلار است. مشابه دنیای واقعی، در حوزه املاک دیجیتال نیز موقعیت بسیار مهم است و قطعه‌های نزدیک به ورودی‌ها یا مکان‌هایی مثل ورزشگاه‌های مجازی که ترافیک عبور و بازدید مجازی در آن‌ها زیاد است، ارزش بیشتری دارند.

اجاره کردن و اجاره دادن

بسته به تقاضای بازار، افراد می‌توانند NFTهای خود را اجاره داده و به صورت منفعل کسب درآمد کنند. مالکان قطعات جغرافیایی می‌توانند از طریق پروتکل IQ در شبکه PARSIQ، زمین‌های خود را اجاره دهند. پروتکل IQ یک پلتفرم غیرمتمرکز یا Defi است که امکان کسب درآمد از روش‌های مختلف را برای توسعه‌دهندگان بازی‌ها فراهم می‌کند.

کسب سود مازاد با استفاده از NFT

در کنار کسب درآمد از فروش توکن‌های غیرمثلی یا فروش ثانویه آن‌ها در بازار، سرمایه‌گذاران می‌توانند از طریق NFTها سودهای منفعل دیگری نیز کسب کنند. برای مثال، در ماه دسامبر ۲۰۲۰ بخشی از یک پیست مسابقه دیجیتال موناکو در بازی F1 Delta Time به قیمت ۲۲۲٬۰۰۰ دلار فروخته شد.

مالکی که NFT پیست مسابقه را خریداری کرده است، از تمام مسابقات برگزار شده در آن، از هزینه بلیط‌ها و همچنین از مسابقات خاصی که شرکت‌کنندگان را ملزم به سپرده‌گذاری توکن REVV می‌کنند، ۵ درصد سود دریافت می‌کند.

NFT و صنعت گیمینگ در دنیای متاورس

مدل Play-to-Earn (P2E) یا بازی برای کسب درآمد که توسط بازی‌هایی مانند اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) و آوه‌گوچی (Aavegotchi) ارائه می‌شود، یک اقتصاد کاملا نوینی را ایجاد کرده است که با NFTها و ارزهای دیجیتال داخل بازی که به کاربران پاداش می‌دهد می‌توان آن‌ها را تبدیل کرد، قرض گرفت یا فروخت.

علاوه بر آن، بازی‌هایی مثل Battle Racer، با انتشار بخش‌های مختلف و لوازم یدکی ماشین‌ها به عنوان یک توکن غیرمثلی، کاربرد جدید از NFTها را ارائه می‌دهد. کاربران می‌توانند این لوازم یدکی را خریداری کرده و در ماشین‌های خودشان استفاده کنند یا آن‌ها را به‌طور جداگانه در بازارهای ثانویه مانند اوپن‌سی (OpenSea) بفروشند.

هرچند که راه طولانی تا استفاده گسترده و پیاده‌سازی کاربردهای متنوع برای NFT در بلاک چین و متاورس باقی‌ مانده است، اما شاید توکن‌های یکتا را بتوان به‌صورت گریم و آرایش در بازی‌هایی مانند Fortnite نیز اعمال کرد. با چنین قابلیتی، نه تنها بازیکنن بهتر می‌توانند مالکیت و اصلیت دارایی خود را نشان دهند، بلکه خریدهای جهانی داخل بازی‌ها نیز (که تخمین زده می‌شود تا ۲۰۲۵ به ۷۴.۴ میلیارد دلار برسد) افزایش خواهد یافت.

اپیک گیمز (Epic Games) شرکت تولیدکننده و توسعه‌دهنده بازی Fortnite، از هر بازی که از NFTهای فروشگاه آن پشتیبانی کند، استقبال می‌کند؛ اما به دلیل مسائل مربوط به کلاهبرداری در بازار، قصد انتشار NFT‌ها را ندارد و به طور مستقیم در انتشار هیچ توکن غیرمثلی شرکت نخواهد کرد.

NFT و زندگی مجازی

همانطور که اخیرا توییتر اعلام کرد که از NFT‌ به‌عنوان عکس پروفایل پشتیبانی می‌کند، افراد توکن‌های غیرمثلی را برای اعتبار اجتماعی، موقعیت و حس تعلق که از هم‌فکرانشان می‌گیرند، جمع‌آوری می‌کنند.

برای مثال تکامل آواتارها را در دنیای متاورس، می‌توان در همکاری مجموعه توکن‌های غیرمثلی Gutter Cat Gang با استودیوی واقعیت مجازی House of Kibaa مشاهده کرد. در این همکاری، استودیو House of Kibaa برای تمام گونه‌های Gutter آوارتارهای متحرک سه‌بعدی می‌سازد و کاربران این NFTها می‌توانند از قرعه‌کشی‌های ویژه برای ارتقاء رایگان و دریافت ابزاری از جمله اسلحه‌ها، لباس‌ها، اتومبیل‌ها، حیوانات خانگی و خانه‌هایی در متاورس این استودیو، بهره‌مند شوند.

رویدادهای خصوصی و مهمانی‌ها

از بلیط‌های NFT می‌توان برای درآمدزایی در رویداد‌های مجازی، مهمانی‌ها و کنسرت‌هایی که در متاورس‌های مختلف برگزار می‌شوند، استفاده کرد. اسنوپ داگ، خواننده رپ و طرفدار توکن‌های غیرمثلی، در سپتامبر ۲۰۲۱ برای برگزاری یک میهمانی خصوصی با پلفترم سند باکس همکاری کرد. طبق اطلاعیه سند باکس، برای ورود به این رویداد ۱٬۰۰۰ بلیط NFT ساخته شد و ۶۵۰ عدد از آن‌ها در بازار سند باکس منتشر شد. با بلیطهای این میهمانی خصوصی، افراد می‌توانستند به سبک زندگی اسنوپ داگ، NFTهای ویژه و تجربیات او دسترسی داشته و یک کنسرت خصوصی اسنوپ داگ را در LANDهای خود داشته باشند.

توییت اسنوپ داگ درباره حضور در متاورس
توییت اسنوپ داگ درباره ورودش به متاورس از طریق سندباکس

اسنوپ داگ از جمله چهره‌های مشهوری است که برای انتشار مجموعه‌های NFT و شرکت در رویدادهای مربوط به توکن‌های غیرمثلی، با بازی سند باکس همکاری کرده است. سریال The Walking Dead، شرکت Atari و شرکت Warner Music Group از جمله مجموعه‌های دیگری هستند که با بازی سند باکس همکاری کرده‌اند.

سرمایه‌گذاری پیشرفته NFT در متاورس

سرمایه کل هزینه شده در توکن‌های غیرمثلی تا پایان سال ۲۰۲۱، بیش از ۱۲.۶ میلیارد دلار گزارش شده است. در این بخش به برخی از روش‌هایی که سرمایه‌گذاران از آن‌ها برای کسب سودهای منفعل و مازاد و رساندن پتانسیل سرمایه‌گذاری خود به حداکثر استفاده می‌کنند، اشاره می‌شود:

  • NFTهای ایجاد‌کننده بازده: زمانبندی بازارها در وب ۳ حتی برای باتجربه‌ترین سرمایه‌گذاران تقریبا می‌تواند غیرممکن باشد. در نتیجه برای ایجاد انگیزه‌ و کاهش نوسانات حوزه NFT، تعدادی از پروژه‌ها با صدور توکن‌های حاکمیتی به هولدرها، بازده‌ منفعل تولید می‌کنند. یکی از این مجموعه‌ها، Genesis Cyber Kongz که هر روز برای ۱۰ سال بعد، توکن‌های BANANA تولید می‌کند. از مثال‌های دیگر می‌توان به SupDucks با توکن VOLT و مجموعه گربه‌های جهش ‌یافته (Mutant Cats) با توکن FISH اشاره کرد. مجموعه Bored Ape Yacht Club نیز قرار است توکن خود را در سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۲ راه‌اندازی کند، البته کارایی این مجموعه دقیقا مشخص نیست.
  • سپرده‌گذاری یا استیکینگ: علاوه برنگهداری NFTهایی که سود مازاد تولید می‌کنند، سرمایه‌گذاران می‌توانند با سپرده‌گذاری و قفل‌ کردن دارایی‌های خود در یک قرارداد هوشمند و دریافت پاداش، از مزایای ترکیبی توکن‌های غیرمثلی و پروتکل‌های دیفای بهره ببرند. با توجه به قانون‌گذاری‌های سخت‌گیرانه در حوزه اوراق بهادار، اکثر پاداش‌های ارائه‌شده توسط پروژه‌ها به صورت توکن ویژه آن پروژه است که برای ویژگی‌های استاندار مانند حاکمیت و رای‌گیری استفاده می‌شوند. اگر این توکن‌ها در صرافی‌های غیرمتمرکز مانند سوشی ‌سواپ (SushiSwap) یا یونی سواپ (Uniswap) لیست شوند، سپرده‌گذاران می‌توانند آن‌ها را در بازار بفروشند.
  • NFTهای شبکه‌ای یا تودرتو (Nested): در گذشته، توکن‌های غیرمثلی نسبتا ایستا و ثابت بودند. اکثرا NFTهایی که یک فرد تولید می‌کرد یا در یک بازار ثانویه خریداری می‌کرد، غیرقابل تغییر بودند. اما با روی کار آمدن پلتفرم‌هایی مثل Charged Particles، افراد اکنون می‌توانند یک توکن غیرمثلی را به یک سبد مجازی تبدیل کنند که می‌تواند چند توکن ERC را نگهداری کند. این نوع توکن‌های غیرمثلی شبکه‌ای به افزایش ارزش ذاتی یک مجموعه کمک کرده و سرمایه‌گذاری سوداگرانه را به یک دارایی سودده (NFT کمیابی که به یک NFT کمیاب دیگر متصل شده است) تبدیل می‌کنند.

به طور کلی، NFTهای شبکه‌ای با شخصی سازی و اضافه کردن کارایی‌های جدید به آیتم‌های مجازی، به تولید ارزش برای کاربران متاورس کمک می‌کنند. بن لاکوف (Ben Lakoff)، هم‌بنیان‌گذار و رهبر کسب و کار پلتفرم Charged Particles، در یک وبینار، به برخی از کاربردهای این NFTها اشاره کرد. این NFTهای شبکه‌ای مانند سلاحی هستند که با افزایش علاقه به NFTهای داخل آن‌ها، قدرتمندتر می‌شوند و درواقع یک نقاشی هستند که بسته به مقدار توکن‌های واریزشده به آن‌ها، تغییر می‌کنند.

جمع‌بندی

دنیای متاورس، یکی از جذاب‌ترین بحث‌های حال حاضر حوزه ارزهای دیجیتال است. علاوه‌بر متاورس، توکن‌های بی‌همتا از دیگر بحث‌های داغ حال حاضر اکوسیستم بلاکچین است. در این مقاله سعی کردیم درباره کاربرد این نوع از دارایی‌های دیجیتال در جهان دیجیتال صحبت و روش‌های مختلف کسب درآمد از NFT در دنیای متاورس را معرفی کنیم.

آيا شما با روش‌های نام‌برده در این مقاله آشنایی داشته‌اید و تابه‌حال از آن‌ها برای کسب درآمد استفاده کرده‌اید؟

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا