مبتدی مقالات

آیا صرافی OKEx می‌تواند همچنان به سیاست سکوت خود ادامه دهد؟

حدودا یک ماهی می‌شود که صرافی OKEx برداشت‌ها را منع کرده است و اکنون حتی بسیاری از مشتریان وفادار این صرافی ارز دیجیتال گیج و عصبانی هستند.

در حالی که بازار کریپتو در این اواخر صعودی شده است و بیت کوین توانسته از ۱۶۰۰۰ دلار عبور کند و قله‌های قیمتی جدیدی در حال شکل گرفتن در این بازار است، صرافی OKEx همچنان در هاله‌ای از ابهام باقی مانده است.

این صرافی در ۱۶ اکتبر ۲۰۲۰ برداشت‌ها را به حالت تعلیق در آورد و اعلام کرد که یکی از افرادی که کلید‌های خصوصی صرافی را نگه می‌دارد، با سازمان‌های امنیتی فعالیت دارد و بهتر است تا اطلاع ثانوی هیچ ارز دیجیتالی از این صرافی خارج نشود.

صرافی OKEx در ارتباط با این موضوع نتوانسته شفافیت لازم را فراهم کند. چند روز قبل از این که برداشت‌ها به حالت تعلیق درآیند، گزارش‌هایی در مورد دستگیری یکی از بنیان‌گذاران این صرافی به گوش رسید و همین امر مشتریان این صرافی را نگران کرده و احساس می‌شود که مسائلی در پشت پرده وجود دارد.

برای کسب اطلاعات در مورد این وضعیت که هر روز بر وخامت آن افزوده می‌شود، وبسایت خبری Cointelegraph با صرافی OKEx ارتباط برقرار کرد و سخنگوی این صرافی ابراز داشت که این صرافی درگیر یک مسئله بازرسی بسیار مهم است و در حال حاضر نمی‌تواند هیچ توضیحی در مورد آن بدهد. سخنگوی این صرافی ضمن معذرت خواهی از مشتریان، ابراز داشت که تمام تلاش خود را برای حل این مسئله خواهند کرد و حفظ امنیت دارایی‌های مشتریان برای آنها اولویت اول خواهد بود.

سکوت صرافی OKEx همه را گیج کرده است

صرافی okex

صرافی OKEx اینک یک ماهی می‌شود که برداشت‌ها را به حالت تعلیق درآورده است و این برای صرافی بزرگی مانند OKEx زمانی بسیار طولانی است. صرافی ZB.com در ۱۷ سپتامبر تنها برای ۴۸ ساعت تراکنش‌های مشتری‌ها را به حالت تعلیق درآورد و این صرافی در همین مدت کم با فشار زیادی از جانب مشتریان خود مواجه شد و مجبور شد که تیم امنیتی خود را شب و روز وادار به کار کند و سرانجام مسئله را حل کند. این سکوت و بی تفاوتی OKEx بسیاری از مشتریان را شاکی و نگران کرده است.

مدیر عامل صرافی ByBit در این خصوص ابراز داشت که مسائل مربوط به صرافی OKEx هنوز مشخص نیست و بهتر است در این باره نتیجه‌گیری نکنیم. او ضمن بیان این که جنبه‌های کلیدی این ماجرا هنوز مشخص نیستند، بر اهمیت شفافیت تاکید کرد و اظهار داشت که تعلیق برداشتی‌های مشتریان راه‌حلی سالم و بادوام نیست.

آیا صرافی OKEx در حال صدمه زدن به بازار کریپتو است؟

حادثه ناگواری که برای این صرافی پیش آمده است، مخصوصا از منظر قانون‌گذاری تاثیر خوبی بر بازار ارز دیجیتال نخواهد گذاشت. صرافی OKEx از صرافی‌های محبوب اوراق مشتقه کریپتویی است و در این شرایط بازار که تقاضا برای دارایی‌های دیجیتال بسیار افزایش پیدا کرده است، تاثیر نامطلوبی بر مشتریان خود گذاشته است. پیش‌بینی می‌شود که اگر OKEx نتواند با موفقیت این بحران را پشت سر بگذارد، ضربه بزرگی بر بازار کریپتو وارد آید.

از منظر امنیتی، مدیر عامل شرکت امنیت سایبری GK8 بر این باور است که این ماجرا ضعف زیرساخت‌های امنیتی OKEx را نشان می‌دهد و اگر این صرافی نتواند از این بحران با موفقیت عبور کند، تنها خود این صرافی بی‌اعتبار خواهد شد و ضربه‌ای بر بازار کریپتو و بلاک چین وارد نخواهد شد.

به دنبال انتشار اخبار مربوط به بحران OKEx، بیت کوین فورا واکنش نشان داد و حدود ۳ درصد افت کرد. البته بیت کوین خیلی سریع برگشت و این نشان می‌دهد که بازار در حال بلوغ و تکامل است و مشتریان دیگر به بازار کریپتو اعتماد کرده‌اند و در هنگام چنین رویداد‌هایی، این بازار مثل سایق با نوسانات عظیم مواجه نمی‌شود.

این حادثه می‌تواند کمکی برای تعریف مجدد استاندارد‌های امنیتی صنعت کریپتو باشد

صرافی okex

احتمالا این سکوت صرافی OKEx باعث خواهد شد که جامعه کریپتو اعتماد خود را به راه‌حل‌های محاسباتی چند امضایی و چند طرفه از دست دهند و به این نتیجه برسند که این راه‌حل‌ها می‌توانند با شکست مواجه شوند و در برابر هک‌های خارجی و یا دستبرد داخلی‌ها مصون نیستند. باید بگوییم که این واقعه به اعتبار صرافی‌های متمرکز ضربه وارد خواهد کرد و تاثیری بر اعتبار صنعت کریپتو و افراد فعال در این صنعت نخواهد داشت.

در نهایت باید بگوییم که از دست رفتن دارایی‌های کریپتویی و یا مسدود شدن آنها مانع بزرگی برای ورود مشارکان حرفه‌ای مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری به این بازار مالی خواهد بود.

مسئله حفاظت از دارایی‌ها برای مدت‌ها در صنعت کریپتو مورد بحث بوده است؛ ولی این اواخر راه‌حل‌های جدیدی مانند صرافی‌ها و اوراکل‌های غیرمتمرکز معرفی شده‌اند که می‌توانند تا حدود زیادی این مسئله را حل کنند.

جالب است بدانیم که در نهایت، مسئله صرافی OKEx به کجا ختم خواهد شد و چه چیز‌هایی در پشت پرده است. به احتمال زیاد تا چند ماه آینده این قضیه روشن خواهد شد. احتمال دارد که در آینده، صرافی‌های متمرکز از فناوری‌های جدیدی برای بهبود شفافیت و اعتماد بهره بگیرند.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا