کریپتو کده

معرفی کامل شبکه پارالینک و توکن حاکمیت PARA

شبکه پارالینک (Paralink) پلتفرمی است که بر پایه منابع مهم داده‌های دنیای واقعی پولکادات برای برنامه‌های دیفای ساخته شده است. فناوری بلاک چین پتانسیل عظیمی دارد؛ اما برنامه‌های بلاک چین به دلیل دسترسی به داده‌های دنیای واقعی محدود هستند. بدون داده‌های دنیای واقعی، بلاکچین را نمی‌توان در بازارهای پیش بینی، بیمه، دادرسی یا سایر مشکلات هماهنگی که به نهادهای اجتماعی و شرکت‌های بزرگ متکی هستند، استفاده کرد. این مشکل معمولا به عنوان مشکل اوراکل شناخته می‌شود.

با این که در حال حاضر چندین راهکار مانند اوراکل‌های غیرمتمرکز چین لینک استفاده می‌شود، پارالینک توانسته با توسعه یک راهکار ارزان و کارآمد پیشرفت خود را ادامه دهد.

شبکه پارالینک چیست؟

شبکه پارالینک چیست؟

شبکه پارالینک یک پلتفرم اوراکل است که به داده‌های دنیای واقعی در شبکه‌های چند زنجیره‌ای اجازه ورود می‌دهد. این پلتفرم برای برنامه‌های ساخته شده در شبکه‌های بلاکچین مانند اتریوم و پولکادات امکان تعامل با رابط‌های سنتی وب را فراهم می‌کند.

این پلتفرم برای کمک به سیستم‌های توزیع شده در برقراری ارتباط موثر با یکدیگر و همچنین دنیای خارج ساخته شده است. Paralink مانند یک بستر عمل می‌کند، در حالی که پولکادات معماری و چارچوب مشخصی برای ادغام آن فراهم می‌کند.

شبکه پارالینک علاوه بر جمع آوری و سازماندهی داده‌های دنیای واقعی برای برنامه بلاک چین، صحت آنها را نیز تأیید می‌کند. این داده‌ها می‌توانند هر چیزی از ورزش، آب و هوا و انتخابات تا داده‌های مالی، سهام، صرافی‌های خارجی و غیره باشند.

تمام این‌ها از طریق یک نرم افزار متن باز به نام “نود پارالینک” انجام می‌شود. در حال حاضر این پلتفرم با تمرکز بر برنامه‌های مالی مانند بازار بورس و بیمه طراحی شده است.

نود Paralink چگونه کار می‌کند؟

نود پارالینک هسته این پلتفرم است. همانطور که پیش از این گفته شد، نود نرم افزار متن باز است که برای دسترسی و جمع آوری داده‌های دنیای واقعی ساخته شده است که از طریق فراخوانی مجدد (CallBack) به قراردادهای هوشمند راه می‌یابند.

نود Paralink چگونه کار می‌کند؟

این نود را می‌توان به صورت مستقل به عنوان یک واسطه متمرکز برای داده‌های دنیای واقعی، در برنامه‌های بلاک چین اجرا کرد. به این ترتیب این راهکار بسیار ارزان‌تر است؛ اما با این حال اگر یک نود با استفاده از حد نصابی که به طور خودکار سازماندهی شده، برای ارائه یک سرویس قدرتمند و پایدار برای ورود اطلاعات استفاده شود، کاربردی‌تر خواهد بود.

این نود با پروتکل‌های مختلف داده از جمله JSON ،HTML ،XML ،SQL و Grpc سازگار است. سازندگان آن در تلاش هستند تا تعامل آن با رابط‌های کاربری مختلف را بهبود ببخشند. پس از آن توسعه دهندگان می‌توانند از منابع خارج از بلاکچین و با استفاده از Paralink Query Language (PQL) در مورد داده‌ها تحقیق کنند.

در حال حاضر نود پارالینک تنها برای پشتیبانی از شبکه بلاک چین اتریوم و پولکادات ساخته شده است. با این حال هدف بلندمدت توسعه دهندگان، ساخت یک نود سازگار با هر زنجیره عمومی، به لطف معماری نود و مدل متن باز است.

تیم توسعه شبکه پارالینک

جن کنزویچ (Jan Knezevic) بنیانگذار و مدیر عامل پارالینک، یک حسابرس اسلوونیایی است که پیش از این در سال ۲۰۱۸ در واحدهای مالی مانند KPMG، یکی از چهار سازمان بزرگ حسابداری دنیا فعالیت می‌کرد.

در این مدت کنزویچ توانست فناوری بلاک چین را درک کند. او مانند بسیاری دیگر از علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال، توانست محدودیت‌های برنامه‌های بلاکچین را هنگام تبادل اطلاعات دنیای واقعی تشخیص دهد.

مدیر عامل شبکه پارالینک متوجه شد برای این که چنین برنامه‌هایی برای صنایع پیچیده مانند بازار بورس مفید باشد، باید اطلاعات دنیای واقعی را تأیید کنند. او در اوایل سال ۲۰۲۰ تصمیم گرفت تا یک راهکار مقیاس پذیر و مقرون به صرفه برای این مشکل ارائه دهد. این امر منجر به توسعه پروژه‌ای شد که اکنون با نام Paralink شناخته می‌شود.

امنیت پارالینک چگونه حفظ می‌شود؟

پارالینک برای دستیابی به هدفی که در وایت پیپر آن شرح داده شده است، باید به اندازه‌ کافی منعطف بوده تا با طیف وسیعی از پروتکل‌ها و برنامه‌های بلاک چین سازگار باشد. برای این منظور این شبکه در سه مدل امنیتی مختلف ارائه شده است که هر یک از آنها دارای ویژگی‌های مختلفی از نظر هزینه، راحتی و امنیت هستند.

ورودی ساده

این مدل مقرون به صرفه‌ترین مدل موجود است. در اینجا نودهای پارالینک از طریق هر منبع داده شخص ثالث، برای استفاده در شبکه‌های چند زنجیره‌ای در دسترس هستند. اجرای این مدل از طریق تعریف PQL ساده است. همچنین سرعت بالایی دارد و می‌تواند اصالت چندین منبع داده را تأیید کند.

اشکال عمده آن این است که نیاز به اعتماد به یک اپراتور نود متمرکز دارد و علاوه بر آن، برای برنامه‌های پیچیده مالی نیز به کار نمی‌آید.

ورودی قابل اعتماد

این مدل ارتقا یافته مدل ورودی ساده است، که نتایج کدگذاری شده PQL را با رمزنگاری به کار می‌گیرد. نتایج با کلیدهای رمزگشایی خصوصی ارائه دهندگان معتبر داده همراه است.

ورودی قابل اعتماد به عنوان مدل پیشرفته‌تر مدل ابتدایی، برای برنامه‌های مالی بسیار کاربرد دارد. این مدل انواع دیگر برنامه‌ها مانند بازارهای پیش بینی و پلتفرم‌های قمار را نیز  پوشش می‌دهد.

اجرای ورودی قابل اعتماد نیز ارزان و بدون دردسر انجام می‌شود. علاوه بر این پشتیبانی از فراخوانی مجدد نیز بدون نیاز به پل یا Bridge برای همه زنجیره‌ها در دسترس است. با این حال به دلیل یک نقطه آسیب پذیر مرکزی (Single Point of Failure)، مستعد خرابی است.

امنیت روی زنجیره‌ای

امنیت روی زنجیره‌ای آخرین مدل امنیتی موجود است که برای تأیید به یک منبع واحد بستگی ندارد و از این رو شکستن آن تقریبا غیرممکن است. این مدل به ویژه برای بازارهای پول، اوراق مشتقه و سایر برنامه‌های مالی با سهام بالا بسیار مفید است.

از طرف دیگر این مدل به هماهنگی زنجیره‌ای بیشتری برای موفقیت نیاز دارد: یعنی شبکه‌های متصل کننده‌ای مانند اتریوم و پولکادات.

توکن PARA چیست؟

توکن PARA چیست؟

PARA توکن حاکمیت بومی شبکه پارالینک است. کاربران تشویق می‌شوند تا برای برخورداری از حق حاکمیت، توکن‌های PARA را هودل کنند و سود سالانه‌ای به نسبت مقداری که نگهداری کرده‌اند، به دست آورند (که به نوبه خود باید استیک یا سهام گذاری شود).


استیکینگ (Staking) در دنیای رمز ارزها به چه معناست؟


ابعاد اقتصادی PARA

حداکثر ۱۰ میلیارد توکن PARA وجود دارد. تخصیص و توزیع توکن‌های PARA به شرح زیر است:

ابعاد اقتصادی PARA

  • فروش عمومی وجود ندارد
  • ۵ درصد فروش خصوصی به مقدار ۵۰ میلیون توکن با قیمت ۰.۰۲ دلار و یک سال فریز شدن
  • ۶.۲۵ درصد فروش استراتژیک ۶۲ میلیون و ۵۰۰ هزار توکن با قیمت ۰.۰۱۶ دلار و ۱ سال قفل شدن
  • ۶.۶۷ درصد فروش اولیه (Seed) ۶۶.۶۶۶.۶۶۶ توکن با قیمت ۰.۰۱۲ دلار و یک سال فریز شدن
  • ۱۳.۵ درصد توکن‌ها یعنی ۱۳۵ میلیون واحد به تیم پارالینک تعلق دارد
  • ۲۰ درصد به عنوان پاداش معرفی کنندگان اختصاص می‌یابد
  • ۲۰ درصد به عنوان پاداش ولیدیتورهای شبکه تخصیص یافته
  • ۱۰ درصد از کل توکن‌ها متعلق به اکوسیستم Paralink است
  • و ۱۸.۵۸ درصد نیز به عنوان رزرو وجود دارند

فروش عمومی توکن شبکه پارالینک

در به‌روزرسانی ۱ فوریه ۲۰۲۱، پارالینک تأیید کرده است که فروش عمومی توکن PARA را برگزار نخواهد کرد. دلیل این کار ناعادلانه بودن ذاتی روند حراج و سختی‌های تکمیل روند احراز هویت برای خریداران است.

با این وجود، شبکه پارالینک هنوز هم می‌خواهد دارندگان توکن‌ها (که می‌توانند توکن را هنگام لیست شدن در صرافی خریداری کنند) انگیزه بیشتری داشته باشند. بنابراین رمز ارزهایی که در ابتدا برای فروش عمومی در نظر گرفته شده بود، اکنون در استخر پاداش قفل می‌شوند.

جمع بندی

در این مقاله به معرفی کامل شبکه پارالینک و توکن حاکمیت PARA پرداختیم. بدون شک آینده صنعت ارزهای دیجیتال به این بستگی دارد که برنامه آن تا چه اندازه می‌تواند با دنیای واقعی ادغام شود. برنامه‌های مالی باید بتوانند اطلاعات را در زمان واقعی با نهادهای دنیای واقعی مبادله کنند تا از ارزیابی دقیق و قابل اعتماد دارایی‌ها برای خریداران و فروشندگان اطمینان حاصل شود که زمینه‌ای برای توسعه نود‌های پارالینک خواهد بود. شبکه‌های بلاک چین برای برقراری ارتباط بی نقص بین زنجیره‌های مختلف و همچنین جهان خارج پیش از این که بتواند پتانسیل‌های نهفته خود را بروز دهد، به راهکارهای ایمن و مقرون به صرفه‌ای مانند Paralink‌ نیاز دارد.

منبع
boxmining

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا