اخبار بلاکچین

قراردادهای توکن POL (پالیگان ۲) در شبکه اصلی اتریوم فعال شدند

پالیگان لبز (Polygon Labs) قراردادهای هوشمند نسل بعدی توکن MATIC، یعنی توکن POL را در شبکه اصلی اتریوم مستقر کرده است. POL قرار است به عنوان یک توکن واحد برای همه شبکه‌های مبتنی بر پالیگان عمل کند.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از دبلاک و کوین دسک، این قراردادها پس از معرفی و تایید یک سری پروپوزال‌های بهبود پالیگان مستقر شده‌اند که مشخصات توکن POL را تعیین می‌کردند. توکن POL نسخه تکامل‌یافته توکن MATIC است و هدف آن هماهنگی با معماری ارتقا یافته پالیگان ۲ است. همان طور که پیش از این گزارش دادیم، قراردادهای این توکن در ماه قبل هم روی تست نت گوئرلی مستقر شده بود.

به طور کلی، تاکنون چند پروپوزال و پیشنهاد مهم در پالیگان ارائه و تصویب شده است. یکی از این پیشنهادات پروپوزال «PIP-17» است که ارتقاء توکن POL را آغاز می‌کند. یکی دیگر از آن‌ها هم پروپوزال «PIP-19» است که POL را به عنوان توکن بومی شبکه پالیگان و توکن استیکینگ آن تعیین می‌کند. در نتیجه، POL به‌ عنوان رمزارز اصلی اکوسیستم پالیگان ۲ عمل خواهد کرد تا از اکوسیستمی از زنجیره‌های لایه ۲ مبتنی بر دانش صفر پشتیبانی کند و وظایفی مثل استیکینگ، مالکیت و حاکمیت جامعه را انجام دهد. پالیگان لبز اعلام کرده است:

POL، یک توکن بسیار کارآمد است که به تسهیل عملکرد طیف زیادی از زنجیره‌های لایه ۲ مبتنی بر دانش صفر می‌پردازد. POL این کار را از طریق یک پروتکل استیکینگ مجدد بومی انجام خواهد داد که به هولدرهای آن اجازه می‌دهد چند زنجیره را اعتبارسنجی کنند و نقش‌ها و وظایف متعددی را در هر یک از آن‌ها انجام دهند.

راه‌اندازی توکن POL

توکن POL قرار است به عنوان توکن واحد شبکه اصلی پالیگان، شبکه «Polygon zkEVM» و سوپرنت‌های مختلف عمل کند. سوپرنت‌ها در اصل بلاکچین‌های مخصوص اپلیکیشن‌هایی هستند که روی شبکه پالیگان اجرا شده‌اند. تبدیل POL در آینده به کار پیچیده‌ای نیاز ندارد و کاربران تنها با ارسال توکن MATIC به قرارداد هوشمندِ به‌روزرسانی آن، به طور خود خودکار معادل سرمایه خود توکن POL را دریافت خواهند کرد.

با این حال، هرچند که قراردادهای POL در شبکه اصلی اتریوم مستقر شده، این توکن بلافاصله جایگزین MATIC نخواهد شد. چنین اتفاقی به تایید حاکمیتی نیاز دارد و بعد از اجرای ارتقای پالیگان ۲ انجام می‌شود.

ارتقای نهایی از چند مرحله تشکیل می‌شود که عبارت است از: راه‌اندازی یک لایه استیکینگ جدید برای زنجیره‌های لایه ۲ پالیگان، انتقال گواه اثبات سهام پالیگان به zkRollup، اجرای پروتکل قابلیت همکاری مبتنی بر ZK و ایجاد پروتکل نقدینگی مشترک برای تمام لایه‌های ۲.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا