متوسط صرافی

آشنایی با پولکادکس ؛ یک صرافی غیرمتمرکز در اکوسیستم دیفای

پولکادکس (Polkadex) به تازگی به اکوسیستم پولکادات (Polkadot) اضافه شده است. پولکادکس صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال تنها بر روی توکن‌هایی متمرکز است که از طریق یک رابط کاربر پسند و معاملات سریع به برنامه‌های امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) کمک می‌کند.

در ادامه با صرافی پولکادکس بیشتر آشنا می‌شویم و نحوه کار آن را بررسی خواهیم کرد. پس در ادامه با ما همراه باشید

پولکادکس چیست؟

پولکادکس

پولکادکس یک پلتفرم غیر متمرکز غیر تصدی است که از مبادله توکن‌های همتا به همتای مورد استفاده در اکوسیستم دیفای پشتیبانی می‌کند. این پلتفرم به دنبال ساختن آینده‌ از طریق پل‌هایی است که عرصه‌های امور مالی سنتی و غیرمتمرکز را به هم متصل می‌کند. این پروژه از ویژگی‌های پلتفرم پولکادات بهره می‌برد.

صرافی غیرمتمرکز برای حل معضلات نقدینگی طراحی می‌شود که گریبان گیر بسیاری از پلتفرم‌های امروزی در بازار است. ریشه این مشکل، استفاده از دفتر سفارش در یک پروتکل غیرمتمرکز است.

معرفی بازار ساز خودکار (AMM) به عنوان راهکار این مشکل، باعث تولد یونی سواپ و سایر پروتکل‌های دیفای شد که متأسفانه این رویکرد محدودیت‌های خاص خود را داشت. به عنوان مثال تنها در صورت اختلاف قیمت در صرافی‌هایی که از دفتر سفارشات استفاده می‌کنند، مفید است. با این حال با اینکه AMM‌ها به پلتفرم‌های مبتنی بر دفتر سفارش متکی هستند، این پلتفرم‌ها برای اجرای آنها نیازی به AMM‌ها ندارند.

برای حل این مساله، پولکادکس AMMها و دفتر سفارش را گرد هم آورد. این پروژه بی نظیر است زیرا از ربات‌های روی زنجیره‌ای برای ساخت بازار استفاده می‌کند.

تاریخچه و تیم اصلی پروژه

پولکادکس توسط تیمی از متخصصان بسیار ماهر به رهبری ماتیاس هافنر (Matthias Hafner) مشاور اقتصاد کریپتویی، ویوك پراسانان (Vivek Prasannan) مدیر اجرایی، گاتام جی (Gautham J) مدیر عامل و سرپرست فنی و دیپانش سینگ (Deepansh Singh) مدیر عملیات، ساخته شده است. علاوه بر اینها این تیم مشاورانی در زمینه هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و بانکداری دارد.

این پروژه با شرکت‌های معروفی مانند Cluster ،Blocksync Ventures ،Existential Capital ،Web3 Foundation و CMS همکاری می‌کند.

اجزای اصلی پولکادکس

این پروژه روی ۵ مولفه اصلی متمرکز شده است که عبارتد از:

پروتکل Fluid Switch

این سوئیچ بین دفتر سفارش پلتفرم و AMM تغییر می‌کند. این تغییر اطمینان می‌دهد که صرافی‌ غیرمتمرکز جریان یکپارچه نقدینگی را برای تریدرها و تأمین کنندگان نقدینگی فراهم می‌کند.

با استفاده از الگوریتم‌های AMM، پولکادکس دفتر سفارشی پشتیبانی شده ارائه می‌دهد که به نوبه خود جلوی ریزش قیمتی و ضرر ناگهانی که بزرگترین مشکل بخش دیفای است را می‌گیرد.

ربات‌های ترید

پولکادکس با استفاده از ربات‌های ترید، تریدهای با بسامد بالا را انجام می‌دهد. قابل ذکر است که هم مشتریان سازمانی و هم مشتریان خرده از این ربات‌ها استفاده می‌کنند. این ربات‌ها از معماری دقیقی استفاده می‌کنند که بسته به شرایط موجود بازار و با مدیریت ورود و خروج تریدرها از کارمزدهای لغو سفارش استفاده بهینه می‌‌کنند.

از این ربات‌ها برای بازار سازی روی زنجیره‌ای نیز استفاده می‌شود. این رویکرد AMMها را با یک دفتر سفارش ادغام می‌کند. چگونه؟

هنگامی که ربات‌ها در هنگام ترید تطابقتی پیدا نمی‌کنند، به صورت خودکار ترید را در یک دفتر سفارش قرار می‌دهند که نقدینگی را به شبکه اضافه می‌کند. وقتی یک ترید در دفتر سفارش تطابق پیدا نمی‌کند، ربات‌ها وظیفه دارند تا یک جفت مناسب پیدا کنند. توجه داشته باشید که تریدها در پولکادکس فقط با استفاده از بهترین قیمت انجام می‌شود.

بریج اتریوم

مانند بیشتر شبکه‌های دیفای که در بلاک چین اتریوم اجرا می‌شوند، پولکادکس از یک بریج بدون نیاز به اعتماد اتریوم استفاده می‌کند تا حرکت هر توکن به صرافی غیرمتمرکز را تسهیل کند. در نتیجه تعامل با سایر تأمین کنندگان نقدینگی امکان پذیر می‌شود؛ آن هم به روشی بدون نیاز به اعتماد که به کاربران امکان می‌دهد تا کنترل ثروت مجازی خود را حفظ کنند.

کارایی بالا

در حال حاضر پولکادکس در یک شبکه آزمایشی اجرا می‌شود که به سرعت ۳۰۰ تراکنش بر ثانیه رسیده است. اگرچه این سرعت در چشم انداز فعلی کافی است اما این پروژه ۲۰ هزار تراکنش بر ثانیه را هدف قرار داده است.

پاراچین پولکادات

این صرافی از پاراچین پولکادات (Polkadot Parachain) را به عنوان یک روش اضافی برای هدایت نقدینگی به صرافی غیرمتمرکز استفاده می‌کند. با این حال از پاراچین تنها برای آوردن توکن‌هایی از اکوسیستم پولکادات به پولکادکس استفاده می‌شود.

امنیت توکن‌ها در حین جابجایی از طریق یک لایه قابلیت همکاری که پولکادات ارائه داده تأمین می‌شود. بعلاوه این لایه رویکردی غیر تصدی در نظر گرفته است که به دارندگان توکن امکان می‌دهد کنترل کامل ثروت دیجیتال خود را کنترل کنند و ارائه دهندگان خدمات متمرکز را حذف می‌کند.

انواع تریدهایی که پولکادکس پشتیبانی می‌کند

صرافی از سفارشات بازار (market) و سفارشات محدود (limit order) پشتیبانی می‌کند. سفارشات محدود هیچ کارمزدی ندارند در حالی که سفارشات بازار ۰.۲ درصد کارمزد ترید دارند.

دلیل اصلی تفاوت در کارمزدها این است که سفارشات محدود نقدینگی را به پلتفرم اضافه کرده در حالی که سفارشات بازار نقدینگی را حذف می‌کنند. ارائه دهندگان نقدینگی کارمزد معاملات را که از سفارش برداران بازار دریافت می‌شود، با نسبت ۵۰-۵۰ با تیم پولکادکس تقسیم می‌کنند.

از آنجا که تراکنش‌های مبتنی بر ربات در صرافی غیرمتمرکز با استفاده از قراردادهای هوشمند قابل اجرا نیست، پولکادکس با حذف کارمزدهای شبکه از این مانع عبور می‌کند.

این موضوع باعث بروز یک مشکل دیگر می‌شود که در آن بازیگران مخرب می‌توانند از طریق حمله DDoS (Distribution Denial of Service) به برنامه حمله کنند. پولکادکس برای محافظت در برابر چنین حوادثی، اجازه می‌دهد بلاک چین چنین حملاتی را پیش بینی کرده و به تریدهای خاص هزینه شبکه را تحمیل کند.

صرافی از چندین روش برای محدود کردن تهدید بالقوه DDoS استفاده می‌کند. به عنوان مثال اگر تریدی قیمت، جفت معاملاتی، نوع سفارش نامعتبر یا موجودی ناکافی باشد، آن را به عنوان حمله احتمالی DDoS دسته بندی می‌کند.

دو شریک مهم پولکادکس

پولکادکس با KILT Protocol و Fractal همکاری کرد تا عملکردهای غیرمتمرکز احراز هویت مشتری (KYC) خود را به صرافی غیرمتمرکز وارد کند. در این همکاری شرکت شناسایی Fractal و پولکادکس از زیرساخت‌های KILT برای مدیریت احراز هویت مورد نیاز صرافی استفاده کردند.

این حرکت روند پردازشی را برای کاربران صرافی غیرمتمرکز آسان می‌کند. توجه داشته باشید که KILT اطلاعات مشتری را ذخیره می‌کند. اینگونه کاربران جدید صرافی به پلتفرم KILT هدایت می‌شوند و در آنجا کیف پولی تنظیم کرده که داده‌های آنها را به صورت غیرمتمرکز ذخیره می‌کند.

این همکاری باعث شد تا ماتیاس هافنر (Matthias Hafner) از Cryptecon به هیئت مشاور صرافی غیرمتمرکز وارد شود. تجربه هافنر در ایجاد مدل‌های اقتصادی به صرافی کمک می‌کند تا به طور موثر دفتر سفارش خود را با چندین AMM ادغام کند.

وضعیت فعلی پولکادکس

پولکادکس در حال حاضر در مرحله شبکه آزمایشی قرار دارد و اخیراً نسخه ۲.۰ را منتشر کرده است. از ویژگی‌های جدید این نسخه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. توانایی استفاده عموم از توکن‌های شبکه آزمایشی برای تریدها
  2. توانایی تماشای تریدهای زنده که توسط موتور پولکادکس انجام می‌شود.

برای شرکت در شبکه آزمایشی باید Polka Chrome را دانلود کرده و یک حساب کاربری بسازید. پس از آن می‌توانید در گروه تلگرامی رسمی آنها توکن‌های شبکه آزمایشی را درخواست کنید.

پولکادکس

نقشه راه: حرکت بعدی پولکادکس چیست؟

مرحله هیجان انگیز بعدی پولکادکس راه اندازی شبکه اصلی آن است. به نظر می‌رسد که آنها قصد دارند شبکه اصلی را در ۳ ماهه اول یا سه ماهه دوم سال ۲۰۲۱ راه اندازی کنند. آنها در مورد فروش توکن پولکادکس در گروه تلگرامی خود اعلام کرده‌اند که جلسه انجمن در مارس ۲۰۲۱ برگزار می‌شود.

پولکادکس

نتیجه

پولکادکس با اضافه کردن ربات‌های بازارساز روی زنجیره‌ای، در ترکیب AMMها با دفتر سفارش دست بالا را دارد. قابل ذکر است که یک طراحی کاربر پسند، توان عملیاتی بالا و رویکرد غیر تصدی به منحصر به فرد بودن این صرافی در میان سایر صرافی‌های غیرمتمرکز در بازار می‌افزاید.

علاوه بر اینها همکاری آن با KILT و Fractal روند پردازش را آسان می‌کند و همکاری با Cryptecon باعث قدرتمندتر شدن Fluid Switch آن می‌شود.

منبع
boxmining

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا