تحلیل تکنیکال

تحلیل قیمت بیت کوین، اتریوم، BNB، سولانا، ریپل، ADA، دوج کوین، آوالانچ، DOT و LINK؛ ۳۰ آذر ۱۴۰۲

بیت کوین (BTC) در تلاش است تا دوباره به بالای ۴۴٬۵۰۰ دلار برسد و رکورد قبلی خود را بشکند. تحلیل قیمت آلت کوین‌ها هم نشان می‌دهد که اکثر آن‌ها بعد از رشد BTC ساختار صعودی به خود گرفته‌اند و در صورت افزایش فشار خرید بازار می‌توانند سود خوبی به سرمایه‌گذارانشان برسانند.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین تلگراف، بازار کریپتو با احتمال تایید صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) اسپات بیت کوین در ژانویه ۲۰۲۴ (دی) به رشد چشمگیری دست یافته است. همان طور که پیش از این گزارش دادیم، تحلیلگران «K33 Research» هم اعلام کرده‌اند که به‌روزرسانی‌های پرونده‌های ETF توسط شرکت‌هایی مثل بلک راک (BlackRock) و آرک اینوست (ARK Invest) نشان‌ می‌دهد تایید صندوق‌های مذکور به احتمال زیاد در ماه ژانویه (دی) انجام می‌شود.

مایکل سیلور (Michael Saylor)، یکی از بنیان‌گذاران شرکت مایکرواستراتژی (MicroStrategy)، هم اعلام کرده که تایید ETF بیت کوین ممکن است بزرگ‌ترین پیشرفتِ وال استریت در ۳۰ سال گذشته باشد. تحلیلگران باور دارند که تایید ETF و اجرای هاوینگ بیت‌ کوین در ماه آوریل (فروردین ۱۴۰۳)، زمینه لازم برای آغاز روند صعودی BTC در سال ۲۰۲۴ را فراهم می‌کند.

عملکرد بازار کریپتو در ۲۴ ساعت گذشته
عملکرد بازار کریپتو در ۲۴ ساعت گذشته – منبع: Coin360

مایکل سوننشن (Michael Sonnenshein)، مدیرعامل شرکت گری‌اسکیل (Grayscale)، هم اعلام کرده که ETF اسپات بیت کوین حدود ۳۰ تریلیون دلار ثروت سرمایه‌گذاران سازمانی را وارد بازار BTC می‌کند. حال سوال اینجا است که آیا بیت کوین و آلت کوین‌ها از سقف اخیر خود عبور می‌کنند یا فروشندگان آن‌ها دوباره فعال می‌شود؟ در مطلب پیش رو برای پیدا کردن جواب این سوال نمودار ۱۰ رمزارز برتر بازار کریپتو را تحلیل کرده‌ایم.

تحلیل قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین در ۱۸ دسامبر (۲۷ آذر) به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۴۱٬۷۶۰ دلار) رسید، اما خرس‌ها نتوانستند سطوح پایین‌تر را حفظ کنند. این مسئله نشان می‌دهد که فشار خرید بیت کوین با کاهش قیمت آن افزایش می‌یابد.

نمودار روزانه قیمت بیت کوین
نمودار روزانه قیمت بیت کوین – منبع: TradingView

گاوها قیمت BTC را در ۱۹ دسامبر (۲۸ آذر) به بالای خط روند نزولی آن (خط آبی تیره در تصویر بالا) رساندند، اما سپس فشار فروش خرس‌ها افزایش یافت. با این حال افزایش فشار خرید بیت کوین در ۲۰ دسامبر (۲۹ آذر) باعث شد که قیمت آن به بالای مقاومت ۴۳٬۵۰۰ دلار برسد. این اتفاق باعث شد که احتمال عبور BTC از سقف ۵۲ هفته گذشته آن (۴۴٬۷۰۰ دلار) افزایش یابد. اگر این اتفاق بیفتد، BTC می‌تواند ابتدا تا ۴۸٬۰۰۰ دلار و در نهایت هم تا ۵۰٬۰۰۰ دلار رشد کند.

با این حال اگر قیمت بیت کوین بعد از برخورد به مقاومت ۴۴٬۷۰۰ دلار اصلاح کند، نشان می‌دهد که فروشندگان با رشد قیمت آن فعال می‌شوند. خرس‌ها باید موقعیت بیت کوین در زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه را حفظ کنند تا فشار فروش آن را افزایش داده و حمایت مهم ۳۷٬۹۸۰ دلار را به چالش بکشند.

تحلیل قیمت اتریوم

نبرد سختی بین گاوها و خرس‌های اتریوم (ETH) در نزدیکی حمایت مهم ۲٬۲۰۰ رخ داده است.

نمودار روزانه ETH
نمودار روزانه ETH – منبع: TradingView

شکست خرس‌ها در حفظ موقعیت اتریوم در زیر حمایت ۲٬۲۰۰ دلار نشان داد که فشار خرید ETH در سطوح پایین‌تر افزایش می‌یابد. میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۲٬۲۱۰ دلار) و موقعیت شاخص قدرت نسبی (RSI) نشان می‌دهد که ETH احتمالا در کوتاه‌مدت وارد یک رنج می‌شود.

خریداران هم احتمالا سعی می‌کنند قیمت ETH را به ۲٬۳۳۲ دلار و سپس به ۲٬۴۰۳ دلار برسانند. با این حال آن‌ها احتمالا در سطوح مذکور با دفاع فروشندگان مواجه می‌شوند. میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه اتریوم (موج قرمز رنگ، ۲٬۰۹۱ دلار) همچنان اهمیت زیادی دارد و سقوط ETH به زیر آن می‌تواند قیمت این ارز دیجیتال را به ۱٬۹۰۰ دلار برساند.

تحلیل قیمت BNB

قیمت BNB در ۱۸ دسامبر (۲۷ آذر) به زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۲۴۰.۲ دلار) و میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۲۴۳ دلار) آن سقوط کرد اما سپس به سرعت رشد کرد و نشان داد که با کاهش قیمت آن فشار خریدش رشد می‌کند.

نمودار روزانه BNB
نمودار روزانه BNB – منبع: TradingView

شیب صعودی میانگین‌های متحرک و RSI مثبت BNB نشان می‌دهد که گاوها قدرت بیشتری دارند. اگر خریداران BNB بتوانند موقعیت BNB در بالای ۲۶۰ دلار را حفظ کنند، این ارز دیجیتال می‌تواند خط گردن الگوی سر و شانه معکوس را (خط آبی تیره در تصویر بالا) به چالش بکشد. شکستن این خط و بسته شدن کندل BNB در بالای آن، ساختار صعودی BNB را تکمیل خواهد کرد. شایان ذکر است که هدف این الگو در ناحیه ۳۳۳ دلار قرار دارد.

میانگین‌های متحرک مذکور اولین حمایت BNB در سمت نزولی را تشکیل می‌دهند. اگر قیمت BNB به زیر این میانگین‌های متحرک برسد، حمایت بعدی آن در ۲۲۳ دلار قرار دارد. سقوط به زیر این سطح ممکن است قیمت BNB را به ۲۰۳ دلار برساند.

تحلیل قیمت سولانا

سولانا (SOL) در یک روند صعودی قوی قرار دارد و با عبور از ریپل (XRP) به چهارمین رمزارز برتر بازار کریپتو تبدیل شده است. با کاهش قیمت سولانا در ۱۸ دسامبر (۲۷ آذر) فشار گاوها در نزدیکی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۷۱.۴۳ دلار) افزایش یافت و SOL به بالای مقاومت ۷۹.۵۰ دلار رسید.

نمودار روزانه XRP
نمودار روزانه سولانا – منبع: TradingView

روند صعودی میانگین‌ متحرک نمایی ۲۰ روزه و میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه سولانا (موج قرمز رنگ، ۶۰.۴۵ دلار) به نفع خریداران است، اما واگرایی منفی RSI نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران باید محتاط باشند. خرس‌ها باید قیمت سولانا را به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برسانند تا رالی موجود را متوقف کرده و قیمت آن را به میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه و سپس محدوده ۵۰ دلار برسانند.

برعکس اگر خریداران موقعیت سولانا را در بالای ۸۰ دلار حفظ کنند، SOL می‌تواند مرحله بعدی رالی خود را آغاز کند و به ۱۰۰ دلار برسد.

تحلیل قیمت ریپل

همان طور که از دنباله (Wick) بلند کندل ریپل در ۱۸ دسامبر (۲۷ آذر) مشخص است، در این روزها گاوها با افزایش فشار خرید خود حرکت اصلاحی XRP را در نزدیکی حمایت مهم ۰.۵۶ دلار متوقف کردند.

نمودار روزانه XRP
نمودار روزانه XRP – منبع: TradingView

گاوها احتمالا سعی می‌کنند قیمت ریپل را به بالای میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۰.۶۳۰۴ دلار) و میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۰.۶۲۲۹ دلار) برسانند. اگر آن‌ها موفق شوند، XRP می‌تواند تا ۰.۶۷ دلار رشد کند اما احتمالا با دفاع شدید خرس‌ها مواجه می‌شود. اگر قیمت ریپل بعد از برخورد به ۰.۶۷ دلار کاهش یابد، ممکن است برای چند روز وارد یک رنج جدید شود.

برعکس اگر قیمت ریپل کاهش یابد و فاصله آن با میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه‌اش بیشتر شود، نشان می‌دهد که خرس‌ها می‌خواهند کنترل بازار را در دست بگیرند. سقوط ریپل به زیر حمایت مهم ۰.۵۶ دلار می‌تواند نشان‌دهنده سقوط آن به محدوده ۰.۴۶ دلار باشد.

تحلیل قیمت کاردانو

همان طور که از دنباله بلند کاردانو (ADA) در ۱۸ دسامبر (۲۷ آذر) مشخص است، ADA در این روز به میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۰.۵۴ دلار) برخورد کرد اما دوباره افزایش یافت.

نمودار روزانه کاردانو
نمودار روزانه کاردانو – منبع: TradingView

گاوها باید از مقاومت جزئی ۰.۶۲ دلار عبور کنند تا سقف ۵۲ هفته‌ای کاردانو در ۰.۶۸ دلار را به چالش بکشند. این سطح احتمالاً به عنوان یک مقاومت قوی عمل می‌کند اما اگر خریداران بتوانند از آن عبور کنند، قیمت ADA ممکن است تا ۰.۷۸ دلار رشد کند.

اگر خرس‌ها بخواهند جلوی حرکت صعودی کاردانو را بگیرند، باید به سرعت قیمت آن را به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه بکشانند. اگر آن‌ها موفق شوند، ADA می‌تواند تا سطح شکست (Breakout) ۰.۴۶ دلار سقوط کند اما احتمالا در این ناحیه خریداران را جذب می‌کند.

تحلیل قیمت دوج کوین

گاوها اجازه نداده‌اند قیمت دوج کوین (DOGE) در زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۰.۰۹ دلار) باقی بماند. این امر نشان‌دهنده خرید قوی آن‌ها با کاهش قیمت دوج کوین است.

نمودار روزانه دوج کوین
نمودار روزانه دوج کوین – منبع: TradingView

میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه دوج کوین کاهش یافته و RSI آن در نزدیکی محدوده میانی قرار دارد. این امر نشان می‌دهد که قیمت دوج کوین احتمالا در کوتاه‌مدت وارد یک رنج جدید می‌شود. در نتیجه قیمت DOGE ممکن است برای مدتی بین میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۰.۰۸ دلار) و محدوده ۰.۱۱ دلار در نوسان باشد.

اگر خریداران بخواهند کنترل بازار را در دست بگیرند، باید قیمت دوج کوین را به بالای ۰.۱۱ دلار برسانند. این امر می‌تواند مرحله بعدی رالی DOGE را آغاز کند و آن را به ۰.۱۶ دلار برساند. از طرف دیگر، کاهش قیمت دوج کوین تا زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه، مزیت خرس‌ها را افزایش می‌دهد و آن را ۰.۰۷ دلار می‌رساند.

تحلیل قیمت آوالانچ

قیمت آوالانچ (AVAX) بعد از برخورد به ناحیه ۳۸ دلار رشد کرده و گاوها در تلاش هستند این سطح را به یک حمایت تبدیل کنند.

نمودار روزانه آوالانچ
نمودار روزانه آوالانچ – منبع: TradingView

افزایش میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۳۴.۷۱ دلار) مزیت خوبی برای خریداران است، اما موقعیت RSI در ناحیه اشباع خرید نشان می‌دهد که فاز تثبیت یا اصلاح آوالانچ ممکن است در کوتاه‌مدت شروع شود. فروشندگان احتمالا با قدرت از مقاومت سر بار ۴۵.۳۳ دلار دفاع می‌‌کنند اما اگر AVAX بتواند از این مقاومت عبور کند، در ادامه می‌تواند به ۵۰ دلار برساند.

اولین سیگنال نزولی AVAX شکسته شدن حمایت ۳۸ دلار و بسته شدن کندل آن در پایین این ناحیه خواهد بود. در این صورت قیمت آوالانچ ممکن است تا حمایت متحرک نمایی ۲۰ روزه کاهش یابد. شکسته شدن این حمایت و بسته شدن کندل AVAX در پایین آن، نشان می‌دهد که روند صعودی آوالانچ ممکن است در کوتاه‌مدت به پایان رسیده باشد.

تحلیل قیمت پولکادوت

پولکادات (DOT) حمایت خوبی را در میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۶.۶۸ دلار) پیدا کرده است. این امر نشان می‌دهد گاوها با کاهش قیمت آن به خرید خود ادامه می‌دهند.

نمودار روزانه DOT
نمودار روزانه DOT – منبع: TradingView

گاوها تلاش می‌کنند تا قیمت پولکادات را به سمت مقاومت سربار ۷.۹۰ دلار سوق دهند اما احتمالا با فروش قوی خرس‌ها مواجه می‌شود. اگر خریداران بر این مقاومت غلبه کنند، DOT می‌تواند شتاب بیشتری بگیرد و تا ۱۰ دلار رشد کند.

خرس‌ها احتمالا برنامه دیگری دارند. آن‌ها سعی می‌کنند که سودشان را برداشت کرده و با افزایش فشار فروش پولکادات قیمت آن را به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه بکشانند. اگر آن‌ها موفق شوند، فشار فروش DOT افزایش می‌یابد و در ادامه ممکن است تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۵.۷۹ دلار) سقوط کند.

تحلیل قیمت چین لینک

قیمت چین لینک (LINK) در چند روز گذشته در رنج بزرگ بین ۱۲.۸۵ تا ۱۶.۶۰ دلار تثبیت شده است.

نمودار روزانه چین لینک
نمودار روزانه چین لینک – منبع: TradingView

میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمر رنگ، ۱۴.۴ دلار) و میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه چین لینک (موج آبی رنگ، ۱۴.۸ دلار) در آستانه یک تقاطع نزولی قرار دارند و RSI آن هم درست در بالای نقطه میانی خود قرار دارد. این امر نشان می‌دهد که قدرت فروشندگان چین لینک بیشتر از خریداران است. اگر قیمت LINK در پایین میانگین‌های متحرک باقی بماند، ممکن است در ادامه به حمایت قوی ۱۲.۸۵ دلار سقوط کند.

برعکس اگر قیمت LINK در بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه باقی بماند، نشان می‌دهد که گاوها در تلاش هستند کنترل بازار را به دست بیاورند. در این صورت چین لینک ممکن است تا ۱۵.۵۸ دلار و سپس تا ۱۶.۶۰ دلار رشد کند. اگر قیمت LINK بعد از برخورد به این مقاومت کاهش یابد، نشان می‌دهد که چین لینک برای مدت بیشتری ممکن است در محدوده رنج خود باقی بماند.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا