اخبار اتریوم

دورخیز اتریوم برای رقابت با ویزا کارت؛ انجام ۱۷۰۰۰ تراکنش در ثانیه!

در ماه سپتامبر ویتالیک بوترین موسس اتریوم بیان کرد که شبکه بلاک‌ چین اتریوم با استفاده از ZK-SNARKS که فناوری پایه زی کش می‌باشد می‌تواند تا ۵۰۰ تراکنش در ثانیه انجام دهد.

در هفته جاری، محققان اتریوم با نام های بری وایت‌هت، الکس گلوخوفسکی، هری آر، یوندون فو و فیلیپ کستونگوا راهکار جدیدی به اسم زنجیره جانبی مبتنی بر اسنارک (snark-based side chain) را معرفی کردند که می‌تواند ظرفیت شبکه را تا ۱۷ هزار تراکنش در ثانیه و همانند ظرفیت کارت اعتباری ویزا افزایش دهد.

زنجیره جانبی مبتنی بر اسنارک چیست؟

همانند پلاسما، زنجیره جانبی مبتنی بر اسنارک نیز یک راهکار خارج از زنجیره (off-chain) می‌باشد که به کاربران امکان می‌دهد تا انتقال توکن ها و اتر را خارج از شبکه اصلی اتریوم پردازش کنند. با قابلیت پردازش خارج از زنجیره تراکنش ها، کاربران حاضر در شبکه قادر خواهند بود تا ده ها هزار تراکنش را در یک ثانیه ارسال و دریافت کنند.

در زنجیره جانبی مبتنی بر اسنارک، اپراتورها مسئول بستن کانال تراکنش ها و بارگذاری و آپلود آن بر روی شبکه اصلی اتریوم‌ می‌باشند. این بدان معناست قبل از عرضه کانالی که شامل هزاران تراکنش انجام شده بین کاربران شبکه اتریوم می‌باشد، کاربران می‌توانند در یک قرارداد هوشمند درخواست برداشت بدهند.

اپراتورهای سودجو می‌توانند برداشت سرمایه در کانال را رد کرده و نادیده بگیرند و در عملکرد کانالی که نگهدارنده داده های تراکنش ها می‌باشد خلل ایجاد کنند.

اما پروتکل موجود در این سیستم که با جایگذاری اپراتورهای سودجو و تنزل کانال به توکن داخل زنجیره، این اپراتورها را مجازات می‌کند، هرگونه ایجاد تغییرات در کانال را غیرممکن می‌کند.

محققان توضیح دادند:

در بدترین مورد ممکن سیستم به توکن داخل زنجیره تنزل پیدا می‌کند. اپراتور سودجو نمی‌تواند سرمایه کاربران دیگر را از چنگ آن ها در بیاورد. اگر داده ها از دسترس خارج‌ شوند، اپراتور جایگزین شده و به وضعیت معتبر قبلی بر می‌گردیم و این وضعیت را با اپراتور جدید ادامه می‌دهیم.

زنجیره جانبی مبتنی بر اسنارک به عنوان شبکه پرداخت لایه دوم به کاربران امکان می‌دهد تا بدون تهدید افراد سودجو، پرداخت ها را با ظرفیت زیاد ارسال و دریافت کنند.

اتریوم مکان خوبی برای مقیاس پذیری است

زنجیره جانبی مبتنی بر اسنارک، ZK-Snarks، پلاسما و شاردینگ نمونه هایی از چندین راهکار مقیاس پذیری می‌باشند که توسط جامعه توسعه دهندگان متن باز اتریوم در حال توسعه می‌باشند.

بوترین نیز اعلام‌ کرده بود که اجرای عمده پلاسما و شاردینگ می‌تواند تقارنی ایجاد کند که ممکن است به اتریوم اجازه دهد تا میلیون ها تراکنش در ثانیه پردازش کند.

راهکار ZK-SNARKS به غیر از بهبود بیش از ۳۰۰۰ درصدی مقیاس پذیری شبکه، با قابلیت تشخیص صحت محاسبات بدون نیاز به اجرای آن‌ ها و یادگیری موارد اجرا شده کارآیی بیشتری به شبکه می‌افزاید.

در سال های آتی، اتریوم به آزمایش تمام این راهکارهای مقیاس پذیری ادامه خواهد داد و اولین محصول آماده شده را اجرا می‌کند. در حال حاضر، ظرفیت تراکنش اتریوم برای کنترل و‌ مدیریت برنامه های غیرمتمرکز با میلیون ها کاربر مناسب نمی‌باشد. اما خود برنامه های غیرمتمرکز نیز قادر به مدیریت میلیون ها کاربر نیستند. با بهبود و ارتقای کل اکوسیستم بلاک‌ چین، مقیاس پذیری نیز بهبود خواهد یافت.

منبع
ccn

تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای میهن بلاکچین متشکل از جمعی از نویسندگان، محققان، تحلیلگران و مترجمان حوزه بلاکچین و رمزارزهاست. این تیم همواره در تلاش است تا مطالب به‌روز و کاربردی حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا