تحلیل فاندامنتال

سال 2022 بر ریپل چگونه گذشت؟ پیش‌بینی آینده ریپل در سال 2023

وقتی حرف از ریپل به میان می‌آید، احتمالا همه به یاد پرونده ریپل و کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا می‌افتند؛ پرونده پرسروصدایی که هنوز هم در جریان است. از این مسئله که بگذریم، حالا در فصل نخست سال ۲۰۲۳ نگاهی به عملکرد ریپل در سال گذشته و اتفاقاتی که برای آن افتاد، می‌تواند مسیر پیش‌روی این پروژه را بهتر و واضح‌تر به ما نشان دهد. به ویژه آنکه همه منتظرند ببیند چه اتفاقی برای این شرکت و رمزارز XRP‌ می‌افتد. پیش‌بینی ریپل در سال ۲۰۲۳ نیز جزو مواردی است که با توجه به اخبار پرونده SEC و شرکت Ripple، این روزها خیلی‌ها به دنبال آن هستند. میهن بلاکچین از شما دعوت می‌کند در این مطلب نگاهی به ریپل در سال ۲۰۲۲ بیندازید.

نکات مهم مقاله:

🗝 ریپل در سال ۲۰۲۲ در زمینه NFT پیشرفت‌های توجهی داشته است.

🗝 راهکار نقدینگی مبتنی بر پرداخت ریپل با نام ODL در ۴۰ کشور دنیا مورد پذیرش و استفاده قرار گرفت.

🗝
پرونده شکایت SEC از ریپل همچنان در جریان است و احتمال دارد در سال ۲۰۲۳ به نتیجه برسد.

🗝 مشخص شدن تکلیف پرونده ریپل، می‌تواند در آینده بازار رمزارزها و قانون‌گذاری اثر قابل توجهی بگذارد.
این مطلب توصیه سرمایه‌گذاری یا خرید و فروش نیست و برگرفته از مستندات و آماری است که از گزارش‌های فصلی سایت ریپل استخراج شده است.

نگاهی به ریپل در سال ۲۰۲۲

مروری بر وضعیت ریپل در سال ۲۰۲۲
منبع: pymnts.com

در این مقاله که بیشتر حالتی گزارش‌گونه دارد، می‌خواهم عملکرد ریپل را در سال ۲۰۲۲ بررسی کنم. صحبت کردن از وضعیت کلی بازار رمزارزها در سال ۲۰۲۲ کار سختی نیست. تنها چند کلیدواژه آشنا کارمان را راه می‌اندازد: قانون گذاری، اقتصاد کلان و مسائل ژئوپولیتیک. اینها عواملی بودند که بازار ارزهای دیجیتال را اذیت کردند؛ البته کاری به استثناها ندارم. در مورد ریپل اما چند اتفاق مهم در سال گذشته افتاد که می‌توان آنها را به اختصار در سرفصل‌های زیر دسته‌بندی کرد.

🔴 XRPL در عرصه NFTها می‌تازد

در سالی که گذشت، ریپل در عرصه توکن‌های بی‌همتا (NFT) فعال بود. در فصل اول سال ۲۰۲۲ این شرکت با انبوه درخواست‌ پروژه‌های NFT در زمینه گیمینگ، متاورس، سرگرمی، هنر و غیره مواجه شد. این اتفاق به لطف راه‌اندازی Creator Fund رخ داد. Creator Fund تامین مالی ۲۵۰ میلیون دلاری برای پروژه‌های NFT است. این طرح به سازندگان NFT اجازه می‌دهد پروژه‌های خود را روی XRPL‌ (دفتر کل ریپل) پیاده‌سازی کنند. XRPL به عنوان یک بلاکچین عمومی و غیرمتمرکز، نخستین شبکه‌ای است که به سمت کربن خنثی (Carbon-Neutral) حرکت کرد. منظور از کربن خنثی این است که فعالیت‌های پروژه‌های رمزارزی در راستایی باشد که موجب آلودگی محیط زیست نشود. در سال گذشته، ریپل همچنین همکاری‌های فراوانی با برندهای بین‌المللی داشت تا از این طریق پای این شرکت‌ها را به متاورس و وب ۳ باز کند.

🔴 به‌روزرسانی XLS-20، استانداردی برای NFTها معرفی می‌کند

XLS-20‌ استانداردی برای توکن‌های بی‌همتاست که به کمک آن می‌توان بدون پیچیدگی‌های معمول و بدون ریسک‌های امنیتی اقدام به ساخت NFT کرد. این استاندارد از جانب توسعه‌دهندگان ریپل به منظور پشتیبانی از NFT‌های بومی در XRPL پیشنهاد شد. هر پیشرفتی که منجر به کارایی NFTها شود، حجم تراکنش‌ چشمگیری به دفتر کل عمومی XRP هدیه می‌کند و این همان چیزی است که باعث شد ریپل در سال گذشته در حوزه توکن‌های بی‌همتا حرفی برای گفتن داشته باشد. به جز اینها، ریپل تلاش‌های دیگری نیز در راستای تمرکز بر توکن‌های بی‌همتا انجام داد که به طور خلاصه می‌توان به این موارد اشاره کرد:

📌 نسخه‌های ۱.۹.۰، ۱.۹.۱ و ۱.۹.۴ rippled در سال ۲۰۲۲ منتشر شدند که بستر را برای پیاده‌سازی XLS-20‌ روی Devnet (شبکه توسعه‌دهندگان) ریپل فراهم کرد.

📌 این به‌روزرسانی‌ها به منظور کاهش احتمال حمله دیداس در مینت NFT انجام شد.

📌 سرانجام در سه ماه پایانی سال ۲۰۲۲ استاندارد XLS-20 روی شبکه اصلی دفتر کل ریپل فعال شد تا سازندگان NFT سهمی از کارمزدهای انتقال در زمان خرید و فروش توکن‌های بی‌همتا دریافت کنند.

📌 پروژه‌های جامعه ریپل از جمله xDude ،Pixel Ape Rpwboat Club (PARC) ،X-Tokenize و XRP Junkies خود گواهی بر کاربرد NFTهایی هستند که XRPL‌ امکان مینت کردن آنها را با هزینه‌های پایین و حجم‌های بالا فراهم کرده است.

🔴 دفتر کل ریپل گسترش پیدا می‌کند

ریپل در سال ۲۰۲۲ به دنبال افزایش قابلیت همکاری و گسترش مقبولیت XRPL بود و در همین راستا همکاری‌ها و اقدامات مثبتی در این شبکه صورت گرفت.

قابلیت همکاری XRPL از طریق ادغام پل‌های میان‌زنجیره‌ای با مالتی چین (Multichain) و آلبریج (Allbridge) اتفاق افتاد. در نتیجه هولدرهای توکن XRP قادر به جابجایی دارایی‌های خود در میان ۱۲ بلاکچین مختلف از جمله آوالانچ، فانتوم و سولانا شدند. همچنین گردش توکن WXRP با شناوری تقریبا ۱۶ میلیونی XRP در اکوسیستم اتریوم، افزایش پیدا کرد. 

مالتی چین در همکاری با Sologenic ،Aesthetes و OnXRP.com همچنان نقشی اساسی در سرویس‌های بریج این شبکه ایفا می‌کرد. در سه ماه دوم سال، XRPL شاهد راه‌اندازی onAVAX.com در حوزه دیفای بود که به هولدرهای دارایی‌های دفتر کل ریپل اجازه می‌دهد به زنجیره سازگار با EVM آواکس بریج بزنند. به جز این، Apex هم از ساخت پلی از آوالانچ به XRPL در آگوست ۲۰۲۲ خبر داد که پای پروتکل‌های دیفای و صرافی‌های غیرمتمرکز را به XRP Ledger باز می‌کند.

همچنین در فصل پایانی سال نیز نخستین فاز زنجیره جانبی ماشین مجازی اتریوم روی XRPL Devnet منتشر شد. این زنجیره جانبی اجازه راه‌اندازی برنامه‌هایی مانند یونی سواپ، آوه و کامپاند را به سادگی فراهم می‌کند.

🔴 چاقوی کُند SEC روی گلوی ریپل

پرونده ریپل و SEC
منبع: bitcoinist.com

همان‌طور که اول این مطللب هم گفتم، در سرخط اخبار ریپل می‌توان ردپای کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا را پیدا کرد. اگر گفتم چاقوی کُند، به این خاطر است که بعد از گذشت مدتی طولانی از قضیه شکایت SEC از ریپل، هنوز هم تکلیف این پرونده مشخص نشده است.

در فصل اول سال ۲۰۲۲ ریپل از SEC شکایت کرد. البته شروع این پرونده به زمانی برمی‌گردد که ابتدا کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا ریپل را به عرضه غیرقانونی رمزارز XRP و جذب سرمایه از این طریق متهم کرد. ریپل هم مدعی شد که هرگز ابلاغیه صحیحی دریافت نکرده بود که نشان دهد توزیع XRP مصداق نقض قوانین بورس و اوراق بهادار ایالات متحده باشد. پس از آن نوبت SEC بود که در دادگاه به این مسئله اعتراض کند؛ ولی سرانجام در ۱۱ مارس ۲۰۲۲ (۲۰ اسفند ۱۴۰۰) درخواست SEC رد شد.

در ادامه SEC با تکیه بر حق محرمانگی اطلاعات بین وکیل و موکل می‌خواست پیش‌نویس سخنرانی مدیر پیشین SEC یعنی ویلیام هینمن (William Hinman) را در سال ۲۰۱۸ فاش نکند. این پیش‌نویس از آن جهت مهم بود که هینمن در جریان سخنرانی مذکور، بیت کوین و اتر را به عنوان اوراق بهادار در نظر نگرفته بود. در ۱۲ جولای ۲۰۲۲ (۱۲ تیر ۱۴۰۱) دادگاه پرونده حقوقی ریپل، درخواست کمیسیون بورس را رد کرد.

کمی بعدتر و در فصل سوم سال، بالاخره پس از ۱۸ ماه، SEC سرانجام مدارک مرتبط با سخنرانی هینمن را ارائه کرد. از زمان آن سخنرانی SEC هنوز هم چارچوب مشخصی برای قانون‌گذاری تدوین نکرده و این مسئله‌ای است که ریپل سخت بر آن تاکید دارد.

در پایان سال ۲۰۲۲ نیز ریپل در حمایت از درخواست حکم اختصاری که طی آن از دادگاه خواسته بود رای را به نفع این شرکت صادر کند، پاسخی کوتاه منتشر کرد که در ۲ دسامبر ۲۰۲۲ (۱۱ آذر ۱۴۰۱) علنی شد. پس از دو سال دعوا میان ریپل و SEC اکنون پرونده کاملا خلاصه شده و ریپل در انتظار پاسخ نهایی است. حالا همه چیز در دستان قاضی است و Ripple عمیقا امیدوار است که در سال ۲۰۲۳ پرونده به نفع این شرکت خاتمه پیدا کند.

🔴 ODL اوقات خوشی را تجربه می‌کند

گسترش راهکار پرداخت برون‌مرزی ریپل
منبع: u.today

ریپل نت (که شبکه‌ای برای پرداخت و مبادله است) در سال ۲۰۲۲ روزهای خوبی را سپری کرد. سه ماه نخست سال ۲۰۲۲ برای RippleNet خوش‌یمن بود. راهکار نقدینگی مبتنی بر پرداخت (On-Demand Liquidity یا ODL) به حدی رشد کرد که استفاده از آن تقریبا هشت برابر سال قبل بود. ODL راهکاری است که پرداخت برون‌مرزی رمزارزها را فراهم می‌کند. حجم پرداخت سالانه ۱۵ میلیارد دلاری ریپل نت هم به دلیل استفاده از همین راهکار ODL بسیار چشمگیر بود؛ چرا که این روش پرداخت، کاربردهایی فراتر از حواله‌های سنتی یا پرداخت‌های فردی به همراه خود دارد.

در ادامه سال، ریپل همکاری‌هایی با سنگاپور، لیتوانی و برزیل داشت که نقطه عطفی برای این شرکت محسوب می‌شد. همچنین ریپل با استفاده از کاربرد رمزارزها و مقیاس‌پذیری، سال ۲۰۲۲ را کاملا پرقدرت به پایان برد؛ به گونه‌ای که رشد نقدینگی ODL رکوردی جدید ثبت کرد. در فصل پایانی ۲۰۲۲ بود که ODL به فرانسه و سوئد هم راه پیدا کرد. ریپل از زمان راه‌اندازی ریپل نت، ۲۰ میلیون تراکنش با حجمی نزدیک به ۳۰ میلیارد دلار را پردازش کرده است که تقریبا ۶۰ درصد این مبلغ در سال ۲۰۲۲ از طریق ODL انجام شده است. گزارش آخر ریپل از فصل پایانی سال ۲۰۲۲ نشان از راه‌یابی محصولات ODL‌ به چهل کشور دنیا دارد.

🔴 آمار خرید و فروش XRP

میزان خرید و فروش رمزارز XRP نیز مورد دیگری است که باید جایی برای آن باز کنیم و ببینیم در سال ۲۰۲۲ به چه شکلی پیش رفت. فروش‌های مرتبط با ODL‌ در این جداول بسیار جلب توجه می‌کنند. جایی که در پایان سال ۲۰۲۱، رقم مربوط به این فروش‌ها ۱,۰۳۹.۰۴ میلیون دلار و یک سال بعد در سه ماه پایانی ۲۰۲۲ برابر با ۲,۹۶۴.۲۸ میلیون دلار بوده است؛ یعنی رشدی تقربیا سه‌برابری. در این جدول ADV نشان‌گر حجم میانگین روزانه است.

میزان فروش ریپل در سه ماه نخست ۲۰۲۲
میزان فروش ریپل در فصل اول ۲۰۲۲
فروش XRP در سه‌ماهه دوم ۲۰۲۲
میزان فروش ریپل در فصل دوم ۲۰۲۲
خالص فروش ریپل در فصل سوم سال ۲۰۲۲
میزان فروش ریپل در فصل سوم ۲۰۲۲
میزان فروش XRP در سال ۲۰۲۲
میزان فروش ریپل در فصل چهارم ۲۰۲۲

در سال ۲۰۲۲ ماهانه یک میلیارد XRP از صندوق اسکرو ریپل آزاد شد. این مسئله باعث آزادسازی ۱۲ میلیارد ریپل در پایان سال شد.

🔴 حجم و قیمت XRP

برای آنکه ببینیم تمام وقایعی که در سال ۲۰۲۲ برای شرکت ریپل افتاد، چه اثری روی قیمت XRP داشته، هیچ چیز مثل نگاه کردن به نمودار حجم و قیمت کمک‌کننده نیست. چهار نمودار زیر حجم و قیمت XRP را در چهار فصل سال ۲۰۲۲ نشان می‌دهد. در دو تصویر ابتدایی، خط‌چین قرمز میانگین حجم روزانه و خط سبز قیمت بسته شدن XRP را نشان می‌دهد. در دو تصویر بعدی نیز خط آبی قیمت پایانی و میله‌های قرمز میانگین حجم روزانه را نشان می‌دهند.

نمودار حجم و قیمت XRP در ابتدای سال ۲۰۲۲
حجم و قیمت XRP- فصل اول ۲۰۲۲
حجم و قیمت ریپل در نیمه سال ۲۰۲۲
حجم و قیمت XRP- فصل دوم ۲۰۲۲
حجم و قیمت XRP در سه‌ماهه سوم ۲۰۲۲
حجم و قیمت XRP- فصل سوم ۲۰۲۲
حجم و قیمت ریپل در پایان سال ۲۰۲۲
حجم و قیمت XRP- فصل چهارم ۲۰۲۲

اطلاعات زیر بهتر به درک وضعیت قیمت ریپل در سال ۲۰۲۲ کمک می‌کند:

✏️ در انتهای سال ۲۰۲۲، قیمت XRP کاهشی ۳۰ درصدی داشته است.

✏️ حجم معاملات این رمزارز نیز تقریبا ۴۰ درصد کاهش پیدا کرد.

✏️ میانگین حجم روزانه ریپل نسبت به سه‌ماهه سوم ۲۰۲۲، به اندازه ۱۳ درصد و نسبت به یک سال قبل، ۶۴ درصد افت داشته است.

✏️ ریپل در سال ۲۰۲۲ کمترین قیمتش را در ماه ژوئن و در محدوده ۰.۲۸ تجربه کرد.

✏️ در ماه مارس بیشترین قیمت XRP در سال ۲۰۲۲ و در محدوده ۰.۹۳ دلار ثبت شد.

🔴 داده‌های‌ آنچین XRPL

نمی‌شود گزارش فعالیت ریپل را بدون بررسی فعالیت‌های آنچین تکمیل کرد. مروری بر این فعالیت‌ها چشم‌انداز خوبی از وضعیت کلی XRP در اختیار ما قرار می‌دهد. آمار مربوط به این فعالیت‌ها را می‌توانید در تصویر زیر مشاهده کنید:

فعالیت‌های آنچین دفتر کل ریپل

این تصویر مقایسه‌ای میان فعالیت‌های درون زنجیره‌ای بلاکچین XRPL را در فصل پایانی سال ۲۰۲۱ و نیمه دوم سال ۲۰۲۲ نشان می‌دهد. تعداد تراکنش‌ها در فصل پایانی سال نسبت به فصل قبل کمی افزایش داشه ولی نسبت به مدت مشابه سال گذشته با کاهش مواجه شده است. میانگین هزینه‌های تراکنش‌ها نیز کاهش قابل توجهی داشته است. تعداد کیف پول‌های جدید در فصل پایانی ۲۰۲۲ نسبت به سه‌ ماه قبلی، تقریبا دو برابر افزایش پیدا کرده است. همچنین حجم معاملات در صرافی‌های غیرمتمرکز نیز نسبت به سه‌ماه سوم ۲۰۲۲ کاهش پیدا کرده است.

🔴 وضعیت جامعه XRPL

این بخش را با نگاهی به وضعیت جامعه XRPL‌ پایان می‌بریم. آنچه در جامعه یک بلاکچین اتفاق می‌افتد همیشه می‌تواند محرکی برای رشد و پیشرفت در آن عرصه باشد. در ابتدای سال۲۰۲۲، جامعهXRP Ledger به ایجاد پروژه‌ها و برنامه‌های بیشتری روی آورد تا تنوع استفاده و موارد کاربرد متعدد XRPL را نشان دهد. توسعه‌دهندگان در این بازه زمانی شروع به ایجاد راهکارهای نوآورانه روی XRPL کردند و این کار شتابی به پروژه‌های NFT داد.

جامعه ریپل در فصل دوم سال نیز پرکار بود و پروژه‌هایی را از سراسر جهان دریافت کرد که شامل راهکارهای پرداخت آنلاین، NFT، نقشه‌برداری جغرافیایی، تجارت الکترونیک و غیره بود. جامعه ریپل همچنین از اختصاص مبلغ ۱۰۰ میلیون دلار برای فعالیت‌های مربوط به کاهش و حذف کربن در صنعت کریپتو خبر داد. تعداد کیف پول‌های منحصر‌به‌فرد در این شبکه در سه‌ماهه سوم سال به شکل چشمگیری افزایش پیدا کرد که نشان از رشد کاربران در XRPL دارد. اگر از XRP فاکتور بگیریم، توکن SOLO مربوط به Sologenic نیز مبادلات درون‌زنجیره‌ای بالایی در این فصل ثبت کرد. همچنین استیبل کوین‌های Bitstamp USD و Gatehub USD نیز بیشترین تعداد مبادلات را در XRPL به خود اختصاص دادند. جامعه ریپل سال را با یک خبر خوب به پایان رساند؛ جایی که مجله تایم XRP Ledger را به عنوان بهترین فناوری سال ۲۰۲۲ انتخاب کرد.

پیش‌بینی ریپل در سال ۲۰۲۳

ریپل به رغم درگیری‌های حقوقی با SEC، در سال ۲۰۲۲ پتانسیل خوبی از خود نشان داده است. این مسئله به ویژه در اواخر سال با افزایش پروژه‌ها و محصولات ODL پررنگ‌تر هم شد. شاید اگر Ripple درگیر قانون‌گذاری نبود، خیلی راحت‌تر می‌شد در مورد آینده‌اش صحبت کرد. داشتم فکر می‌کردم شاید هوش مصنوعی بتواند وضعیت برد یا باخت ریپل را در این پرونده پیش‌بینی کند. جستجوهایم به نظر ChatGPT در مورد پرونده ریپل و SEC منتهی شد که خالی از لطف نبود. ChatGPT معتقد است پیروزی ریپل در این پرونده، به منزله پیروزی برای تمام ارزهای دیجیتال است. البته این فقط نظر هوش مصنوعی نیست و تقریبا همه بر این مسئله اذعان دارند.

در بیشتر مطالب مربوط به پیش‌بینی XRP، امکان پامپ ریپل بررسی شده است. این مسئله به ویژه از آن جهت پررنگ‌تر شده است که محصولات ODL‌ باعث شدند فروش توکن‌های XRP به مبلغی بیش از ۲۰۰ میلیون دلار برسد. همین مسئله این پرسش را در ذهن همه پررنگ کرد که آیا ریپل پامپ می‌شود؟ چارت ریپل را ببینید که حرکت RSI (خط بنفش) را می‌توان نشانه‌ای از بهبود مومنتوم XRP دانست.

منبع: cryptonews.com

این مقاله با هدف بررسی تکنیکال ریپل نوشته نشده است؛ اما از منظر بنیادی گزارش فصل چهارم ۲۰۲۲ ریپل نشان از گسترش و مقبولیت ODL به عنوان یک راهکار برون‌مرزی قابل قبول دارد که می‌تواند نگاه‌ها را به سمت خودش بچرخاند. فروش خالص ریپل در سه‌ ماه سوم و چهارم ۲۰۲۲ به ترتیب برابر با ۳۱۰.۶۸ میلیون و ۲۲۶.۳۱ میلیون دلار بوده که مدرکی مستدل برای این امر است.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ
  • وضعیت ریپل در سال ۲۰۲۲ چگونه بود؟
    ریپل در سال ۲۰۲۲ میلادی توانست با تکیه بر راهکار پرداخت ODL پیشرفت‌هایی به دست آورد و مقبولیت خود را گسترش دهد. به طور کلی سال گذشته برای ریپل با دستاوردهای خوبی همراه بود.
  • نتیجه پرونده ریپل با کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا کی مشخص می‌شود؟
    اخبار و اطلاعات حاکی از آن است که رای نهایی این پرونده در سال ۲۰۲۳ اعلام خواهد شد.
  • آیا قیمت ریپل در ۲۰۲۳ افزایش می‌یابد؟
    وضعیت قیمت XRP علاوه بر وضعیت کلی بازار کریپتو، به نتیجه نهایی پرونده شرکت ریپل با SEC بستگی دارد.

جمع‌بندی

پیش‌بینی رشد قیمت ریپل در سال ۲۰۲۳ از جانب تحلیل‌گران عمدتا حاکی از خوش‌بینی این افراد نسبت به آینده این رمزارز است. در این پیش‌بینی‌ها از اعداد و ارقام عجیب طی چند سال آینده هم صحبت به میان آمده که البته نمی‌شود خیلی روی آنها حساب کرد. درست است که گزارش‌های ریپل در سال ۲۰۲۲ از گسترش همکاری‌های جهانی با XRPL خبر می‌دهد، اما تا زمانی که تکلیف پرونده SEC و ریپل مشخص نشود، هرگونه پیش‌بینی قیمتی برای XRP ممکن است غلط از آب در بیاید. در نهایت باید صبر کنیم و ببینیم چه اتفاقی برای ریپل می‌افتد. همچنین ادامه گسترش استفاده از راهکار ODL فرصت رشد خوبی را در سال ۲۰۲۳ برای ریپل رقم می‌زند که در صورت پیروزی در پرونده قانون‌گذاری، این اتفاق می‌تواند آثار بسیار قابل توجهی در قیمت ریپل داشته باشد. نظر شما در مورد آینده ریپل چیست؟ به نظرتان XRP می‌تواند دهان منتقدانش را ببندد؟

منبع
Ripple

انسیه آرزومندی

من قراره خودم رو توی چندتا جمله معرفی کنم؛ واقعا اگه می‌گفتن دل و روده‌ی اتریوم رو بریز بیرون، برام راحت‌تر بود. من خیلی اتفاقی وارد ارزهای دیجیتال شدم؛ به معنای واقعی کلمه اتفاقی. یعنی یکی از دوستام من رو به زور هل داد توی این حوزه و وقتی چشم باز کردم دیدم عاشقش شدم. دست تقدیر من رو کشوند سمت میهن بلاکچین و حالا اینجام. من انسیه هستم و مثل فامیلیم آرزومندم که بتونم هر چیزی رو که خودم ازش سر در آوردم، برای شما هم بنویسم.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا