متوسط مقالات

توکن wXRP چیست؟ مروری بر نحوه کارکرد رپد توکن ریپل

شبکه‌های بلاکچینی در حال حاضر امکان برقراری ارتباط و انتقال داده به‌صورت مستقیم را ندارند. ساخت رپد توکن (Wrapped Token) یکی از راه‌های رایج برای دور زدن چنین محدودیت‌هایی است. شبکه‌هایی همچون اتریوم و بایننس اسمارت چین قبلا امکان ساخت توکن رپد شده را فراهم کرده‌اند و به‌تازگی هم توکن رپد شده ریپل یا wXRP را به بازار عرضه شده اشت. اما توکن wXRP چیست؟ برای آشنایی با توکن رپد شده ریپل، نحوه کارکرد و کاربردهای آن با میهن بلاکچین همراه باشید.

توکن wXRP چیست؟

توکن wXRP چیست -
رپد توکن ریپل چیست

توکن رپد شده ریپل که به آن Wrapped XRP یا wXRP هم گفته می‌شود توکنی است که قیمت آن با کوین XRP معادلسازی شده و می‌توان از آن روی شبکه‌هایی غیر از ریپل استفاده کرد. دارایی رپد شده به‌صورت یک به یک با کوین ریپل قابل تعویض است. این دارایی‌ها در یک صندوق دیجیتال ذخیره شده‌اند که امکان ساخت wXRP و تبدیل آن به XRP را فراهم می‌کنند.

قیمت wXRP به دلیل امکان آربیتراژ با کوین ریپل معادل‌سازی شده است. زمانی که قیمت توکن رپد شده بالاتر باشد، تریدرها ریپل را به شکل wXRP درمی‌آورند (آن را رپد می‌کنند) و سپس می‌فروشند که در نتیجه قیمت آن کمتر می‌شود. زمانی که قیمت wXRP پایین‌تر باشد، تریدرها ارز wXRP می‌خرند و آن را به شکل XRP درمی‌آورند و می‌فروشند که در نتیجه قیمت توکن رپد شده ریپل بالاتر می‌رود. این کار باعث معادل‌سازی قیمت بین دو توکن می‌شود.

اما کاربردهای wXRP چیست؟ رپد کردن ریپل به شما کمک می‌کند از برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapps) موجود در اکوسیستم بلاکچین‌های دیگر استفاده کنید و پوتفولیوی خودتان در بستر آن شبکه را متنوع‌تر کنید. برای شروع می‌توانید از سایت Wrapped.com استفاده کنید و توکن wXRP را با استاندارد ERC-20 (استاندارد شبکه اتریوم) از طریق صرافی بایننس (Binance) خریداری کنید.

ذخایر wXRP موجود در این سایت توسط Hex Trust مدیریت می‌شود و می‌توانید با ساختن حساب کاربردی توکن‌های رپد شده XRP در اختیار داشته باشید. همچنین می‌توانید این توکن‌ها را به صورت جفت توکن (جفت ارز معاملاتی) در استخر نقدینگی (Liquidity Pool) پلتفرم‌هایی مانند سوشی سواپ (SushiSwap) و یونی سواپ (UniSwap) استیکینگ یا سپرده‌گذاری کنید.

هدف از ساخت توکن رپد شده XRP چیست؟

هدف از ساخت توکن رپد شده XRP چیست

در یک پورتفولیو یا سبد سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال، احتمالا توکن و کوین‌های متعددی وجود دارند که در بستر شبکه‌های مختلف قرار دارند. مدیریت و سرمایه‌گذاری تمام این دارایی‌ها ممکن است مشکل باشد. به‌ویژه در شرایطی که بلاکچین‌ها با یکدیگر تعامل ندارند. یکی از راه‌های حل این مشکل استفاده از توکن‌های رپد شده است، تا توکن به نوعی از یک شبکه به شبکه دیگر منتقل شود.

در حال حاضر توکن رپد شده ارزهای معروف مانند بیت کوین (BTC) و اتر (ETH) در پلتفرم‌های امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) وجود دارد. اما امروز قصد داریم به معرفی یک توکن رپد شده جدید به نام رپد توکن XRP بپردازیم. اگر هنوز برای شما سوال است که توکن wXRP چیست و چطور کار می‌کند، با ما همراه باشید.

رپد کردن ارز ریپل به شما این امکان را می‌دهد که XRP را در شبکه‌هایی غیر از شبکه اصلی خودش داشته باشید. برای مثال با رپد کردن XRP در بستر اتریوم (Ethereum) می‌توانید ارز جدید را در برنامه‌های غیرمتمرکز و کیف پول‌های اتریوم جابه‌جا، استیکینگ یا به ارزهای دیگر این شبکه تبدیل کنید.

هر توکن رپد شده را می‌توان با نسبت یک به یک به حالت اصلی برگشت داد یا اصطلاحا Unwrapped کرد. قیمت توکن جدید بر اساس ارزش و قیمت ارز اصلی (مثلا اینجا ریپل) تعیین شده و از تغییرات قیمت ریپل تاثیر می‌گیرد. توکنی با نام wXPR نشان‌دهنده توکن رپد شده XRP در بستر اتریوم است. همچنین می‌توانید با استفاده از پلتفرم‌های دیگر ارز XRP را به توکن رپد شده در شبکه‌های دیگر تبدیل کنید.

رپد توکن XRP چگونه کار می‌کند؟

نحوه کارکرد wXRP

برای این که قیمت توکن جدید با XRP معادل باشد، باید به ازای هر توکن wXRP یک کوین ریپل به عنوان ذخیره نگهداری شود. زمانی که کاربر ریپل خود را رپد می‌کند، در واقع رمزارز خود را به یک قرارداد هوشمند (Smart Contract) می‌فرستد و در ازای آن توکن‌های رپد شده تولید می‌کند. هر زمان که کاربر بخواهد می‌تواند توکن خود را از حالت رپد شده خارج کند و XRP را تحویل بگیرد.

این قابلیت که می‌توانید آزادانه XRP و رپد توکن XRP را به یکدیگر تبدیل کنید، باعث حفظ ارتباط قیمتی این دو توکن می‌شود که درست مانند ارتباط بین BUSD و دلار آمریکا (USD) است.

زمانی که قیمت wXRP کمتر از قیمت XRP شود تریدرها توکن ارزان‌تر را خریداری کرده، آن را از حالت رپد شده خارج می‌کنند و سپس می‌فروشند. این فرصت آربیتراژ باعث افزایش تقاضا و کاهش عرضه wXRP می‌شود و قیمت آن تا جایی که به  قیمت ارز اصلی برسد بالا می‌رود. اگر توکن رپد شده قیمتی بالاتر از توکن اصلی داشته باشد تریدرها ارز اصلی یعنی XRP را رپد می‌کنند و سپس می‌فروشند. با این کار فشار فروش و عرضه wXRP بیشتر می‌شود و قیمت آن تا جایی که به قیمت ارز اصلی برسد افت می‌کند.

مزیت‌های توکن رپد شده ریپل چیست؟

رپد کردن ارز XRP هم برای دارندگان این ارز و هم کاربران بلاکچین جدید مزیت‌هایی دارد که شامل موارد زیر است.

  • با این کار به پروتکل‌های دیفای و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز در بلاکچین جدید دسترسی پیدا می‌کنید. برای مثال اتریوم یک اکوسیستم بسیار بزرگ و توسعه‌یافته از دیفای دارد و دارندگان XRP می‌توانند این رمزارز را استیک کرده و به روشی جدید از دارایی خود استفاده کنند. توکن رپد شده ریپل نسبت به هولد کردن کوین ریپل، فرصت‌ها و امکانات بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهد.
  • سرمایه‌گذارانی که فقط از بلاکچین اتریوم استفاده می‌کنند، می‌توانند با داشتن XRP پورتفولیوی خودشان را متنوع‌تر کنند. مدیریت دارایی‌ها در بستر بلاکچین‌های مختلف زمان‌بر است و گاهی نیاز به چند کیف پول دارد. XRP یک ارز محبوب و ارزش بازار بزرگ است و رپد کردن باعث می‌شود مخاطبان و کاربران جدید هم در بستر شبکه بومی و هم شبکه جدید به این ارز دسترسی داشته باشند.

معرفی پروژه Wrapped برای ساخت رپد توکن ریپل

نحوه ساخت رپد توکن رپیل

Wrapped یک پروژه بلاکچین جدید است (با اصطلاح Wrapp کردن اشتباه نشود) که یک سرویس برای رپد کردن توکن‌ها و کوین‌ها ارائه می‌دهد. تیم توسعه‌دهنده متشکل از Tokensoft و پلتفرم‌های حضانتی همچون Anchorage، Hex Trust و Coinmetro است. این پلتفرم‌های حضانتی خدمات مورد نیاز برای وثیقه‌گذاری ارز اصلی و تبدیل آن به توکن رپد شده را انجام می‌دهد.

پروژه Wrapped مجموعه‌ای توکن‌های رپد‌شده را مدیریت می‌کند و از ماه دسامبر ۲۰۲۱ توکن رپد شده ریپل با استاندارد erc-20 را هم عرضه کرده است. ذخایر توکن‌های wXRP توسط Hex Trust نگهداری می‌شود که یک نهاد دارای مجوز و بیمه‌شده در آسیا است و می‌توانید این توکن را در بستر صرافی‌هایی مانند بایننس معامله کنید.

چگونه XRP را رپد کرده یا از این حالت خارج کنیم؟

اگر می‌خواهید XRP را به‌صورت رپدشده داشته باشید یا توکن wXRP را به XRP تبدیل کنید باید یک حساب کاربری با استفاده از این لینک در سایت Wrapped بسازید. سپس این پلتفرم مراحل مختلف کار را به شما توضیح خواهد داد.

کاربردهای توکن wXRP چیست؟

اگر می‌خواهید توکن‌های wXRP خود را سرمایه‌گذاری کنید، شبکه اتریوم برنامه‌های غیرمتمرکز و پروژه‌های دیفای مختلفی دارد. می‌توانید یا از آن پلتفرم‌ها استفاده کنید و یا یک جفت ارز معاملاتی با wXRP بسازید و در استخرهای نقدینگی سرمایه‌گذاری کنید. این کار تقریبا با هر صرافی غیرمتمرکز (Dex) امکان‌پذیر است. با ارائه نقدینگی به این استخرها می‌توانید از کاربرانی که از استخر شما استفاده می‌کنند، کارمزد دریافت کنید.

با این حال اگر قیمت جفت ارز معاملاتی تغییر کند دچار ضرر ناپایدار (Impermanent Loss) می‌شوید و در نتیجه ارزش سرمایه‌ای که سپرده‌گذاری کرده‌اید کاهش پیدا می‌کند. برای مثال ممکن است جفت ارزهای معاملاتی wXRP/wETH و wXRP/USDC را در سوشی سواپ سپرده‌گذاری کرده باشید. در صورتی که از یک استخر با حجم نقدینگی بیشتر استفاده کنید، خطر ضرر ناپایدار کمتر می‌شود. یونی سواپ جفت ارزهای دیگری هم دارد که می‌توانید با wXRP و جفت توکن‌های دیگر در آن سرمایه‌گذاری کنید.

جمع‌بندی

رپد کردن توکن‌ها یک روش عالی برای بهبود عملکرد و قابلیت‌های بین‌ زنجیره‌ای است. با کمک این تکنولوژی به راحتی می‌توانید رمزارز XRP خود را بین شبکه‌های مختلف بچرخانید. اگر از طرفداران پروژه‌های دیفای در بستر اتریوم هستید، اکنون فرصت انتقال ریپل به شبکه اتریوم وسرمایه‌گذاری در پروتکل‌های دیفای اتریوم برای شما فراهم شده است.

آیا شما هولدر ریپل هستید؟ اگر پاسختان مثبت است چه برنامه‌ای برای استفاده از سرویس‌های امور مالی غیرمتمرکز دارید؟

منبع
academy.binance

نوشته های مشابه

9 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا