اخبار خارجی

فوربز: کمیسیون SEC در حال بازرسی از بایننس و تمام صرافی‌های رمزارز در آمریکا است

در گزارش فوربز به نقل از منبعی ناشناس از دفتر سناتور لومیس (از سناتورهای هوادار کریپتو) گفته شده است کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) در حال تحقیق و تفحص از بایننس و تمام صرافی‌های رمزارز در این کشور است. کمیسیون SEC در هفته‌های اخیر در حال افزایش اقدامات خود برای قانون‌گذاری عرصه رمزارزها است و مدتی قبل تحقیق و تفحص از صرافی کوین‌بیس به اتهام معاملات نهانی و لیست کردن اوراق بهادار ثبت نشده را آغاز کرد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کریپتوبریفینگ، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا در هفته‌های اخیر تلاش‌های خود برای نظارت بر فضای رمزارزها را افزایش داده است.

صرافی‌های آمریکا تحت بازرسی کمیسیون SEC

طبق گفته یکی از کارمندان دفتر سناتور سینتیا لومیس (Cynthia Lummis)، از هواداران بیت کوین و صنعت کریپتو، کوین‌بیس تنها صرافی رمزارز نیست که تحت نظر کمیسیون SEC قرار گرفته است. در گزارش روز پنج‌شنبه فوربز به نقل از یکی از کارمندان دفتر سناتور لومیس گفته شده است این کمیسیون در حال تحقیق و تفحص از صرافی بایننس و تمام صرافی‌های کریپتو در آمریکا است. طبق گفته این فرد، کمیسیون SEC در تلاش است جایگاه خود را به عنوان قانون‌گذار ارشد عرصه کریپتو در آمریکا تثبیت کند و برای این موضوع در رقابت با کمیسیون معاملات آتی کالاهای آمریکا (CFTC) است.

کمیسیون CFTC از سال ۲۰۱۴ تاکنون مسئول نظارت بر عرصه «ارزهای مجازی» بوده است، اما کمیسیون SEC در سال‌های اخیر صراحتا نشان داده است که خواهان به دست گرفتن این عرصه است. گری گنسلر رییس کمیسیون‌ SEC چندین بار هشدار داده است که بسیاری از توکن‌های کریپتو ممکن است ویژگی‌های اوراق بهادار بدون مجوز را داشته باشند. هفته گذشته، این کمیسیون اذعان داشت که خواستار سرکوبی این بازار نوظهور است. کمیسیون SEC در شکایتی که علیه کارمند سابق کوین‌بیس و دو فرد دیگر به اتهام انجام معاملات نهانی (Insider Trading) ارائه کرده، مدعی شده است که این صرافی حداقل ۹ مورد اوراق بهادار بدون مجوز را لیست کرده است.

افزایش اقدامات کمیسیون ‌SEC در خصوص نظارت بر عرصه کریپتو

اگرچه اتهام به کوین‌بیس در خصوص انجام معاملات نهانی به کل این صنعت شوک وارد کرد، اما ادعای کمیسیون SEC از آن جهت مهم بود که پیش از این، هرگز یک صرافی را به دلیل لیست کردن یک توکن‌ خاص هدف قرار نگرفته بود. بعد از آن بود که مشخص شد کمیسیون SEC در حال بازرسی صرافی کوین‌بیس است. صرافی Binance.US با حذف یکی از توکن‌های مورد نظر این کمیسیون به اسم توکن AMP به این موضوع واکنش نشان داد.

اقدامات کمیسیون SEC فقط به صرافی کوین‌بیس محدود نشده است. پس از شکایت کمیسیون SEC از کوین‌بیس به اتهام معاملات نهانی، گنسلر اظهار داشت که تفاوتی بین صرافی‌های رمزارز و پلتفرم‌های معاملات سنتی بازار بورس مشاهده نمی‌کند. او همچنین اظهار داشت در خصوص صرافی‌هایی که به عنوان بازارساز فعالیت می‌کنند، بین صرافی و مشتری «تضاد منافع ذاتی» وجود دارد.

کمیسیون‌ SEC هم‌چنین در پرونده فورسیج (Forsage) از ۱۱ فرد به اتهام طرح هرمی کریپتو و سرقت ۳۰۰ میلیون دلار از سرمایه‌گذاران شکایت کرده است.

اگرچه کمیسیون SEC اخیرا اقدامات خود در خصوص قانون‌گذاری رمزارزها را افزایش داده است، اما کمیسیون CFTC نیز پیشنهادی برای نظارت بیشتر بر رمزارزها ارائه داده است. در هفته جاری، کمیته کشاورزی سنای آمریکا لایحه «حافظت از مشتریان کالاهای دیجیتال، سال ۲۰۲۲» را معرفی کرده است. این لایحه در صورت تصویب، بیت کوین و اتریوم را به عنوان کالا دسته‌بندی خواهد کرد و به کمیسیون CFTC اجازه نظارت بر صرافی‌هایی را می‌دهد که این رمزارزها را فهرست کرده‌اند.

با توجه به این موضوع که بیت کوین و اتریوم دو رمزارز برتر بازار کریپتو هستند، این قانون شامل شعبه آمریکایی صرافی بایننس، کوین‌بیس و تمام صرافی‌های برتر و معروف می‌شود. این قانون پیشنهادی می‌تواند از لحاظ تئوری سایر رمزارزها را نیز به عنوان اوراق بهادار دسته‌بندی کند که در این صورت، رمزارزها تحت نظارت کمیسیون SEC قرار می‌گیرند. با توجه به اینکه لایحه مذکور باید به تصویب کنگره برسد، می‌توان گفت که جدال کمیسیون SEC و CFTC هم‌چنان ادامه خواهد یافت.

منبع
cryptobriefing

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا