اخبار اتریوم

پیش‌بینی استاندارد چارترد: ETFهای اسپات اتریوم در ماه می تایید خواهند شد، قیمت ETH به ۴۰۰۰ دلار می‌رسد

در آخرین گزارش بانک استاندارد چارترد (Standard Chartered)، پیش‌بینی شده کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) احتمالا از استراتژی خود در صندوق‌های قابل‌معامله در بورس (ETF‌) اسپات بیت‌ کوین برای ETF‌های اسپات اتریوم پیروی می‌کند و این صندوق‌ها را در ۲۳ مه (۳ خرداد ۱۴۰۳) تایید خواهد کرد.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از دبلاک، جفری کندریک (Geoffrey Kendrick)، رییس بخش فارکس بانک استاندارد چارترد، اعلام کرده است:

ما فکر می‌کنیم درخواست‌های معلق ETF‌های اسپات ETH در ۲۳ مه (۳ خرداد ۱۴۰۳) تایید می‌شوند. مثل ۱۰ ژانویه (۲۰ دی)، این تاریخ آخرین مهلت SEC برای تایید یا رد نهایی یک ETF اتریوم است. اگر قیمت اتریوم مثل قیمت‌ بیت‌ کوین هنگام تایید ETFهای اسپات عمل کند، ETH می‌تواند تا آن زمان به ۴٬۰۰۰ دلار برسد.

کندریک تصویب ETFهای اسپات اتریوم را عمدتا به این دلیل پیش‌بینی کرده که SEC در شکایت خود علیه شرکت‌های کریپتویی، ETH را به عنوان اوراق بهادار ثبت‌نشده طبقه‌بندی نکرده است. علاوه بر این، به نظر او فهرست شدن ETH به عنوان یک قرارداد فیوچرز قانونی در بورس کالای شیکاگو، ETFهای اسپات آن را امکان‌پذیر می‌کند. این تحلیلگر ادامه داد:

شرکت گری‌اسکیل (Grayscale) یک صندوق تراست اتریوم هم دارد که می‌خواهد آن را به یک ETF تبدیل کند. بنابراین، در صورت رد درخواست آن، این شرکت احتمالا دوباره از SEC شکایت خواهد کرد. به نظر ما هیچ دلیل منطقی وجود ندارد که SEC بر اساس آن ETF اتریوم را رد کند.

خوش‌بینی استاندارد چارترد نسبت به بازار کریپتو

کندریک به طور کلی دیدگاه خوش‌بینانه‌ای در مورد کریپتو و قیمت آن‌ها دارد. او در اوایل ژانویه (دی) و قبل از تایید ETFهای اسپات بیت کوین اعلام کرده بود جریان ورودی صندوق‌های مذکور در سال ۲۰۲۴ به ۵۰ تا ۱۰۰ میلیارد دلار می‌رسد و قیمت BTC هم تا انتهای سال ۲۰۲۴ و ۲۰۲۴ به ترتیب تا محدوده ۱۰۰٬۰۰۰ و ۲۰۰٬۰۰۰ دلار رشد می‌کند.

کندریک در گزارش جدید خود نیز اعلام کرد پیش‌بینی ۱۰۰٬۰۰۰ دلاری او «هنوز دست‌یافتنی به نظر می‌رسد» و جریان‌ ورود سرمایه ETF‌های اسپات به تدریج قیمت بیت کوین را افزایش خواهد داد. شایان ذکر است قیمت بیت کوین پس از تایید ETFهای اسپات کاهش یافت. تحلیلگران معتقدند اصلاح بیت کوین به خاطر فشار فروش صندوق GBTC شرکت گری‌اسکیل به وجود آمده است. کندریک با اشاره به اینکه فشار فروش اتریوم بعد از تایید ETFهای اسپات آن کم‌تر از فشار فروش بیت کوین خواهد بود، ادامه داد:

دلیل اصلی این است که سهم صندوق تراست اتریوم شرکت گری‌اسکیل از بازار کریپتو کم‌تر از سهم GBTC از بازار بیت کوین است. علاوه بر این، دارایی‌های صرافی ورشکسته‌شده FTX در این صندوق نیز کم‌تر از GBTC است.

ETFهای استیکینگ اتریوم بعدا تایید خواهند شد

کندریک اعلام کرد در ۲۳ مه (۳ خرداد ۱۴۰۳) ETFهای ساده اتریوم که قیمت اتریوم را دنبال می‌کنند تایید خواهند شد. با این حال، طبق گفته‌های او ETFهایی که شامل پاداش بازدهی استیکینگ می‌شوند ممکن است راه‌اندازی آن‌ها به زمانی در آینده موکول شود. این تحلیلگر تاکید کرد:

هر دو نوع این ETFها در اروپا راه‌اندازی شده‌اند. برای مثال، ETP استیکینگ اتریوم ۲۱شیرز (AETH) بزرگ‌ترین صندوق قابل‌معامله در بورس است که شامل پاداش‌های استیکینگ هم می‌شود. با این حال، AETH کارمزد بیشتری نسبت به ETH دارد و همین کارمزدها پاداش استیکینگ آن را کاهش می‌دهد.

کندریک در این گزارش در مورد ارتقای دنکن یا پروتو دنک شاردیگ (Proto Danksharding) اتریوم هم اظهارنظر کرد و گفت که این به‌روزرسانی به نفع قیمت اتریوم خواهد بود. او در پایان خاطر نشان کرد:

به طور کلی، این ارتقا ارزش بیشتری را در اکوسیستم ETH ایجاد می‌کند؛ چون با کاهش کارمزد راهکارهای لایه دوم باعث رقابتی‌تر شدن اکوسیستم اتریوم می‌شود. علاوه بر این، با کاهش سرعت استیکینگ، پاداش‌ها برای مدت طولانی‌تری افزایش می‌یابند. هر دوی این‌ها تاثیر مثبتی روی قیمت ETH می‌گذارند.

این پیش‌بینی استاندارد چارترد در حالی است که برخی از تحلیلگران و کارشناسان نسبت به تایید ETF اسپات اتریوم چندان خوشبین نیستند.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا