اخبار عمومی

رشد جریان ورودی استیبل کوین‌ها به صرافی‌ها؛ معامله‌گران برای تایید ETFهای اسپات بیت کوین آماده می‌شوند؟

داده‌های موجود نشان می‌دهد در بحبوحه رشد بازار کریپتو به خاطر احتمال تایید یک صندوق قابل‌معامله در بورس (ETF) اسپات بیت‌ کوین جریان ورودی استیبل کوین‌ها به صرافی‌ها افزایش یافته است.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین تلگراف، روند معاملات تتر (USDT) و یوس‌ای‌دی کوین (USDC) نشان می‌دهد معامله‌گران با توجه به احتمال تایید ETFهای اسپات قصد دارند خود را برای ورود به بازار آماده کنند. داده‌های وب سایت کریپتوکوانت (CryptoQuant) نشان می‌دهد ذخایر استیبل کوین‌های صرافی‌های کریپتویی از ‍۱۸.۰۵ میلیارد دلار در ۱ ژانویه (۱۱ دی) به ۱۹.۹۹ میلیارد دلار در ۷ ژانویه (۱۷ دی) افزایش یافته است.

بر اساس داده‌های وب سایت کوین‌مارکت‌کپ (CoinMarketCap)، مارکت کپ بازار استیبل‌ کوین‌ها هم در زمان نگارش این مطلب به حدود ۱۳۳.۴ میلیارد دلار رسیده است. علاوه بر این، حجم کل معاملات استیبل کوین‌ها در حال حاضر حدود ۷۰ میلیارد دلار است و تتر به تنهایی ۵۵.۸۶ میلیارد دلار از آن را تشکیل می‌دهد.

ذخایر تمام استیبل کوین‌ها در صرافی‌ها
ذخایر تمام استیبل کوین‌ها در صرافی‌ها – منبع: CryptoQuant

طبق داده‌های کریپتوکوانت، با رشد ذخایر استیبل کوین‌ها در صرافی‌های کریپتویی در ۸ روز اول سال ۲۰۲۴ جریان ورودی آن‌ها هم همزمان با رشد قیمت بیت کوین افزایش یافته است. برای مثال، در ۸ ژانویه (۱۸ دی) با عبور بیت کوین از مرز ۴۷٬۰۰۰ دلار، تعداد تراکنش‌های ورودی استیبل کوین‌ها از ۲۲٬۹۰۰ به نزدیک ۳۳٬۰۰۰ رسید.

جریان ورودی استیبل کوین‌ها در صرافی‌ها
جریان ورودی استیبل‌ کوین‌ها در صرافی‌ها – منبع: CryptoQuant

تاریخ نشان داده است مارکت کپ و جریان ورود و خروج استیبل‌ کوین‌ها از صرافی‌ها شاخص خوبی برای بررسی موقعیت و احساسات فعالان بازار کریپتو است. در نتیجه می‌توان ادعا کرد که با افزایش احتمال تایید اولین ETF اسپات بیت کوین توسط SEC تا ۱۰ ژانویه (۲۰ دی)، جریان ورودی استیبل کوین‌ها هم از ابتدای ژانویه (دی) رشد کرده است؛ چرا که اکثر معامله‌گران باور داشتند رالی بازار ادامه دارد. رالی بیت کوین در اکتبر ۲۰۲۰ (مهر ۱۳۹۹) هم با افزایش جریان ورودی استیبل کوین‌ها به صرافی‌ها آغاز شده بود.

شاخص ترس و طمع هم وارد محدوده «طمع زیاد» شده و تایید می‌کند که تقاضای سرمایه‌گذاران خرد و سازمانی افزایش یافته است.

شاخص ترس و طمع – منبع: Alternative.me

رشد جریان ورودی استیبل کوین‌ها به امید تایید ETF اسپات بیت کوین

جریان‌ ورودی استیبل‌ کوین‌ها معمولا در کوتاه‌مدت به رشد قیمت بیت‌ کوین کمک می‌کند؛ زیرا نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران قصد دارند روی BTC سرمایه‌گذاری کنند. کول گارنر (Cole Garner)، تحلیلگر بازار کریپتو، اعلام کرده است:

نسبت مارکت کپ استیبل کوین‌ها تاثیر زیادی روی بازار کریپتو می‌گذارد. تغییرات نقدینگی بانک خلق چین هم به فاصله یک یا دو هفته روی مارکت کپ استیبل کوین‌ها تاثیر می‌گذارد. نقدینگی بانک خلق چین در حال حاضر صعودی است و استیبل کوین‌ها هم از آن تبعیت خواهند کرد. نقدینگی بانک‌های مرکزی کشورهای مختلف هم از تایید ETFهای اسپات بیت کوین پشتیبانی می‌کنند.

نمودار قیمت بیت کوین
نمودار قیمت بیت کوین – منبع: توییت کول گارنر

گارنر در توییت بعدی خود با انتشار تصویر زیر نشان داد نقدینگی بانک‌های مرکزی افزایش یافته است.

روند بیت کوین و نقدینگی بانک‌های مرکزی جهان – منبع: توییت کول گارنر

به این ترتیب، افزایش تخصیص استیبل کوین‌ها در صرافی‌ها ممکن است نشان‌دهنده این مسئله باشد که معامله‌گران می‌خواهند خود را برای نوسانات بازار در ۱۰ ژانویه (۲۰ دی) آماده کنند. قیمت بیت کوین در حال حاضر در محدوده ۴۵٬۸۰۰ دلار قرار دارد و در ۲۴ ساعت گذشته به دلیل مسائل مربوط به هک شدن حساب کاربری SEC حدود ۲.۵٪ کاهش یافته است.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا