متوسط کیف پول

کیف پول سویی چیست؟ آموزش نصب و استفاده از Sui Wallet

شبکه سویی یکی از پروژه‌‌های لایه ۱ نسبتا جدید است که با جذب سرمایه بیش از ۳۰۰ میلیون دلاری خبرساز شده بود و مین‌نت آن در اردیبهشت ۱۴۰۲ راه‌اندازی شد. تیم سویی یعنی Mysten Labs، برای نگهداری و مدیریت رمزارز SUI و توکن‌هایی که بر بستر این بلاکچین ایجاد می‌شوند،‌ کیف پول سویی را ایجاد کرده است. در این مقاله می‌خواهیم اطلاعاتی از این کیف پول به شما دهیم و سپس به آموزش نصب و استفاده از Sui Wallet می‌پردازیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

خلاصه مطلب:
🔸 Sui Wallet کیف پول رسمی شبکه سویی برای نگهداری SUI و دیگر توکن‌های مبتنی بر این شبکه است.
🔸 کیف پول سویی در حال حاضر فقط دارای نسخه افزونه مرورگر است.
🔸 با توجه به غیرحضانتی و متن‌باز بودن Sui Wallet، می‌توان گفت که این کیف پول از امنیت بالایی برخوردار است.
🔸 امکان اتصال کیف پول لجر به Sui Wallet وجود دارد که آموزش آن را می‌توانید در مقاله مطالعه کنید.

کیف پول سویی چیست؟

کیف پول Sui wallet

برای فعالان حوزه ارزهای دیجیتال، پروژه سویی جذابیت‌های زیادی داشت و منتظر لانچ آن بودند. اگرچه پیش‌فروش توکن به جای ایردراپ، منجر به دلسردی کاربران شد؛ اما همچنان تریدرها و سرمایه‌گذاران زیادی قیمت کوین SUI را زیر نظر دارند. کیف پول رسمی پروژه برای نگهداری کوین و توکن‌های مبتنی بر سویی، Sui Wallet است.

کیف پول سویی فقط دارای نسخه مبتنی بر مرورگر است و اپلیکیشن برای آن وجود ندارد. همچنین این کیف پول غیرحضانتی است؛ به این معنی که مسئولیت نگهداری دارایی و حفظ امنیت کیف پول بر عهده خود کاربر است. تیم توسعه‌دهنده کیف‌پول هیچ‌گونه دسترسی به کلید خصوصی و عبارت بازیابی کاربران ندارد و خود کاربر باید به شیوه‌ای امن از آن‌ها نگهداری کند.

نکته مهم دیگر در مورد کیف پول سویی، متن باز (Open Source) بودن آن است که اعتماد به آن را افزایش می‌دهد. کلید خصوصی دیگر کیف پول‌های شبکه سویی را می‌توان در سویی ولت ایمپورت کرد؛ به این شرط که آدرس آن‌ها ۳۲ یا ۶۴ بایتی باشد. همچنین امکان ایمپورت کردن کلید خصوصی Sui Wallet در دیگر کیف پول‌های شبکه سویی مثل Suiet و Ethos هم وجود دارد. برخی از ویژگی‌های Sui Wallet عبارتند از:

کیف پول سویی برای کدام رمزارزها و شبکه‌های بلاکچینی مناسب است؟

همانطور که گفتیم Sui Wallet برای شبکه سویی و توسط تیم همین پروژه، توسعه داده شده است. بنابراین این کیف پول صرفا برای بلاکچین سویی و تمام کوین و توکن‌های ایجادشده بر بستر آن مناسب است و از شبکه بلاکچینی دیگری پشتیبانی نمی‌کند.

آموزش کامل کار با کیف پول سویی

پس از ارائه اطلاعات در مورد کیف پول سویی،‌ در این بخش می‌‌خواهیم نصب و استفاده از Sui Wallet را آموزش دهیم. همچنین به امکانات این کیف پول هم اشاره خواهیم کرد.

۱. نصب Sui Wallet

دانلود کیف پول سویی
منبع: chrome.google.com

برای دانلود و نصب کیف پول سویی روی مرورگر کروم، در Chrome Web Store صفحه Sui Wallet را جستجو کنید یا روی این لینک کلیک کنید. سپس روی Add to Chrome بزنید. سپس در پنجره باز شده روی Add Extension بزنید.

۲. ساخت اکانت در کیف پول

ساخت اکانت در کیف پول
منبع: Sui Wallet

پس از پایان دانلود و نصب افزونه کیف پول، صفحه فوق برایتان باز می‌شود که باید روی Get Started بزنید. سپس Create a New Wallet را انتخاب کنید و رمز عبور مناسب برای کیف پول خود انتخاب کنید. تیک پذیرش قوانین و شرایط را زده و بعد Create Wallet را انتخاب کنید.

عبارت بازیابی Sui Wallet
منبع: Sui Wallet

در صفحه بعدی مشابه عکس فوق،‌ عبارت بازیابی کیف پول نمایش داده می‌شود. با کلیک روی علامت چشم،‌ کلمات به شما نشان داده می‌شود. حتما در مکانی امن آن را یادداشت و نگهداری کنید. اگر شخصی به این عبارت دست پیدا کند،‌ در اصل به تمام دارایی شما دسترسی پیدا کرده است. تنها راه بازیابی کیف پول و دارایی در صورت وقوع هرگونه مشکل نیز داشتن همین عبارت و کلید خصوصی است.

پس از یادداشت عبارت بازیابی، تیک مربوط به ذخیره کردن این عبارت را بزنید و بعد روی Open Sui Wallet کلیک کنید. به این ترتیب اکانت شما ساخته شده و صفحه کیف پول برایتان باز می‌شود.

۳. ایمپورت و اکسپورت کردن در کیف پول سویی

ایمپورت کردن به کیف پول سویی
منبع: Sui Wallet

اگر می‌خواهید کیف پول خود را در Sui Wallet ایمپورت کنید، بعد از انتخاب Get Started باید روی Import an Existing Wallet بزنید و عبارت بازیابی ۱۲ کلمه‌ای خود را در آن وارد کنید.

ایمپورت با کلید خصوصی
منبع: Sui Wallet

اگر برای بازیابی کلید خصوصی را در اختیار دارید، ابتدا باید کیف پول را بسازید و سپس روی سه خط منو بزنید. در صفحه باز شده Accounts را انتخاب کنید و سپس روی Import Private Key کلیک کنید.

اکسپورت در SUI WALLEt
منبع: Sui Wallet

برای Export گرفتن کلید خصوصی و عبارت بازیابی روی سه خط منو بزنید. در صفحه باز شده Accounts را انتخاب کنید. روی اولین بخش که آدرس اکانت شما را نشان می‌دهد کلیک کنید تا مشابه تصویر فوق، ۲ گزینه Export Private Key و Export Passphrase را مشاهده کنید. برای دسترسی مجدد به عبارت بازیابی روی Export Passphrase و برای اکسپورت کلید خصوصی روی Export Private Key کلیک کنید.

۴. ارسال و دریافت رمزارز

دریافت توکن در سویی ولت
منبع: Sui Wallet

برای دریافت رمزارزهای مختلف باید کیف پول خود را باز کنید. بالاتر از موجودی می‌توانید آدرس کیف پول را مشاهده کنید که برای کپی کردن باید روی آن کلیک کنید.

ارسال رمزارز در سویی ولت
منبع: Sui Wallet

برای ارسال توکن نیز در تب Coins کیف پول روی Send بزنید. در قسمت COIN AMOUNT تعداد توکن مورد نظر و در بخش ENTER RECIPIENT ADDRESS آدرس مقصد را وارد کنید. در آخر روی Send Coins Now بزنید.

۵. مشاهده و ارسال توکن‌های NFT

ارسال NFT در کیف پول سویی
منبع: blog.sui.io

برای ارسال توکن‌‌های بی‌همتا از منوی پایین بخش NFT را انتخاب کنید. آیتم مورد نظر خود را انتخاب کرده و روی Send NFT بزنید. سپس آدرس گیرنده را وارد کرده و روی Send NFT Now بزنید. در نهایت روی Done بزنید تا به کیف پول بازگردید.

۶. استیک کردن در Sui Wallet

استیک کردن sui در Sui wallet
منبع: binance.com

برای استیک کردن SUI در صفحه اصلی کیف پول (قسمت Coins) روی Stake & Earn SUI بزنید. سپس ولیدیتور مورد نظر خود را انتخاب کنید. در گام بعدی تعداد توکنی که می‌خواهید استیک کنید را مشخص کنید. در نهایت روی Stake Now بزنید. حواستان باشد که همه موجودی کیف پول خود را استیک نکنید و مقداری را برای پرداخت کارمزد تراکنش نگه دارید.

پس از تکمیل استیکینگ از تب Coins می‌توانید روی Currently Staked بزنید و اطلاعات مختلف مثل میزان توکنی که استیک کرده‌اید، ولیدیتور انتخاب‌شده، پاداش و کمیسیون ولیدیتور را مشاهده کنید. اگر قصد Unstake داشتید، در همین قسمت روی Unstake SUI و سپس Unstake Now بزنید.

۷. مشاهده سابقه و جزئیات تراکنش‌ها

سابقه و جزئیات تراکنش‌ها در sui wallet
منبع: blog.sui.io

در منوی کیف پول سویی یک بخش تحت عنوان Activity وجود دارد که می‌توانید سوابق فعالیت‌های خود در کیف پول را مشاهده کنید. به جز این اگر وارد قسمت Apps شوید،‌ می‌توانید روی View Your Account on Sui Explorer در بالاترین قسمت بزنید و جزئیات تراکنش‌های خود را مشاهده کنید.

۸. اتصال لجر به Sui Wallet

اتصال لجر به Sui wallet
منبع: support.ledger.com

برای اتصال کیف پول لجر به Sui Wallet، ابتدا باید Sui را در قسمت app catalog پیدا کرده و نصب کنید. سپس از قسمت تنظیمات کیف پول سویی به بخش Accounts بروید. در لجر خود به اپ Sui بروید و هر دو دکمه را همزمان فشار دهید. پس از این کار باید عبارت Sui را روی اسکرین لجر مشاهده کنید.

اصتال لجر به کیف پول سویی
منبع: support.ledger.com

سپس در Sui Wallet روی Connect Ledger Wallet بزنید. سپس Continue و Connect را انتخاب کنید. در قدم بعدی اکانت را انتخاب کرده و روی Unlock بزنید.

۹. برنامه‌های غیرمتمرکز

برنامه غیرمتمرکز در Sui wallet
منبع: Sui Wallet

در تب Apps و در قسمت Playground می‌توانید لیستی از برنامه‌های غیرمتمرکز را مشاهده کنید و با کلیک روی هر کدام،‌ وارد محیط برنامه شوید. در قسمت Active Connections می‌توانید تمام برنامه‌هایی که کیف پول شما به آن متصل است را مشاهده کنید. از همین قسمت برای قطع کردن اتصال نیز می‌توانید استفاده کنید.

بررسی امنیت Sui Wallet

می‌توان گفت کیف پول سویی امنیت خوبی را ارائه می‌دهد. موضوع مهم اول این است که این کیف پول غیرحضانتی است و دسترسی به کلید خصوصی و عبارت بازیابی کاربران ندارد. مورد مهم بعدی نیز متن‌باز بودن این کیف پول است. همه می‌توانند به کدهای این برنامه دسترسی داشته باشند و امنیت آن را بررسی کنند. قطعا کسانی که Sui Wallet را آدیت می‌کنند، هر گونه مشکل در کدهای آن را گزارش خواهند کرد.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
  • کیف پول سویی چیست؟
    کیف پول رسمی شبکه سویی که توسط Mysten Labs توسعه داده شده است، Sui Wallet است. این کیف پول را به لجر هم می‌توان متصل کرد.
  • برای استیک کردن SUI از چه کیف پولی می‌توان استفاده کرد؟
    برای استیک کردن رمزارز SUI می‌توان از کیف پول Sui Wallet استفاده کرد.

جمع‌بندی

شبکه سویی پروژه نسبتا جدید است که سروصدای زیادی به پا کرده است و کوین بومی آن نیز طرفداران زیادی پیدا کرده است. قطعا سرمایه‌گذاران به دنبال یک کیف پول مناسب برای نگهداری SUI هستند و کیف پول رسمی خود پروژه، Sui Wallet است. در این مقاله کیف پول سویی را معرفی کردیم و کار کردن به قسمت‌های مختلف آن را آموزش دادیم. نظر شما در مورد شبکه سویی و کیف پول رسمی آن چیست؟

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا