تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین و ۹ آلت کوین برتر بازار؛ ۱۴ بهمن ۱۴۰۲

تاریخ نشان داده است قیمت بیت کوین (BTC) معمولا در ماه فوریه (بهمن) رشد می‌کند و به همین خاطر، تحلیلگران امیدوارند BTC به ۴۵٬۰۰۰ دلار برسد. حال سوال این جا است که آیا آلت کوین‌ها هم می‌توانند همراه بیت کوین رشد کنند؟

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین تلگراف، راه‌اندازی صندوق‌های قابل‌معامله در بورس (ETF) اسپات بیت کوین در ژانویه (دی) نتوانست قیمت رمزارزها را افزایش دهد و معامله‌گران با تمرکز بر جریان خروجی صندوق GBTC شرکت گری‌اسکیل (Grayscale) جریان ورودی بقیه ETFهای اسپات را نادیده گرفتند. در نتیجه، اکثر معامله‌گران از استراتژی «خرید با شایعه، فروش با اخبار» استفاده کرده‌اند.

با این حال، بیت کوین برای مدت طولانی زیر سطح ۴۰٬۰۰۰ دلار باقی نماند و سیگنال مثبتی صادر کرده است. این امر نشان می‌دهد با کاهش قیمت BTC فشار خرید آن نیز افزایش می‌یابد. خرید در کف و فروش در سقف ممکن است بیت کوین را برای چند روز در یک تریدینگ رنج نگه دارد. از طرف دیگر، هاوینگ بیت کوین در آوریل (فروردین ۱۴۰۳) مهم‌ترین رویداد بازار کریپتو در ماه‌های آینده محسوب می‌شود.


عملکرد بازار کریپتو در روز گذشته
عملکرد بازار کریپتو در روز گذشته – منبع: Coin360

بر اساس داده‌های وب سایت کوین‌گلس (CoinGlass)، بیت کوین در ماه فوریه (بهمن) به طور میانگین ۱۲٪ رشد می‌کند و این مسئله به نفع گاوها است. از سال ۲۰۱۳، رشد قیمت BTC تنها در فوریه ۲۰۱۴ (بهمن ۹۲) و ۲۰۲۰ (بهمن ۹۸) منفی بوده است.

حال سوال این جا است که آیا بیت کوین همچون روال سابق در ماه فوریه افزایش قیمت خواهد داشت؟ آیا آلت کوین‌ها هم رشد می‌کنند؟ در ادامه، نمودار ۱۰ رمز ارز برتر بازار کریپتو را بررسی خواهیم کرد تا جواب این سوالات را پیدا کنیم.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین در چند روز گذشته بین میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۴۲٬۳۶۵ دلار) و مقاومت سربارِ ۴۴٬۷۰۰ دلار قرار داشته است.

نمودار روزانه بیت کوین
نمودار روزانه بیت کوین – منبع: TradingView


شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه بیت کوین به تدریج در حال افزایش است و شاخص قدرت نسبی (RSI) آن هم به محدوده مثبت رسیده است. این دو فاکتور یک برتری نسبی را برای گاوها ایجاد کرده و اگر آن‌ها بتوانند از مقاومت ۴۴٬۷۰۰ دلار عبور کنند، BTC می‌تواند تا محدوده ۴۹٬۰۰۰ دلار رشد کند. با این حال، خرس‌ها احتمالا با قدرت از این سطح دفاع خواهند کرد.

اگر قیمت بیت کوین کاهش یابد و به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برسد، نشان می‌دهد خرس‌ها در تلاش هستند کنترل بازار را در دست بگیرند. در این صورت، قیمت BTC ممکن است به زیر ۴۱٬۳۹۴ دلار برسد. اگر این روند نزولی ادامه داشته باشد، قیمت بیت کوین ممکن است به محدوده ۴۰٬۰۰۰ دلار و سپس به ۳۷٬۹۸۰ دلار برسد.

تحلیل تکنیکال قیمت اتریوم

قیمت اتریوم (ETH) در تریدینگ رنج ۲٬۱۰۰ تا ۲٬۴۰۰ دلار گیر کرده است، اما گاوها تسلیم نشده‌اند و در تلاش‌اند قیمت را به بالای مقاومت سربار برسانند.

نمودار روزانه اتریوم
نمودار روزانه اتریوم – منبع: TradingView

بسته شدن کندل اتریوم در بالای ۲٬۴۰۰ دلار اولین سیگنال صعودی آن محسوب می‌شود. این اتفاق می‌تواند فشار خرید اتریوم را افزایش داده و قیمت را به ۲٬۷۰۰ دلار برسد. اگر قیمت اتریوم پس از برخورد به ۲٬۷۰۰ دلار ریجکت شود اما از حمایت ۲٬۴۰۰ دلار بازگردد، نشان می‌دهد احساسات معامله‌گران مثبت شده است. در این صورت، ETH می‌تواند به ۳٬۰۰۰ دلار برسد.

با این حال، اگر قیمت ETH بعد از برخورد به ۲٬۴۰۰ دلار یا از سطوح فعلی آن به شدت کاهش یابد، نشان می‌دهد که برای مدت طولانی‌تر در تریدینگ رنج باقی می‌ماند. از طرفی، اگر قیمت اتریوم به زیر ۲٬۱۰۰ دلار برسد، خرس‌ها کنترل بازار را در دست خواهند گرفت.

تحلیل تکنیکال قیمت BNB

قیمت BNB در ۳۱ ژانویه (۱۱ بهمن) به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۳۰۴ دلار) رسید، اما خرس‌ها نتوانستند حمایت میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۲۹۷ دلار) را بشکنند.

نمودار روزانه BNB
نمودار روزانه BNB – منبع: TradingView

شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه BNB کاهش یافته و RSI در نزدیکی نقطه میانی خود قرار دارد. این شاخص‌ها نشان می‌دهند عرضه و تقاضای BNB به تعادل رسیده است. اگر BNB خط روند نزولی (خط آبی تیره در تصویر بالا) را به سمت بالا بشکند، قدرت گاوها افزایش می‌یابد. در این صورت، یک مقاومت کوچک هم در محدوده ۳۲۲ دلار بر سر راه قرار دارد، اما BNB می‌تواند تا ۳۳۸ دلار رشد کند.

برعکس، اگر قیمت BNB بعد از برخورد به خط روند نزولی کاهش یابد، نشان می‌دهد احساسات منفی سرمایه‌گذاران باقی مانده است و فشار فروش خرس‌ها ادامه دارد. در این صورت، BNB ممکن است به زیر ۲۸۸ دلار برسد.

تحلیل تکنیکال قیمت سولانا

قیمت سولانا (SOL) در ۳۰ ژانویه (۱۰ بهمن) بعد از برخورد به مقاومت سربارِ ۱۰۷ دلار کاهش یافت. اما در ۱ فوریه (۱۲ بهمن) بعد از برخورد به میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۹۵.۵۷ دلار) و میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۹۵.۷۱ دلار) رشد کرد.

نمودار روزانه سولانا
نمودار روزانه سولانا – منبع: TradingView


گاوها احتمالا تلاش می‌کنند قیمت سولانا را به بالای ۱۰۷ دلار برسانند. اگر موفق شوند، SOL یک الگوی سر و شانه معکوس را تکمیل می‌کند. در این صورت، سولانا ممکن است به سمت مقاومت مهم ۱۲۶ دلاری حرکت کند و اگر بتواند از این مقاومت عبور کند، قیمت SOL ممکن است به هدف این الگو یعنی به ۱۳۴ دلار برسد.

اگر خرس‌ها بخواهند جلوی حرکت صعودی SOL را بگیرند، باید به سرعت قیمت آن را به زیر میانگین‌های متحرک برسانند. در این صورت، قیمت سولانا ممکن است تا ۸۰ دلار کاهش یابد، اما این سطح احتمالا به عنوان یک حمایت قوی عمل خواهد کرد.

تحلیل تکنیکال قیمت ریپل

قیمت ریپل (XRP) در ۳۱ ژانویه (۱۱ بهمن) به زیر حمایت ۰.۵۰ دلار رسید، اما فتیله بلند کندل این ارز دیجیتال نشان داد فشار خرید آن در سطوح قیمتی پایین‌تر افزایش یافته است.

نمودار روزانه ریپل
نمودار روزانه ریپل – منبع: TradingView

ریپل با عبور از مقاومت ۰.۵۱ دلار می‌تواند به سمت میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۰.۵۳ دلار) حرکت کند. احتمالا خرس‌ها از این سطح دفاع می‌کنند و اگر قیمت ریپل پس از برخورد به این میانگین متحرک کاهش یابد، در ادامه ممکن است تا سطح ۰.۴۶ دلار ریزش کند.

اولین سیگنال صعودی XRP عبور از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه و بسته شدن کندل آن در بالای این سطح است. در ادامه، ریپل ممکن است به سمت خط روند نزولی (خط آبی تیره در تصویر بالا) حرکت کند. اگر گاوها از این مقاومت عبور کنند، XRP می‌تواند خود را به ۰.۶۷ دلار برساند.

تحلیل تکنیکال قیمت کاردانو

قیمت کاردانو (ADA) در چند روز گذشته در یک کانال نزولی قرار داشته است. این امر نشان می‌دهد با افزایش قیمت، خرس‌ها به فروش خود ادامه داده‌اند.

نمودار روزانه کاردانو
نمودار روزانه کاردانو – منبع: TradingView

میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه کاردانو (موج آبی رنگ، ۰.۵۱ دلار) و وضعیت RSI برتری واضحی را برای گاوها و خرس‌ها ایجاد نمی‌کند. در نتیجه، اگر قیمت ADA در بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه باقی بماند، گاوها سعی می‌کنند آن را به سمت سقف کانال نزولی سوق دهند. برخورد به این سطح و بسته شدن کندل روزانه کاردانو در بالای آن نشان می‌دهد روند نزولی کوتاه‌مدت ADA ممکن است به پایان رسیده باشد.

سطح ۰.۴۶ دلار اهمیت زیادی در ریزش قیمت کاردانو دارد. علاوه بر این، معامله‌گران باید مراقب حمایت کانال کاردانو در ۰.۴۰ دلار هم باشند.

تحلیل تکنیکال قیمت آوالانچ

قیمت آوالانچ (AVAX) در ۳۱ ژانویه (۱۱ بهمن) به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۳۴.۲۹ دلار) رسید اما خرس‌ها نتوانستند برتری خود را حفظ کنند.

نمودار روزانه آوالانچ
نمودار روزانه آوالانچ – منبع: TradingView

قیمت آوالانچ در ۲ فوریه (۱۳ بهمن) دوباره به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه خود رسید و نشان داد فشار خرید در سطوح پایین‌تر افزایش می‌یابد. این امر احتمالِ شکسته شدن سقف کانال نزولی و رشد قیمت آوالانچ را افزایش می‌دهد. اگر این اتفاق بیفتد، قیمت AVAX می‌تواند ابتدا به ۴۴ دلار و سپس به مقاومت مهم ۵۰ دلار برسد.

اگر قیمت آوالانچ بعد از برخورد به سقف کانال کاهش یابد و به زیر ۳۲ دلار برسد، این دیدگاهِ مثبت در کوتاه‌مدت باطل خواهد شد. در این صورت، قیمت AVAX ممکن است به کف کانال برسد.

تحلیل تکنیکال قیمت دوج کوین

قیمت دوج کوین (DOGE) در چند روز گذشته در زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۰.۰۸ دلار) آن قرار داشته است، اما خرس‌ها نتوانستند حمایت ۰.۰۷ دلاری را به چالش بکشند. این امر نشان می‌دهد فشار فروش دوج کوین در قیمت‌های پایین‌تر کاهش می‌یابد.

نمودار روزانه دوج کوین
نمودار روزانه دوج کوین – منبع: TradingView

خریداران DOGE تلاش می‌کنند قیمت آن را به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برسانند و در کوتاه‌مدت قدرت بیشتری داشته باشند. اگر در این امر موفق شوند، DOGE می‌تواند تا خط روند نزولی در نمودار روزانه (خط آبی تیره در تصویر بالا) رشد کند. این سطح اهمیت زیادی دارد چون خرس‌ها بارها از آن دفاع کرده‌اند.

اگر قیمت دوج کوین پس از برخورد به این خط روند کاهش یابد، نشان می‌دهد خرس‌ها تسلیم نشده‌اند. در این صورت، قیمت این ارز دیجیتال ممکن است تا حمایت ۰.۰۷ دلار کاهش یابد. از طرف دیگر، دوج کوین با شکستن این خط نزولی می‌تواند روند خود را تغییر داده و به مقاومت ۰.۱۰ تا ۰.۱۱ دلار برسد.

تحلیل تکنیکال قیمت پولکادات

خرس‌ها در ۳۱ ژانویه (۱۲ بهمن) قیمت پولکادات (DOT) را به زیر خط گردن الگوی سر و شانه رساندند، اما نتوانستند سطوح پایین‌تر را حفظ کنند.

نمودار روزانه پولکادات
نمودار روزانه پولکادات – منبع: TradingView

فشار خرید گاوها قیمت DOT را در ۲ فوریه (۱۳ بهمن) به میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۶.۲۹ دلار) رساند. شکستن مقاومت میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۷.۴۴ دلار) و بسته شدن کندل در بالای این سطح نشان می‌دهد خرس‌ها کنترل بازار را از دست داده‌اند. در این صورت، قیمت پولکادات ممکن است به ۸.۵۰ دلار برسد.

باا این حال، اگر قیمت DOT پس از برخورد به میانگین‌های متحرک کاهش یابد، نشان می‌دهد خرس‌ها با افزایش قیمتِ پولکادات فعال می‌شوند. در نتیجه، قیمت پولکادات ممکن است چند روز دیگر در محدوده بین ۶ دلار و میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه در نوسان باشد.

تحلیل قیمت چین لینک

قیمت چین لینک (LINK) برای چند روز در یک تریدینگ رنج قرار داشت، اما در ۲ فوریه (۱۳ بهمن) از این محدوده خارج شد و به ۱۷.۳۲ دلار رسید و نشان داد گاوها کنترل بازار را در دست گرفته‌اند.

نمودار روزانه چین لینک
نمودار روزانه چین لینک – منبع: TradingView

با این حال، بعید است خرس‌ها به راحتی تسلیم شوند و احتمالا سعی می‌کنند قیمت LINK را به زیر سطح شکست این محدوده برگردانند. اگر موفق شوند، گاوها را به دام می‌اندازند و احتمالا قیمت چین لینک را به میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۱۵.۳۸ دلار) می‌رسانند.

در عوض، اگر گاوها موقعیت چین لینک در بالای ۱۷.۳۲ دلار را حفظ کنند، شکست آن‌ تایید می‌شود. در نتیجه، سطح ۱۷.۳۲ دلار به عنوان سکوی پرتاب چین لینک عمل می‌کند و قیمت آن را به ۲۱.۷۹ دلار می‌رساند.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا