تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین و ۹ آلت کوین برتر بازار؛ ۹ دی ۱۴۰۲

بیت کوین (BTC) رشد سالانه خود را حفظ کرده، اما در عبور از سقف ۱۷ ماهه‌ خود در ۴۴٬۷۰۰ دلار به مشکل برخورده است. این امر نشان می‌دهد فعالان بازار کریپتو نمی‌خواهند قبل از تعیین سرنوشت ETFهای اسپات بیت کوین خرید کنند. با این حال، طبق پیش‌بینی‌های موجود، ETFها احتمالا در ماه ژانویه (دی) تایید می‌شوند. تحلیل تکنیکال نیز نشان می‌دهد هرچند قیمت بیت کوین همچنان در یک تریدینگ رنج قرار دارد، اکثر آلت کوین‌ها با برداشت سود و فشار فروش قابل‌توجهی مواجه شده‌اند.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین تلگراف، پیش‌بینی اینکه معامله‌گران در صورت تایید یک یا چند ETF اسپات بیت کوین چه واکنشی نشان می‌دهند؛ کار دشواری است. تقاضای پایین ETF‌ها بعد از تایید آن‌ها می‌تواند نشان‌دهنده استراتژی «خرید با شایعه، فروش با خبر» باشد. با این حال، تقاضای بالای ETFها در چند روز اول می‌تواند به رشد قیمت بیت کوین کمک کند.

عملکرد بازار کریپتو در ۲۴ ساعت گذشته
عملکرد بازار کریپتو در ۲۴ ساعت گذشته – منبع: Coin360

عدم اطمینان در مورد سرنوشت کوتاه‌مدت بیت کوین، تقاضای آلت کوین‌ها را افزایش داده و نرخ تسلط بیت کوین را از حدود ۵۵٪ به ۵۱٪ رسانده است. حال سوال این جا است که آیا بیت کوین روند صعودی خود را از سر می‌گیرد یا تسلیم خرس‌ها می‌شود؟ آیا آلت کوین‌ها می‌توانند به عملکرد مثبت خود ادامه دهند؟ در مطلب پیش رو قصد داریم با بررسی نمودار ۱۰ ارز دیجیتال برتر بازار کریپتو جواب این سوالات را پیدا کنیم.

تحلیل تکنیکال بیت کوین

قیمت بیت کوین در ۲۹ دسامبر (۸ دی) به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه خود (موج آبی رنگ، ۴۲٬۵۹۷ دلار) رسید، اما همچنان در الگوی مثلث صعودی قرار دارد.

نمودار روزانه BTC
نمودار روزانه BTC – منبع: TradingView

شاخص قدرت نسبی (RSI) بیت کوین به زیر ۵۰ کاهش یافته که نشان‌دهنده تضعیف حرکت صعودی BTC است. گاوها باید قیمت بیت کوین را به بالای ۴۴٬۷۰۰ دلار برسانند تا الگوی مثلث صعودی آن را کامل کرده و کنترل بازار را به دست آورند. در این صورت BTC می‌تواند به هدف الگوی خود یعنی ۴۹٬۱۷۸ دلار برسد.

برخلاف این فرض اگر بیت کوین از الگوی مثلث خارج شود، ساختار صعودی آن باطل می‌شود. این اتفاق می‌تواند فشار فروش BTC را افزایش دهد و قیمت آن را به میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۴۰٬۲۹۵ دلار) برساند. گاوها احتمالا تلاش می‌کنند BTC را در این سطح متوقف کنند اما اگر شکست بخورند، حمایت بعدی آن احتمالا در ۳۷٬۹۸۰ دلار خواهد بود.

تحلیل تکنیکال اتریوم

کندل قیمت اتریوم (ETH) در ۲۷ دسامبر (۶ دی) در بالای الگوی مثلث نزولی آن بسته شد و سعی کرد مرحله بعدی روند صعودی خود را در ۲۸ دسامبر (۷ دی) آغاز کند.

نمودار روزانه اتریوم
نمودار روزانه اتریوم – منبع: TradingView

با این حال، به نظر می‌رسد خرس‌ها نمی‌خواهند تسلیم شوند. آن‌ها فشار فروش اتریوم را در ۲٬۴۴۵ دلار افزایش دادند و قیمت آن را به زیر ۲٬۴۰۳ دلار رساند. در نهایت قیمت ETH از کانالی که خریداران وارد آن شدند تا سطح شکست (Breakout) کاهش یافت.

این امر نشان می‌دهد گاوها در تلاش هستند سطح مذکور را به حمایت تبدیل کنند. اگر آن‌ها موفق شوند، ETH سعی می‌کند روند صعودی خود را از سر بگیرد و به هدف ۳٬۰۰۰ دلار برسد.

در عین حال، خرس‌ها احتمالا برنامه دیگری دارند. آن‌ها در تلاش هستند قیمت اتریوم را به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۲٬۲۶۹ دلار) برسانند و به سمت حمایت کانال آن در نزدیکی ۲٬۰۰۰ دلار حرکت کنند.

تحلیل تکنیکال BNB

قیمت BNB در ۲۸ دسامبر (۷ دی) از هدف الگوی سروشانه معکوس در ۳۳۳ دلار فراتر رفت اما نتوانست سطوح بالاتر را حفظ کند. این امر نشان داد که با افزایش قیمت BNB فشار فروش آن افزایش می‌یابد.

نمودار روزانه ‌BNB
نمودار روزانه ‌BNB – منبع: TradingView

BNB احتمالا به ناحیه ۵۰٪ فیبوناچی اصلاحی (در روند رسم‌شده از ۲۶۱.۵ دلار تا ۳۳۸.۳ دلار) در ۳۰۰ دلار بازمی‌گردد. این محدوده احتمالا به عنوان یک حمایت قوی عمل خواهد کرد. اگر قیمت BNB بعد از برخورد به ۳۰۰ دلار رشد کند، گاوها دوباره سعی می‌کنند آن را به سمت مانع بزرگ ۳۵۰ دلار سوق دهند.

از طرف دیگر، اگر حمایت ۳۰۰ دلار بشکند، اصلاح قیمت BNB ممکن است تا ناحیه ۶۱.۸٪ فیبوناچی اصلاحی در ۲۹۱ دلار ادامه یابد. BNB در ادامه هم ممکن است به خط گردن الگوی سروشانه معکوس در تایم‌فریم روزانه (خط آبی تیر) برسد. با وجود این گاوها احتمالا با قدرت از این منطقه محافظت خواهند کرد.

تحلیل تکنیکال سولانا

در ۲۹ دسامبر (۸ دی) قیمت سولانا (SOL) به ناحیه ۵۰٪ فیبوناچی اصلاحی در ۹۶ دلار (در روند رسم‌شده از ۶۷ دلار تا ۱۲۶.۳۶ دلار) برخورد کرد و افزایش یافت. این امر نشان داد احساسات معامله‌گران مثبت باقی مانده و فشار خرید SOL با کاهش قیمت آن افزایش می‌یابد.

نمودار روزانه سولانا
نمودار روزانه سولانا – منبع: TradingView

هیچ یک از میانگین‌های متحرک سولانا مسطح نیستند و RSI آن در محدوده مثبت قرار دارد. این شاخص‌ها نشان می‌دهند که قدرت گاوها بیشتر است. SOL می‌تواند به سقف کوتاه‌مدت خود در ۱۲۶ دلار برسد، اما احتمالا با فروش قوی خرس‌ها مواجه می‌شود. اگر گاوها بر این مانع غلبه کنند، سولانا می‌تواند به ۱۵۶ دلار برسد.

خرس‌ها باید قیمت سولانا را به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه آن (موج آبی رنگ، ۹۲ دلار) برسانند تا نشان دهند روند کوتاه‌مدت آن تغییر کرده است. در این صورت قیمت سولانا می‌تواند تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه خود (موج قرمز رنگ، ۷۱ دلار) سقوط کند.

تحلیل تکنیکال ریپل

ریپل (XRP) در ۲۸ دسامبر (۷ دی) تلاش کرد تا رالی جدیدی را ایجاد کند، اما گاوها نتوانستند از خط روند نزولی موجود در نمودار روزانه آن (خط آبی تیره در تصویر پایین) عبور کنند.

نمودار روزانه ریپل
نمودار روزانه ریپل – منبع: TradingView

قیمت ریپل در چند روز گذشته در نزدیکی میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۰.۶۲۶۳ دلار) و میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه آن (موج آبی رنگ، ۰.۶۲۶۶ دلار) قرار داشته است. این امر نشان می‌دهد گاوها و خرس‌ها هنوز به نتیجه مشخصی نرسیده‌اند. شیب مسطح میانگین‌های متحرک و موقعیت RSI ریپل نشان می‌دهند XRP ممکن است برای مدت بیشتری در محدوده ۰.۵۶ دلار تا ۰.۶۷ دلار باقی بماند.

خریداران باید قیمت XRP را به بالای ۰.۶۷ دلار برسانند تا کنترل بازار را در دست بگیرند. سپس XRP می‌تواند تا ۰.۷۴ دلار افزایش یابد. این محدوده احتمالا به عنوان یک مقاومت قوی عمل خواهد کرد. اگر قیمت ریپل به زیر ۰.۵۶ دلار سقوط کند، روند کوتاه‌مدت آن نزولی خواهد شد.

تحلیل تکنیکال‌ کاردانو

گاوها در ۲۸ دسامبر (۷ دی) قیمت کاردانو (ADA) را به بالای الگوی مثلث متقارن آن رساندند، اما نتوانستند سطوح بالاتر را حفظ کنند. این امر از روی فتیله (Wick) بلند کندل آن روز مشخص است.

نمودار روزانه کاردانو
نمودار روزانه کاردانو – منبع: TradingView

البته گاوها اجازه نداده‌اند قیمت ADA به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۰.۵۸۶۷ دلار) برسد. این مسئله نشان‌دهنده افزایش فشار خرید ADA در سطوح پایین‌تر است. اگر قیمت کاردانو به بالای الگوی مثلث برسد، گاوها بار دیگر سعی می‌کنند از مانع ۰.۶۸ دلار عبور کنند. اگر آن‌ها موفق شوند، سیگنال شروع دوباره روند صعودی ADA صادر می‌شود. در این صورت قیمت کاردانو ممکن است به ۰.۸۰ دلار برسد.

خط حمایت مثلث (خط صعودی آبی تیره در تصویر بالا) اهمیت زیادی برای گاوها دارد؛ زیرا اگر از بین برود، قیمت کاردانو ممکن است ابتدا به ۰.۵۰ دلار و سپس هم به ۰.۴۶ دلار برسد.

تحلیل تکنیکال آوالانچ

اصلاح قیمت آوالانچ (AVAX) تا حمایت قوی ۳۸ دلار ادامه داشت. از طرفی این سطح اهمیت زیادی دارد و معامله‌گران باید به شدت مراقب آن باشند.

نمودار روزانه آوالانچ
نمودار روزانه آوالانچ – منبع: TradingView

گاوها در تلاش‌اند از حمایت ۳۸ دلاری دفاع کرده و رالی کوتاه‌مدت آن را از سر بگیرند. اگر این اتفاق بیفتد، قیمت AVAX ممکن است برای مدتی بین محدوده ۲۸ تا ۵۰ دلار در نوسان باشند. میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۴۰ دلار) و RSI بالای ۵۰ نیز به تثبیت احتمالی AVAX در کوتاه‌مدت و ساختار صعودی آن کمک می‌کنند.

اگر قیمت AVAX کاهش یابد و به زیر ۳۸ دلار برسد، این پیش‌بینی صعودی باطل می‌شود. این امر ممکن است باعث افزاش فروش آوالانچ شود و قیمت آن را به ۳۴ دلار و در نهایت به ۳۱ دلار برساند.

تحلیل تکنیکال‌ دوج کوین

قیمت دوج کوین (DOGE) در چند روز گذشته در نزدیکی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه آن (موج آبی رنگ، ۰.۰۹ دلار) قرار داشت که نشان‌دهنده تعادل بین عرضه و تقاضا است.

نمودار روزانه دوج کوین
نمودار روزانه دوج کوین – منبع: TradingView

میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه و موقعیت RSI دوج کوین به نفع هیچ یک از خریداران یا فروشندگان نیست. به همین خاطر در کوتاه‌مدت قیمت دوج کوین ممکن است بین میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز زنگ، ۰.۰۹ دلار) و مقاومت ۰.۱۰ دلار باقی بماند.

اولین سیگنال صعودی دوج کوین شکسته شدن مقاومت ۰.۱۰ دلار خواهد بود. در این صورت حرکت صعودی DOGE احتمالا آن را به بالای ۰.۱۱ دلار می‌رساند و احتمال رشد DOGE تا ۰.۱۶ دلار هم وجود دارد. برعکس، اگر خرس‌ها قیمت دوج کوین را به زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه برسانند، کنترل بازار را به دست می‌گیرند. در این صورت، قیمت دوج کوین ممکن است تا سطح ۰.۰۷ دلار سقوط کند.

تحلیل تکنیکال‌ پولکادوت

اصلاح پولکادات (DOT) به سطح شکست ۷.۹۰ دلار نزدیک شده است. این سطح اهمیت بسیار زیادی دارد و معامله‌گران در کوتاه‌مدت باید به شدت مراقب آن باشند.

نمودار روزانه پولکادات
نمودار روزانه پولکادات – منبع: TradingView

اگرچه میانگین‌های متحرک صعودی به نفع خریداران هستند، واگرایی منفی RSI نشان می‌دهد حرکت صعودی پولکادات ممکن است کند شود. در سطح شکست ۷.۹۰ دلار هم احتمالا نبرد سختی بین گاوها و خرس‌ها ایجاد می‌شود.

اگر قیمت پولکادات به ۷.۹۰ دلار بازگردد، DOT می‌تواند تا ۱۰ دلار صعود کند اما در آنجا احتمالا با مقاومت سخت خرس‌ها مواجه خواهد شد. از طرف دیگر اگر قیمت پولکادات به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۷.۷۰ دلار) سقوط کند، این اصلاح می‌تواند تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۶.۴۱ دلار) ادامه داشته باشد.

تحلیل تکنیکال پالیگان

قیمت پالیگان (MATIC) در ۲۷ دسامبر (۶ دی) بعد از برخورد به سطح ۱.۰۹ دلار کاهش یافت و در ۲۹ دسامبر (۸ دی) به زیر سطح شکست ۱ دلار سقوط کرد. این امر نشان داد گاوها در حال برداشت سود خود هستند.


نمودار روزانه پالیگان
نمودار روزانه پالیگان – منبع: TradingView

با این حال، کاهش قیمت پالیگان باعث شد گاوهای بیشتری به خرید آن جذب شوند. اگر قیمت MATIC در بالای ۱ دلار باقی بماند، احتمال آزمایش مجدد ۱.۰۹ دلار افزایش می‌یابد. افزایش میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۰.۸۹ دلار) و RSI مثبت پالیگان نشان می‌دهد گاوها کنترل بازار را در اختیار دارند. اگر مقاومت ۱.۰۹ دلاری MATIC از بین برود، پالیگان ممکن است ابتدا تا ۱.۲۰ دلار و سپس تا ۱.۵۰ دلار افزایش یابد.

در عوض، اگر قیمت آن کاهش یابد و زیر ۱ دلار بماند، قیمت MATIC ممکن است تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه آن کاهش یابد. خرس‌ها باید قیمت MATIC را به زیر این حمایت برسانند تا نشان دهند که این ارز دیجیتال در رنج بین ۰.۷۰ تا ۱ دلار حرکت خواهد کرد.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا