تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین، اتریوم، BNB، ریپل، سولانا، ADA، دوج کوین، تون کوین، LINK و آوالانچ؛ ۴ آذر ۱۴۰۲

قیمت بیت کوین (BTC) در ۲۴ نوامبر (۳ آذر) از مقاومت ۳۸,۰۰۰ دلار عبور کرد و نشان داد احساسات سرمایه‌گذاران مثبت مانده و گاوها فشار خرید خود را حفظ کرده‌اند. حالا سوال این جا است که آیا این ارز دیجیتال و بقیه آلت کوین‌ها می‌توانند به حرکت صعودی خود ادامه دهند یا خیر؟

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین تلگراف، آدریان پرزلوزنی (Adrian Przelozny)، مدیرعامل ایندیپندنت رزرو (Independent Reserve)، اظهار داشته است روند بیت کوین در «دو سال آینده خوب خواهد بود» و احتمالا فعالیت بازار کریپتو در اوایل سال ۲۰۲۴ افزایش می‌یابد.

یکی از مهم‌ترین کاتالیزورهای بازار کریپتو در سال آینده اجرای هاوینگ بیت کوین در ماه آوریل (فروردین ۱۴۰۳) است. کتالیزور دیگر هم سرنوشت پرونده‌های مربوط به صندوق‌های قابل‌معامله در بورس (ETF) اسپات بیت کوین است که مهلت کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) برای تصمیم‌گیری در مورد بعضی از آن‌ها تا ژانویه ۲۰۲۴ (دی ۱۴۰۱) به تعویق افتاده است. با توجه به این دو رویداد مهم، کاهش قیمت بیت کوین احتمالا می‌تواند خریداران بازار کریپتو را به خود جذب کند.

عملکرد بازار کریپتو در ۲۴ ساعت گذشته
عملکرد بازار کریپتو در ۲۴ ساعت گذشته – منبع: Coin360

تحلیلگران معتقدند بیت کوین در کوتاه‌مدت به مقاومت ۴۰,۰۰۰ دلار برخورد کرده و سپس بر می‌گردد. فروش شدید شرکت سرمایه‌گذاری آرک اینوست (ARK Invest) به مدیریت کتی وود (Cathie Wood) هم احتمالا به خاطر همین مسئله آغاز شده است. این شرکت در ماه گذشته حدود ۷۰۰,۰۰۰ سهم از صندوق تراست بیت کوین گری‌اسکیل (GBTC) را فروخته، اما همچنان بیش از ۴.۳ میلیون سهم این صندوق را در اختیار دارد.

حالا سوال این جا است که آیا معامله‌گران بازار کریپتو می‌توانند از مقاومت سربار بیت کوین و آلت کوین‌های بزرگ عبور کنند؟ در این مطلب، با بررسی تحلیل قیمت ۱۰ رمزارز تلاش می‌کنیم پاسخ این سوال را پیدا کنیم.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

بیت کوین در ۲۴ نوامبر (۳ آذر) مقاومت محکم ۳۷,۹۸۰ دلار را شکست و گاوها در تلاش‌ هستند این سطح را با وجود دفاع شدید خرس‌ها حفظ کنند.

نمودار روزانه بیت کوین
نمودار روزانه بیت کوین – منبع: TradingView

میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۳۳,۱۱۱ دلار) و میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۳۶,۲۹۹ دلار) بیت کوین هنوز شیب صعودی خود را از دست نداده‌اند و شاخص قدرت نسبی (RSI) هم در بالای محدوده ۶۱ قرار دارد. این داده‌ها نشان می‌دهند مقاومت زیادی در مسیر صعودی BTC وجود ندارد. اگر گاوها موقعیت بیت کوین در بالای ۳۷,۹۸۰ دلار را حفظ کنند، در ادامه می‌توانند آن را به ۴۰,۰۰۰ دلار برسانند.

در این سطح ممکن است دوباره نبرد سختی بین گاوها و خرس‌ها ایجاد شود اما اگر خریداران پیروز شوند، بیت کوین می‌تواند به ۴۸,۰۰۰ دلار برسد. با این حال، خرس‌ها فرصت زیادی ندارند و برای تضعیف روند صعودی BTC باید قیمت آن را به زیر متحرک نمایی ۲۰ روزه برسانند. اگر قیمت بیت کوین به زیر ۳۴,۸۰۰ دلار برسد، روند کوتاه‌مدت آن نزولی می‌شود.

تحلیل تکنیکال قیمت اتریوم

گاوها در ۲۲ نوامبر (۱ آذر) قیمت اتریوم (ETH) را به بالای خط مقاومت آن (خط روند نزولی در تصویر زیر) رساندند و نشان دادند که مرحله بعدی حرکت صعودی آن شروع شده است.

نمودار روزانه اتریوم
نمودار روزانه اتریوم – منبع: TradingView

خرس‌ها سعی کردند در ۲۳ نوامبر (۲ آذر) قیمت ETH را به زیر خط این مقاومت برگردانند، اما گاوها موضع خود را حفظ کردند. این مسئله نشان می‌دهد گاوها در تلاش هستند خط مقاومت مذکور را به حمایت تبدیل کنند و اگر موفق شوند، اتریوم می‌تواند به سمت ۲,۲۰۰ دلار حرکت کند.

این سطح ممکن است دوباره به عنوان یک مقاومت قوی عمل کند اما اگر گاوها بر آن غلبه کنند، یک الگوی مثلث صعودی بزرگ در نمودار اتریوم تکمیل می‌شود. این الگو می‌تواند به رشد شدید ETH کمک کرده و آن را به هدف ۳,۴۰۰ دلار برسانند. اگر قیمت اتریوم کاهش یابد و به زیر حمایت مهم ۱,۹۰۰ دلار سقوط کند، این دیدگاه صعودی در کوتاه‌مدت باطل خواهد شد.

تحلیل تکنیکال قیمت BNB

قیمت BNB در ۲۲ نوامبر (۱ آذر) به بالای ۲۳۵ دلار رسید، اما گاوها نتوانستند از مانع میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۲۳۹ دلار) عبور کنند. این امر نشان می‌دهد خرس‌ها سعی دارند کنترل BNB را در دست بگیرند.

نمودار روزانه BNB
نمودار روزانه BNB – منبع: TradingView

میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه BNB کمی کاهش یافته و RSI آن هم درست زیر نقطه میانی قرار دارد. این شاخص‌ها یک برتری نسبی را برای خرس‌ها به وجود آورده‌اند. اگر روند کوتاه‌مدت BNB در یک شکست نزولی منفی شود و کندل آن در زیر حمایت مهم ۲۲۳ دلار بسته شود، قیمت BNB ممکن است تا محدوده ۲۰۳ دلار سقوط کند.

اگر گاوها بخواهند از روند نزولی BNB جلوگیری کنند، باید موقعیت آن را در بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه حفظ کنند. گفتنی است BNB ممکن است برای مدتی در محدوده بزرگ ۲۲۳ تا ۲۶۵ دلار در نوسان باشد.

تحلیل‌ تکنیکال قیمت‌ ریپل

گاوها در تلاش هستند تا قیمت ریپل (XRP) را به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه آن (موج آبی رنگ، ۰.۶۲ دلار) برسانند. این امر نشان می‌دهد با کاهش قیمت ریپل فشار خرید آن افزایش می‌یابد.

نمودار روزانه ریپل
نمودار روزانه ریپل – منبع: TradingView

شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه ریپل از بین رفته و RSI آن هم در نزدیکی نقطه میانی قرار دارد. این شاخص‌ها نشان‌دهنده حرکت رنج XRP در کوتاه‌مدت هستند. در نتیجه ریپل ممکن است برای چند روز بین ۰.۵۶ تا ۰.۷۴ دلار در نوسان باشد.

اگر قیمت XRP افزایش یابد و به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برسد، ابتدا ممکن است تا ۰.۶۷ دلار رشد کند و سپس هم ممکن است تا ۰.۷۴ دلار افزایش یابد. اگر خریداران XRP از مقاومت ۰.۷۴ دلار عبور کنند، نشان می‌دهند که حرکت صعودی جدید آن آغاز شده است.

برعکس، اگر قیمت XRP کاهش یابد و به زیر ۰.۵۶ دلار برسد، سیگنال اصلاح شدید آن تا ۰.۴۶ دلار صادر می‌شود.

تحلیل تکنیکال قیمت سولانا

سولانا (SOL) در دو روز گذشته تلاش کرده تا از مقاومت ۵۹ دلار عبور کند، اما خرس‌ها موضع خود را حفظ کرده‌اند. یک نکته مثبت این است که گاوها هنوز تسلیم خرس‌ها نشده‌اند.

نمودار روزانه سولانا
نمودار روزانه سولانا – منبع: TradingView

افزایش میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۵۲.۸۰ دلار) و RSI مثبت سولانا نشان می‌دهد گاوها کنترل بازار را در دست دارند. این شاخص‌ها به عبور سولانا از مقاومت سربار آن کمک می‌کنند. اگر چنین اتفاقی بیفتد، قیمت SOL می‌تواند تا ۶۸ دلار رشد کند.

با این حال، اگر قیمت SOL کاهش یابد، خرس‌ها تلاش می‌کنند آن را به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برسانند. اگر آن‌ها موفق شوند، قیمت سولانا ممکن است تا محدوده ۴۸ دلار سقوط کند. با این حال، به نظر می‌رسد خریداران در این محدوده دوباره فعال می‌شوند.

تحلیل‌ تکنیکال قیمت کاردانو

کاردانو (ADA) در چند روز گذشته در اطراف محدوده ۰.۳۸ دلار در نوسان بود. این امر نشان می‌دهد گاوها و خرس‌ها نسبت به آینده آن مطمئن نیستند.

نمودار روزانه کاردانو
نمودار روزانه کاردانو – منبع: TradingView

شیب میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۰.۳۱۱۷ دلار) و میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۰.۳۶۹۳ دلار) کاردانو صعودی هستند و RSI هم در ناحیه مثبت قرار دارد. این شاخص‌ها نشان می‌دهند برتری نسبی در دست گاوها قرار دارد. اگر قیمت ADA به بالای ۰.۴۰ دلار برسد، ممکن است در یک حرکت صعودی جدید تا ۰.۴۲ دلار رشد کند و در ادامه هم تا ۰.۴۶ دلار افزایش یابد.

اگر خرس ها بخواهند گاوها را به دام بیندازند، باید قیمت کاردانو را به زیر ۰.۳۴ دلار کاهش دهند. در این صورت، قیمت ADA ممکن است تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه سقوط کند. علاوه بر این، نوسانات ADA در محدوده ۰.۲۴ تا ۰.۳۸ دلار احتمالا برای مدتی بیشتری ادامه می‌یابد.

تحلیل‌ تکنیکال قیمت‌ دوج کوین

قیمت دوج کوین (DOGE) در دو روز گذشته در بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۰.۰۸ دلار) قرار داشت، اما این حرکت صعودی قدرت زیادی ندارد. این مسئله نشان می‌دهد با افزایش قیمت دوج کوین گاوها محتاط‌تر می‌شوند.

نمودار روزانه دوج کوین
نمودار روزانه دوج کوین – منبع: TradingView

خریداران دوج کوین برای افزایش قدرت این حرکت باید موقعیت آن را در بالای ۰.۰۸ دلار حفظ کنند. در این صورت، قیمت DOGE ممکن است به سمت هدف ۰.۱۰ دلار حرکت کند اما در این سطح احتمالا نبرد سختی بین گاوها و خرس‌ها به وجود می‌آید.

اگر قیمت دوج کوین به زیر ۰.۰۸ دلار برسد، نشان می‌دهد خرس‌ها با افزایش قیمت آن فعال می‌شوند. در این صورت قیمت DOGE ممکن است تا حمایت ۰.۰۷ دلار سقوط کند. موقعیت میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه و RSI در محدوده خنثی هم قدرت و مزیت چندانی به نفع گاوها یا خرس‌ها را نشان نمی‌دهد.

تحلیل تکنیکال قیمت تون کوین

گاوها در تلاش‌ هستند قیمت تون کوین (TON) را به مقاومت سربار ۲.۵۹ دلار برسانند. شایان ذکر است در تحلیل تکنیکال، آزمایش مکرر یک مقاومت باعث تضعیف آن می‌شود و همین اتفاق برای تون کوین رخ داده است.

نمودار روزانه تون کوین
نمودار روزانه تون کوین – منبع: TradingView

اگر موقعیت تون کوین در بالای محدوده مقاومتی ۲.۵۹ تا ۲.۷۷ دلار حفظ شود، الگوی فنجان و دسته در تایم فریم روزانه (تصویر بالا) کامل خواهد شد. در این صورت، ممکن است روند صعودی جدیدی در نمودار TON ایجاد شده و قیمت آن ابتدا به ۳.۲۸ دلار و سپس به ۴.۰۳ دلار (هدف الگوی فنجان و دسته) برسد.

از طرف دیگر، اگر قیمت TON بعد از برخورد به مقاومت کاهش بیاید، نشان می‌دهد خرس‌ها به شدت از این سطح محافظت می‌کنند. در این صورت، توکن کوین ممکن است به سمت میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۲.۲۰ دلار) حرکت کند. با این حال، اگر قیمت TON به زیر این سطح برسد، در ادامه ممکن است تا سطح ۲ دلار و سپس تا سطح ۲.۸۹ دلار سقوط کند.

تحلیل تکنیکال قیمت چین لینک

فتیله (Wick) بلند کندل چین لینک (LINK) در ۲۳ نوامبر (۲ آذر) نشان داد این ارز دیجیتال در نزدیکی خط روند خود (خط روند نزولی موجود در تصویر زیر) با افزایش فشار فروش سرمایه‌گذاران مواجه شده است.

نمودار روزانه چین لینک
نمودار روزانه چین لینک – منبع: TradingView

با این حال، گاوها تسلیم نشدند و دوباره قیمت LINK را به خط روند نزولی مذکور رساندند. قیمت چین لینک بین خط روند نزولی و سطح ۶۱.۸٪ فیبوناچی اصلاحی (در روند رسم‌شده از کف ‍۱۰.۵ دلار تا سقف ۱۶ دلار) در محدوده ۱۲.۸۳ دلار گیر کرده است. این شرایط نمودار چین لینک را فشرده کرده و احتمالا با یک حرکت تند و سریع (در جهت صعود یا نزول) مواجه شود.

اگر قیمت LINK به بالای خط روند نزولی آن برسد، در ادامه ممکن است تا محدوده ۱۶.۶۰ دلار صعود کند و سپس تا ۱۸.۳۰ دلار افزایش یابد. در عوض، اگر قیمت چین لینک کاهش یابد و به زیر سطح ۱۲.۸۳ دلار برسد، در ادامه ممکن است تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۱۱.۲۱ دلار) خود سقوط کند.

تحلیل تکنیکال قیمت‌ آوالانچ

قیمت آوالانچ (AVAX) به مقاومت سربار ۲۲ دلار رسیده که سطح بسیار مهمی است و سرمایه‌گذاران باید مراقب آن باشند؛ زیرا خرس‌ها احتمالا با قدرت از این سطح دفاع می‌کنند.

نمودار روزانه آوالانچ
نمودار روزانه آوالانچ – منبع: TradingView

با این حال، اگر گاوها تسلیم نشوند، احتمال ایجاد یک شکست صعودی در بالای سطح ۲۲ دلار وجود دارد. در این صورت قیمت آوالانچ ممکن است تا محدوده ۲۵ دلار رشد کند اما احتمالا در این سطح با دفاع قوی خرس‌ها مواجه می‌شود.

میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه آوالانچ (موج آبی رنگ، ۱۸.۴۰ دلار) اهمیت زیادی در کاهش قیمت آن دارد. اگر قیمت AVAX به زیر این سطح برسد، در ادامه با اصلاح عمیق‌تری تا سطح ۱۶ دلار مواجه می‌شود. چنین حرکتی نشان می‌دهد قیمت AVAX ممکن است برای مدت بیشتری در محدوده بین ۱۰.۵۰ تا ۲۲ دلار در نوسان باشد.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا