تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال بیت کوین، سولانا، چین لینک، آوه و STX؛ ۱ آبان ۱۴۰۲

بیت کوین هفته خوبی را سپری کرد و با حدود ۱۰٪ رشد به مقاومت مهم ۳۰٬۰۰۰ دلاری رسید. به دنبال رالی اخیر، اکنون تداوم روند صعودی یا توقف آن به سوالی مهم برای سرمایه‌گذاران تبدیل شده است.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین تلگراف، همانطور که پیش از این گزارش دادیم، تیم معاملاتی استاک مانی لیزردز (Stockmoney Lizards) معتقد است روند صعودی بیت کوین آغاز شده و به زودی مقاومت‌های بالاتر از ۳۰٬۰۰۰ دلار شکسته خواهد شد. به گفته این تیم، تایید احتمالی صندوق قابل معامله بورسی اسپات بیت کوین (ETF) پیش از هاوینگ سال آتی به افزایش قیمت بیت کوین و پذیرش بیشتر آن منجر خواهد شد.

یکی از اتفاقات مثبت روزهای اخیر، بازگشت رونق به بازار آلت کوین‌ها بود. به دنبال رشد بیت کوین، برخی از آلت کوین‌های مطرح بازار نیز سطوح مقاومتی مهم خود را آزمایش کردند که بیانگر تغییر احساسات بازار و صعودی شدن آن است. در این مطلب، ۵ ارز دیجیتالی را که در روزهای آتی می‌توانند عملکرد خوبی به نمایش بگذارند، بررسی می‌کنیم.

تحلیل تکنیکال بیت کوین

بیت کوین در حال حاضر شاهد تقابل سخت گاوها (خریداران) و خرس‌ها (فروشندگان) در نزدیکی مرز ۳۰٬۰۰۰ دلاری است، اما نیمه پر لیوان این است که خریداران هنوز بر بازار تسلط دارند و میدان را خالی نکرده‌اند.

نمودار بیت کوین در تایم فریم روزانه
نمودار بیت کوین در تایم فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ ویو

تثبیت قیمت در نزدیکی سطح ۳۰٬۰۰۰ دلار نشان می‌دهد هنوز هیچ عجله‌ای برای فروش و دریافت سود وجود ندارد و معامله‌گران منتظر صعود بیشترند. چنین دیدگاهی می‌تواند قیمت بیت کوین را به منطقه مقاومت بین ۳۱٬۰۰۰ تا ۳۲٬۴۰۰ دلار برساند.

در سمت دیگر، در صورتی که قیمت بیت کوین از ۳۱٬۰۰۰ دلار کاهش یابد، ریزش می‌تواند تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (خط آبی در نمودار بالا، ۲۸٬۱۶۰ دلار) ادامه پیدا کند. در صورتی که گاوها دوباره از این سطح قیمت را افزایش دهند، بیت کوین ممکن است دوباره به منطقه مقاومت مذکور حمله‌ور شود.

سقوط قیمت به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه بر احساسات مثبت بازار تاثیر منفی خواهد گذاشت؛ اتفاقی که می‌تواند بیت کوین را برای مدت بیشتری در محدوده ۲۴٬۸۰۰ تا ۳۱٬۰۰۰ دلار نگه دارد.

نمودار بیت کوین در تایم فریم ۴ ساعته
نمودار بیت کوین در تایم فریم ۴ ساعته؛ منبع: تریدینگ ویو

در نمودار ۴ ساعته نیز بیت کوین در یک روند صعودی قرار دارد. به طور معمول در طول روندهای صعودی، معامله‌گران در حوالی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه، در کف قیمت خرید می‌کنند. در صورتی که این اتفاق باز هم تکرار شود، می‌توان گفت احساسات همچنان صعودی باقی مانده است و معامله‌گران به دنبال فرصت‌های مختلف برای خرید در کف هستند. این امر می‌تواند قیمت بیت کوین را تا ۳۲٬۴۰۰ دلار افزایش دهد.

در سمت مقابل، سقوط قیمت به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه نشان می‌دهد معامله‌گران برای فروش و دریافت سود عجله دارند. در این صورت، زمینه برای ریزش بیشتر تا حمایت کلیدی ۲۸٬۱۴۳ دلاری فراهم خواهد شد.

تحلیل تکنیکال سولانا

سولانا در تاریخ ۱۹ اکتبر (۲۷ مهر)، خط گردن الگوی سر و شانه معکوس خود را به سمت بالا شکست و این الگوی صعودی را تکمیل کرد. هدف این الگو در محدوده ۳۲.۸‍‍۱ دلاری قرار دارد.

نمودار سولانا در تایم فریم روزانه
نمودار سولانا در تایم فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ ویو

در حال حاضر شاخص قدرت نسبی (RSI) در ناحیه اشباع خرید قرار گرفته است، بنابراین می‌توان احتمال داد قیمت در روزهای آتی اصلاح شود. در این مسیر حمایت ۲۷.۱۲ دلاری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. جهش چشمگیر سولانا از این سطح چشم‌انداز تداوم روند صعودی را بهبود می‌بخشد و می‌تواند قیمت را پس از شکستن مقاوم ۳۲.۸۱ دلاری تا ۳۹ دلار افزایش دهد.

در صورتی که خرس‌ها بخواهند روند صعودی را متوقف کنند، باید قیمت را به زیر ۲۷.۱۲ دلار برسانند. در این سناریو، سولانا ممکن است به زیر خط گردن الگوی مذکور سقوط کند. در این حالت می‌توان گفت صعود به بالای مقاومت ۲۷.۱۲ دلاری یک فیک اوت (شکست جعلی) بوده است.

نمودار سولانا تایم فریم ۴ ساعته
نمودار سولانا تایم فریم ۴ ساعته؛ منبع: تریدینگ ویو

تحلیل نمودار ۴ ساعته نشان می‌دهد در حال حاضر گاوها در حوالی ۳۰ دلار با مقاومت روبه‌رو هستند. این مقاومت می‌تواند به اصلاح قیمت تا ۲۷.۱۲ دلار منجر شود. انتظار می‌رود خریداران با قدرت از این سطح دفاع کنند. جهش قیمت از این محدوده را می‌توان سیگنالی مبنی بر ازسرگیری دوباره روند صعودی قلمداد کرد.

در سمت مقابل، فشار فروش بالای خرس‌ها در سطوح بالاتر می‌تواند قیمت سولانا را به زیر ۲۷.۱۲ دلار کاهش دهد. چنین چیزی ممکن است در ادامه باعث تداوم ریزش تا ۲۴.۵۰ دلار شود. در این محدوده ممکن است دوباره شاهد خرید سنگین گاوها باشیم.

تحلیل تکنیکال چین لینک

قیمت چین لینک از ماه می ۲۰۲۲ تا در یک محدوده مشخص بین ۵.۵۰ تا ۹.۵۰ دلار در نوسان بوده است که نشان‌دهنده تعادل بین عرضه و تقاضاست.

نمودار لینک در تایم فریم روزانه
نمودار لینک در تایم فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ ویو

در ادامه روز گذشته گاوها به سطح بالایی این محدوده معاملاتی حمله‌ور شدند. با این حال، سایه بلند روی کندل روز گذشته نشان می‌دهد خرس‌ها تمایلی به تسلیم شدن ندارند. اما با تداوم فشار خرید گاوها، مقاومت ۹.۵۰ دلاری با موفقیت به سمت بالا شکسته شد.

در این سناریو چین لینک می‌تواند تا ۱۳.۵۰ دلار افزایش یابد. به طور معمول، قیمت پس از نوسان یک دوره تثبیت طولانی‌مدت با افزایش شدید همراه می‌شود؛ بنابراین می‌توان انتظار داشت قیمت LINK در ادامه به ۱۵ دلار و سپس ۱۸ دلار برسد.

در صورت ریزش قیمت، اولین حمایت پیش رو در حوالی ۸.۵۰ دلار قرار دارد. در صورت شکسته شدن این حمایت، می‌توان انتظار داشت رنج زدن چین لینک برای مدت طولانی‌تری ادامه داشته باشد.

نمودار لینک در تایم فریم ۴ ساعته
نمودار لینک در تایم فریم ۴ ساعته؛ منبع: تریدینگ ویو

در نمودار ۴ ساعته، جهش شدید قیمت چین لینک از ۷.۵ دلار باعث شده تا RSI به محدوده اشباع خرید وارد شود که می‌تواند به اصلاح بازار در کوتاه‌مدت و تثبیت قیمت منجر شود.

دو حمایت مهم در حوالی ۸.۷۵ و ۸.۵۰ دلار وجود دارد. جهش قیمت از این سطوح حمایتی نشان می‌دهد احساسات معامله‌گران همچنان مثبت باقی مانده است و در حال خرید در کف هستند. چنین چیزی می‌تواند زمینه را برای آزمایش دوباره مقاومت ۹.۷۵ دلاری فراهم کند.

در سمت مقابل، ریزش قیمت به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه را می‌توان معادل بازگشت خرس‌ها به بازار قلمداد کرد. در این سناریو قیمت ممکن است تا ۷ دلار سقوط کند.

تحلیل تکنیکال آوه

قیمت آوه در تاریخ ۲۱ اکتبر (۲۹ مهر) از خط روند نزولی رسم شده در نمودار ۱ روزه بالاتر رفت و الگوی مثلث نزولی را بی‌اعتبار کرد. معمولا شکسته شدن الگوهای نزولی با افزایش قیمت همراه می‌شود.

نمودار آوه در تایم فریم روزانه
نمودار آوه در تایم فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ ویو

در حال حاضر هر دو میانگین متحرک رسم شده در نمودار بالا شیب صعودی به خود گرفته‌اند و RSI نیز به ناحیه اشباع خرید وارد شده است که نشان می‌دهد فعلا خریداران بر بازار مسلط هستند. در صورتی که آوه همچنان بالاتر از خط روند نزولی مذکور باقی بماند، قیمت می‌تواند در ادامه تا ۸۸ دلار و سپس ۹۵ دلار افزایش یابد.

اگر فروشندگان بخواهند از صعود بیشتر جلوگیری کنند، باید قیمت را به زیر خط روند نزولی بازگردانند. این حرکت می‌تواند قیمت آوه را تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه در حوالی ۶۲ دلار کاهش دهد و دوباره خرس‌ها را بر بازار مسلط کند.

نمودار آوه در تایم فریم ۴ ساعته
نمودار آوه در تایم فریم ۴ ساعته؛ منبع: تریدینگ ویو

با توجه به نمودار ۴ ساعته، خرس‌ها در روزهای اخیر تلاش کرده‌اند تا رالی آوه را متوقف کنند اما با مقاومت گاوها مواجه شده‌اند؛ اتفاقی که به افزایش مومنتوم منجر شده و چشم‌انداز صعود تا ۸۸ دلار را تقویت کرده است.

ورود RSI به منطقه اشباع خرید ممکن است در ادامه به تثبیت یا اصلاح قیمت منجر شود. اولین حمایت پیش روی آوه ۷۲ دلار است. همچنین، تداوم ریزش و سقوط به زیر خط روند نزولی، چشم‌انداز صعودی آوه را بی‌اعتبار می‌کند.

تحلیل تکنیکال استکس

قیمت استکس (STX) در روزهای اخیر به شدت افزایش یافته است که نشان می‌دهد خریداران به دنبال شروع روند صعودی جدیدی هستند.

نمودار استکس در تایم فریم روزانه
نمودار استکس در تایم فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ ویو

تقاطع صعودی میانگین‌های متحرک، سیگنالی صعودی برای ادامه مسیر است. البته در کوتاه‌مدت ممکن است با توجه به قرار گرفتن RSI در محدوده خرید بیش از حد، STX تثبیت شده یا با اصلاح قیمت مواجه شود. نخستین حمایت در مسیر نزولی در حوالی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۰.۵۴ دلار) قرار دارد.

در صورت افزایش قیمت از حمایت مذکور، می‌توان گفت استراتژی کلی معامله‌گران از فروش در زمان رالی به خرید در کف تغییر کرده است که می‌تواند به افزایش بیشتر قیمت تا ۰.۸۰ دلار و سپس ۰.۹۰ دلار منجر شود.

کاهش قیمت به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه پیش‌بینی صعودی را بی‌اعتبار می‌کند.

نمودار استکس در تایم فریم ۴ ساعته
نمودار استکس در تایم فریم ۴ ساعته؛ منبع: تریدینگ ویو

با توجه به نمودار ۴ ساعته می‌توان گفت قیمت در محدوده ۰.۶۱ تا ۰.۶۵ دلار در حال تثبیت بوده است. این را می‌توان به فال نیک گرفت؛ چراکه نشان می‌دهد خریداران هیچ عجله‌ای برای فروش و دریافت سود ندارند. در صورتی که قیمت از ۰.۶۵ دلار بالاتر برود، می‌توان انتظار داشت صعود استکس تا ۰.۶۸ دلار و سپس ۰.۷۵ دلار ادامه داشته باشد.

در سمت مقابل، فروش توسط معامله‌گران کوتاه‌مدت می‌تواند قیمت را به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه و پس از آن میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه کاهش دهد.

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا