تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین، سولانا، چین لینک، Near و Tetha؛ ۲۹ آبان ۱۴۰۲

قیمت بیت کوین در چند روز اخیر بالای ۳۵٬۰۰۰ دلار تثبیت شده است. با این حال، گاوها (خریداران) هنوز نتوانسته‌اند روند صعودی را بالاتر از ۳۸٬۰۰۰ دلار از سر بگیرند. این امر نشان می‌دهد تقاضا در سطوح بالاتر وجود ندارد. علاوه بر این، مایک بلشی (Mike Belshe)، مدیرعامل شرکت بیت‌گو معتقد است احتمالا کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا بار دیگر با درخواست‌های راه‌اندازی ETF اسپات بیت کوین مخالفت خواهد کرد؛ اتفاقی که ممکن است در کوتاه‌مدت فشار نزولی بر قیمت وارد کند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به نقل از کوین تلگراف، بسیاری از تحلیلگران معتقدند قیمت بیت کوین در کوتاه‌مدت اصلاح خواهد شد و در بدترین سناریو، نهایتا تا ۳۰٬۰۰۰ دلار کاهش خواهد یافت. علیرغم این ریزش، بعید است بیت کوین دوباره وارد فاز خرسی شود. به گفته فیلیپ سوییفت (Philip Swift)، بنیانگذار وب‌سایت لوک اینتو بیت کوین (Look Into Bitcoin)، در حال حاضر داده‌های آنچین نشان می‌دهند هیچ فومویی (FOMO) در بازار وجود ندارد و به همین خاطر می‌توان گفت بیت کوین در مراحل اولیه بازار گاوی خود قرار گرفته است.

نمای کلی از بازار رمزارزها - منبع: Coin360
نمای کلی از بازار رمزارزها – منبع: Coin360

همزمان با وضعیت اخیر بیت کوین، برخی از آلت کوین‌ها اصلاح قیمت داشته‌اند اما برخی دیگر سیگنال‌هایی مبنی بر از سرگیری روند صعودی از خود نشان داده‌اند. همانطور که گزارش دادیم، دو شرکت بلک راک و فیدلیتی درخواست‌های خود برای راه‌اندازی ETF اسپات اتریوم را ثبت کرده‌اند؛ اتفاقی که می‌تواند توجه بیشتری را به بازار آلت کوین‌ها جلب کند.

آیا بیت کوین می‌تواند در روزهای آتی حمایت ۳۵٬۰۰۰ دلاری خود را حفظ کند؟ آیا رشد صعودی آلت کوین‌ها دوباره از سر گرفته خواهد شد؟ در این مطلب، تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین، سولانا، چین لینک، نیر و تتا را بررسی می‌کنیم.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

در حال حاضر، بیت کوین با مقاومت ۳۸٬۰۰۰ دلاری مواجه است، با این حال، نیمه پر لیوان این است که هنوز قیمت به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (خط آبی در نمودار پایین، ۳۵٬۶۶۶ دلار) سقوط نکرده است.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

شیب صعودی میانگین‌های متحرک و ورود شاخص قدرت نسبی (RSI) به منطقه «مثبت» نشان می‌دهد بازار فعلا در اختیار خریداران است. در صورت جهش قیمت از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه، گاوها احتمالا بار دیگر به مقاومت ۳۸٬۰۰۰ دلار حمله خواهند کرد.

در صورتی که این مقاومت با موفقیت به سمت بالا شکسته شود، قیمت می‌تواند به ۴۰٬۰۰۰ دلار برسد. در این سطح انتظار می‌رود شاهد فروش تهاجمی خرس‌ها باشیم. با این حال، اگر مقاومت ۴۰٬۰۰۰ دلار شکسته شود، رالی بیت کوین می‌تواند تا ۴۸٬۰۰۰ دلار ادامه یابد.

در سمت مقابل، اگر قیمت زیر میانگین متحرک نمای ۲۰ روزه بسته شود می‌توان انتظار داشت بیت کوین در کوتاه‌مدت بین محدوده ۳۴٬۸۰۰ تا ۳۸٬۰۰۰ دلار در نوسان باقی بماند. در صورت ریزش قیمت بیت کوین به زیر ۳۴٬۸۰۰ دلار، مسیر برای ریزش بیشتر تا ۳۲٬۴۰۰ دلار باز خواهد بود.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۴ ساعته - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۴ ساعته – منبع: TradingView

در تایم فریم ۴ ساعته، بیت کوین در محدوده ۳۴٬۸۰۰ تا ۳۸٬۰۰۰ دلار در نوسان است. شیب هر دو میانگین متحرک رسم شده در نمودار به حالت مسطح درآمده‌اند و RSI نیز در نقطه میانی (۵۰.۴) قرار گرفته است. بدین ترتیب، می‌توان انتظار داشت رنج زدن بیت کوین برای مدت بیشتری ادامه داشته باشد.

اما تثبیت شدن قیمت در حوالی بالاترین سطح ۵۲ هفته اخیر سیگنالی مثبت به شمار می‌رود؛ چراکه نشان می‌دهد هیچ عجله‌ای برای فروش و برداشت سود از سوی معامله‌گران وجود ندارد. چنین اتفاقی احتمال جهش قیمت و تداوم روند صعودی را افزایش می‌دهد. در سمت مقابل، اگر قیمت به زیر ۳۴٬۸۰۰ دلار سقوط کند، احتمالا روند نزولی در کوتاه‌مدت آغاز خواهد شد.

تحلیل تکنیکال قیمت سولانا (SOL)

قیمت سولانا در تاریخ ۱۶ نوامبر (۲۵ آبان) به زیر سطح شکست ۵۹ دلار سقوط کرد. با این حال، خرس‌ها (فروشندگان) نتوانستند از این فرصت برای کاهش بیشتر قیمت استفاده کنند. این امر نشان می‌دهد تقاضا برای فروش در سطوح پایین‌تر به تدریج کاهش یافته است.

نمودار سولانا تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار سولانا تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در حال حاضر، گاوها به دنبال آن هستند تا دوباره قیمت سولانا را به بالای ۵۹ دلار برسانند. در صورت تحقق این مهم می‌توان گفت بازار سطوح پایین را پس زده است. در این سناریو قیمت می‌تواند به مقاومت ۶۸.۲۰ دلار برسد و در صورت شکسته شدن، تا ۷۷ دلار و متعاقبا ۹۵ دلار افزایش یابد.

اما اگر قیمت به زیر ۴۸ دلار سقوط کند، این پیش‌بینی صعودی فاقد اعتبار خواهد شد. در این سناریو سولانا ممکن است ابتدا تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (خط قرمز در نمودار بالا) در حوالی ۳۵.۴۷ دلار کاهش یابد. همچنین، هرچه ریزش قیمت در فاز اصلاحی شدیدتر باشد، زمان بیشتری برای آغاز فاز صعودی بعدی نیاز خواهد بود.

نمودار سولانا تایم فریم ۴ ساعته - منبع: TradingView
نمودار سولانا تایم فریم ۴ ساعته – منبع: TradingView

در تایم فریم ۴ ساعته، شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه در حال مسطح شدن است و شاخص RSI درست بالاتر از نقطه میانی خود قرار گرفته که نشان‌دهنده تعادل میان عرضه و تقاضاست. در صورتی که خریداران بتوانند قیمت را به بالای ۶۴ دلار برسانند، احتمالا دوباره سقف محلی ۶۸.۲۰ دلار آزمایش خواهد شد.

در سمت مقابل، اگر قیمت به زیر ۵۴ دلار کاهش یابد، می‌توان گفت خرس‌ها دوباره به بازار بازگشته‌اند. در این سناریو سولانا می‌تواند تا ۵۱ دلار و متعاقبا تا حمایت ۴۸ دلار کاهش یابد. اگر این حمایت از دست برود، کفه ترازو به سمت فروشندگان متمایل خواهد شد.

اصلاح اخیر قیمت چین لینک در حوالی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (خط آبی در نمودار پایین، ۱۳.۴۲ دلار) حمایت خود را پیدا کرده است که نشان می‌دهد سطوح پایین‌تر قیمت همچنان خریداران را جذب می‌کند.

نمودار چین لینک تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار چین لینک تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در مرحله بعد، خریداران تلاش خواهند کرد تا قیمت را به سقف محلی ۱۶.۶۰ دلار برسانند. در این سطح انتظار می‌رود شاهد تقابل گسترده خریداران و فروشندگان باشیم. در صورت شکسته شدن این مقاومت، چین لینک می‌تواند تا ۲۰ دلار صعود کند.

در سمت مقابل، سقوط قیمت چین لینک به زیر ۱۵.۳۸ دلار نشان می‌دهد خرس‌ها در زمان افزایش قیمت دارایی خود را به فروش می‌رسانند. در ادامه، خرس‌ها تلاش خواهند کرد تا قیمت را به زیر سطح ۶۱.۸٪ فیبوناچی اصلاحی (تشکیل شده از موج ۱۰.۵ دلار تا ۱۶.۶ دلار) در حوالی ۱۳.۵۵ دلار کاهش دهند. در صورت تحقق این مهم، ممکن است چین لینک تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۱۰.۵۴ دلار) کاهش یابد.

نمودار چین لینک تایم فریم ۴ ساعته - منبع: TradingView
نمودار چین لینک تایم فریم ۴ ساعته – منبع: TradingView

بررسی تایم فریم ۴ ساعته نشان می‌دهد قیمت چین لینک در چند روز گذشته در داخل یک الگوی کانال نزولی کاهش یافته است. به طور کلی، معامله‌گران در نزدیکی خط مقاومت کانال (مرز بالایی) دارایی خود را به فروش می‌رسانند؛ اتفاقی که در حال حاضر شاهد آن هستیم. در صورت ریزش قیمت به زیر ۱۳.۳۶ دلار، مسیر برای آزمایش خط حمایت (مرز پایینی) کانال باز خواهد شد.

در سمت مقابل، اگر فشار خریداران بتواند به شکسته شدن خط مقاومت کانال و خروج از این الگو منجر شود، ممکن است فاز اصلاحی به پایان خود برسد. در این سناریو قیمت LINK ممکن است ابتدا تا ۱۵.۳۸ دلار و سپس تا ۱۶.۶۰ دلار افزایش یابد. مسطح شدن شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه و قرار گرفتن RSI در نقطه میانی نشان می‌دهد فعلا گاوها هیچ برتری نسبت به خرس‌ها ندارند.

تحلیل تکنیکال قیمت نیر پروتکل (NEAR)

قیمت نیر در تاریخ ۱۷ نوامبر (۲۶ آبان) از مقاومت ۱.۷۲ دلار فراتر رفت و بالاتر از آن بسته شد که سیگنالی مبنی بر تغییر روند احتمالی در کوتاه‌مدت است.

نمودار نیر تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار نیر تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

افزایش شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (خط آبی در نمودار بالا، ۱.۵۸ دلار) و قرار گرفتن RSI در منطقه «مثبت» نشان می‌دهد فعلا گاوها بر شرایط بازار مسلط هستند. در حال حاضر، مقاومت کوچکی در حوالی ۲ دلار وجود دارد که در صورت شکسته شدن، NEAR می‌تواند تا ۲.۴۰ دلار صعود کند.

در عین حال، خرس‌ها به دنبال آن هستند تا قیمت را به زیر سطح شکست ۱.۷۲ دلاری بازگردانند. در این سناریو قیمت نیر می‌تواند تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه کاهش یابد. این شاخص میانگین اهمیت بسیار زیادی دارد و در صورتی که به سمت پایین شکسته شود، می‌توان گفت خرس‌ها بر بازار مسلط شده‌اند.

نمودار نیر تایم فریم ۴ ساعته - منبع: TradingView
نمودار نیر تایم فریم ۴ ساعته – منبع: TradingView

در تایم فریم ۴ ساعته نیز قیمت NEAR بالاتر از سطح شکست ۱.۷۲ دلار حفظ شده و به محدوده ۲ دلار رسیده است. با این امر نشان می‌دهد گاوها در تداوم روند صعودی موفق بوده‌اند.

در صورتی که سطح شکست مذکور از دست برود، نیر می‌تواند تا ۱.۶۰ دلار کاهش یابد. ریزش به زیر این ناحیه می‌تواند به سقوط بیشتر قیمت تا ۱.۴۵ دلار و سپس ۱.۲۸ دلار منجر شود. در سمت مقابل، اگر خریداران بتوانند قیمت را به بالای ۱.۹۵ دلار برسانند، نیر می‌تواند به سمت ۲.۱۰ دلار صعود کند.

تحلیل تکنیکال تتا نتورک (TETHA)

پس از اصلاح قیمت تتا در چند روز گذشته، این ارز دیجیتال حمایت خود را در حوالی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (خط آبی در نمودار پایین، ۰.۸۸ دلار) پیدا کرده است. چنین اتفاقی نشان می‌دهد احساسات مثبت همچنان در بازار باقی مانده است و معامله‌گران ریزش فعلی را فرصتی برای خرید در کف تلقی کرده‌اند.

نمودار تتا تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار تتا تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در صورت افزایش قیمت از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه، تتا با مقاومت کلیدی ۱ دلار مواجه خواهد شد. در صورت شکسته شدن این مقاومت، مومنتوم می‌تواند افزایش یابد و صعود تا ۱.۰۵ دلار و پس از آن ۱.۲۰ دلار ادامه پیدا کند. سطح ۱.۲۰ دلار مقاومت مهمی است و اگر شکسته شود، احتمالا شاهد افزایش قیمت تتا تا ۱.۳۳ دلار خواهیم بود.

در صورتی که خرس‌ها بخواهند از تداوم رالی صعودی جلوگیری کنند، باید قیمت را به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه بکشانند. چنین اتفاقی نشان‌دهنده فشار فروش گاوها و برداشت سود آن‌هاست. در این سناریو قیمت می‌تواند اصلاح شدیدتری را به سمت میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (خط قرمز در نمودار بالا، ۰.۷۲ دلار) آغاز نماید.

نمودار تتا تایم فریم ۴ ساعته - منبع: TradingView
نمودار تتا تایم فریم ۴ ساعته – منبع: TradingView

در تایم فریم ۴ ساعته، قیمت تتا داخل یک الگوی کنج نزولی (falling wedge) در حال اصلاح شدن است. این الگو از جمله الگوهای صعودی است و در صورتی که خط مقاومت بالایی آن شکسته شود احتمالا شاهد افزایش بیشتر قیمت تا ۱.۰۵ دلار و سپس ۱.۲۰ دلار خواهیم بود.

در سمت مقابل، اگر قیمت پس از آزمایش خط مقاومت این الگو به سمت پایین ریزش کند، احتمالا برای مدت بیشتری در داخل این الگو باقی خواهد ماند. در صورت شکسته شدن خط پایینی الگوی کنج نزولی شاهد تغییر روند خواهیم بود.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا