تحلیل تکنیکال

تحلیل قیمت بیت کوین، اتریوم، BNB، ریپل، سولانا، کاردانو، دوج کوین، LINK و شاخص DXY؛ ۱۴ آذر ۱۴۰۲

بیت کوین (BTC) و اتریوم (ETH) در ۴ دسامبر (۱۳ آذر) به بالای مقاومت سربار خود رسیدند که نشان می‌دهد گاوها تمایلی به کاهش سرعت خود ندارند. اگر قیمت رمزارزها بدون اصلاح قابل‌توجهی رشد کند، احساس از دست دادن (FOMO) در میان معامله‌گران بیشتر می‌شود. با این حال، تحلیل قیمت رمزارزها نشان می‌دهد اگر معامله‌گران به خرید ادامه دهند، بازار کریپتو قبل از شروع روند اصلاحی خود می‌تواند با یک رشد شارپ دیگر مواجه شود.

به نقل از کوین تلگراف، صرافی بای‌بیت (Bybit) در گزارش سه‌ماهه چهارم خود اعلام کرد معامله‌گران سازمانی ۳۵٪ از دارایی‌های خود را به صورت بیت کوین، ۱۵٪ آن را به صورت اتریوم و ۴۵٪ از دارایی‌هایشان را در قالب استیبل کوین‌ها نگهداری می‌کنند. بقیه آلت کوین‌ها هم فقط ۵٪ از سبد دارایی‌های آن‌ها را به خود اختصاص داده‌اند.

این امر نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران سازمانی هنوز هم قدرت کافی برای خرید رمزارزها (با فروش استیبل کوین‌ها) را دارند.

عملکرد بازار کریپتو در ۲۴ ساعت گذشته
عملکرد بازار کریپتو در ۲۴ ساعت گذشته – منبع: coin360

مارکوس تیلن (Markus Thielen)، رییس تحقیقات شرکت متریکس پورت (Matrixport)، در یادداشت اخیر خود اعلام کرد بعد از هر سه بازار خرسی قبلی یک بولران سه ساله ایجاد شد و سال ۲۰۲۳ هیچ تقاوتی با چرخه قبلی ندارد و اولین سال بولران بازار کرپیتو محسوب می‌شود. طبق پیش‌بینی‌های او قیمت بیت کوین تا آوریل ۲۰۲۴ (فروردین ۱۴۰۳) به ۶۰٬۰۰۰ دلار و تا پایان سال ۲۰۲۴ به ۱۲۵٬۰۰۰ دلار می‌رسد.

حالا سوال این جا است که آیا گاوها می‌توانند رشد بیت کوین و آلت‌ کوین‌های مطرح را حفظ کنند یا فروش تهاجمی خرس‌ها با رشد بازار کریپتو شدیدتر می‌شود؟ در ادامه، نمودار قیمت بیت کوین و چند آلت کوین مهم را تجزیه‌وتحلیل خواهیم کرد تا جواب این سوال را پیدا کنیم.

تحلیل تکنیکال شاخص قدرت دلار آمریکا

شاخص قدرت دلار آمریکا (DXY) بعد از برخورد به سطح ۶۱.۸٪ فیبوناچی اصلاحی در محدوده ۱۰۲.۵۵ (در روند رسم‌شده از کف ۹۹.۵۸۷ تا سقف ۱۰۷.۳۵۰) در تلاش است که دوباره رشد کند، اما گاوها احتمالا با مقاومت سختی در میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۱۰۴.۰۲) مواجه خواهند شد.

نمودار روزانه DXY
نمودار روزانه DXY – منبع: TradingView

اگر DXY بعد از برخورد به میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه به شدت کاهش یابد، نشان می‌دهد احساسات سرمایه‌گذاران همچنان نزولی است و فشار فروش معامله‌گران در روندهای صعودی ادامه دارد. در نتیجه، احتمال سقوط DXY تا زیر ۱۰۲.۵۵ افزایش می‌یابد. اگر چنین اتفاقی بیفتد، فشار فروش DXY افزایش یافته و این شاخص ممکن است تا حمایت قوی ۱۰۱ سقوط کند.

اولین سیگنال صعودی DXY، شکسته شدن مقاومت میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه و بسته شدن کندل روزانه در بالای آن خواهد بود. این امر نشان‌دهنده شروع یک روند صعودی قوی است که در نهایت می‌تواند DXY را به ۱۰۴.۵۵ و میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۱۰۵.۴۱) برساند.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین در یک روند صعودی قوی قرار دارد. خرس‌ها نتوانستند در محدوده ۴۰٬۰۰۰ دلار هیچ چالش خاصی را ایجاد کنند و گاو‌ها با قدرت به راه خود ادامه دادند.

نمودار روزانه بیت کوین
نمودار روزانه بیت کوین – منبع: TradingView

افزایش شدید قیمت بیت کوین در چند روز گذشته، شاخص قدرت نسبی (RSI) آن را به منطقه اشباع خرید سوق داده که نشان می‌دهد امکان اصلاح یا ثبیت جزئی قیمت BTC وجود دارد. گاهی اوقات وقتی بیت کوین در یک روند قوی قرار دارد، RSI تمایل دارد برای مدت طولانی در قلمرو اشباع خرید باقی بماند. به طور کلی، هدف بعدی BTC هم ۴۸٬۰۰۰ دلار است؛ زیرا هیچ مقاومت خاصی در این بین وجود ندارد.

با تداوم روند صعودی بیت کوین، متوقف کردن روند انباشت آن برای خرس‌ها سخت‌تر می‌شود. اگر فروشندگان بخواهند دوباره کنترل بازار را در دست بگیرند، باید رالی بیت کوین را در سطح فعلی آن متوقف کرده و BTC را به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۳۷٬۹۲۶ دلار) بکشانند. این اتفاق ممکن است اصلاح عمیق‌تری را شروع کند.

تحلیل تکنیکال قیمت اتریوم

اتریوم به رالی خود ادامه داده و مقاومت ۲٬۲۰۰ را در ۲ دسامبر (۱۱ آذر) شکسته است. اگر کندل اتریوم در بالای این مقاومت بسته شود، الگوی مثلث صعودی آن تکمیل خواهد شد.

نمودار روزانه اتریوم
نمودار روزانه اتریوم – منبع: TradingView

شیب صعودی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۲٬۰۶۳ دلار) و RSI اتریوم در ناحیه اشباع خرید نشان می‌دهند که گاوها کنترل بازار را در دست دارند. هدف الگوی مثلث صعودی هم ۳٬۴۰۰ دلار است. با این حال، خرس‌ها احتمالا به راحتی تسلیم نمی‌شوند و سعی می‌کنند رالی اتریوم را در محدوده ۲٬۵۰۰ دلار و یا ۳٬۰۰۰ دلار محدود کنند.

اولین نشانه ضعف اتریوم، سقوط آن به زیر سطح ۲٬۲۰۰ دلار خواهد بود. این امر نشان می‌دهد که رالی ETH ممکن است یک حرکت ساختگی بوده باشد. اگر خرس‌ها قیمت ETH را به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه بکشند، موقعیت خود را بیشتر تقویت خواهند کرد.

تحلیل‌ تکنیکال قیمت BNB

قیمت BNB طی چند روز گذشته در رنج محدود بین ۲۳۹ تا ۲۲۳ دلار تثبیت شده که نشان می‌دهد گاوها و خرس‌ها هنوز به توافق مشخصی نرسیده‌اند.

نمودار روزانه BNB
نمودار روزانه BNB – منبع: TradingView

شیب نزولی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۲۳۳ دلار) BNB و موقعیت RSI آن در پایین نقطه میانی نشان می‌دهد که خرس‌ها قدرت کمی دارند. اگر خریداران مقاومت ۲۳۹ دلار را بشکنند، رالی BNB ممکن است شتاب بیشتری بگیرد و قیمت آن را به ۲۶۵ دلار برساند.

برخلاف این فرض، اگر قیمت BNB بعد از برخورد به مقاومت ۲۳۹ دلار کاهش یابد، رنج مذکور ممکن است برای مدت بیشتری ادامه یابد. علاوه بر این اگر قیمت BNB به زیر ۲۲۳ دلار سقوط کند، فشار فروش آن ممکن است تشدید شود.

تحلیل تکنیکال قیمت ریپل

قیمت ریپل (XRP) در ۲ دسامبر (۱۱ آذر) به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۰.۶۲ دلار) رسید، اما گاوها نتوانستند حرکت آن را ادامه دهند. این امر نشان می‌دهد با افزایش قیمت ریپل تقاضای آن کاهش می‌یابد.

نمودار روزانه ریپل
نمودار روزانه ریپل – منبع: TradingView

کندل XRP در ۴ دسامبر (۱۳ آذر) بزرگ‌تر از کندل روزهای قبل بود که نشان‌دهنده نبرد سخت بین گاوها و خرس‌های آن است. شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه ریپل هم کاهش یافته و RSI در نزدیکی نقطه میانی قرار دارد. این امر نشان می‌دهد بین عرضه و تقاضای ریپل تعادل وجود دارد و قیمت آن ممکن است برای مدتی بین ۰.۶۷ تا ۰.۵۶ دلار در نوسان باشد.

اگر خریداران قیمت XRP را به بالای ۰.۶۷ دلار برسانند، این ارز دیجیتال ممکن است تا ۰.۷۴ دلار رشد کند. در عوض، اگر قیمت به زیر ۰.۵۶ دلار برسد، در ادامه ممکن است تا ۰.۴۵ دلار سقوط کند.

تحلیل‌ تکنیکال قیمت سولانا

گاوها در تلاش‌اند تا قیمت سولانا (SOL) را به بالای مقاومت سربار ۶۸.۲۰ دلار برسانند و الگوی سر و شانه شکل گرفته را باطل کنند.

نمودار روزانه سولانا
نمودار روزانه سولانا – منبع: TradingView

عدم تایید این الگوی نزولی، یک سیگنال صعودی مهم است زیرا خرس‌ها را به دام می‌اندازد و در نتیجه شورت اسکوییز (Short Squeeze) جدیدی را ایجاد می‌کند. علاوه بر این، باعث می‌شود گاوهایی که به خاطر این الگوی نزولی بی‌کار نشسته‌اند، برای خرید اقدام کنند. اگر گاوها قیمت سولانا را به بالای ۶۸.۲۰ دلار برسانند، SOL می‌تواند تا ۸۵ دلار رشد کند.

از طرف دیگر، اگر خرس‌ها بخواهند جلوی رالی SOL را بگیرند، باید به سرعت قیمت آن را به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۵۷ دلار) برسانند. در این صورت، سولانا ممکن است دوباره حمایت مهم ۵۱ دلاری خود را آزمایش کند.

تحلیل تکنیکال قیمت کاردانو

گاوها در ۴ دسامبر (۱۳ آذر) قیمت کاردانو (ADA) را به بالای مقاومت سربار ۰.۴۰ دلار رساندند، اما به سختی در تلاش هستند سطوح بالاتر را حفظ کنند.

نمودار روزانه کاردانو
نمودار روزانه کاردانو – منبع: TradingView

فتیله (Wick) بلند کندل روزانه کاردانو نشان می‌دهد خرس‌ها تسلیم نشده‌اند و به فروش خود در روندهای صعودی ادامه می‌دهند. اگر قیمت کاردانو به پایین ۰.۴۰ دلار برسد، خرس‌ها سعی می‌کنند با پایین آوردن قیمت به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۰.۳۸ دلار) موقعیتشان را بیشتر تقویت کنند. اگر این حمایت شکسته شود، قیمت کاردانو ممکن است تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۰.۳۴ دلار) سقوط کند.

در رالی فعلی، بسته شدن کندل ADA در بالای ۰.۴۰ دلار می‌تواند قیمت آن را به ۰.۴۲ دلار برساند. کاردانو در ادامه می‌تواند به رکورد ۵۲ هفته‌ای خود در نزدیکی ۰.۴۶ دلار برسد. این سطح احتمالا فشار فروش شدید خرس‌ها را به خود جلب می‌کند، اما اگر خریداران به مسیرشان ادامه دهند، قیمت ADA ممکن است تا سطح ۰.۵۲ دلار افزایش یابد.

تحلیل‌ تکنیکال قیمت دوج کوین

دوج کوین (DOGE) در چند روز گذشته وارد یک رالی قوی شده و گاوها قیمت آن را در ۴ دسامبر (۱۳ آذر) به بالای ۰.۰۹ دلار رساندند. این مسئله نشان‌ می‌دهد تقاضای دوج کوین با افزایش قیمت آن افزایش می‌یابد.


نمودار روزانه دوج کوین
نمودار روزانه دوج کوین – منبع: TradingView

میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۰.۷۳۳۷ دلار) و میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۰.۰۸۰۶۲ دلار) دوج کوین شیب صعودی قابل‌توجهی دارند و RSI هم در ناحیه اشباع خرید قرار دارد. این امر نشان می‌دهد در مسیر صعودی DOGE مقاومت خیلی کمی وجود دارد. در نتیجه دوج کوین می‌تواند در مرحله بعدی تا مقاومت روانی ۰.۱۰ دلار رشد کند. با این حال، گاوها احتمالا در محدوده ۰.۱۰ تا ۰.۱۱ دلار با دفاع خرس‌ها مواجه می‌شوند.

میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه اهمیت زیادی دارد و معامله‌گران در صورت کاهش قیمت دوج کوین باید مراقب آن باشند. شکسته شدن این محدوده و بسته شدن کندل DOGE در زیر آن نشان می‌دهد گاوها در حال برداشت سود خود هستند. در این صورت قیمت دوج کوین ممکن است تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه آن کاهش یابد.

تحلیل‌ تکنیکال قیمت چین لینک

چین لینک (LINK) هم در یک رالی صعودی قرار دارد. گاوها با کاهش قیمت آن دست به خرید زدند و قیمت LINK را به اوج محلی ۱۶.۶۰ دلار رساندند.

نمودار روزانه چین لینک
نمودار روزانه چین لینک – منبع: TradingView

میانگین‌های متحرک صعودی و RSI مثبت چین لینک نشان می‌دهند گاوها کنترل بازار را در دست دارند. اگر آن‌ها قیمت LINK را به سقف ۱۶.۶۰ دلار برسانند، چین لینک می‌تواند به روند صعودی خود ادامه داده و تا ۱۸.۳۰ دلار رشد کند.

در عوض، اگر قیمت چین لینک بعد از رسیدن به ۱۶.۶۰ دلار کاهش یابد، نشان می‌دهد خرس‌ها در سطوح بالاتر فعال شده‌اند. اولین نشانه ضعف LINK این است که حمایت میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۱۴.۵۸ دلار) شکسته شده و کندل آن در زیر این محدوده بسته شود. این امر می‌تواند قیمت چین لینک را به ۱۳ دلار برساند.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا