تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین، اتریوم، آپتوس، QNT و RUNE؛ ۸ آبان ۱۴۰۲

امید به تایید نخستین صندوق قابل معامله در بورس اسپات بیت کوین (ETF) توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC)، قیمت بیت کوین را در ماه اکتبر ۲۷٪ افزایش داد و باعث شد تقاضا و خرید تهاجمی بار دیگر به بازار کریپتو بازگردد.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین تلگراف و به گفته اریک بالکوناس (Eric Balchunas)، تحلیلگر ارشد ETF بلومبرگ، صندوق ETF فیوچرز شرکت پروشرز، نخستین صندوقی که در سال ۲۰۲۱ توسط کمیسیون بورس تایید شد، دومین هفته معاملاتی بزرگ خود را با ۱.۷ میلیارد دلار حجم معاملاتی تجربه کرد. حجم معاملاتی صندوق بیت کوین گری اسکیل نیز از ۸۰۰ میلیون دلار فراتر رفت؛ اتفاقی که نشان می‌دهد اگر ETFهای اسپات تایید شوند، احتمالا با استقبال گسترده سرمایه‌گذاران مواجه خواهند شد.

نمای کلی از بازار رمزارزها
نمای کلی از بازار رمزارزها – منبع: Coin360

در بازار کریپتو معمولا با افزایش قیمت بیت کوین، بسیاری از آلت کوین‌ها نیز رشد می‌کنند. البته در روزهای اخیر، رالی برخی از این ارزهای دیجیتال متوقف شده است، اما همچنان احتمال صعود برخی از آن‌ها وجود دارد. در این مطلب، تحلیل تکنیکال ۵ ارز دیجیتالی را که می‌توانند در روزهای پیش رو عملکرد خوبی از خود به نمایش بگذارند، بررسی می‌کنیم.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین در تاریخ ۲۴ اکتبر (۲ آبان) و پس از آزمایش ۳۵٬۲۸۰ دلار، با اصلاح همراه شد؛ اتفاقی که نشان می‌دهد سطوح بالای قیمت، فروشندگان را جذب می‌کند. در ادامه و در تاریخ ۲۷ اکتبر (۵ آبان)، خرس‌ها تلاش کردند قیمت را بیش از این کاهش دهند. با این حال، سایه پایین و بلند کندل روزانه نشان می‌دهد حجم خرید بالای گاوها مانع از این اتفاق شده است.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع: Tradingview

در حالی که شیب صعودی میانگین‌های متحرک سیگنالی مثبت به شمار می‌رود، ورود اندیکاتور شاخص قدرت نسبی (RSI) به محدوده اشباع خرید نشان می‌دهد احتمالا بیت کوین مدت زمان بیشتری را در فاز تثبیت قیمت به سر خواهد برد.

در صورت کاهش قیمت، باید به دو سطح مهم ۳۲٬۴۰۰ و ۳۱٬۰۰۰ دلار توجه کرد. در صورتی که قیمت بیت کوین به زیر این سطوح برسد، خرس‌ها کنترل بازار را در اختیار خواهند گرفت.

در سمت مقابل، جهش قیمت از سطوح فعلی و فراتر رفتن از ۳۵٬۲۸۰ دلار می‌تواند مسیر را برای رسیدن به ۴۰٬۰۰۰ دلار هموار کند.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۴ ساعته
نمودار بیت کوین تایم فریم ۴ ساعته – منبع: Tradingview

در نمودار ۴ ساعته شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای در حال مسطح شدن است که بیانگر کاهش قدرت خریداران است. چنین اتفاقی می‌تواند بیت کوین را برای مدتی بین ۳۵٬۲۸۰ تا ۳۳٬۲۰۰ دلار در نوسان نگه دارد. در صورتی که قیمت به زیر ۳۳٬۲۰۰ دلار کاهش یابد، ممکن است سقوط تا ۳۲٬۴۰۰ دلار ادامه پیدا کند.

در سمت مقابل، در صورت عبور قیمت از ۳۵٬۲۸۰ دلار، می‌توان گفت تثبیت کنونی بخشی از یک الگوی دنباله‌دار بوده است. در این سناریو قیمت بیت کوین می‌تواند تا ۴۰٬۰۰۰ دلار افزایش یابد.

تحلیل تکنیکال قیمت اتریوم

قیمت اتریوم در تاریخ ۲۳ اکتبر (۱ آبان) از مقاومت ۱٬۷۴۶ دلاری فراتر رفت و ۳ روز بعد به ۱٬۸۶۵ دلار رسید. با این حال، فروش گسترده معامله‌گران کوتاه‌مدت در این سطح بار دیگر قیمت را تا ۱٬۷۴۶ دلار کاهش داد.

نمودار اتریوم تایم فریم ۱ روزه
نمودار اتریوم تایم فریم ۱ روزه – منبع: Tradingview

در ادامه، گاوها با موفقیت از ۱٬۷۴۶ دلار دفاع کردند؛ اتفاقی که نشان می‌دهد این سطح احتمالا به عنوان کف جدید در روند فعلی اتریوم ایفای نقش خواهد کرد. افزایش شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰‌روزه (در حوالی ۱٬۶۹۳ دلار) و قرار گرفتن RSI در نزدیکی محدوده اشباع خرید نشان می‌دهد فعلا خریداران کنترل بازار را در اختیار دارند. در ادامه، در صورتی که قیمت اتریوم از ۱٬۸۶۵ دلار فراتر برود، می‌توان انتظار داشت صعود تا ۲٬۰۰۰ دلار ادامه داشته باشد.

اما اگر خرس‌ها بخواهند از افزایش قیمت جلوگیری کنند، باید اتریوم را زیر ۱٬۷۴۶ دلار نگه دارند. چنین اتفاقی راه را برای سقوط قیمت تا میانگین متحرک نمایی ۲۰‌روزه باز می‌کند.

نمودار اتریوم تایم فریم۴ ساعته
نمودار اتریوم تایم فریم۴ ساعته – منبع: Tradingview

در تایم فریم ۴ ساعته، شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰‌دوره‌ای در حال مسطح شدن است و RSI نزدیک به نقطه میانی قرار گرفته است؛ به همین خاطر می‌توان انتظار داشت اتریوم طی روزهای آتی بین ۱٬۷۴۶ تا ۱٬۸۶۵ دلار در نوسان باشد.

در صورتی که خریداران قیمت را به بالای ۱٬۸۱۲ دلار برسانند، احتمال آزمایش مقاومت ۱٬۸۶۵ دلاری افزایش می‌یابد. در سمت دیگر، اگر قیمت اتریوم همچنان زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰‌دوره‌ای باقی بماند، فروشندگان برای کاهش قیمت به زیر ۱٬۷۴۶ دلار تلاش خواهند کرد. در صورت تحقق این مهم، روند کوتاه مدت اتریوم نزولی خواهد شد.

تحلیل تکنیکال قیمت آپتوس (APT)

قیمت آپتوس در چند روز گذشته به شدت افزایش یافته است که این مسئله بیانگر تلاش خریداران برای بازگشت به بازار است.

نمودار آپتوس تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار آپتوس تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

آپتوس پس از صعود به ۷ دلار با فروش گسترده همراه شد؛ با این حال خریداران از ریزش قیمت برای خرید در کف استفاده کردند و نگذاشتند ریزش ادامه داشته باشد. در ادامه، گاوها دوباره به مقاومت ۷ دلاری حمله خواهند کرد و در صورت شکسته شدن این مقاومت، احتمالا شاهد افزایش قیمت تا ۸ دلار خواهیم بود.

کاهش دوباره قیمت از مقاومت ۷ دلاری بیانگر تداوم فروش خرس‌ها در سطوح بالاتر قیمت است. در این سناریو،‌ آپتوس ممکن است مدت بیشتری را در محدوده ۷ تا ۶.۲۰ دلار در نوسان باشد. همچنین، در صورتی که قیمت به زیر سطح پایینی این محدوده سقوط کند، احتمالا شاهد اصلاح قیمت شدیدتری خواهیم بود.

نمودار آپتوس تایم فریم ۴ ساعته
نمودار آپتوس تایم فریم ۴ ساعته – منبع: TradingView

در نمودار ۴ ساعته، آپتوس در حوالی میانگین متحرک نمایی ۲۰‌دوره‌ای حمایت خود را پیدا کرده است. با این حال، واگرایی منفی RSI نشان می‌دهد احتمالا روند صعودی در ادامه مختل خواهد شد. در صورت ریزش قیمت به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰‌دوره‌ای، احتمالا شاهد اصلاح قیمت شدیدتر تا میانگین متحرک ساده ۵۰‌دوره‌ای خواهیم بود. در صورت از دست رفتن این میانگین، آپتوس می‌تواند تا ۵.۸۰ دلار کاهش یابد.

در سمت دیگر اما اگر گاوها بخواهند تداوم روند صعودی را حفظ کنند، باید قیمت آپتوس را به بالای ۷.۰۲ دلار برسانند.

تحلیل تکنیکال قیمت کوانت (QNT)

قیمت کوانت در تاریخ ۲۳ اکتبر از ۹۵ دلار فراتر رفت. در ادامه، تداوم سفارشات خرید توسط گاوها قیمت را به بالای خط روند نزولی رساند که سیگنالی مبنی بر تغییر روند احتمالی به شمار می‌رود.

نمودار کوانت تایم فریم ۱ روزه
نمودار کوانت تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

با این حال، ریزش فعلی قیمت QNT نشان می‌دهد احتمالا گاوها در حال فروش و برداشت سود خود هستند. چنین اتفاقی می‌تواند قیمت کوانت را تا خط روند نزولی مذکور کاهش دهد که سطح مهمی به شمار می‌رود. در صورت سقوط قیمت به زیر این خط روند، می‌توان گفت افزایش قیمت اخیر صرفا یک «تله گاوی» (Bull Trap) بوده است.

در سمت مقابل، جهش قیمت پس از آزمایش دوباره خط روند نزولی نشان می‌دهد احتمالا این محدوده به حمایت جدیدی تبدیل شده است. در ادامه، خریداران می‌توانند به مقاومت ۱۱۰ دلاری حمله کنند و در صورت شکسته شدن آن، قیمت کوانت ممکن است تا ۱۲۰ دلار و سپس ۱۲۸ دلار افزایش یابد.

نمودار کوانت تایم فریم ۴ ساعته
نمودار کوانت تایم فریم ۴ ساعته – منبع: TradingView

در نمودار ۴‌ساعته، در حوالی ۱۰۸ دلار شاهد فروش معامله‌گران بودیم و خرس‌ها قیمت را به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰‌دوره‌ای رسانده‌اند؛ اتفاقی که نشان‌دهنده فروش و دریافت سود معامله‌گران کوتاه‌مدت است. در ادامه اگر قیمت به زیر ۱۰۳ دلار سقوط کند، کوانت می‌تواند تا ۱۰۰ دلار کاهش یابد.

در سمت مقابل، حفظ میانگین متحرک نمایی ۲۰‌دوره‌ای را می‌توان به تداوم خرید در کف خریداران نسبت داد. در صورتی که گاوها بتوانند قیمت را به بالای ۱۱۰ دلار برسانند، مرحله بعدی فاز صعودی آغاز خواهد شد.

تحلیل تکنیکال قیمت تورچین (RUNE)

قیمت تورچین در تاریخ ۲۳ اکتبر بالای مقاومت ۲ دلار بسته شد و یک الگوی سر و شانه معکوس را تکمیل کرد.

نمودار تورچین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار تورچین تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

هر دو میانگین متحرک رسم‌شده در نمودار، بالا شیب صعودی دارند و قرار گرفتن RSI در محدوده اشباع خرید نشان می‌دهد فعلا بازار در اختیار گاوهاست. با این حال، در کوتاه‌مدت ممکن است شاهد تثبیت قیمت یا اصلاح جزئی آن باشیم.

در صورت کاهش جزئی قیمت RUNE، می‌توان گفت گاوها همچنان در بازار فعال هستند. چنین اتفاقی چشم‌انداز یک رالی صعودی تا ۳ دلار و پس از آن رسیدن به هدف الگو در ۳.۲۳ دلار را تقویت می‌کند. در صورتی که خرس‌ها بخواهند از این روند صعودی جلوگیری کنند، باید قیمت را به زیر ۲ دلار کشانده و آن را حفظ کنند.

نمودار تورچین تایم فریم ۴ ساعته
نمودار تورچین تایم فریم ۴ ساعته – منبع: TradingView

در تایم فریم ۴‌ساعته شاهد روند صعودی و خرید معامله‌گران در زمان ریزش قیمت به میانگین متحرک نمایی ۲۰‌دوره‌ای هستیم. اگرچه شیب مثبت میانگین‌های متحرک سیگنالی صعودی به شمار می‌روند، واگرایی نزولی RSI نشان می‌دهد احتمالا روند صعودی در حال تضعیف شدن است.

در صورت ریزش قیمت به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰‌دوره‌ای (۲.۳۹ دلار، خط آبی در نمودار بالا)، معامله‌گران کوتاه‌مدت احتمالا برای فروش و دریافت سود ترغیب خواهند شد. چنین اتفاقی می‌تواند تورچین را تا میانگین متحرک ساده ۵۰‌دوره‌ای کاهش دهد.

در سمت دیگر، در صورت جهش قیمت از میانگین متحرک نمایی ۲۰‌دوره‌ای، می‌توان گفت همچنان احساسات صعودی باقی مانده است. در ادامه، خریداران برای شکستن مقاومت ۲.۵۷ دلاری تلاش خواهند کرد.

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا