مقالات عمومی

هشدارهای لازم در مورد شرکت در پروژه تلگرام (TON) و خرید توکن گرام (Gram)!

فروش توکن پلتفرم پیام رسان تلگرام؛ بر بستر شبکه باز تلگرام یا TON قرار است در ماه جولای برگزار شود. این جذب سرمایه عمومی (ICO) با اینکه اخبار زیادی را معطوف خود کرده و بسیاری منتظر این فروش عمومی بودند تا در آن شرکت کنند، حتما باید نکات مهمی را در نظر بگیرند. یکی از این نکات این است که توکن های گرام (Gram) قرار نیست توسط تیم سازنده آن به فروش برسد!

تلگرام سال گذشته برای پروژه TON خود به صورت خصوصی جذب سرمایه کرده است و چیزی حدود ۱.۷ میلیارد دلار در دو بخش به فروش رسانده است. اسناد موجود در کمیسیون بورس اوراق بهادار (SEC) نشان می‌دهد که این شرکت در بین ماه‌های ژانویه تا مارس ۲۰۱۸ دو دوره جمع‌آوری بودجه (به صورت خصوصی) برگزار کرده است و در هر کدام ۸۵۰ میلیون دلار جمع‌آوری شده است. کم‌تر از ۲۰۰ سرمایه‌گذار در خرید توکن‌ها سهم دارند که اغلب از سرمایه‌گذاران سازمانی و افراد متخصص شبکه و مورد تایید بودند.

و حالا یکی از نهنگ های سهام دار و دارنده توکن گرام؛ با نام Gram Asia اعلام کرده که قصد دارد از طریق صرافی لیکوئید (Liquid) توکن‌های خود را در تاریخ ۱۹ تیر به فروش برساند.

بنابراین با توجه به این موضوع؛ اگر خوشحال هستید که ICO تلگرام در نهایت قرار است برگزار شود و خیلی مشتاق هستید که این پروژه سرمایه‌گذاری کنید و مقداری توکن گرام بخرید، لازم است بعضی از هشدارهای موجود را درنظر بگیرید:

هشدارهای لازم در مورد توکن گرام و پروژه تلگرام (TON)

اولین و مهم ترین نکته این است که تیم سازنده گرام و مسئول پروژه گرام نیست که توکن های خود را به فروش میرساند، بلکه نهنگی به نام Gram Asia است که قصد دارد توکن های رزرو خود را از طریق صرافی لیکوئید به فروش برساند. پس این فروش هیچ ارتباطی با تیم گرام و در حقیقت تولید کننده توکن گرام ندارد.

اینکه قیمت و ارزش هر توکن گرام چقدر خواهد بود و چه مقدار توکن قرار است در این فروش عمومی به فروش گذاشته شود؛  اعلام نشده است و تنها موضوعی که اعلام شده این است که کاربران می توانند توکن گرام را با دلار (USD) و استیبل کوین صرافی کوین بیس یعنی USDC خریداری کنند.

و اما مهمترین هشدار: کسانی‌که توکن گرام را خریداری می کنند تا تاریخ حدودی ۳۱ اکتبر (۹ آبان ماه) که قرار است شبکه باز تلگرام (TON) عرضه شود، توکن های خود را دریافت نخواهند کرد. در حقیقت Gram Asia قصد دارد توکن های رزرو شده خود را در تاریخ ۱۹ تیر ماه به فروش برساند.

نکته مهم دیگر: تیم تلگرام سال گذشته اعلام کرد قصد فروش عمومی توکن های خود را ندارد و فقط به صورت خصوصی و به ارزش ۱.۷ میلیارد دلار جذب سرمایه کرده است. روزنامه وال استریت به نقل از منابع خود گزارش می‌دهد که شرکت پاول دورف یعنی تلگرام، اعلام کرده که این شرکت از ۱.۷ میلیارد دلاری که برای شبکه باز خود یعنی TON جمع‌آوری شده است، راضی است و ترجیح می‌دهد متحمل مشکلات عملیاتی و مقرراتی برای باز کردن یک ICO برای عموم مردم نشود.

Gram Asia یک سهام دار بزرگ کره ای است که اعلام کرده توکن‌های خود را به فروش خواهد رساند و کاربران از کشورهای آمریکا و ژاپن (و احتمالا کشورهای در لیست تحریم از جمله ایران) حق شرکت در این فروش عمومی را نخواهند داشت.

کسانیکه توکن گرام را خریداری کنند؛ در حقیقت دارنده یک کیف پول در صرافی Liquid هستند که سازگار با شبکه باز تلگرام (TON) است و بعد از پیاده سازی شبکه تلگرام توکن‌ها به آدرس کیف منتقل خواهد شد. تا آن زمان تمام توکن ها و کنترل کیف پول ها در دست صرافی لیکوئید خواهد بود و این صرافی وعده داده که تا زمان عرضه شدن شبکه TON از سرمایه کاربران محافظت خواهد کرد.

این سرمایه‌گذار کره ای با انتشار دو مقاله اعلام کرده که شبکه TON در حال حاضر در حال فعالیت است اما هیچ سندی از این ادعا توسط خود تیم تلگرام منتشر نشده و پاول دورف، بنیان گذار تلگرام، هیچ حرفی در این باره نزده است.

پس در نهایت میتوان گفت این ICO توسط یک شخص یا شرکت ثالث به فروش میرسد؛ در حالی‌که هنوز توکن گرام وجود ندارد، شبکه TON وجود ندارد و هیچ تاییدیه یا صحبتی توسط خود تیم تلگرام انجام نشده است.

نتیجه گیری و تصمیم نهایی

با وجود در نظر گرفتن تمام این هشدارها؛ اگر همچنان مایل به خرید و سرمایه گذاری روی توکن گرام هستید؛ تصمیم با خود شماست و پیشنهاد میکنیم حتما تمام جوانب را برای وارد کردن سرمایه خود روی این پروژه در نظر بگیرید.

منبع
thenextweb

ساناز وفی

از بچگی گیمر بودم و دنیای بازی برام جذاب بود. بزرگتر که شدم با همون نگرش دنیای فانتزی، مهندس هوافضا شدم و همیشه دنبال کشف دنیاهای جدید بودم. بر خلاف خیلی از اهالی کریپتو، سال ۲۰۱۶ با اتریوم وارد دنیای بلاکچین شدم و یکی از اصلی‌ترین مباحث مورد علاقه من اکوسیستم اتریوم، اتریوم و لایه‌دوم‌ها ست.

نوشته های مشابه

4 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا